بازدید: 3

جایگزینی تامین آب شرب از طریق نانو به‌جای روش‌های پرهزینه انتقال آب

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2094926
وزیر نیرو با بیان اینکه با استفاده از فناوری نانو قادر به تامین آب قابل شرب برای برخی از نقاط خاص کشور هستیم، گفت: این روش می‌تواند جایگزین روش انتقال آب با مسایل متنوع سیاسی و فرهنگی و صرف هزینه‌های زیاد شود.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان اظهار کرد: کشور ها در حال حاضر در مقیاس محدود در حال استفاده از فناوری نانو در همه عرصه ها به ویژه در بخش آب هستند.

وی با اشاره به توسعه علوم و فناوری نانو در ایران، خاطر نشان کرد: محصولات نانویی تولید شده در ایران برای کاهش فلزات سنگین در منابع آبی قابل استفاده است. این نانو مواد آب را با کیفیت مناسب و طعم مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد، ضمن آنکه برای از بین بردن و کاهش نیترات و همچنین نمک زدایی از این فناوری قابل استفاده است.

وزیر نیرو یادآور شد: با توجه به اینکه کشور دسترسی خوبی به منابع آب شور آزاد دارد، می توانیم استفاده از این فناوری را توسعه دهیم، همچنین از این فناوری برای کاهش کدورت آب نیز استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با حمایتی که در این عرصه خواهد شد و با توسعه ای که در بازار این فناوری رخ خواهد داد، امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم به این نقطه برسیم که توجیه اقتصادی و اجتماعی در این حوزه را شاهد باشیم.

اردکانیان با اشاره به شرایط حاکم در مناطق خاصی از کشور، خاطر نشان کرد: به جای این که هزاران میلیارد تومان هزینه کنیم و از مسافت های خیلی دور و با مسایل اجتماعی و سیاسی متنوع آب را انتقال دهیم، با استفاده از این فناوری قادر هستیم به راحتی آب شرب لازم را در اختیار خانوار ها قرار دهیم.

وی افزود: از این طریق مصرف کنندگان ارزش واقعی مصرف آب را خواهند دانست.

اردکانیان یادآور شد: فناوری نانو عرصه مهمی است، همه ما می دانیم این شاخه از علم و فناوری نانو همانند دیگر شاخه ها بذری است که در بستر اخلاقیات رشد می کند، ما هر چقدر پایبندی به اخلاقیات و اخلاق حرفه ای را توسعه دهیم، می توانیم از ثمرات رشد این فناوری ها بهره مند شویم.
 
انتهای پیام/

جایگزینی تامین آب شرب از طریق نانو به‌جای روش‌های پرهزینه انتقال آب
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها