بازدید: 6

بررسی آخرین تحولات بازار مسکن در پاییز ۹۸ / آیا بستر انعقاد ۲ ساله قرارداد‌های رهن و اجاره فراهم شده است؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2095544

بازار مسکن(اعم از خرید و فروش، اجاره و رهن آن)در تابستان سالجاری نیز همچون سال های گذشته دستخوش نوسانات و التهابات بسیاری بود،از همین رو زمزمه های انعقاد قراردادهای دو ساله در برخی محافل شنیده شده است.

بستر انعقاد دو ساله قراردادهای رهن و اجاره فراهم شده؟/هم افزایی مشاورین املاک و مستاجران تسهیل کننده حصول این امر خواهد بودبه گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بازار رهن و اجاره مسکن یکی از چالش برانگیزترین عرصه های اقتصادی برای موجر و بخصوص مستاجران به شمار می رود.

پیش از این در قالب گزارشی تفصیلی و مجزا به ابعاد حقوقی این مراوده پرداخته شد، اما آنچه که همچنان به عنوان یک دغدغه جدی مطرح است به هزینه هایی که برای انعقاد قرارداد های اجاره بها و رهن اعم از نقل و انتقال و تمدید، معطوف می شود.
 
متاسفانه قیمت گذاری ها در این حوزه به شدت سلیقه ای است و آنچه که به عنوان میزان رهن و نرخ اجاره بها مطرح می شود عموما نشات گرفته از انسانیت و انصاف مالکان و موجران است و شاهد یک نظم، ثبات و قاعده مشخص در این بخش نیستیم.
 
ظاهرا از حیث قانونی نیز دستگاه های ذی ربط اجرایی قادر نیستند مالک را برای تعیین نرخ رهن و اجاره مجاب سازند، اما با همه این اوصاف می توان و می باید با اتخاذ برخی تدابیر، دستورکار ها و اقداماتی را مدنظر قرار داد تا به موجب آن از سنگینی بار نوسانات قیمتی در این عرصه کاسته شود.
 
تلاش برای ایجاد توازن میان عرضه و تقاضای مسکن و اخذ مالیات از خانه های خالی با هدف بالا بردن میزان عرضه و کاستن از تعدد و تکثر خانه های خالی و ایجاد روند و رویه ای که با اتکای به آن قراداد های اجاره بها و رهن منزل بصورت دو ساله (و نه یک ساله که روند مرسوم به شمار می رود) از نمونه تمهیداتی است که می تواند نقش بسزایی را در ایجاد نظم و انتظام و ثبات هر چه بیشتر در این بازار ایفاء نماید.
 
در ابتدای تابستان امسال روند صعودی نرخ اجاره بهای مسکن و رهن آن با اوج خیره کننده ای همراه شد و استرس بسیاری را بر متقاضیان این نوع از مساکن تحمیل کرد، اما از مردادماه از اوج و هیجان مذکور، آرام آرام کاسته شد امری که البته پیش از آن از سوی برخی کارشناسان حوزه مسکن پیش بینی شده بود.
بستر انعقاد دو ساله قراردادهای رهن و اجاره فراهم شده؟/هم افزایی مشاورین املاک و مستاجران تسهیل کننده حصول این امر خواهد بود
از دیگر سو با فرا رسیدن ماه محرم و نزدیک تر شدن به هفته های پایانی تابستان، (برخلاف روز ها و هفته های ابتداییِ این فصل)، آرامش که هیچ، بلکه سایه سنگین نوعی از رکود بر بازار مذکور احساس شد.
نقش و تاثیر مستقیم بازار مسکن شهر تهران بر بازار ملک شهر ها و استان های کشور
حبیب محمد نژاد، یکی از فعالان حوزه مشاورین املاک در غرب استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نقش مستقیم و نافذ شرایط و کیفیت حاکم بر بازار رهن، اجاره و حتی خرید و فروش منازل و املاک شهر تهران بر دیگر شهر ها و استان های کشور اظهار کرد: از همان ابتدای دریافت سیگنال هایی مبنی بر حاکم شدن آرامش نسبی بر بازار مساکن شهر تهران، نمود و بروز چنین وضعیتی بر بازار شهرستان های همجوار پایتخت همچون شهریار، ملارد، قدس، فیروزکوه، دماوند، قرچک، ورامین، ری و ... قابل پیش بینی بود.
 
وی افزود: این روند آنچنان استمرار پیدا کرد که در حال حاضر بسیاری از مشاورین املاک و صاحبان منازل اجاره ای که در موج هیجانی قیمت ها، نرخ هایی پَرت و تامل برانگیز مطرح می کردند در شرایط موجود شاهد رکود سنگین و عمیقی بر بازار مذکور هستند.

بیشتر بخوانید: افزایش وام مسکن، گرانی را در بازار تشدید می کند/ضرورت ورود دولت برای تولید مسکن

محمد نژاد در ادامه بیان کرد: در شرایط فعلی، موجر و مستاجر هر دو ترجیح می دهند به تمدید قرارداد مبادرت ورزند، زیرا برای هر دو طرف مقرون به صرفه نیست که به انعقاد قرارداد با مستاجر جدید یا نقل و انتقال به منزل جدید مبادرت ورزند.
 
این فعال در حوزه املاک گفت: اساسا جابجایی به منزل جدید برای مستاجر هزینه ساز خواهد بود و هزینه کَردِ مبالغی همچون کمیسیون بنگاه، حمل بار، مساعد سازی منزل برای سکونت در ملک جدید باعث شد ترجیح مستاجران به تمدید قرارداد استوار گردد مگر در شرایطی خاص که جابجایی از یک حالت ترجیح یا تنوع طلبی به یک ضرورت و الزام مبدل شود.
 
وی افزود: چنین وضعیتی در خصوص صاحبین و مالکین منازل و املاک اجاره ای نیز صادق است، زیرا آن ها نیز برای انعقاد قرارداد با مستاجر جدید می باید هزینه هایی همچون پرداخت کمیسیون به بنگاه مشاور املاک و فراهم سازی الزامات اولیه برای رهن و اجاره منزل خویش همچون نقاشی ساختمان و رفع برخی خرابی های بوجود آمده را متحمل شوند.
بستر انعقاد دو ساله قراردادهای رهن و اجاره فراهم شده؟/هم افزایی مشاورین املاک و مستاجران تسهیل کننده حصول این امر خواهد بود
محمد نژاد تصریح کرد: وقتی آمار خرید و فروش منزل و املاک به نسبت سنوات گذشته با روند کاهشی همراه می شود بیش از پیش به پیچیدگی شرایط افزوده خواهد شد و در چنین بستری تامین پول ودیعه یا پول پیش یا مبلغ رهن مستاجر سخت و دشوار می شود، زیرا بخشی از عودت این مبالغ در سایه معاملات ملکی و دریافت آن از متقاضی یا خریدار و پرداخت به مستاجر محقق می گردد که طبیعتا با تنزل ضریب خرید و فروش، تامین هزینه ودیعه یا پول پیش یرای برخی از صاحبخانه ها سخت و دشوار می گردد و حتی بعضا به عامل اختلافی میان موجر و مستاجر تبدیل می شود (که پیش از این در قالب گزارشی مجزا از حیث حقوقی به ابعاد این اختلافات اشاره و پرداخته شد)
وقتی قدرت چانه سازی مستاجران ارتقاء پیدا می کند
دو ساله شدن مدت زمان انعقاد قرارداد میان موجر و مستاجر به نوبه خود می تواند ظهور و بروز معضلات املاک اجاره ای و ایجاد فضای هیجانی در بازار مذکور را به تعویق بیندازد، اما این مهم مستلزم توافق طرفین (میان مالک و مستاجر) یا همان موجر و مستاجر خواهد بود.
اخیرا مباحثی در خصوص لزوم جاری و ساری شدن چنین روند و رویه ای مطرح شده و با شرایط فعلی ایجاد شده در بازار مسکن به نظر می رسد، با هم افزایی و همگرایی مشاورین املاک و مستاجران بتوان به چنین امر خطیری دست یافت.
 
البته نباید از طرح این موضوع چنین برداشت شود که می باید مستاجر و مشاورین املاک توطئه ای علیه موجران طراحی کنند تا آن ها را مجاب به انعقاد قرارداد های دو ساله نمایند.
 
به واقع وضعیت موجود، شرایطی را ایجاد کرده که تا حدودی قدرت چانه زنی مستاجران را بالا برده و در روند مذاکره میان موجر و مستاجر می توان از این فرصت برای بهبود شرایط بهره گرفت.
تامین منافع طرفین و معامله بُرد بُرد مولفه اصلی در حصول و تحقق انعقاد قرارداد های دو ساله میان موجر و مستاجر
بدون تردید نخستین انگیزه از انعقاد قرارداد رهن یا اجاره منزل از سوی مالک کسب منفعت است و به موازات آن تامین سرپناه مستاجر نیز به عنوان نیاز اساسی و اولیه خانوار ها در زمره منافع مستاجران قابل تعریف است.
 
در چنین شرایطی می توان با رعایت حد انصاف زمینه را برای انعقاد قرارداد دو ساله فراهم کرد، در نظر گرفتن درصدی از افزایش در نرخ رهن یا اجاره بها برای تمدید در سال دوم می تواند منافع موجر را نیز تامین کند و به موازات آن از استرس و فشار روحی و روانی مستاجر نیز بِکاهد.
 
البته نباید از نظر دور داشت که حصول این امر تنها بخشی از مشکل موجود را مرتفع می کند و یقینا قراداد هایی که انقضا و پایان آن در ماه های اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد و شهریور سال آینده است همچنان با مصائب و مسائل خاص به خود برای مستاجر همراه است.
 
فلذا می طلبد دستگاه های ذی ربط (علی الخصوص وزارت راه و شهرسازی) از هم اکنون مُجِدانه تدابیر لازم برای مرتفع سازی این معضل را در دستور کار قرار دهند البته مدت هاست که مباحثی در این خصوص مطرح شده، اما در مقام عمل، آن اقدام لازم عملیاتی نشده است.
 
یقینا بروکراسی پیچیده اداری در ایران و زمان بر بودن بازه زمانی میان طرح موضوع، اخذ تصمیم و اجرایی شدن آن می طلبد تا از هم اکنون در اندیشه حل مشکل برای سال بعد بود و قطعا در بلند مدت خروجی و دستاورد این تصمیمات حافظ و تامین کننده منافع تمامی گروه ها اعم از مالک یا موجر و مستاجر خواهد بود.
 
انتهای پیام/

بررسی آخرین تحولات بازار مسکن در پاییز ۹۸ / آیا بستر انعقاد ۲ ساله قرارداد‌های رهن و اجاره فراهم شده است؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها