بازدید: 5

هشدار جانسون: ممکن است عملیات نظامی ترکیه در شمال سوری به فاجعه انسانی در منطقه منجر شود

منبع : انتخاب کد خبر: 2094417
نخست‌وزیر بریتانیا طی یک تماس تلفنی با رئیس‌جمهور آمریکا ضمن ابراز نگرانی از اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه هشدار داد که ممکن است این عملیات به فاجعه انسانی در منطقه منجر شود. «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه (۱۷ مهرماه) از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یکی از نمایندگان رسمی دفتر نخست وزیری انگلیس در جمع خبرنگاران اعلام کرد که «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس روز گذشته (چهارشنبه) در یک تماس تلفنی، موضع بریتانیا در خصوص اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه را به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بیان کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی «ریانووستی»، این مقام دفتر نخست وزیری انگلیس تصریح کرد که جانسون و ترامپ در گفت وگوی تلفنی خود تأکید کردند که اقدامات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه می تواند به فاجعه انسانی منتهی شود.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه (۱۷ مهرماه) از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.

از طرف دیگر، وزارت دفاع ترکیه با صدور بیانیه ای بامداد پنجشنبه (۱۸ مهرماه) مدعی شد ۱۸۱ موضع را در شمال سوریه مورد حمله قرار داده است.

طبق این گزارش، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز روز گذشته هشدار داد که عملیات ترکیه در شمال شرقی سوریه خطر بی ثبات کردن منطقه غرب آسیا را به همراه دارد.

بنا به گزارش ریانووستی، گفت وگوی تلفنی نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در خصوص طیف گسترده ای از موضوعات دوجانبه و بین المللی انجام گرفت.

در بیانیه دفتر نخست وزیری انگلیس در خصوص این گفت وگوی تلفنی آمده است: «رهبران (انگلیس و آمریکا) در خصوص حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه و احتمال فاجعه انسانی در منطقه ابراز نگرانی کردند».

بعد از آنکه روز یکشنبه هفته جاری، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از حمله قریب الوقوع به کردهای شمال سوریه خبر داد، ترامپ ضمن تأکید بر عدم مشارکت در این اقدام نظامی، نیروهای آمریکایی را از شمال شرقی سوریه خارج کرد که برخی از تحلیلگران این اقدام واشنگتن را چراغ سبزی برای ترکیه به منظور آغاز عملیات نظامی در سوریه تلقی کردند.

با اینحال، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا «مایک پامپئو»، بامداد پنجشنبه (۱۸ مهرماه) مدعی شد این کشور به ترکیه برای حمله به سوریه چراغ سبز نشان نداده است.

طبق بیانیه دفتر نخست وزیری بریتانیا، جانسون و ترامپ در خصوص موضوعات تجاری نیز گفت وگوهایی با یکدیگر انجام دادند و «نخست وزیر (انگلیس) گفت که از اظهارات آمریکا درباره تعیین تعرفه بر واردات بریتانیا و اتحادیه اروپا در نتیجه جدال در خصوص بوئینگ و ایرباس ناامید شده است و این (اقدامات) به بسیاری از صنایع لطمه وارد می کند».

از سال ۲۰۰۴ تاکنون، تنش های تجاری بین بروکسل و واشنگتن بر سر ادعاهای دو طرفه در خصوص کمک های غیرقانونی به دو شرکت بزرگ هواپیمایی بوئینگ و ایرباس، تشدید شده است.


هشدار جانسون: ممکن است عملیات نظامی ترکیه در شمال سوری به فاجعه انسانی در منطقه منجر شود
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها