بازدید: 5

تحولات امنیتی عراق و سوریه بررسی می‌شود

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2094528
آمریکایی‌ها در مورد واکنش مرجعیت شیعه در عراق و درباره قدرت دولت عراق و مشروعیت آن و همچنین قدرت جمهوری اسلامی در بزنگاه‌های سیاسی عراق دچار سوء‌تفاهم هستند.

تحولات امنیتی عراق و سوریه بررسی می شودبه گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، روزنامه کیهان امروز پنج شنبه ۱۸ مهر در بخش یادداشت مطلبی با عنوان نقشه چند لایه آمریکا برای عراق به قلم سعد الله زارعی منتشر کرد که در ادامه می خوانید:

 

 

 

 


تحولات همزمان امنیتی در عراق و سوریه نشان داد که این دو کشور اگر یک ظرف واحد نباشند، دو ظرف کاملاً مرتبط با یکدیگر هستند. خروج نیرو های نظامی آمریکا از سوریه و همزمان با آن عملیات ارتش ترکیه در شرق فرات بوی توافق می دهد. کما اینکه حمایت سفارت آمریکا از اغتشاشات در مراکز استان های شیعی عراق و همزمانی حمله جنگنده های ارتش ترکیه به غرب عراق با آن هم بوی توافق می دهد و جمع این خبر ها بیانگر آن است که ما با یک توطئه جدید در ابعادی منطقه ای و فرامنطقه ای علیه امنیت منطقه مواجه بوده و باید در انتظار رخداد هایی باشیم. جدای از اینکه این نوع اقدامات به نتیجه مورد نظر طراحان برسد یا نرسد، آنچه در این روز ها شاهد هستیم تلاش برای تغییر اساسی در وضعیت اداره منطقه است. در این خصوص نکته هایی وجود دارد؛


۱- از حدود سه سال پیش یعنی درست از زمانی که مشخص شد امکان تغییر دولت در دمشق وجود ندارد، ترکیه که تا پیش از این به اعتبار بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک با سوریه، توقع داشت بیشترین نقش را در تغییر حکومت در سوریه و استفاده از نتایج آن داشته باشد، درصدد برآمد به بهانه مقابله با P.k.k بر بخش های شمالی سوریه به عمق حدود ۵۰ کیلومتر سیطره پیدا کند و در عمل هم توانست از الباب در جنوب حلب تا المنبج در شمال رقه را به تصرف نظامی خود درآورد و اداره آن را کاملاً به دست بگیرد. اما ترکیه برای گسترش نفوذ به شمال شرق سوریه - شرق فرات و یا منطقه جزیره - با دو مانع آمریکایی ها و کرد ها مواجه بود و به این دلیل هرگاه تهدید به عملیات نظامی در شرق فرات می کرد با تشر نیرو های آمریکایی عقب می نشست و کرد ها سرگرم جنگ با داعش بودند. تا اینکه سه روز پیش، پنتاگون رسماً اعلام کرد که طبق دستور رئیس جمهور، نیرو های خود را از سوریه خارج می کند و همزمان عملیات ارتش ترکیه علیه کرد ها و در واقع علیه بخشی از حاکمیت کشور سوریه شروع شد. در این میان بعضی از تحلیلگران فقط روی خیانت آمریکایی ها به کرد ها که با وعده حمایت از آنان در برابر ترکیه کرد ها را تحت فرمان خود داشتند، صحبت کردند، اما در این میان واقعیت بزرگ تری وجود داشت و آن تبانی آمریکا و ترکیه در دو پرونده عراق و سوریه بود که کمتر مورد توجه قرار گرفت.
۲- این درست است که طی دو دهه گذشته و به خصوص طی حدود پنج سال اخیر - از اواخر دوره اوباما- سیاست آمریکا در منطقه ما نوسان زیادی داشته و از سخن گفتن بر سر حمله بزرگ به سوریه در شهریور ۱۳۹۳، تا سخن گفتن از خارج کردن کامل نظامیان آمریکایی از سوریه را در برگرفته است، اما به نظر می رسد آنان در مورد عراق و قطع روابط دوستانه تهران - بغداد به جمع بندی رسیده و راه آن را «آشوب هدفمند» در مناطق شیعی عراق و در نهایت معرفی یک دیکتاتور وابسته به منظور تسلط درازمدت بر عراق می دانند. در این صحنه آمریکایی ها به همکاری بسیار نزدیک کشور های همسایه عراق شامل عربستان، اردن و ترکیه نیاز مبرم دارند و در اینجا برای موفقیت طرح خود به طور خاص به همکاری ترکیه چشم دوخته اند. چرا که همکاری عربستان و اردن را قبلاً تجربه کرده و از آن طرفی نبسته اند. ترکیه همان طور که با سوریه مرز طولانی دارد، با عراق نیز مرز طولانی داشته و این مرز در سیطره بخش هایی از جامعه عراق است که ترکیه به غلط به آنان به چشم «هم پیمان بالقوه» خود می نگرد. بر این اساس آمریکایی ها با اعطای یک موقعیت خاص به ترکیه در شرق فرات، آنکارا را وارد یک هم پیمانی در عراق با انگیزه به هم ریختن وضع امنیتی عراق به عنوان پیش نیاز تغییرات بنیادی سیاسی در بغداد کرده است و از این رو باید گفت به احتمال خیلی زیاد طی هفته های آتی به بهانه مقابله با مخالفان خود شاهد تشدید حملات ترکیه علیه مناطقی از استان های نینوا و صلاح الدین خواهیم بود. ترکیه تلاش خواهد کرد منطقه جزیره در شمال شرق سوریه را به منطقه شمال غرب عراق متصل کرده و به خیال خود به ادعا های تاریخی خود درباره مناطقی از سوریه و عراق جامه عمل بپوشاند و در عین حال از طریق آمریکایی ها به «دولتی مقبول تر» در بغداد برسد و آینده خود را در حوزه انرژی تأمین نماید.
۳- آمریکایی ها، اسرائیلی ها، سعودی ها و... به مرور به این جمع بندی رسیدند که کلید حل مشکلات عظیم و شکست های بزرگ منطقه ای آنان در عراق است و با جدایی عراق از ایران می توان همه مشکلات منطقه ای خود را حل کرد. آمریکایی ها و اسرائیلی ها در یک جمع بندی درباره علت شکست خفت بار خود از سوریه در نبرد پیچیده ای که حدود ۸ سال به درازا کشید، نقش آفرینی عراق را به مثابه کریدوری بین تهران و دمشق به حساب می آورند. این جمع بندی شبیه به آن جمع بندی است که رژیم صهیونیستی در گزارش رسمی کمیته وینوگراد حدود شش ماه پس از شکست از حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه ارائه و نقش سوریه را در آن برجسته معرفی کرد. بر این اساس از حدود یک سال قبل آمریکایی ها تغییر بنیادی شرایط در عراق را در دستور کار خود قرار دادند و در این میان دونالد ترامپ در پایگاه عین الاسد عراق اولین عبارات را بدین صورت اعلام کرد که: «ما از طریق عراق رفتار ایران را در سوریه رصد کرده و سیاست های ایران را شکست می دهیم. طراحی آمریکا برای عراق بدین صورت است که با استفاده از مشکلات اقتصادی و نارضایتی های مردم عراق، «آشوب هدفمند» ی را در استان های شیعه نشینی که به هر حال پایگاه اصلی قدرت دولت به حساب می آیند، راه اندازد و در یک دوره زمانی به آن دامن زند، به گونه ای که شیعیان به طور یکپارچه دغدغه امنیتی پیدا کرده و مطالبه امنیت در صدر مطالبات دیگر قرار گرفته و حتی بقیه مطالبات را به حاشیه ببرد. همزمان با این گام و در متن آشوب، ساختار سیاسی عراق شامل مجلس و دولت منحل شوند تا در عمل هیچ نهادی برای حل مسئله وجود نداشته باشد و مشکلات به طور شتابان افزایش یافته و مردم در بی پناهی، هر نسخه ای را به عنوان راه حل بپذیرند. از منظر آمریکایی ها، اسرائیلی ها و سعودی ها حدود یک سال ناامنی و بی دولتی کافی است تا عراقیان به هر چیزی تن بدهند. در این مرحله و پس از آنکه ناامنی به اوج رسید، نوبت ارائه یک شخصیت نظامی وابسته است تا با پشتیبانی اولیه مردمی روی کار بیاید و همه قدرت را قبضه کند و یک نظام سیاسی مستبد سر کار آورده و هر اعتراضی نسبت به سرنوشت عراق و چپاول آن را با شدت تمام سرکوب کند و در واقع کشور را به طور کامل تسلیم آمریکا بکند. جالب این است که چهره سازی از این کاندیدا یعنی سرلشکر «عبدالوهاب الساعدی» نیز در حین آشوب ها شروع شد.
۴- آمریکا گمان می کند سوار شدن بر موج بحران اقتصادی و امنیتی در عراق کار آسانی است و به وضع داخلی عراق و به خصوص وضع شیعیان چشم دوخته است. در این میان از چند ماه پیش، این زمزمه در عراق شروع شد که پارلمان عراق، عادل عبدالمهدی را در سال دوم نخست وزیری اش برکنار خواهد کرد و چندی نگذشت که رقبای سیاسی او - از میان شیعیان- وارد کار شدند. مقتدا صدر در ۲۵ مرداد ۹۸ در یک پیام توئیتری خطاب به نخست وزیر عراق نوشت: «ادامه وضع کنونی نه از نظر شرعی و نه از نظر عقلی و نه از نظر مردم قابل قبول است» و همزمان یک نماینده پارلمان -رامی السکینی- بحث طرح سلب اعتماد از عادل عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر در پارلمان را مطرح کرد. کمتر از دو ماه پس از این اظهارات شاهد آغاز آشوب هایی در استان های شیعه نشین عراق بودیم که ظاهراً بر مبنای مطالبات اقتصادی صورت گرفت، ولی شعار های مطرح شده در آن «الشعب یرید اسقاط النظام»! بود. این در حالی بود که نه مقتدا صدر، نه عمار حکیم و نه حیدر العبادی که از تظاهرات ضد فساد اخیر در عراق حمایت کرده اند، از اسقاط نظام حمایت نمی کنند، چرا که اسقاط نظام یعنی اسقاط خود آنان که در طول حدود ۱۶ سال گذشته از طریق همین نظام به قدرت رسیده اند.
از منظر آمریکایی ها هرج و مرج کنونی در فضای اختلافی میان گروه های شیعه، می تواند گسترش پیدا کند و در نهایت به انحلال دولت و مجلس منجر شود و وضعی پدید آید که دست کم به مدت یک سال عراق با فقدان دولت و مجلس و به عبارتی فقدان حاکمیت سیاسی مواجه شود. در این شرایط هیچ نیرویی در عراق و یا در منطقه قادر به مدیریت نیست و عملاً دست های هدایت آشوب می توانند مسیر تحولات را به آنجایی که می خواهند سوق دهند. بر این اساس آمریکایی ها از حدود سه ماه پیش و قبل از آنکه بعضی چهره های سیاسی شیعه از لزوم تغییر دولت در عراق صحبت کنند، یک اتاق عملیات مشترک بین خود و رژیم های اسرائیل، عربستان و امارات و با حضور بعثی ها، سرخی ها و یمانی ها در پایگاه عین الاسد واقع در استان الانبار راه انداختند و به شدت سرگرم پیگیری طرح تغییر حاکمیت در عراق شدند.
در این میان آمریکایی ها بیش از هر چیزی روی گروه های درون شیعه و اراده شخصیت های مذهبی و سیاسی شیعه عراق تمرکز داشتند. در تحلیل آمریکایی ها که به نوعی به رسانه ها راه یافت، آمده بود، از یک سو علمای برجسته عراق به دلیل شرایط خاص عراق، مداخله ای در امور نکرده و مانع تحولات بنیادی در عراق نمی شوند و از سوی دیگر شخصیت ها و احزاب سیاسی شیعه عراق به دلیل رقابت های داخلی و ضعف در تشخیص خطر اصلی و به امید دست یافتن به موقعیت بهتر، با موج همراهی کرده و راه را بر تغییرات بنیادی در عراق هموار می گردانند. در نهایت جمع بندی آمریکایی ها این است که حکومت عراق که محصول سال ها مجاهدت مردم عراق است را می توان از این طریق ساقط کرد و بار دیگر یک حکومت دست نشانده را بر مردم این کشور مسلط کرد و از طریق آن وضع سایر واحد های ناهمخوان با آمریکا در منطقه را نیز دگرگون نمود.
۵. آنچه گفته شد از یک طرح مهم و چند لایه حکایت می کند. روند آشوب های روز های اخیر عراق و سطح گسترده خسارات و تلفات انسانی که به حدود ۱۵۰ نفر رسید، نشان داد که دست های توطئه گر خواسته اند راهی بی بازگشت را پیش پای مردم و به خصوص شیعیان قرار دهند. این تظاهرات فعلاً متوقف شده، اما بسیار بعید به نظر می رسد که دشمنان در پی بازآفرینی آن نباشند. چرا که تجربه ما می گوید آمریکایی ها می کوشند گام هایی پیوسته، ولی با تأنی را طراحی کنند. در این گام آمریکا تلاش کرد دست دولت و نیرو های امنیتی و نظامی را در مواجهه با توطئه ببندند و با معترض نشان دادن «اجیران فتنه گر»، یک پوشش حفاظتی برای آنان تدارک ببیند. انتظار آمریکا این است که اختلافات درون شیعی میان امثال مقتدا صدر، عبادی و عبدالمهدی بدون درک شرایط خطیر عراق ادامه یابد و آمریکا این بار بتواند با جمع بندی مرحله اول، مراحل بعدی را در عراق رقم بزند!
۶- نکته بسیار مهم در این ماجرا این است که آمریکایی ها در مورد واکنش مرجعیت شیعه در عراق و نیز درباره قدرت دولت عراق و مشروعیت آن و همچنین قدرت جمهوری اسلامی در بزنگاه های سیاسی عراق دچار سوء تفاهم هستند. مسلماً مرجعیت عراق در گاه خطر همان کاری را می کند که در ماجرای داعش با آن فتوای تاریخی انجام داد و گروه های مختلف شیعه در بزنگاه ها همان کاری را می کنند که در این ۱۶ سال کرده و سبب تثبیت حاکمیت سیاسی در عراق شده اند و جمهوری اسلامی در گاه مواجهه برادران خود در عراق با خطر، همان کاری را می کند که تاکنون کرده است. این یعنی آمریکایی ها باز هم در صفحه شطرنج عراق مات خواهند شد.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


تحولات امنیتی عراق و سوریه بررسی می‌شود
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

اقای گزارشگر دوباره سوتی داد!

اقای گزارشگر دوباره سوتی داد!

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد

مسیح مهاجری: مسئولان ما «جاماندگان» از تحولات اجتماعی جامعه امروز خودمان هستند / بزرگان ما به گزارش‌هایی که می‌گوید به دلیل شرکت افراد در فلان مراسم و فلان گردهمائی، اوضاع بسیار خوبست اعتماد نکنند؛ اعمال و رفتار و افکار ۵ درصد جامعه را نمی‌توان به کل جامعه تعمیم داد

مسیح مهاجری: مسئولان ما «جاماندگان» از تحولات اجتماعی جامعه امروز خودمان هستند / بزرگان ما به گزارش‌هایی که می‌گوید به دلیل شرکت افراد در فلان مراسم و فلان گردهمائی، اوضاع بسیار خوبست اعتماد نکنند؛ اعمال و رفتار و افکار ۵ درصد جامعه را نمی‌توان به کل جامعه تعمیم داد

گزارشی از شپش سر دانش‌آموزان زنجانی اعلام نشده است

گزارشی از شپش سر دانش‌آموزان زنجانی اعلام نشده است

گزارش حساب درآمد و هزینه ۶ ماهه شهرداری تهران منتشر شد

گزارش حساب درآمد و هزینه ۶ ماهه شهرداری تهران منتشر شد

ارائه گزارش های جهت دار از اعتراضات مردمی بیروت به افزایش مالیاتها

ارائه گزارش های جهت دار از اعتراضات مردمی بیروت به افزایش مالیاتها