بازدید: 3

راه حل مشکلات به دانشگاه واگذار شود

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2094449
اقتصاد مبتنی بر دانش و تحقیق، می‌تواند شکاف بین دستگاه‌های اجرایی و پژوهش را از بین برده و صنعت و اقتصاد را به سمت تجاری‌سازی سوق دهد، مشروط بر اینکه اولاً نهاد‌های حاکمیتی راه‌حل مشکلات و معضلات خود را به دانشگاه‌ها واگذار کنند تا فرایندی کاربردی برای آن طراحی نمایند و ثانیاً، سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی افزایش یابد.

  اقتصاد دانش بنیان/ راه حل مشکلات به دانشگاه واگذار شودبه گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، روزنامه حمایت امروز پنج شنبه ۱۸ مهر در بخش یادداشت مطلبی با عنوان اقتصاد دانش بنیان به قلم جعفر قادی منتشر کرده که در ادامه می خوانید:

 

اقتصاد کشورمان سال هاست که از «سندرم وابستگی به نفت» رنج می برد و تاکنون نسخه های بسیاری برای آن تجویز شده، اما از آنجاکه به سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان راه حل جامع برون رفت از این معضل، آن چنان که باید و شاید عمل نشده، شاهد ادامه وضع موجود هستیم. «ساختار ها و سیاست های غلط»، «اقتصاد غیر دانش بنیان» و «عدم توجه به ظرفیت های داخلی» نیز به وخامت اوضاع افزوده و مجموع این عوامل باعث آسیب پذیر شدن کشور شده است. در این میان، برخی مسئولین مدعی اند که تحریم ها باعث وبانی وضع فعلی هستند، درحالی که با فرض لغو آن ها، حتی اگر میلیارد ها دلار درآمد نفتی داشته باشیم، به دلیل مشکلاتی که ذکر آن ها گذشت، هیچ اتفاقی در اقتصاد کشور رخ نخواهد داد.

 

به بیان دیگر، سرمایه گذاری روی درآمد های نفتی و دل بستن به عواید آن، ضرر اقتصاد «بچه پولداری» را در پی دارد. چاره کار این است که این درآمد ها را مدیریت کنیم تا بخش خصوصی بتواند از منافع آن برای پروژه ها و طرح های خود بهره مند شود. این اصلاح ساختاری چنانچه انجام نشود، حتی با تغییر اعداد و ارقام مندرج در بودجه نیز در اقتصاد کشورمان اتفاقی رخ نمی دهد و شاهد معجزه نخواهیم بود. بالطبع ممکن است که اداره کشور با افزایش درآمد های نفتی به خوبی صورت پذیرد، اما ازآنجاکه همواره پارامتر هایی خارج از کنترل ایران در فروش نفت دخیل هستند، چنانچه این درآمد ها در سراشیبی قرار گیرند، عملاً همان مشکلات قبلی سرباز کرده و روز از نو، روزی از نو! قابل توجه اینکه کاهش اتکا به درآمد های نفتی و حرکت به سمت صفر کردن آن می تواند کفه کشورمان را در معادلات منطقه ای و جهانی، سنگین تر کند، چون آمریکا بر صفر کردن درآمد های نفتی ایران متمرکز شده و زمانی که دریابد بودجه ای منهای نفت نوشته شده، امید خود را بر اثرگذاری تحریم ها کاملاً از دست می دهد. از این رو، نباید تردیدی داشت که می توانیم با درآمد های غیر نفتی، اقتصاد را به خوبی مدیریت کرده و با صلابت و قدرت مضاعفی در برابر سایر شعبات تحریم ها ایستادگی کنیم.

 


خوشبختانه از زمانی که «صندوق توسعه ملی» ایجاد شد، این امیدواری به وجود آمد که به تدریج، سهم درآمد های نفتی در بودجه کشور کاهش یابد و درآمد های به دست آمده برای توانمندسازی بخش های غیردولتی به صندوق توسعه واریز شوند. برخی مسئولین به جای اینکه به هدف این رویه پایبند باشند و آن را تکمیل کنند، برخلاف آن حرکت کرده و کوشیدند که از عواید این صندوق برای طرح های عمرانی و در برخی موارد به منظور هزینه های جاری برداشت کنند که قطعاً سیاست هایی از این دست، فرایند پلکانی و تدریجی کاهش وابستگی به درآمد های نفتی را با مشکل مواجه می کند. اگر اراده دستگاه های اجرایی بر این قرار گیرد که از تصدی گری خود در پروژه ها و طرح های عمرانی بکاهند، آن را به بخش های غیردولتی بسپارند، به سمت کاهش یا حذف درآمد های حاصله از صادرات نفت در بودجه حرکت و معادل آن را از بسیاری از هزینه های غیرضروری حذف کنند، اداره کشور بدون نفت، قطعاً میسور و ممکن خواهد بود.


از طرفی، این اشتباه رایج وجود دارد که برای مقابله با تحریم ها و تهدید ها و جلوگیری از آسیب پذیر شدن کشور به دلیل کاهش درآمد های نفتی، باید به سمت جذب سرمایه های خارجی برویم، غافل از اینکه چیدن همه تخم مرغ ها در سبد سرمایه گذاران غیروطنی و نگاه به خارج از مرزها، اشتباهی راهبردی است. اصلاح ساختارها، تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و متکی به توانمندی همه بخش ها دقیقاً مترادف گریزان بودن از درآمد های نفتی و گازی است و از رهگذر توجه به این شاخصه هاست که می توانیم از شرایط و فرصت های فعلی برای تبدیل تهدیدات به فرصت ها بهره ببریم. این راهکار البته به معنی بی توجهی به بازار های هدف غربی نیست، اما نباید اجازه داد که ایران، بازار کالا های غربی باشد و باید ساز و کار ها به سمتی پیش رود که کشورمان صادرکننده برتر به کشور های اروپایی باشد، درحالی که این اتفاق فعلاً معکوس است. یکی از دلایل دست وپا زدن غرب برای حفظ برجام نیز این است که از بازار ایران محروم نشوند و الا قصدی برای عمل به تعهداتشان ندارند؛ هر چند که از منظر ملاحظات راهبردی جمهوری اسلامی، همسایگان و کشور های شرقی در اولویت قرار دارند.


در این میان، آنچه نقش ارزش افزوده برای همه دارایی ها، پتانسیل ها و ظرفیت های کشور را بازی می کند، اقتصاد مبتنی بر دانش و تحقیقات است، چراکه مصونیت اقتصادی به ارمغان می آورد. نکته اینجاست که رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیر خود از نمایشگاه محصولات دانش بنیان بر لزوم عبور از اقتصاد نفتی و توجه به فعالان و شرکت های این حوزه تأکید کردند. مسئولین ذی ربط چنانچه برای شرکت های فعال در این بخش، معافیت ها و مشوق های بیشتری در نظر بگیرند، قادریم که طی دو دهه، صادرات محصولات فناورانه که در حال حاضر حدود ۴۰۰ میلیون دلار است را به ۱۰ میلیارد دلار افزایش دهیم و در صورت رسیدن به این نقطه، می توانیم به شکل قابل اعتنایی از قید و بند درآمد های نفتی خلاص شویم. برخی کشور های همسایه مثل ترکیه، بازار نرم افزارها، فناوری ها و استارت آپ ها را در دست دارند و باید به جایی برسیم که ایران به قطب منطقه در این حوزه تبدیل شود.

 


افزون بر این، اقتصاد مبتنی بر دانش و تحقیق، می تواند شکاف بین دستگاه های اجرایی و پژوهش را از بین برده و صنعت و اقتصاد را به سمت تجاری سازی سوق دهد، مشروط بر اینکه اولاً نهاد های حاکمیتی راه حل مشکلات و معضلات خود را به دانشگاه ها واگذار کنند تا فرایندی کاربردی برای آن طراحی نمایند و ثانیاً، سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی افزایش یابد. علت بی ارتباط بودن پژوهش ها و پایان نامه ها با نیاز های واقعی جامعه و بخش صنعت نیز این است که ارتباط میان این دو بخش یا ضعیف است و یا قطع شده که نتیجه ای کاملاً مغایر با اهداف کلان نظام را به دست داده است؛ و بالاخره اینکه حرکت به سمت اهداف فوق الذکر در شرایط جنگ اقتصادی، اولویت و ضرورتی غیرقابل انکار و ضروری است که در فرصت موجود، نسبت به اصلاح و کاهش وابستگی به درآمد های نفتی اقدام و با اصلاح ساختار ها و سیاست ها، محصولات دانش بنیان را به عنوان کاتالیزور اقتصاد، تقویت کرده و مورد حمایت جدی قرار دهیم.
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


راه حل مشکلات به دانشگاه واگذار شود
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها