بازدید: 16

پیامد‌های کوتاه مدت و بلند مدت عملیات نیروهای یمنی علیه آرامکو

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2110045
پایگاه اویل پرایس در تحلیلی می‌گوید عملیات نیروهای یمنی علیه تاسیسات نفتی عربستان پیامد‌های کوتاه مدت و بلندمدت متعددی به دنبال داشته است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ «سیمون واتکینس»، روزنامه نگار و تحلیلگر ارشد بازار های مالی، در گزارشی به موضوع پیامد های اساسی عملیات علیه تاسیسات نفتی عربستان پرداخته است.

واتکینس در گزارشی که در اویل پرایس منتشر شده، نوشت گذشته از بحث های متفاوت در مورد چگونگی انجام این عملیات، چند واقعیت به وضوح در این مورد خودنمایی می کنند که از جمله آنها می توان به اثرات کوتاه و بلندمدت این عملیات اشاره داشت:

۱. اثرات کوتاه مدت

- توقف تولید نفت ۵.۷ بشکه ای روزانه عربستان؛ این میزان معادل نیمی از ظرفیت تولید واقعی نفت عربستان است نه ظرفیت ادعایی ریاض به دلیل اهداف ژئوپلتیک.

- به سخره گرفتن عربستان به دلیل ادعا های گزافه در مورد از سرگیری سریع ظرفیت تولید عادی و میزان ظرفیت مازاد.
 
 
پیامد های عملیات علیه تاسیسات نفتی آرامکو
 

- آشکار شدن نقش واقعی عربستان در تولید و بازار نفت؛ این عملیات ضمن آشکار کردن ظرفیت واقعی تولید عربستان، آسیب پذیری بالای این تولیدکننده نفت را فاش کرد.
 
بیشتر بخوانید: انفجار در تاسیسات نفتی عربستان

- افزایش تنش میان آمریکا و ناتو؛ کشور های عضو پیمان امنیتی ناتو صریحا با خواست آمریکا برای آغاز عملیات نظامی در منطقه مخالفت کردند.
 
 
پیامد های عملیات علیه تاسیسات نفتی آرامکو
 
- وابستگی غیر مستقیم عربستان به نفت دیگر کشورها؛ عربستان در پی عملیات علیه تاسیسات آرامکو به دلیل حجم بالای خسارات ناچار به خرید نفت از عراق شد.

۲. اثرات بلند مدت

- برکناری «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پی اختلاف نظر با «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در موضوع اقدام نظامی در واکنش به این عملیات.

- شکاف عمیق در تیم مدیریت ارشد ریاست جمهوری آمریکا.
 
 
پیامد های عملیات علیه تاسیسات نفتی آرامکو
 

- احتمال بروز چالش های مشابه سال ۲۰۱۴ میان آمریکا و عربستان؛ عربستان در سال ۲۰۱۴ با هدف ضربه زدن به صنعت نفت شیل آمریکا اقدام به کاهش عمدی قیمت نفت کرده بود.
 
۲ پالایشگاه شرکت نفت دولتی عربستان در ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) هدف عملیات پهپادی نیرو های یمنی قرار گرفته و متحمل خسارات فراوانی شدند.
 

انتهای پیام/

پیامد‌های کوتاه مدت و بلند مدت عملیات نیروهای یمنی علیه آرامکو
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها