بازدید: 15

پزشک شدن به قیمت تغییر تابعیت!

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2094944
۶۰ درصد دانشجویان پزشکی به‌صورت سهمیه‌ای جذب می‌شوند. بعد از بحث‌هایی که بر سر موضوع سهمیه فرزندان هیات علمی دانشگاه‌ها مطرح شد حالا پای یک سهمیه دیگر هم به میان آمده است؛ سهمیه بین‌الملل کشور‌های همسایه به خصوص افغانستان که به موضوع داغی تبدیل شده است.

پزشک شدن به قیمت تغییر تابعیت!به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه خراسان، موضوع سهمیه های ورود به دانشگاه مدتی است در فضای مجازی و رسانه ای خیلی مورد توجه قرار گرفته است. این پدیده وقتی عجیب تر می شود که قائم مقام وزیر بهداشت اعلام کرده است: ۶۰ درصد دانشجویان پزشکی به صورت سهمیه ای جذب می شوند. بعد از بحث هایی که بر سر موضوع سهمیه فرزندان هیات علمی دانشگاه ها مطرح شد حالا پای یک سهمیه دیگر هم به میان آمده است؛ سهمیه بین الملل کشور های همسایه به خصوص افغانستان که به موضوع داغی تبدیل شده است.

 

آن طور که در رسانه ها مطرح شده است عده ای از جوانان ایرانی بوده اند که با خرید یا جعل تابعیت افغانستانی با استفاده از یک قانون عجیب وارد دانشگاه ها شده اند. طبق گفته دبیر کارگروه آموزش دیده بان عدالت و شفافیت، قانونی در نظام آموزشی داریم که اتباع همسایه خارجی به ویژه اتباع افغانستان با پرداخت پول می توانند در هر یک از دانشگاه های کشور در رشته پزشکی درس بخوانند و همین موضوع باعث شده است عده ای با پرداخت پول ابتدا تابعیت افغانستانی بخرند و بعد با پرداخت پول دیگری صندلی در دانشگاه های پزشکی!

 

این مسئله به این دلیل دارای اهمیت است که یک دانش آموز شخصا و به تنهایی نمی تواند اقدام به این کار کند و به نظر می رسد در پشت این ماجرا، تشکیلاتی برای محقق شدن این موضوع وجود دارد. این بی عدالتی باعث می شود مثلا فردی با رتبه ۲ هزار هم نتواند وارد دانشگاه شود، اما شخصی با رتبه ۱۰۰ هزار یا بدون شرکت در کنکور بتواند با سهمیه گرفتن و عملی غیرقانونی وارد دانشگاه شود.

 

گفته می شود برای جلوگیری از ورود های غیرمجاز به دانشگاه ها قرار بر این شده که پیش از صدور مدرک از سازمان سنجش، مدارک همه دانش آموختگان دانشگاه ها استعلام شود. ظاهرا سازمان سنجش با این موضوع موافق است، اما برخی دانشگاه های بزرگ هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده اند.

 

  • کاربری در این باره نوشت: «وقتی این همه پزشک داشته باشیم که با سهمیه های مختلف و بدون در نظر گرفتن سطح علمی بالا برن آیا میشه به آینده پزشکی کشور امیدوار بود؟» کاربر دیگری نوشت: «این پزشکی چی داره که یه عده برای رسیدن بهش حاضرن دست به هر کاری بزنن!»
    انتهای پیام/
    خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

پزشک شدن به قیمت تغییر تابعیت!
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها