بازدید: 8

حل بسیاری از ناهنجاری‌ها در گرو تعلیم و تربیت است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2094634
امجدیان، گفت: تعلیم و تربیت زیربنای توسعه پایدار و حل بسیاری از ناهنجاری‌های موجود در جامعه است.
حل بسیاری از ناهنجاری ها در گرو تعلیم و تربیت استبه گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، کیومرث امجدیان کارشناس آموزش و پرورش و از مدیران پیشین این وزارتخانه در برنامه روزنه رادیو گفت وگو درباره اهمیت آموزش  در توسعه پایدار بیان کرد: توسعه برای آن که انسان را به سطحی از رفاه می رساند مورد توجه است و یکی از زیر ساخت های اصلی این مهم توسعه تعلیم و تربیت محسوب می شود.

او ادامه داد: تربیت اخلاقی یکی از مبناهای توسعه پایدار است  که در این مورد دانش آموزان باید یاد بگیرند به جای تعرض به حقوق یکدیگر عشق بورزند. همچنین تربیت اقتصادی و دیگر ساحت های تربیتی باید مورد توجه قرار  گیرد.

امجدیان با اشاره به اینکه توسعه پایدار با تمام ساحت های تعلیم و تربیت در ارتباط است اظهار کرد: باید ببینیم که تعلیم و تربیت چگونه سهم خود را در موضوع توسعه پایدار ایفا می کند.

این کارشناس آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا آموزش و پرورش فعلی در تحقق اهداف توسعه پایدار وارد عمل شده است، یا خیر، بیان کرد: باید ببینیم نگاه حاکمیتی به این موضوع چگونه است و چقدر به زمان محدود می شود چرا که توسعه پایدار به آینده دور توجه دارد و در واقع بر تحقق آن به جای آن که میراث دار گذشتگان باشیم، امانت دار آیندگان هستیم.

او ادامه داد: در کشور ما بسیاری از ناهنجاری ها وجود دارد که زیربنای آن به نظام تعلیم و تربیت برمی گردد و می توان با توجه بیشتر به نظام تعلیم و تربیت به جای درمان پیشگیری کرد.

این کارشناس آموزش و پرورش تصریح کرد: اخلاق مبنای توسعه است و به بیانی دیگر توسعه پایدار بدون اخلاق بی معناست.

امجدیان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که با وجود برنامه درسی قدیمی در نظام تعلیم و تربیت و تأکید بالایی که خانواده ها صرفا برای تقویت بعد آموزشی  فرزندانشان دارند، آیا توسعه پایدار و اخلاق مداری به نتیجه می رسد یا خیر، گفت: یکی از نکات مهم دیگری که در توسعه پایدار مورد توجه قرار می گیرد، توجه به مهارت های زندگی است، دانش آموز ما باید برای زندگی در دنیای امروز  و آینده آماده شود، اما اکنون به جای آن که به مهارت های زندگی توجه شود، آموزش موضوعات درسی را مورد توجه قرار دادیم، در حالی که باید دید نظام تعلیم و تربیت برای زندگی کردن چه روشی را در نظر  دارد.

این کارشناس آموزش و پرورش افزود: توجه به عدالت هم یکی دیگر از موضوعات زیربنایی در پیشبرد اهداف توسعه پایدار است که باید در نظام تعلیم و تربیت هم به آن توجه شود.

امجدیان با بیان اینکه مباحث در نظام تعلیم و تربیت محتوا محور است و همه مطالب به کتاب درسی ختم می شود، اظهار کرد: معلم فعالیت هایش را صرفا بر اساس کتاب هماهنگ می کند در حالی که باید به تفاوت ها توجه کنیم، این در حالی است که اکنون فعالیت محور بودن را مورد غفلت قرار دادیم.

او تاکید کرد: در نظام آموزشی به دنبال تربیت کردن باید باشیم نه آنکه فقط هدف ما تربیت شدن باشد بنابراین باید آموزه های نظام تعلیم و تربیت دانش آموزان را برای زندگی آینده به نحوی شایسته آماده کند.

انتهای پیام/

تعلیم و تربیت زیربنای توسعه پایدار است

حل بسیاری از ناهنجاری‌ها در گرو تعلیم و تربیت است
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها