بازدید: 2

آهنگ انجام ندادن کاری به کودکان عواقب بدی به همراه خواهد داشت

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2095319
یک روانپزشک گفت: این عادت در دختران بیشتر از پسر‌ان و عمدتا در سنین ۱۳ الی ۱۴ سالگی دیده می‌شود.

ساعت21/لیلا شقاقی متخصص روانپزشک در گفت وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علل جویدن ناخن در کودکان اظهار کرد: کودکان از ۲ و نیم سالگی به بعد ممکن است ناخن هایشان را بجوند، اما در سنین نوجوانی این مسئله در کنترل خودشان و ممکن است تا بزرگسالی هم این رفتار آنها ادامه پیدا کند.

آمار ها نشان داده است که تقریباً ۳۸ درصد از کودکان در سنین ۴ تا ۶ سالگی ناخن هایشان  را می جوند و این عادت   به سرعت برطرف نخواهد شد و معمولاً تا ۱۰ سالگی به اوج خود می رسد. این عادت در دختران  بیشتر از پسر ان و عمدتاً در سنین ۱۳ الی ۱۴ سالگی یعنی در اوج نوجوانی آنها  دیده می شود. حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد این عادت تا بزرگسالی هم ادامه پیدا می کند.

وی در ادامه افزود: اگر انجام ندادن کاری مانند جویدن ناخن در جمع به کودک تذکر داده شود، این امر باعث می شود که کودک  به عمل خود بیشتر ادامه دهد. جویدن ناخن در بعضی از مواقع باعث خون ریزی می شود و پوست به راحتی مستعد ورود میکروب به آن خواهد شد.

جویدنناخن  در کودکان ممکن است به علت یادگیری از همسالان یا مشکلات عصبی کننده ای باشد که در روز ممکن است با آن ها روبه رو شوند.  اما ممکن است تصور کنیم که چرا کودکان باید عصبانی شوند، درواقع کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر واقعیت ها را درک می کنند و ممکن است برخورد های خشونت آمیزی را از خود نشان دهند. اگر والدین عصبانیت بیش از حد در برابر کودکان از خودشان نشان دهند، ممکن است باعث بروز این رفتار در آنها شوند. البته عصبانیت در سنین مختلف متفاوت است مثلا در خردسالی ممکن است به دلیل اینکه یک فرد اسباب بازی نو آن ها  را برداشته باشد و  یا اینکه به خواسته شان نرسیده باشند، عصبانی شوند. 

بیشتر بخوانید: عارضه فصل سرد که دشمن پوست است

متخصص روانپزشک اظهار کرد: این نوع عادت در دوره نوجوانی هم متفاوت است، یکی از دلایلش که می تواند خیلی نگران کننده باشد مربوط به دوران بلوغ او می شود که دارای تضاد های فکری، بلاتکلیفی، بخاطر درگیری ها و مشغله های زندگی اش، والدینش و امتحاناتش خواهد بود.دلیل هیجانات کنترل نشده و بیش از حد و عدم تنظیم آن به دلیل دیدن فیلم ترسناک یا داشتن روابط خاصی با والدین است. یکی دیگر از دلایل ناخن جویدن می تواند کم رویی و خجالتی بودن کودکان باشد یا نداشتن اعتماد به نفس و خجالتی بودن آن ها باعث شود این رفتار ها را از خودشان  نشان دهند. متأسفانه یک مسئله دیگر هم خیلی اهمیت دارد این است که وقتی کودکان این کار را انجام می دهند به لحاظ اجتماعی زیر سوال خواهند رفت.

وی بیان کرد: جویدن ناخن ها شکل بدی به خودش می گیرد و از فرم خود خارج می شود و زیبایی خودش را از دست می دهد؛ کودکان بیشتر ترجیح می دهند که تسلط کافی بر قدرت خودشان داشته باشند. منشأ اصلی آن اضطراب و خجالتی بودن آنهاست که بیشتر باعث آرامش در کودکان می شود مخصوصا کودکانی مستقر هستند در آرامش دروغین به وجود می آیند؛ این رفتار دقیقا یک عادت می شود که آن ها در خودشان فرو روند؛ بنابراین لازم است که والدین بدون آنکه توجه منفی به این رفتار داشته باشند سعی کنند خواسته های خودشان را از کودکان کم کنند.

ساعت21/

شقاقی تاکید کرد: خانواده ها اول باید نیاز های کودکان را بشناسند، کودکان را در معرض فشار و ناراحتی شدید روحی قرار ندهند، البته این آرامش، آرامش دروغین است که همانطور که گفتیم چرخه معیوب را در کودکان به وجود می آورد. خیلی از والدین متأسفانه و ناآگاهانه رفتار آن ها در کودکان موردتوجه قرار می گیرد و در مقابلان دوستانشان آن ها را   سرزنش و تنبیه می کنند   که باعث می شود  این رفتار در کودکان تشدید پیدا کند و شدت بگیرد. چرخه معیوب به وجود می آید و پنهان کاری به آن اضافه می شود و می تواند تنش و اضطراب کودک را افزایش دهد. بسیار مهم است که والدین این رفتار کودکشان را سرزنش و مسخره نکنند و  با دیگران مقایسه شان نکنند.  با کودکانشان رفتار های ملامت آمیزی داشته باشند، وسایلی که دوست دارند برای آن ها تاحدودی تهیه کنند همینطور سعی کنند که با فرزندانشان بیشتر صحبت کنند و در هنگام صحبت کردن توجه بسیاری به کودک خود داشته باشند.

 

وی افزود: بسیار مهم است که والدین محیط امنی برای کودکان خود فراهم کنند تا در آن محیط آرامش داشته باشند؛ والدین جلوی چشم کودکانشان زیاد مشاجره نکنند، زیرا باتوجه به این دلایلی که گفته شد، کودکان احساس استرس و ناامنی بیشتری خواهند کرد.کودکان امروزی که در آپارتمان بزرگ می شوند و دائما دستورالعمل هایی را دریافت می کنند و محدودیت هایی دارند، باعث می شود بسیار تحت فشار روحی قرار بگیرند یعنی به جای اینکه احساس رهایی و آزادی و آزادانه  داشته باشند و بازی کنند، فارغ از اینکه چه کسی ناراحت می شود و اینکه با رفتارشان به همسایه آسیب می رسانند می توانند به راحتی بازی کنند. عدم رهایی متأسفانه در کودکان ناامنی به وجود آورده، موجب اضطراب و در نهایت موجب خشونت کودک خواهد شد، البته تنها خشونت دیده نمی شود، ممکن است رفتار های دیگری از خود نشان دهند.

متخصص روانپزشک تصریح کرد:توصیه می شود  کودکانی که رفتار ناخن جویدن یا جویدن لباس یا هرگوشه از بدنشان یا هر گونه از این رفتارها را دارند، نمی توان با خشونت این عادت ها را از آن ها دور کنید، برای این کار زمان و آرامش زیادی لازم است .اگر عادتی است که به دلیل اضطراب و تنش در یک کودک یا نوجوان به وجود آمده است، باید باتوجه به پرتوکل درمانی خودش رفع شود.حتما خانواده ها باید آموزش لازم را ببینند تا بتوانند با هم فکری متخصص مربوطه جلوی این عارضه را بگیرند.


انتهای پیام/


آهنگ انجام ندادن کاری به کودکان عواقب بدی به همراه خواهد داشت
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟