بازدید: 3

اختلال در بارگیری از کامیون‌های ایرانی به عراقی/ حمل بار با اجرای کارنه‌تیر، باعث تسریع فرآیندها می‌شود

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2094584

عبداللهی گفت: سالانه میلیون ها تن کالا از مرز ها و همچنین بازارچه های مشترک بین ایران و عراق توسط ناوگان حمل و نقل جاده ای به عراق انجام می شود که یکی از مشکلات اصلی در این حوزه اختلال مربوط به تخلیه و بارگیری از کامیون های ایرانی به عراقی در این نقاط مرزی است.

 

رفع یکی از موانع اصلی برای صادرات به عراق/ حمل یکسره دسترسی ایران به بازارهای جهانی را افزایش می دهدسعید عبداللهی رئیس کمیسیون حمل و نقل و گمرکات اتاق ایران و عراق  در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: سالانه بیش از ۱۳ میلیون تن کالا از مرز های رسمی (۷ مرز) و همچنین بازارچه های مشترک بین ایران و عراق توسط ناوگان حمل و نقل جاده ای به عراق انجام می شود که یکی از مشکلات اصلی در این حوزه اختلالات مربوط به تخلیه و بارگیری از کامیون های ایرانی به عراقی در این نقاط مرزی است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و گمرکات اتاق ایران و عراق گفت: در رویه ای که پیش از این انجام می شد ۲ مساله اساسی وجود داشت؛ تخلیه و بارگیری در مرز از نظر اقتصادی و در هزینه حمل و نقل برای واردکننده عراقی به صرفه تر است چراکه در کشور عراق محدودیت تناژ وجود ندارد؛ بنابراین کامیون های عراقی می توانند محموله هر ۳ کامیون ایرانی را با ۲ کامیون به مقصد برساند.

او با اشاره موضوع حمل یکسره ادامه داد: حمل یکسره یعنی بارگیری کامیون های ایرانی و عراقی از مبادی داخلی کشور انجام شود و عبور از مرز بدون تخلیه و بارگیری باشد؛ در این روش تخلیه در مقاصدی در داخل عراق انجام می شود و از جمله مواردی است که آن را پی گیری می کنیم.

عبداللهی بیان کرد: اگر بنا باشد تا تمام محموله های صادراتی به صورت مستقیم از ایران وارد کشور عراق شود بدون شک رانندگان و کامیون داران عراقی با مشکلاتی مواجه خواهند شد و بازار کار آن ها کمتر می شود؛ این ترس در بین عراقی ها و اعتراضات رانندگان عراقی باعث شده است این طرح تاکنون صد درصد عملیاتی نشود و روزانه به ۳۰ تا ۵۰ دستگاه از حدود یک هزار دستگاه کامیون حمل شده به مرز ها خلاصه شود.

بیشتر بخوانید: بد عهدی های اروپا در ارتباطات تجاری با ایران/ چشم انتطار اقدام اروپا برای به راه افتادن ایستکس

رئیس کمیسیون حمل و نقل و گمرکات اتاق ایران و عراق با اشاره به حل این مشکل با عضویت تصریح کرد: از حدود ۲ سال پیش کشور عراق برای عضویت در کنوانسیون کارنه تیر تلاش می کرد؛ سازمانی به نام ایرو متولی این کنوانسیون در کشور سوئیس است که از مدتی پیش با عضویت عراق موافقت کرده، اما تشریفات اداری لازم برای این عضویت کمی زمان بر است. در نهایت ماه گذشته عراق به طور رسمی عضو این کنوانسیون شد و عضویت آن ها توسط ایرو تأیید شد، هم اکنون عملیات آزمایشی را پشت سر می گذارند و به نظر می رسد تا ۶ ماه دیگر عملیاتی و اجرایی گردد.

او تشریح کرد: این به معنای آن است که کامیون های ایرانی می توانند در قالب کارنتیر و بدون توقف بار خود را از مبدأ به مقصد برسانند؛ بدون عضویت در کارنه تیر، برای آن که کالایی وارد یک کشور خارجی شود باید هر بار در مرز ورودی تخلیه شده و پس از بررسی و دریافت ضمانت نامه، توسط کامیون های کشور مبدأ مجدد بارگیری شود، اما با عضویت کشور ها در کنوانسیون کارنه تیر نوعی ضمانت نامه گمرکی بین آن ها منعقد می شود تا کامیونی که از کشور مبدأ پلمپ شده است بدون بررسی و باز شدن یا ترخیص شدن وارد کشور مقصد شود و هنگام گذر از مرز ها تنها پلمپ مخصوص ایران توسط بازرسان مرزی کنترل می شود.

تسریع فرآیند حمل بار با اجرای فرایند کارنه تیر 

عبداللهی با تأکید بر اینکه انجام فرآیند گمرکی به شهر مبدأ موکول می شود گفت: در صورتی که اشکالی برای بار های در حال حمل به وجود بیاید سازمانی که بار وارد شده به کشور مقصد را ضمانت کرده است وظیفه دارد تا حق و حقوق گمرک عراق را پرداخت کند. توجه داشته باشید که اگر یک کامیون ایرانی قصد داشته باشد به صورت زمینی تا کشور آلمان حرکت کند باید ۸ کشور را پشت سر بگذارد پیش از به وجود آمدن فرآیند کارنه تیر محموله باید در مرز هر کشور ترخیص شده و ضمانت نامه ای به کشور ارائه می کرد و همین فرآیند برای تمام کشور ها تکرار می شد، اما با عضویت با کارنه تیر از این مشکلات خلاص خواهیم شد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و گمرکات اتاق ایران و عراق تصریح کرد: ما می توانیم به واسطه کشور عراق اقدام به صادرات به کشور هایی مثل سوریه کنیم؛ حدود ۱۵ سال پیش در همایشی کریدور شرق به غرب را تعریف کردیم این به معنای آن است که ایران می تواند مبدأ حرکت کالا های کشور های آسیای میانه مثل افغانستان، پاکستان، هندوستان و ... باشد تا از طریق دریا وارد ایران شده و از ایران وارد عراق شده و در نهایت از بنادر سوریه به جنوب اروپا در یونان و به شمال آفریقا در تونس صادر شود.

او بیان کرد: تزانزیت از خاک عراق جزء برنامه های کلان جمهوری اسلامی ایران برای راه اندازی کریدور شرق به غرب از طریق جمع آوری محموله های ترانزیتی کشور های منطقه از ایران – عراق و سوریه و نهایتاً از بندر لازقیه در مدیترانه به شمال آفریقا در تونس و جنوب اروپا در یونان است که در این خصوص مقررات در آینده ای نزدیک وزرای حمل و نقل سه کشور ایران، عراق و سوریه در تهران جلسه داشته باشند.

انتهای پیام/

یک قدم تا تحقق کریدور شرق به غرب 

اختلال در بارگیری از کامیون‌های ایرانی به عراقی/ حمل بار با اجرای کارنه‌تیر، باعث تسریع فرآیندها می‌شود
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها