بازدید: 29

سلبریتی ها تا چه اندازه در الگوگیری جوانان تاثیر دارند؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2110388
برخی بازیگران که طرفداران زیادی در طیف جوانان دارند با رفتارهای اشتباه خود باعث الگوسازی غلط میان آنها می شوند.

سلبریتی ها چه اندازه در الگوگیری جوانان تاثیر دارند؟به گزارش خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، چند سالی می شود که حضور بازیگران و هنرپیشه های سینمای ایران در بین مردم روز به روز افزایش پیدا کرده است.

در سالیان دور بازیگران، بیشتر در مصاحبه ها و نشست ها حضور پیدا می کردند و مردم با آن ها آشنا می شدند. اما امروزه به واسطه  شبکه های اجتماعی این حضور بیشتر حس می شود وبیشتر به موضوع دیده شدن بازیگران دامن می زند.

این روز ها هنرمندان با به اشتراک گذاشتن تصاویری از زندگی شخصی درصدد جذب و افزایش طرفداران خود مخصوصا در فضای مجازی هستند.

علاوه بر این، بازیگران در مراسم اکران فیلم های سینمایی با ظاهری عجیب و زننده حاضر می شوند که این مسئله مورد تهاجم و حمله برخی از منتقدان سینما و مردم قرار گرفته است.

نکته قابل تامل اینجاست برخی بازیگرانی که طرفداران بسیاری از طیف نوجوانان و جوانان دارند، گاهی با رفتارهای اشتباه آن ها را تحت تاثیر رفتار و اعمال خود قرار می دهند و تبدیل به الگویی نامناسب برای آن ها می شوند.

این الگوبرداری نامناسب می تواند تاثیر مخربی در زندگی و آینده نوجوانان به وجود آورد که نتوان هیچ راه چاره ای برای این معضل پیدا کرد.

اما سوال این است که آیا کسی که الگوی مردم است باید مروج ناهنجاری و رفتار های مغایر با قوانین کشور باشد؟

 سعید پیرهادی جامعه شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار ما  درباره تاثیر بازیگران بر نوجوانان و جوانان اظهار کرد:تاثیر این قشر از هنرمندان بر مردم و طرفدارانشان غیر قابل چشم پوشی است، اما نمی توان گفت که صرفا این گروه، تاثیر مطلق را دارند.

وی گفت:ما در حال حاضر از خرده فرهنگ ها عبور کردیم و با یک فرهنگ جهانی رو به رو هستیم که از قرن ۱۹ به بعد وجود آمده و با پیشرفت وسایل ارتباطی روز به روز گسترده تر می شود.

اظهار نظرهای غیر تخصصی موجب هنجار شکنی می شود

این جامعه شناس بیان کرد:یکی از عوامل هنجارشکنی در جامعه این است که برخی از افراد در زمینه فرهنگ سازی اظهارنظر و مداخله می کنند که تخصصی ندارند.

پیرهادی ادامه داد:در ترویج فرهنگ صحیح، فضا های آموزشی متعددی مانند صداوسیما، آموزش و پرورش و همچنین مساجد می توانند نقش مهمی را ایفا کنند.

وی در پایان گفت:ثابت بودن یک الگو در زندگی افراد معنای چندانی ندارد. در جامعه پست مدرن، الگو ها متکثر هستند، زیرا خرده فرهنگ ها اینگونه هستند.

یکی از مشکلاتی که دامن گیر جوامع است، مجبور بودن افراد به تبعیت از یک فرهنگ است. در حالی که در جوامع باید تکثر فرهنگ وجود داشته باشد. الگو ممکن است یک بازیگر، پزشک، قهرمان ورزشی و.. باشد؛ بنابراین نباید در انتخاب الگوی نوجوانان و جوانان با قاطعیت برخورد کرد. باید راه را برای انتخاب هموار کرد و پله پله آنان را با فرهنگ صحیح و اسلامی آشنا کرد تا خودشان مسیر درست را از غلط تشخیص بدهند.

انتهای پیام/


سلبریتی ها تا چه اندازه در الگوگیری جوانان تاثیر دارند؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها