بازدید: 11

خصوصیات کودکان اوتیسمی، آیا میدانید؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 2095254
به تفاوت در نحوۀ رشد و توسعۀ مغز یک کودک نسبت به سایر کودکان، اختلال طیف اوتیسم (austism spectrum disorder) یا به اختصار اوتیسم گفته می‌شود.

به تفاوت در نحوۀ رشد و توسعۀ مغز یک کودک نسبت به سایر کودکان، اختلال طیف اوتیسم (austism spectrum disorder) یا به اختصار اوتیسم گفته می شود. کودکان اوتیسم ممکن است در درک دنیای اطراف خود با مشکل مواجه شوند.

کودکان اوتیسم چه خصوصیاتی دارند؟
کودکان اوتیسم ممکن است در موارد زیر مشکلاتی داشته باشند:
حرف زدن و یادگیری معنای کلمات
دوست یابی یا ارتباط برقرار کردن با دیگران
مواجه شدن با تغییرات (مانند امتحان کردن غذاهای جدید، تغییر معلم کلاس یا جابه جا شدن اسباب بازی ها از محل همیشگی شان)
مواجه شدن با صداهای بلند، نور شدید یا اماکن شلوغ
این کودکان همچنین ممکن است به شکل نامتعارفی حرکت کنند (مانند شل و وِل بودن دستان) یا یک کار را چندین بار پشت سر هم تکرار کنند (مانند تکرار یک کلمه).
کودکی که به اوتیسم دچار است امکان دارد در این موارد مشکلات خفیف یا شدید داشته باشد. برخی از کودکان برای انجام کارهای روزمره به کمک کمی نیاز دارند و سایر کودکان ممکن است برای یادگیری و انجام کارهای روزمره به کمک زیادی نیاز داشته باشند.

علت اوتیسم چیست؟
اوتیسم مشکلی است که فرد با آن به دنیا می آید و هیچ کس دقیقاً نمی داند که علت بروز آن چیست. بااین وجود حدس زده می شود که این اختلال با ژن های کودک و سایر چیزهایی که در نحوۀ توسعۀ مغز او دخیل هستند ارتباط دارد.

عوامل خطر اوتیسم
عوامل خطر اوتیسم عبارت اند از وزن کم هنگام تولد، قرار گرفتن جنین در معرض والپروات و سن والدین. احتمال بروز اختلال طیف اوتیسم در پسران بیشتر از دختران است.
برخی از والدین نگران هستند که انجام واکسیناسیون در دوران کودکی باعث بروز اوتیسم می شود. مطالعات نشان داده اند که هیچ ارتباطی بین واکسیناسیون و بروز اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد.

تشخیص کودکان اوتیسم
پزشکان برای تشخیص این اختلال در نوزادان و کودکان از چکاپ های مربوط به نشانه های اوتیسم استفاده می کنند. ممکن است والدین یک کودک فکر کنند که فرزندشان مشکلی دارد و به همین دلیل به پزشک مراجعه کنند. شاید هم کودک به سنی رسیده که می تواند صحبت کند اما این کار را انجام نمی دهد. همچنین ممکن است که کودک به برقراری ارتباط با سایر انسان ها علاقه ای نداشته یا به شکل نامتعارفی به انجام بازی مشغول می شود.
اگر پزشک احتمال دهد که کودک به اوتیسم دچار است، با کمک یک تیم متخصص برای تشخیص اوتیسم در کودک اقدام خواهد کرد.

اگر فرزندتان به اوتیسم دچار است
برخی از افرادی که به اوتیسم دچار هستند حس می کنند که هیچ مشکل و اختلالی نداشته و نیازی به تغییر ندارند. درواقع این افراد به آنچه که هستند می بالند و می خواهند همانگونه که هستند توسط دیگران تایید شوند، حتی اگر نسبت به اغلب مردم توانایی ها و ضعف های متفاوتی داشته باشند.
تمام افراد سزاوار احترام هستند، اما کودکان اوتیسم به دلیل متفاوت بودن ممکن است توسط سایر کودکان مورد اذیت و آزار قرار بگیرند یا طرد شوند. اذیت و آزار هرگز رفتار درست و صحیحی محسوب نمی شود، اما در هر صورت این واقعیت دارد که برقراری ارتباط و دوست شدن با فرد دچار به اوتیسم کار آسانی نمی باشد.
کودکان اوتیسم معمولاً برخی از جوک ها و لطیفه ها را متوجه نمی شوند و اگر می خواهید با آن ها ارتباط برقرار کنید، ممکن است نیاز باشد تا هنگام صحبت کردن با این کودکان واضح و دقیق باشید.
سعی کنید همواره صبور و مهربان باشید. فراموش نکنید که درک موضوعی مانند «دوست بودن» شاید برای کودکی که اوتیسم دارد دشوار باشد. اگر همکلاسی هایتان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، از آن ها حمایت کنید و تنهایشان نگذارید. موارد آزار و اذیت را به افراد بزرگ سال گزارش دهید تا به شما برای مقابله با چنین رفتارهایی کمک کنند.

راه های درمان کودکان اوتیسم
درحال حاضر اوتیسم درمان مشخصی ندارد، اما برنامه های درمانی می توانند تغییر قابل توجهی در وضعیت کودکان اوتیسم ایجاد کنند. هرچه برنامۀ درمانی در سن پایین تری شروع شود، نتیجۀ آن بهتر و سریع تر خواهد بود.
پزشکان، روان درمانگران و معلمان متخصص در آموزش کودکان اوتیسم می توانند به آموزش نحوۀ گفتار، بازی کردن و یادگیری در این کودکان کمک کنند. روان درمانگران نیز به کودکان اوتیسم کمک می کنند تا روش های دوست یابی، رعایت نوبت هنگام بازی کردن و ارتباط برقرار کردن با دیگران را یاد بگیرند.

روان درمانی
تحلیل کاربردی رفتار یا ABA مقبول ترین روش علمی برای درمان اوتیسم است. مطالعات نشان داده اند که این روش به کودکان اوتیسم کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز خود را به دست آورده و رفتارهای ناخوشایند مانند خودآزاری را به حداقل برسانند. همچنین تحقیقات نشان داده اند که تحلیل کاربردی رفتار برای تمام کودکان اوتیسم (از اوتیسم خفیف تا اوتیسم شدید) موثر می باشد. اثرگذاری این روش در صدها مطالعۀ علمی اثبات شده است.

کاردرمانی
هدف از طراحی کاردرمانی یا OT این است که مهارت های مورد نیاز برای انجام فعالیت های گوناگون در زندگی روزمره را کسب کنند، ازجمله تحرک مناسب بدن، مهارت های پردازش حواس، مهارت های خودیاری و موارد دیگر.
بسیاری از والدین گزارش داده اند که استفاده از «داستان های اجتماعی» نیز می تواند بسیار مفید باشد. داستان های اجتماعی ذهن مخاطب را درگیر می کنند و روش تعامل گرانه ای برای آماده سازی کودک برای حضور در موقعیت های اجتماعی محسوب می شوند. این داستان ها از نگاه کودک روایت می شوند، داستان سرایی داشته و حاوی تصاویر و نقاشی هایی هستند که به کودکان برای تجربۀ موقعیت های اجتماعی در دنیای واقعی کمک می کنند.

دارو
همان طور که اشاره شد، درحال حاضر دارویی وجود ندارد که به طور مشخص برای درمان علائم اوتیسم استفاده شود. بااین وجود، داروهایی هستند که معمولاً برای کودکان اوتیسم تجویز می شوند تا به آن ها برای مقابله با مشکلات ناشی از اوتیسم نظیر افسردگی، اضطراب و بیش فعالی کمک کنند.

روش های جایگزین
باید به این نکته اشاره کنیم که روش های جایگزین زیادی برای «درمان» اختلال طیف اوتیسم توسط افراد مختلف ارائه می شود. بااین حال شواهد علمیِ معتبر هیچ یک از این روش های جایگزین – ازجمله کى لیت شدن (chelation)، رژیم های غذایی، مکمل ها یا ارتباط تسهیل شده – را برای درمان اوتیسم تایید نکرده اند. برخی از این روش ها، خصوصاً کى لیت شدن (تلاش برای حذف فلزات سنگین از بدن با استفاده از تزریق مواد شیمیایی) می توانند بسیار خطرناک باشند. اگر می خواهید از چنین روش های درمانی ای برای فرزندتان استفاده کنید، باید حتماً با پزشک متخصص مشورت کرده و زیر نظر او اقدام کنید.


خصوصیات کودکان اوتیسمی، آیا میدانید؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • خصوصیات کودکان اوتیسمی، آیا میدانید؟


  به تفاوت در نحوۀ رشد و توسعۀ مغز یک کودک نسبت به سایر کودکان، اختلال طیف اوتیسم (austism spectrum disorder) یا به اختصار اوتیسم گفته می‌شود.
 • خصوصیات کودکان اوتیسمی، بیشتر بدانید


  افرادی که گونه‌های ژنتیکی مرتبط با اوتیسم را دارند اما این اختلال را نشان نمی‌دهند در ارزیابی شناختی نمره بهتری می‌گیرند.
 • خصوصیات کودکان برون گرا، آیا میدانید؟


  کودکان در همان سنین ابتدایی نشانه‌های برونگرایی یا درون گرایی را بروز می‌دهند.
 • خصوصیات والدین خوب، آیا میدانید؟


  اغلب می‌پنداریم فرزندی که خیلی به والدینش توجه دارد فرزندی نمونه و وفادار است ولی چنین نیست.
 • تدوین برنامه ملی شناسایی کودکان اوتیسمی/ غربالگری کودکان به‌صورت پایلوت از آبان ماه انجام می‌شود


  جغتایی گفت: غربالگری کودکان اوتیسمی از آبان ماه با هدف شناسایی و تشخیص کودکان آغاز می‌شود.
 • تغذیه کودکان اوتیسمی


  سلامت نیوز: یکی از تحقیقات ژنومیکس مشخص نموده است که کودک مبتلابه اوتیسم ممکن است نیاز به اسیدهای چرب ضروری بیشتر، مواد مغذی آنتی اکسیدان مثل ویتامین های E، C، A و نیز سلنیوم، مکمل یاری روی و کلسیم و رژیم غذایی عاری از جیوه یا رژیم غذایی حذفی آلرژی
 • کشف علت تشنج در کودکان اوتیسمی


  سلامت نیوز: مطالعه محققان آمریکایی نشان می دهد، در افراد مبتلا به جهش ژنتیکی به دلیل رشد و انشعاب ناکافی نورون های مهارکننده، پیام های عصبی به خوبی منتقل نشده و سبب تشنج در کودکان اوتیسمی می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، محققان دانشکد
 • درمان کودکان اوتیسمی، امیدی هست؟


  اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود.
 • درمان کودکان اوتیسمی، جدیدترین روش


  پژوهش های جدید نشان می دهد، استفاده از بازی های رایانه ای پرتحرک می تواند شرایط جسمی و روحی کودکان اوتیسم را بهبود ببخشد.
 • رفتار کودکان اوتیسمی، چگونه است؟


  یکی دیگر از چالش های مهم در زندگی افراد مبتلا به اوتیسم، احتمال سوءاستفاده جنسی از آنهاست.
 • درمان کودکان اوتیسمی، روش جدید


  محققان مرکز حفاظت از فیل تایلندی به منظور کمک به کودکان نابینا و یا مبتلا به اوتیسم در حال آزمایش روش "فیل- درمانی" هستند.
 • درمان کودکان اوتیسمی، مهمترین اصل


  رییس انجمن روانپزشکان کودک و نوجوان کشور و رییس بیمارستان روانپزشکی روزبه تهران گفت: آموزش مهارت های اجتماعی و مهارت های کلامی و همچنین آموزش در حوزه کاهش رفتارهای ناهنجار، مهم ترین اصل درمان کودکان اوتیسمی به شمار می رود.
 • کمبودهای غذایی در کودکان اوتیسمی و راه‌های رفع آن


  اوتیسم نوعی بیماری با عامل ناشناخته است که علاوه بر ایجاد علائم رفتاری غیرمتعارف در کودکان به دلیل مصرف داروها می تواند کمبودهای غذایی نیز در این بیماران ایجاد کند که منجر به تشدید علائم و یا ایجاد کندی در روند بهبودی شود.
 • رفتار کودکان اوتیسمی، اختلال پردازش حسی


  یکی ازمشکلات شایع در کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم اختلال پردازش حسی است که به شدت روند یادگیری، رشد تکاملی و سازگاری با محیط را مختل می کند.
 • چگونه با کودکان اوتیسمی برخورد کنیم؟


  سلامت نیوز-*دکتر حسن کرباسی: چگونه با فرزند مبتلا به اوتیسمم برخورد کنم؟ اختلال اوتیسم با انجام چنین آموزش هایی قابل درمان است؟ به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، در خود ماندگی یا اوتیسم نوعی اختلال رشدی(از نوع روابط اجتماعی) است. هسته مرکزی اخ

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها