بازدید: 4

تبانی واشنگتن و آنکارا بر سر تمامیت ارضی سوریه

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2095443
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت:مجموعه ای از همکاری‌های اطلاعاتی میان آمریکا و ترکیه در پروژه عراق با هدف تضعیف دولت مرکزی این کشور انجام شده است.

در حال تکمیل....سعد الله زارعی  کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره حملات اخیر ترکیه به مرزهای شمالی سوریه اظهار کرد: ترکیه داعیه تاریخی نسبت به سوریه دارد و تلاش می کند بخش های شمالی سوریه را تا عمق پنجاه کیلومتر تصرف کند و این سیاست را گام به گام دنبال کرده  در حالل حاضر هم در راستای همین سیاست که از حدود سه سال پیش آغاز کرده است مسیر اشغال بخش های شمالی سوریه را دنبال می کند.

او ادامه داد: البته آنکارا برای اینکه از حساسیت مردم سوریه و دولت این کشور همچنین دولت های همسایه بکاهد،  مدعی شده که این حضور موقتی بوده و برای مقابله با نفوذ پ. ک. ک در این منطقه حضور یافته است، ولی در حقیقت پ. ک. ک بهانه بوده و ترکیه به دنبال توسعه سیطره خود در مناطق شمالی سوریه است و  این اقدام از جانب آنها به نوعی نقض حاکمیت و استقلال کشورهای سوریه  وعراق  محسوب می شود.

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به عملکرد ایالات متحده  مبنی بر برداشتن حمایت خود از کردها ی این منطقه  افزود:  اینکه آمریکایی ها در بحبوحه تهدیدات آنکارا و بروز نشانه هایی  مبنی بر عملی شدن این تهدیدات اعلام کرده اند که نیرو های خود را از سوریه خارج می کنند،  نشان دهنده تبانی و توافق میان  آمریکا و ترکیه است. در واقع می توان گفت آنکارا در اقدام اخیر خود مبنی بر حمله به سوریه از پشتیبانی واشنگتن برخوردار است.


زارعی درباره  دخالت های ایالات متحده در امور داخلی کشورهای منطقه  تشریح کرد: نکته مهم  این است که آمریکایی ها چه ما به ازایی از آنکارا دریافت کردند که  به اصطلاح صحنه را به ارتش ترکیه تحویل دادند. به عقیده من بین آمریکا و ترکیه توافقاتی بر سر عراق انجام شده است،  یعنی مجموعه ای از  همکاری های اطلاعاتی و شاید عملیاتی میان این دو کشور در پروژه عراق با هدف تضعیف دولت مرکزی این کشور انجام شده است تا اگر بتوانند سرنگونی دولت حاکم بر عراق پیش بروند.

بیشتر بخوانید:مردم و مراجع به دنبال فروکش کردن تنش ها در عراق/ برخی شعار های معترضان توسط حزب بعث هدایت شده است

او در آخرخاطر نشان کرد: به نظر می رسد، واشنگتن و آنکارا درباره  منافع خود در منطقه به جمع بندی رسیده اند، در واقع می توان گفت که از اقدام اخیر ترکیه در استقرار نیروی نظامی در مرزهای خود با سوریه همچنین حمایت دولت آمریکا از این امر بوی توطئه می آید، زیرا سیاست های آنها نه تنها  تمامیت عرضی سوریه را بلکه مرزهای  عراق را هم تهدید می کند و این  موضوع می تواند رویدادی مهم در جهت کاهش ثبات و امنیت در منطقه باشد. در همین راستا دولت سوریه هم رسما با این اقدامات مخالفت کرده است.

انتهای پیام /

تحولات عراق

 


تبانی واشنگتن و آنکارا بر سر تمامیت ارضی سوریه
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها