بازدید: 5

افزایش قیمت نفت پس از انفجار نفتکش ایرانی/ جهش نرخ پوند در برابر دلار/ روسیه روی نفت ۵۰ دلاری حساب می‌کند/ خروج ارز از کشور برای واردات قفل آویز!

منبع : تابناک کد خبر: 2097109
این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی، اغلب سهام آسیایی از سقوط بازگشتند، بازار اوراق مسکن؛ بازی صفر «تسه» ها، قیمت نفت سنگین ایران ۲.۵ دلار بالا رفت، بازار اوراق مسکن؛ بازی صفر «تسه» ها، تاثیر انفجار نفتکش ایرانی روی افزایش قیمت فلز زرد و پیشنهاد وزارت صنعت برای توقف تولید برخی خودرو‌ها را در بر دارد.

افزایش قیمت نفت پس از انفجار نفتکش ایرانی/ جهش نرخ پوند در برابر دلار/ روسیه روی نفت ۵۰ دلاری حساب می کند/ خروج ارز از کشور برای واردات قفل آویز!تابناک هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر ها و رویداد های جذاب اقتصادی را گردآوری می کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر هایی همچون کاهش قیمت نفت در بازار های جهانی، اغلب سهام آسیایی از سقوط بازگشتند، بازار اوراق مسکن؛ بازی صفر «تسه» ها، قیمت نفت سنگین ایران ۲.۵ دلار بالا رفت، بازار اوراق مسکن؛ بازی صفر «تسه» ها، تاثیر انفجار نفتکش ایرانی روی افزایش قیمت فلز زرد و پیشنهاد وزارت صنعت برای توقف تولید برخی خودرو ها را در بر دارد.

افزایش قیمت نفت پس از انفجار نفتکش ایرانی

روز جمعه در پی انفجار نفتکش ایرانی SABITY متعلق به شرکت ملی نفتکش که صبح امروز در 60 ما یلی بندر جده عربستان و در دریای سرخ اتفاق افتاد قیمت نفت در بازارهای جهانی دو درصد رشد کرد. براساس گزارش بلومبرگ هر بشکه نفت برنت به قیمت 60 دلار و 19 سنت عرضه می شود که نسبت به روز گذشته رشد 2 درصدی داشته است. قیمت نفت وست تگزاس آ مریکا هم با همین حدود افزایش به قیمت 54 دلار و 49 سنت معامله می شود. 

قیمت نفت سنگین ایران ۲.۵ دلار بالا رفت

طبق آمار منابع ثانویه، اوپک که متشکل از ۱۴ کشور است، در سپتامبر ۲۸.۴۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۱.۳۱۸ بشکه در روز در مقایسه با اوت کاهش داشت. تولید نفت خام علاوه بر ایران، در عربستان سعودی، ونزوئلا و عراق کاهش پیدا کرد و در لیبی، آنگولا و کنگو افزایش داشت. قیمت نفت سنگین ایران در سپتامبر ۶۰ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه بود که در مقایسه با ۵۷ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه در اوت، دو دلار و ۵۵ سنت (۴.۴ درصد) افزایش نشان داد. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون ۶۲ دلار و ۲۳ سنت در مقایسه با ۶۸ دلار و ۷۰ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ بوده است. ارزش سبد نفتی اوپک در سپتامبر دو دلار و ۷۴ سنت (۴.۶ درصد) افزایش پیدا کرد و به ۶۲ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید. ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون ۶۴ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه در مقایسه با ۷۰ دلار و ۳۴ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ بوده است.

روسیه روی نفت ۵۰ دلاری حساب می کند

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیا ۲۴ اظهار کرد: ما بر این باوریم که در میان مدت، قیمتهای نفت حدود ۵۰ دلار خواهد بود و در ادامه خاطرنشان کرد که این یک پیش بینی محافظه کارانه است. نواک گفت: پیش بینی ما از توسعه اجتماعی-اقتصادی روسیه بر مبنای این قیمت است. این قیمت پایینتر از قیمت فعلی نفت است که به دلیل نگرانیها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی و تقاضا، نوسان دارد. قیمت وست تگزاس اینترمدیت اکنون حدود ۵۲ دلار و نفت برنت بالای ۵۸ دلار در هر بشکه است. بودجه روسیه برای سال میلادی جاری بر مبنای قیمت نفت حدود ۴۲ دلار در هر بشکه بوده که پایینترین قیمت در حدود یک دهه اخیر است. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، صادرات نفت و گاز دو منبع بزرگ درآمد برای روسیه هستند اما دولت این کشور در تلاش برای متنوع سازی اقتصاد است.

بازار اوراق مسکن؛ بازی صفر «تسه»ها

اوراق وام مسکن که در میانه هفته گذشته به کف های قیمتی نزدیک شده بودند، در نیمه دوم هفته به سطوح قیمتی قبلی بازگشتند. هر ورقه وام تسهیلات مسکن دی 96 در آخرین جلسه معاملاتی هفته گذشته به سطح 38 هزار و 448 تومان رسید. «تسه9806» با 35هزار و 712تومان و «تسه9708» با 41 هزار و 421 تومان کمترین و بیشترین قیمت را در بازار «تسه»ها داشتند. تغییر سقف عمربنای واحدهای مسکونی مشمول وام مسکن از جمله پیشامدهای مثبت هفته اخیر بود. با این حال این سقف برای متقاضیان خانه اولی همچنان بدون تغییر مانده است. از این رو اگرچه این اتفاق به دلیل تنوع بخشیدن به انتخاب های متقاضیان می تواند اتفاق مثبتی تلقی شود، اما به نظر نمی رسد تاثیر چندانی بر میزان استفاده از اوراق تسهیلات مسکن که با کاهش ۵۴ درصدی نسبت به سال گذشته مواجهند، داشته باشد.

تاثیر انفجار نفتکش ایرانی روی افزایش قیمت فلز زرد

رویترز: انفجار نفت کش ایرانی باعث افزایش قیمت فلز زرد در بازارهای جهانی شد. از آنجاییکه سرمایه گذاران در انتظار شفافیت بیشتر در مورد تجارت در جهان و برگزیت هستند، قیمت طلا در معاملات دیروز افزایش یافت و کاهش های اولیه ناشی از امید به موفقیت مذاکرات تجاری آمریکا و چین را از دست داد. هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 95 سنت افزایش 1494.94 دلار فروخته شد اما تاکنون طی هفته گذشته حدود 0.3 درصد کاهش یافته است. 

جهش نرخ پوند در برابر دلار

سی ان بی سی گزارش داد: پس از این که در پایان مذاکرات لحظه آخری برگزیت، بین انگلیس و اتحادیه اروپا، سخنگوی طرف اروپایی، مذاکرات را سازنده توصیف کرد، نرخ پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا جهش کرد. وزیر برگزیت انگلستان، استفن بارکلی و مذاکره کننده ارشد اروپا در مورد خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، صبح روز جمعه با یکدیگر دیدار کردند. مینا آندریوا، سخنگوی اتحادیه اروپا، به خبرنگاران گفت که دو طرف برای رسیدن به توافق به همکاری با یکدیگر ادامه می دهند. او اضافه کرد: مذاکرات سازنده بود. در صورتی که اراده وجود داشته باشد، امید هم وجود دارد. به دنبال این اظهارات نرخ برابری پوند در مقابل دلار آمریکا ۰.۹۸ درصد جهش کرد و به ۱.۲۵۶۲ واحد رسید. نرخ برابری دلاری پوند در واکنش اولیه به این سخنان، تا ۱.۲۶ واحد هم بالا رفته بود. 

پزشکیان: موافقت مجلس با حذف سود مرکب براساس نظر کارشناسان بود

مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره مصوبه الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان، گفت: کارشناسان حوزه اقتصادی در مجلس معتقد بودند باید سود مرکب حذف شود در نتیجه مجلس نیز به نظر کارشناسی آنها رأی داد. نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا مجمع تشخیص مصلحت نظام باید به نظر کارشناسی مجلس توجه کند، افزود: اگر به دنبال تامین مصالح کشور هستیم، باید نظر کارشناسان را بر سایر مسائل ارجح بدانیم. وی اظهار کرد: اگر صلاح کشور در حذف سود مرکب است باید براساس نظرات کارشناسی این تصمیم اجرایی شود. به گزارش خانه ملت، مصوبه الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان در صحن علنی مورد بررسی قرار گرفت و با رأی بالای نمایندگان تصویب شد، اما شورای نگهبان در نخستین مرحله 3 ایراد از طرح دوفوریتی تسهیل تسویه بدهکاران شبکه بانکی گرفت که این ایرادات در کمیسیون اقتصادی رفع شد. بر این اساس شورای نگهبان در دومین مرحله نیـــــز 5 ایراد از طرح حذف سود مرکب گرفت که پس از بررسی اشکالات در کمیسیون اقتصادی مشخص شد، امکان اصلاح ایرادات مورد نظر وجود ندارد بنابراین پس از اصرار نمایندگان بر مصوبه حذف سود مرکب، طرح الزام بانک ها به موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود از بدهی تسهیلات گیرندگان برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

۹۵ درصد صادرات غیرنفتی مضمون خام فروشی دارد

فرشاد مومنی گفت: از سال ۱۳۷۰ به تدریج در حال گذار از دولت خام فروش به دولت آینده فروش هستیم که این گذار خطرناک وجوه متعددی دارد. مثلاً برای خودفریبی یا دیگرفریبی، اینگونه تصور ایجاد می کنند که خام فروشی تنها مربوط به نفت است و اگر شکل و شمایل دیگری داشته باشد اشکالی ندارد از همین روی به طرز افراطی صادرات مواد معدنی را در دستور کار قرار داده اند. باید توجه داشت بیش از ۹۵ درصد صادرات غیرنفتی ما عمومأ مضمون معدنی و خام فروشی دارد و درآمدهای ارزی آن، از هزینه های ارزی برای تولید و استخراج آن کمتر بوده است یعنی صادرات غیرنفتی در چارچوب این الگو یک خودفریبی است.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: مگر آقای روحانی همان کسی نبودند که در مبارزات انتخاباتی با استدلال و شواهد نشان دادند ساختار هزینه های دولت به شدت متورم و رانتی شده است، چرا تا امروز در بازآرایی ساختار هزینه ها سهل انگاری کرده اند؟ چرا شرکت های دولتی به حیات خلوت پرداخت های بی ضابطه تبدیل شده است؟ بطوریکه سودآوری این شرکت ها نسبت به دوران جنگ نیز کاهش پیدا کرده و ساختار هزینه های آن نابهنجار شده است. جالب آنکه در حالیکه بودجه شرکت های دولتی دو برابر بودجه عمومی است، میزان زمان تخصیص یافته برای بررسی آنها نزدیک به صفر است. بنابراین باید به نمایندگان هشدار داد در بررسی جهت گیری های لایحه بودجه دقت بیشتری اعمال کنند چون در این سال دچار سیکل سیاسی هم هستیم و باید نسبت به تصمیماتی که ربطی به منافع ملی ندارد، تذکر داد.

پیشنهاد وزارت صنعت برای توقف تولید برخی خودروها

با بیان اینکه ما گزارشی از وضعیت موجود صنعت خودرو تهیه کرده ایم که در جلسه هفته آینده شورای عالی استاندارد ارائه خواهد شد، اظهار داشت: در مورد برنامه ریزی برای توقف تولید برخی خودروها پیشنهاد وزارت صنعت در جلسه شورای عالی استاندارد ارائه خواهد شد که مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. وی با بیان اینکه وضعیت تولید خودروها نسبت به قبل بهتر شده است، افزود: البته یکسری مشکلات نیز وجود دارد که در شورای عالی استاندارد در مورد آنها تصمیم گیری خواهد شد. مرندی مقدم تصریح کرد: شورای عالی استاندارد بر اساس واقعیت های روز جامعه در مورد توقف تولید خودروهای قدیمی تصمیم گیری خواهد کرد. وی با بیان اینکه خودروسازان برای رعایت استانداردهای 85 گانه تا ابتدای دی امسال فرصت دارند، گفت: در حال حاضر تولید خودروها طبق استاندارد های مصوب صورت می گیرد. معاون رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: اکثر خودروهایی که نسبت به بقیه تولید جدیدتری هستند، کم مشکل ترین و یا بی مشکل ترین خودروها هستند. به گفته وی، بیشترین مشکل را خودروهایی که بر روی پلت فرم های قدیمی تولید می شوند، دارند.

خروج ارز از کشور برای واردات قفل آویز!

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی سال ۹۷ نشان می دهد که در این مدت بیش از یک هزار و ۲۷۰ تن قفل آویز از کشور های مختلف جهان وارد ایران شده است. بر اساس واردات این حجم قفل آویز به کشور، ۳ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۳۱۷ دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر ۱۵ میلیارد و ۲۲۴ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۷۳۲ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. گفتنی است قفل آویز از کشور های آلمان، امارات متحده عربی، ترکیه و چین وارد ایران شده است. در این میان اولین و بزرگترین صادر کننده قفل آویز به ایران، کشور چین بوده است که در این مدت با صادرات بیش از یک هزار و ۷۱ تن قفل آویز، درآمد ۳ میلیون و ۱۱۴ هزار و ۴۰۷ دلاری را نصیب خود کرده است.

کاهش فروش جنرال موتورز در چین

رویترز گزارش داد که فروش شرکت جنرال موتورز در چین از ماه جولای تا سپتامبر ۵/ ۱۷درصد کاهش یافته است. این خودروساز آمریکایی از کند شدن رشد اقتصادی در بحبوحه جنگ تجاری چین و آمریکا و افزایش رقابت در بخش مهم خودروهای اس یو وی ضربه خورده است.جنرال موتورز در سه ماه سوم سال جاری میلادی ۶۸۹هزار و ۵۳۱ خودرو در چین تحویل داد. کاهش فصلی فروش این شرکت در چین در پایان سپتامبر پنجمین سه ماه متوالی کاهش فروش در چین بود. چین بزرگ ترین بازار خودروی جهان را دارد. جنرال موتورز ۲۶/ ۲میلیون خودرو در ۹ ماه اول سال جاری میلادی تحویل داده است. به نقل از طبق گزارش اداره سازندگان خودروی چین، با کاهش فروش شرکت های جنرال موتورز و فورد موتور در چین، سهم شرکت های خودروسازی آمریکا در بازار خودروهای مسافربری چین تا ۵/ ۹درصد در هشت ماه اول سال جاری کاهش یافت در حالی که این سهم در سال گذشته در همین دوره ۷/ ۱۰درصد بود.
 
 
 

 


افزایش قیمت نفت پس از انفجار نفتکش ایرانی/ جهش نرخ پوند در برابر دلار/ روسیه روی نفت ۵۰ دلاری حساب می‌کند/ خروج ارز از کشور برای واردات قفل آویز!
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها