بازدید: 26

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2108297
جلسه ۳۳۳ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشوربه گزارش گروه فرهنگی میزان، به نقل از روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۳۳۳ شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی شوریا عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز دوشنبه ۲۲/۰۷/۱۳۹۸ در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

این جلسه با موضوع ارائه گزارش عملکرد اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص اجرایی سازی اقدام ۶ راهبرد ۱۰ نظام فرهنگی- تربیتی با موضوع ورزش برگزار شد و پس از آن اعضا نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دادند.

حجت الاسلام و المسلمین شاطری: در سند دانشگاه اسلامی به موضوع ورزش و فعالیت های همگانی تأکید شده است.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها با بیان این مطلب که قطعاً ورزش می تواند یکی از مهمترین عوامل در کاهش آسیب های فرهنگی و اجتماعی باشد افزود: در نظام فرهنگی - تربیتی سند دانشگاه اسلامی نیز به موضوع ورزش و فعالیت های همگانی تأکید شده است.

در ادامه علیزاده مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از عملکرد دستگاه متبوع خود ارائه داد و تشریح کرد: می توان از طریق تقویت و توسعه فعالیت های ورزشی به ارتقا وکارآمدی عملکرد دانشگاهیان و افزایش پویایی و نشاط اعضای هیئت علمی دست یافت.


در این گزارش با اشاره به «آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور» مصوب جلسه ۱۰۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۱۲ /۱۲ /۱۳۶۶ خواسته شد تا نسبت به به روزرسانی این مصوبه اقدام شود.


افزودن تسهیلات برای قهرمانان رویداد های ورزشی بازی های پاراالمپیک، بازی های پاراآسیایی، مسابقات قهرمانی دانشجویان آسیا، مسابقات قهرمانی دانش آموزان جهان و همچنین مسابقات قهرمانی جهانی و آسیایی ورزشکاران معلول و پیوند عضو از جمله مواردی است که در این گزارش پیشنهاد شد.


همچنین ایجاد تسهیلات برای بانوانی که هیچگاه امکان اعزام به رویداد های رسمی قهرمانی آسیا و جهان را ندارند و نیز توجه به ورزشکارانی که در مسابقات جهانی از رویارویی با ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس خودداری می کنند از دیگر پیشنهاداتی بود که در این گزارش بدان پرداخته شد.

توجه به بحث ورزش و فعالیت های بدنی برای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها بخش دوم این گزارش بود که در این رابطه خاطرنشان شد: حدود ۵۶ درصد اعضای هیئت علمی دچار کم تحرکی هستند و به همین منظور پیشنهاد شد تا اهتمام به فعالیت های ورزشی برای اعضای هیئت علمی که از اقشار ارزشمند جامعه هستند، به طور خاص از جمله در بخش فعالیت های فرهنگی-تربیتی و اجتماعی آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی مورد توجه قرار گیرد.


دستور دوم جلسه ارائه گزارشی پیرامون پیشرفت ایران در حوزه پژوهش در چهل ساله گذشته بود که توسط شاهین آخوندزاده رئیس کمیته پژوهش و فناوری سند دانشگاه اسلامی ارائه شد.

در این گزارش خاطرنشان شد: براساس داده های پایگاه اطلاعاتی Web of Science، جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۶۸ صرفاً ۵ مقاله علمی به چاپ رسانده که این آمار در سال ۲۰۱۸ به ۵۲۶۶۴ مقاله علمی افزایش پیدا کرده است.

آخوندزاده گفت: در سال ۱۹۷۸ فقط درصد از تولید علم دنیا سهم ایران بود حال آنکه این مقدار در سال ۲۰۱۸ به ۱۸/۲ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: توسعه کمی مقالات فاقد استاندارد، تخصیص اعتبارات پژوهشی به شیوه سنتی، توسعه بدون استاندارد تحصیلات تکمیلی و کمبود کیفیت آموزشی دانشجویان از جمله مواردی است که برای پیشبرد های کیفی علوم کشور و دسترسی به مرجعیت علمی جهان باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کمیته پژوهش سند دانشگاه اسلامی گفت: تصمیم گیری برای ارتقاء اعضای هیئت علمی کشور به صورت کلی و یکسان اقدام غلطی است و باید منطبق با ظرفیت ها و شرایط دانشگاه های مختلف به صورت اختصاصی باشد.

غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) پیرامون موضوع زیرسؤال بردن رشد علمی کشور خاطرنشان کرد: مجموعه هایی در کشور سال ها برای رشد علمی تلاش کرده اند که در نتیجه آن ما در بازه ۴۰ ساله پس از انقلاب اسلامی پیشرفت های مؤثری را به دست آورده ایم.

رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی بیان داشت: ما در دوره ای نیاز کشور به نیرو های تحصیلکرده و متخصص را برطرف کردیم و به دنبال آن از وابستگی به کارشناسان، متخصصان و پزشکان خارجی رها شدیم و در بازه زمانی دیگری با تمرکز و مداقه به امر پژوهش به ارتقای تحصیلات دانشگاهی و تأسیس دوره تحصیلات تکمیلی پرداختیم.

وی افزود: در دهه اخیر نیز با ورود به مقوله فناوری در برخی حوزه ها به خودکفایی دست یافته ایم؛ و باید اذعان داشت که در مواردی، چون صنایع دفاعی، قطعه سازی، داروسازی و دیگر صنایع در شرایط تحریم، نقش دانشگاه ها بی بدیل بوده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: همه این پیشرفت ها نتیجه ورود یافته های علمی به جامعه برای حل مسائل کشور بوده و حضور جوانان با استعداد سبب شده تا اهتمام جدی برای رفع بسیاری از مشکلات کشور انجام پذیرد.

در بخش پیش از دستور این جلسه حجت الاسلام و المسلمین شاطری با اشاره به روند اجرایی سازی اقدامات پیشران سند دانشگاه اسلامی بیان کرد: طی جلسه ای با حضور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و معاونین ایشان توافق شد تا اقدامات پیشران سند دانشگاه اسلامی مرتبط با سازمان فوق طی یکسال آینده اجرایی شود.

وی افزود: توافق شد دانشگاه آزاد اسلامی هر سه ماه یکبار به ارائه گزارشی پیرامون میزان اجرایی شدن اقدامات پیشران بپردازد.

همچنین مجتبی زارعی رئیس بسیج اساتید ضمن توضیحاتی در خصوص امضاء اخیر تفاهم نامه همکاری میان بسیج اساتید کشور و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مبحث تولید قدرت نرم مسئله ای بود که در تفاهم نامه همکاری گذشته بسیج اساتید با دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار گرفته بود و در تفاهم نامه جدید توجه به ظرفیت های علمی بسیج اساتید در جریان سازی علمی و نیز در دو حوزه پیوست نگاری فرهنگی و جنگ نرم مد نظر قرار گرفته است.

 

انتهای پیام/


پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها