بازدید: 5

سایه خشکسالی بر گردشگری روستایی

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 2094387
سلامت نیوز:روز گذشته ولي تيموري، معاون گردشگري وزارت ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي کشور از ميزباني ايران در نشست جهاني گردشگري روستايي در سال 2021 خبر داد و گفت: در اين رويداد مهم گردشگري 154 کشور عضو سازمان جهاني گردشگري به ايران خواهند آمد.

سلامت نیوز:روز گذشته ولي تيموري، معاون گردشگري وزارت ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي کشور از ميزباني ايران در نشست جهاني گردشگري روستايي در سال 2021 خبر داد و گفت: «در اين رويداد مهم گردشگري 154 کشور عضو سازمان جهاني گردشگري به ايران خواهند آمد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،امسال شعار گردشگري اشتغال بود و براي سال بعدي که از5 مهر شروع مي شود طبيعت گردي روستايي در اولويت قرار گرفته است». اين اجلاس در حالي برگزار مي شود که خشکسالي يکي از مشکلات روستاهاي ماست و موجب شده در سال هاي اخير، روستاييان بسياري به شهرها مهاجرت کنند.

در حال حاضر بسياري از روستا هستند که به خاطر مهاجرت ساکنانشان تقريبا متروکه شده اند، در حالي که هر کدام داراي ظرفيت هاي بسياري هستند. ظرفيت هايي که در صورت مورد توجه قرار گرفتن نه تنها ساکنان را براي ماندن در روستا ترغيب مي کنند که موجب مي شوند هر سال گردشگران بسياري هم اين روستاها را به عنوان مقصد سفرهايشان انتخاب کنند. آنچه که در اين ميان مغفول مانده، توجه و اهميت به ميراث روستايي است؛ مفهومي که بسياري شايد از آن چيزي ندانند.


دنيا به فکر ميراث روستايي است
ايران، سرزميني است که نه تنها مي توان با سفر به گوشه و کنار آن تنوع آب و هوايي را تجربه کرد، بلکه گشت و گذار در ميان شهرها و روستاهايش هم ما را با گوناگوني فرهنگ ها و تنوعشان مواجه مي کند.

هر گوشه ايران، فرهنگ و آداب خود را دارد. در برخي روستاها در سال هاي اخير مي توان رنگ يکدست شدن فرهنگي را ديد.احمد معيني فرد، کارشناس ميراث فرهنگي معتقد است اينکه در روستاها امروز رد نان ماشيني و آجر سه سانتي مي بينيم، نشان از عدم درک فرهنگ متنوع روستاهاي ايران است. او مي گويد فرهنگ جذاب، متنوع و رنگارنگ روستاهاي ايران، نسبتي با نگاه هاي يکدست اداره اي ندارد.

اين کارشناس ميراث فرهنگي تمام اجزاي مادي و غيرمادي روستا از جمله تاريخ، معماري و سبک زندگي، زبان، داستان ها، ترانه ها، موسيقي ها و رقص ها و در کل فرهنگ، گونه هاي گياهي و جانوري، منظره هاي طبيعي و چشم اندازها و آثار باستاني و تاريخي را ميراث فرهنگي روستا معرفي مي کند.

توجه به ميراث روستايي و بومي، امري جهاني است و تمهيداتي هم براي نگهداري و حفظ آن انديشيده شده است. منشور بين المللي «بوم ساخت»، ميراث روستايي را سندي از تاريخ اجتماعي به حساب مي آورد. در اين منشور با اينکه روستا ساخته بشر است، مي توان آن را مخلوق زمان دانست. اين ساخته ها حاصل جريان طبيعي زندگي در بستر زمان است و از همين رو، ميراث روستايي را ميراث زنده و ميراث زندگي هم مي نامند.


اهميت اجلاس جهاني در روستاهاي آباد
سال هاست کشورهاي پيشرفته دنيا، ضرورت توجه به ميراث روستايي را به عنوان بخشي از ميراث فرهنگي دريافته و مورد توجه قرار داده اند. اين توجه و اهميت براي ميراث روستايي براي سوئد، به بيش از صد سال قبل برمي گردد. سوئدي ها بيش از صد سال قبل، ساخت موزه ميراث روستايي را شروع کردند.

کشورهايي که در جريان جنگ دوم جهاني آسيب ديده بودند، پس از جنگ و آغاز بازسازي اروپا، کار ساخت موزه هاي ميراث روستايي را شروع کردند چرا که در جريان آن ويراني ها، نگران از بين رفتن ساختارهاي فرهنگي و طبيعي روستاهايشان بودند.


ميراث روستايي در ايران
ايران در سال 84 با بهر ه گيري از تجربه اروپا، وارد عرصه ساخت موزه ميراث روستايي شد. محمود طالقاني، سرپرست گروه اجرايي ساخت موزه در همان زمان در اين باره گفته بود: «در خلال مطالعات مان پس از زلزله رودبار و منجيل، متوجه اين واقعيت تلخ شديم كه روند تخريب ميراث مادي و معنوي روستاهاي زلزله زده، سال ها پيش از زلزله آغاز شده و گاه عوامل طبيعي، مانند سيل و زلزله و توفان، اين روند را تشديد مي كنند.

بعد از چند ماه تحقيق و بررسي به اين نتيجه رسيديم كه حفظ ميراث روستاهاي گيلان در جاي خودش عملا غيرممكن است و تجربه اروپا نيز اين كار را نشدني مي دانست. معيني فرد، معتقد است در کشور ما مسأله حفاظت از ميراث روستايي دائما دچار افت و خيز است. از نظر معيري اين روند در ايران کند و منقطع است در حالي که کشورهاي اروپايي توسعه پايدار خود را در گرو توجه به ميراث روستايي و حفظ آن مي دانند.


سایه خشکسالی بر گردشگری روستایی
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • سایه خشکسالی بر گردشگری روستایی


  سلامت نیوز:روز گذشته ولي تيموري، معاون گردشگري وزارت ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي کشور از ميزباني ايران در نشست جهاني گردشگري روستايي در سال 2021 خبر داد و گفت: در اين رويداد مهم گردشگري 154 کشور عضو سازمان جهاني گردشگري به ايران خواهند آمد.
 • سال ۲۰۲۰ سال گردشگری روستایی و توسعه پایدار نام گذاری شده است/ تدوین چارچوب مدون و راهبردی برای توسعه پایدار گردشگری روستایی


  معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی برای سال ۲۰۲۰ با همکاری سازمان جهانی گردشگری کنفراس گردشگری روستایی در ایران برگزار می‌شود این سال را با عنوان سال گردشگری روستایی و توسعه پایدار نام گذاری شده است.
 • عکس/اندوه کوچ در سایه خشکسالی


  سلامت نیوز: مهاجرت از روستاهای شهرستان بوشکانِ دشتستان چند سالی است که روندی رو به رشد را طی می کند. روستاهای منطقه که هریک با روستاهای اقماری کوچک و بزرگ پیوند خورده اند، به دلیل خشکسالی، کمبود آب و کاهش بارندگی رنگ زندگی را از یاد برده اند. به
 • سایه خشکسالی بر مازندران!


  شاید کمتر کسی باور کند که در مازندران باران کم و سفره‌های زیرزمینی و رودخانه‌ها و چشمه‌ها تشنه آب هستند.
 • سایه خشکسالی بر تالاب های مازندران


  سلامت نیوز: کاهش 40 درصدی بارندگی، خشک شدن دریاچه طبیعی عباس آباد، الندان و تالاب لپو، پایین افتادن سطح آب اکثر تالاب ها به دلیل برداشت بی رویه و کم شدن آب ورودی، زنگ خطر خشکسالی را برای زیستگاه های طبیعی مازندران به صدا در آورده است. به گزارش سلام
 • (تصاویر) سایه خشکسالی بر سر سد قائن در خراسان


  به دلیل شور بودن خاک منطقه رودهایی که آب به سد می آورند در مسیر اندکی شور می‌شوند و این شوری باعث شده که درخچه‌ها و نیزارهایی که قبلا در آب بوده و به دلیل کم شدن آب سر از آب به بیرون زده‌اند لایه‌های نمک به آن‌ها چسبیده و خشک شود.
 • سایه تهدید خشکسالی بر سر فلسطین اشغالی


  کارشناسان و منابع اسرائیلی می‌گویند، با شدت گرفتن بحران کمبود آب در سرزمین اشغالی این رژیم سال ۲۰۱۸ را سال خشکسالی اعلام خواهد کرد.
 • سایه تهدید خشکسالی بر سر فلسطین اشغالی


  کارشناسان و منابع اسرائیلی می‌گویند، با شدت گرفتن بحران کمبود آب در سرزمین اشغالی این رژیم سال 2018 را سال خشکسالی اعلام خواهد کرد.
 • سایه سنگین خشکسالی و حرکت لاک پشتی در شیرین سازی آب دریا


  سلامت نیوز:کاهش بارش ها در کنار حفر چاه های غیرمجاز و استفاده بی رویه از منابع آب های زیرزمینی در مناطق مختلف کشور که سایه شوم و سنگین خشکسالی را در پی داشته، توجه ویژه و شتاب در سرمایه گذاری به منظور استحصال آب شیرین از آب های خلیج فارس را بسیار
 • داستان غبار و خشکسالی در ایران/سایه ریسک ههای اقتصادی بر بازار سهام


  در این بسته خبری تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی کشور که صبح امروز در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود.
 • اشتغال پایدار روستایی در سایه کار آفرینی


  کارشناس اقتصاد توسعه روستایی و کار آفرینی گفت: اشتغال پایدار روستایی در سایه توسعه فرهنگ کار آفرینی در جامعه نمود عملی پیدا می کند.
 • سایه سنگین ابهام بر سر کارگزاران مخابرات روستایی


  تمام خواسته‌های کارگزاران مخابرات روستایی این است که شرکت مخابرات ایران به قوانین تمکین و آن را بدون عیب و نقص اجرا کند تا اینکه اثرات آن در زندگی آنها مشاهده شود؛ چون امروزه کارگزاران با شرایط بد اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و با این همه سوابق خدم
 • از گردشگری روستایی چه می دانید؟! (+عکس)


 • رمان «وقت سایه ها»؛ داستان نویسیِ مدرن در فضایی روستایی


  گفت و گو با محمود فلکی درباره «وقت سایه ها»؛ رمانی که در فضایی روستایی می گذرد اما مولفه های داستان نویسی مدرن به روشنی در آن دیده می شود.
 • سایه جنگ، گردشگری گوام را نابود می‌کند


  ما ایرانی‌ها نام گوام را اولین بار در سال 2000 شنیدیم و تا سال‌های سوژه شوخی‌های فوتبالی با برد معروف 19 ـ هیچ. اما گوام برای مردم دنیا چهره معروف‌داری دارد؛ هم میزبان پایگاه‌های متعدد نظامی آمریکاست و هم اینکه میزبان گردشگران پرشماری از سراسر دنیا.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟