بازدید: 3

بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به کمک وزارت صنعت بیایند

به گفته دبیر انجمن همگن قطعه‌سازی، تنها مشکل در اجرایی شدن میز‌های تعمیق ساخت داخل قطعات، کمبود نقدینگی و محدود بودن منابع سرمایه‌گذاری است؛ لذا لازم است برای رفع این مشکل بانک مرکزی با وزارت صنعت همکاری‌های لازم را کرده تا برگزاری این میزها، بی‌تاثیر نباشد.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: از حدود چند ماه پیش برگزاری میز های تعمیق ساخت داخل آغاز شد که پس از برگزاری دومین میز در هفته ای که گذشت با قرارداد هایی که بین ساپکو، مگاموتور و سازه گستر امضا شد، در مجموع ۷۷ قطعه خودرویی در داخل تولید می شود که ۱۷۵ میلیون یورو کاهش را به دنبال خواهد داشت.

در رابطه با روند اجرایی برنامه های داخلی سازی قطعات خودرو، آرش محبی نژاد- دبیر انجمن دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی - در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: کمبود نقدینگی مهمترین مشکل اجرای برنامه های تعمیق ساخت داخل قطعات خودرویی است. این موضوع تنها با همکاری و یاری بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت حل می شود. انقدر این همکاری ضروری است که درصورت عدم همکاری این نهاد ها و کمک بانک مرکزی، برگزاری میز های تعمیق ساخت داخل بی ثمر می مانند.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی این حوزه جذب سرمایه گذاری است و منابع سرمایه گذاری به شدت محدود هستند، گفت: این منابع کفاف برنامه هایی همچون تعمیق داخلی سازی قطعات را نمی دهد؛ لذا لازم است در این زمینه از سوی دولت حمایت های لازم صورت گیرد. ضمن اینکه خودروسازان نیز در این طرح ها مشارکت کرده و سرمایه های سرگردان مردمی را به سمت این صنعت جذب کنند.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی ادامه داد: از وزیر صنعت نیز درخواست شده با ارائه بسته های تشویقی، سرمایه گذاران و سرمایه های مردمی را برای حضور در این بخش جذب کند.

محبی نژاد با اشاره به ۱۲ قطعه ای که پس از برگزاری میز نخست تعمیق داخلی سازی به تولید انبوه رسیده اند، ابراز امیدواری کرد: با برگزاری این میز ها و حمایت وزارت صنعت، در آینده میانگین عمق ساخت داخل خودرو های تولیدی به بیش از ۹۰ درصد خواهد رسید. با برگزاری میز پنجم تا پایان امسال، عمده قطعات کلیدی که انباشت خودرو های ناقص در کف کارخانجات خودروسازی را به دنبال داشتد داخلی سازی شده و شاهد تجاری شدن خودرو ها می شویم.


بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به کمک وزارت صنعت بیایند
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها