بازدید: 17

مرز چذابه و شلمچه تا اطلاع ثانوی بسته است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2094953
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: مرز چذابه و شلمچه به دلیل قفل شدن سیستم حمل و نقل عمومی عراق تا اطلاع ثانوی بسته شده و بعد از روان شدن ترافیک به زودی این مرز باز می شود

مرز چزابه و شلمچه تا اطلاع ثانوی بسته است/ سیستم حمل و نقل بخش خصوصی عراق پاسخگوی جا به جایی زائران نیستمهران قربانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه مرز چذابه و شلمچه به دلیل حجم انبوه زائران از سوی طرف عراقی بسته شده است گفتن: شبکه های حمل و نقلی طرف عراقی پاسخگوی حجم زائران نیست و طرف عراقی به دلیل روان شدند جا به جایی زائران تا اطلاع ثانوی این ۲ مرز را مسدود کرده است.

او ادامه داد: حجم ترافیک زیاد در مرز ها باعث شده تا طرف عراقی برای مدیریت و روان شدن ترافیک بعد از مرز ها این ۲ مرز را مسدود کرده و این یک تصمیم مدیریتی بوده تا شرایط به حالت عادی بازگردد.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه تعداد زیادی از زائرانی که در پشت مرز های شلمچه و چذابه بودند به داخل ایران بازگشتند گفت: تعدادی از زائران همچنان در مرز ها قرار دارند تا این ۲ مرز باز شود تا بتوانند به سمت نجف بروند.

قربانی با بیان انیکه متاسفانه سیستم حمل ونقل عمومی عراق پاسخگوی جا به جایی زائران نیست، گفت: تعداد زائران نسبت به سال گذشته چندین برابر شده و برنامه ریزی های که در این این صورت گرفته بود مطابق با برنامه ریزی سال گذشته بود و به دلیل آنکه روادید را برداشته اند ۲۰ درصد تعداد زائران را بیشتر در نظر گرفته بودند، اما هم اکنون با حجم انبوهی از زائران رو به رو هستیم و همین موضوع باعث شده تا فرومول هدایت جمعیت از طرف عراقی خارج شود.

او ادامه داد: بخش خصوصی طرف عراقی پاسخگو نیست و ستاد اربعین از سیستم حمل ونقل عمومی استان خوزستان استفاده کرده و بخشی از ناوگان خود را به داخل عراق وارد کرده تا بخشی از زائران بتوانند از مرز ها عبور کنند.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه مرز خسروی همچنان باز است گفت: روز ۱ شنبه ۶۸ هزار نفر، روز دوشنبه ۱۰۳ هزار نفر، روز سه شنبه ۱۴۱ هزار نفر و روز چهارشنبه ۱۸۱ هزار نفر از مرز مهران عبور کردند واین آمار ها نشان می دهد که ما با حجم انبوهی از زائران رو به رو هستیم.

قربانی افزود: تنها یک پنجم از جمعیت زائران وارد ایران شدند و این در حالی است که ۱ میلیون و ۵۰ هزار نفر زائر در کشور عراق قرار دارد و این تعداد زائران باعث ایجاد کاهش سیستم حمل و نقلی شده است.

او با اشاره به اینکه استقبال در مرز خسروی بسیار زیاد است، گفت: روز سه شنبه ۷ زهرا نفر از مرز خسروی عبور کرده و دیروز ۱۴ هزار نفر از مرز خسروی عبور کرده اند واین حجم انبوه جمعیت نشان دهنده استقبال چشمگیر زائران و جوابگو نبودن سیستم حمل و نقلی در عراق است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: تا اطلاع ثانوی این دو مرز بسته است و ما در حال استفاده از سیستم ها حمل و نقل دیگر برای جا به جایی زائران هستیم که امیدواریم به زودی شرایط به حالت عادی بازگردد.

قربانی با اشاره به اینکه حمل و نقل عمومی کشور علی رغم آنکه نسبت به سال گذشته با افزایش چشمگیر جمعیت رو به رو شده است گفت: پیش بینی ها برای سفر های رفت پاسخگو بوده، اما زائران برای بازگشت باید زمان را مدیریت کنند تا دچار مشکل نشوند.

او با اشاره به اینکه در برخی از پایانه ها با کمبود سیستم اتوبوسی رو به رو بودیم گفت: از روز دوشنبه که موج برگشت زائران آغاز می شود با ترافیک و حجم انبوه زائران رو به رو خواهیم بود که باید در این ایام مسافران و زائران صبوی کنند تا مشکلی ایجاد نشود.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه در استان های ایلام، کرمانشاه و خوزستان از ناوگان و حمل و نقل عمومی خود برای رفتن به مرز ها استفاده می شود، گفت: تا دیروز ۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس فوق العاده برای جابه جایی زائران در نظر گرفته ایم و همچنین در استان ها ۱۱ هزار دستگاه اتوبوس فعال داریم که به صورت ۲۴ ساعته زائران را جا به جا می کنند.

قربانی توضیح داد: استفاده از اتوبوس های فوق العاده باعث ایجاد محدودیت هایی در تردد سایر شهر ها می شود بنابراین باید دستگاه های دیگر هم در این زمینه همکاری های لازم را داشته باشند.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای توضیح داد: زائران برای برگشت باید مدیریت و برنامه ریزی کنند تا مشکلی ایجاد نشود.
او گفت: به طور قطع در تمامی جاده های ۴ مرز ترافیک ایجاد خواهد شد، اما باید مسافران و زائران با مدیریت صبوری و همکاری بتوانند در تمامی پایانه ها مسیر های درست را برای بازگشت انتخاب کنند.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاکید کرد: از امورز صبح مرز چذابه و شلمچه بسته شده، اما طرف عراقی بعد از جا به جایی زائرانی که در بعد از مرز ها هستند مرز را بازگشایی می کند و ما در این زمنیه هم از تمامی ظرفیت ها و صندلی های خود برای جا به جایی زائران استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام/
بخش خصوصی طرف عراقی پاسخگو نیست

مرز چذابه و شلمچه تا اطلاع ثانوی بسته است
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها