بازدید: 18

ایران بیش از هر زمان دیگری بر منطقه تسلط پیدا کرده/هیچ سامانه دفاعی قادر به رهگیری موشک‌های کروز ایران نیست

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2100482
پایگاه المانیتور در یادداشتی ضمن اشاره به اذعان مقام‎های ارشد اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی به قدرت روزافزون ایران در منطقه، نوشته است که صهیونیست‎ها در پی تحولات اخیر در منطقه و سیاست‎های دونالد ترامپ تنها می‎بینند.

ایران بیش از هر زمان دیگری بر منطقه تسلط پیدا کرده/هیچ سامانه دفاعی قادر به رهگیری موشک های کروز ایران نیستبه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛  پایگاه المانیتور در یادداشتی به قلم «بن کاسپیت»، نوشته است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در نهایت فرصت یافت تا به حمله ترکیه به شمال سوریه واکنش نشان دهد و با انتشار یک توییت سیاسی در روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) این حمله را محکوم کند.

او درباره آنچه "پاکسازی قومی کردها" به وسیله ترکیه و گروه های نیابتی آن خوانده، هشدار داده اما هیچ اشاره ای به این موضوع نکرده که چگونه آمریکا شمال سوریه را ترک کرد؛ موضوعی که با صدای بلند در سراسر خاورمیانه و کریدور های تاسیسات دفاعی نگران اسرائیل طنین انداز شد.

خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه؛ ضربه مرگبار بر امید و آرزوهای اسرائیل

کاسپیت می‎نویسد: ۳ روز طول کشید تا نتانیاهو محکومیت ضعیف خود را از حمله ترکیه منتشر کند. این ۳ روز، روز های بسیار دشواری بودند؛ چرا که مقام‎های اسرائیل در میان روند دشوار بیدار شدن درباره ترامپ قرار داشتند. تصمیم ناگهانی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج فوری نیروهای آمریکایی از شمال سوریه و در پی آن حمله ناگهانی ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها ضربه مرگباری بر امید و آرزو های اسرائیل در جبهه های شمالی خود بود.

اذعان مقام ارشد صهیونیست به تنها ماندن این رژیم

یکی از مقام‎های ارشد دفاعی رژیم صهونیستی به المانیتور می گوید: در حال حاضر ما تنها مانده ایم، توازن راهبردی قدرت درست در مقابل چشمان ما در حال تغییر است، بد ها پیروز شدند و خوب ها ما را رها کردند. اکنون اسرائیل به حال خود رها شده تا در برابر محور قدرتمند ترکیه-روسیه-ایران بایستد.

جلسه اضطراری نتانیاهو با کابینه امنیتی برای بررسی تحولات منطقه

بن کاسپیت در ادامه یادداشت می نویسد: در روز ۶ اکتبر (۱۴ مهر) و درست پیش از بیانیه غم انگیز ترامپ و به دنبال آن حمله ترکیه، نتانیاهو خواستار برگزاری جلسه ای با کابینه امنیتی خود شد. اعضای این کابینه برای نخستین بار طی ماه های اخیر کابینه گرد هم آمدند تا درباره آخرین تحولات منطقه رایزنی کنند؛ نه فقط درباره تهدید ایران که پس از حمله به تاسیسات آرامکو، تهدیدها بسیار ملموس تر شده است.

یک مقام‎ ارشد امنیتی اسرائیل که با المانیتور گفت‎وگو کرده، مدعی شده "ما می دانیم که این کار نیروی هوایی ایران بود. آمریکایی ها هم این را می دانند. هر کسی که لازم باشد این را می داند. با این وجود این موضوع هنوز از اقدام محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران جلوگیری نکرده که در یک استودیوی تلویزیونی می نشیند و بدون کوچکترین وقفه ای می گوید که ایران هیچ ارتباطی با این حمله ندارد."

خروج از سوریه و افزایش نگرانی مقامات رژیم صهیونیستی 

المانیتور در ادامه می نویسد: اسرائیل در نهایت بیدار می شود و این روند بسیار دردناکی است. این امر برای ترامپ که زمانی خود را حامی سرسخت صهیون -اگر نگوییم خود مسیح- می دانست در مجموع زیاد زمان بر نبود که خود را از اسرائیل جدا کند. بسیار ناراحت کننده است گوش دادن به چاپلوسی های سخنگوی حزب لیکود، زمانی که در محافل گوناگون درباره خروج ناگهانی آمریکا از شمال سوریه و رها کردن کُرد ها از سوی آمریکا چیزی پرسیده می شود.

بر باد رفتن شبه رؤیای نتانیاهو درباره ترامپ

یک منبع نظامی رژیم صهیونیستی به المانیتور می گوید: "درست است که این سیاست در زمان باراک اوباما آغاز شد، اما ما امید داشتیم که در زمان ترامپ همه چیز برعکس شود. این بسیار دلسرد کننده است، زیرا ما می بینیم که آمریکایی ها تصمیم گرفته اند که از این پس پلیس جهان نباشند پیش از آنکه خود جهان در این باره تصمیم بگیرد که می تواند بدون نیروی پلیس خود را مدیریت کند."

اسرائیل مجبور به تغییر طرح های خود شد

این یادداشت در بخش دیگری می‎گوید: تغییرات در منطقه، اسرائیل را وادار کرده تا طرح های خود را تغییر دهد، درباره مفاهیم خود بازنگری کند و خود را برای سناریو هایی آماده کند که مدت زمان زیادی است بایگانی شده اند. یکی از این سناریو های ممکن احتمال جنگیدن در بیش از یک جبهه در آینده ای بسیار نزدیک است. این بار بر روی دوش «آویو کوخاوی»، رئیس ستاد مشترک ارتش گذاشته می شود. روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) او با «موشه کحلون»، وزیر دارایی اسرائیل دیدار کرد تا درباره تقاضا برای افزایش قابل ملاحظه بودجه با هدف آماده شدن در برابر یک سناریوی جنگ تمام عیار با حزب الله، سوریه، ایران، غزه و احتمالا با برخی گروه های دیگر، گفت‎وگو کند. اسرائیل بعد از ۳ سال که فکر می کرد در طرف برنده بازی قرار دارد به تدریج در حال پی بردن به این موضوع است که در طرفی قرار دارد که در حال باخت و یا دست کم در حال رها شدن است.

بن کاسپیت می‎نویسد: اسرائیل بر این عقیده است که اگر حمله ای از سوی ایران صورت بگیرد از خاک این کشور صورت نخواهد گرفت.

هیچ سامانه ای موفق به رهگیری موثر موشک های کروز ایران نیست

نگارنده این یادداشت می‎افزاید که اسرائیل حفاظت شده ترین منطقه در جهان است اما مشکل درباره موشک های کروز ایران این است که تاکنون هیچ سامانه ای به طور مؤثر موفق نشده آنها را رهگیری کند. در حالی که اسرائیل سامانه های پدافند موشکی پاتریوت را در اختیار دارد  اما  به نظر می رسد که اینها کافی نیستند. اخیرا به صنایع نظامی اسرائیل دستور داده شده تا تلاش های خود را برای یافتن یک راه حل بهتر بیشتر کنند اما این امر زمان بر خواهد بود و بنابراین  درخواست هایی مطرح شده تا اسرائیل به خصوص زیرساخت های حیاتی خود مانند تاسیسات ذخیره سازی آمونیا در حیفا، سایت های ذخایر سوخت و ... را تعطیل کند.

درخواست یک شخصیت صهیونیست برای تعطیلی رآکتور دیمونا

المانیتور می افزاید: یوزی ایون، دانشمند اسرائیلی که در ساخت رآکتور دیمونا نیز نقش مهمی ایفا کرده، طی یادداشتی در روز ۳ اکتبر (۱۱ مهر) از کابینه اسرائیل خواسته تا تعطیل کردن این رآکتور را مورد بررسی قرار دهد.

اذعان رئیس پیشین ستاد ارتش رژیم صهیونیستی به قدرت روزافزون ایران

این پایگاه در بخش دیگری می‎نویسد: «گابی اشکنازی»، رئیس پیشین ستاد ارتش اسرائیل در مصاحبه با روزنامه معاریو درباره جنگ «یوم کیپور» گفته "آریل شارون دائما یادآوری می کرد که اسرائیل نباید خود را در خط مقدم جبهه جنگ با ایران قرار دهد، نتانیاهو این قانون اساسی را نقض کرد، او ایران را به عنوان تهدید نهایی علیه اسرائیل معرفی و از این موضوع به عنوان یک اهرم انتخاباتی استفاده کرد. ۱۰ سال است که نتانیاهو به قدرت بازگشته است و قرار است که جلوی برنامه هسته ای ایران گرفته شود در حالی که ایران بیش از هر زمان دیگری بر منطقه تسلط پیدا کرده و اسرائیل به تنهایی در معرض این تهدید قرار دارد. نتانیاهو که در جبران اشتباهات ۱۰ سال گذشته خود ناتوان بوده احتمالا به زودی از تصویر خارج شود."

 

انتهای پیام/


ایران بیش از هر زمان دیگری بر منطقه تسلط پیدا کرده/هیچ سامانه دفاعی قادر به رهگیری موشک‌های کروز ایران نیست
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها