بازدید: 16

برج میلاد آیینه دق بی‌تدبیری؟!

منبع : فرارو کد خبر: 2094237
برج میلاد که بلند مرتبه‌ترین برج مخابراتی ایران است در طول چند روز گذشته مورد انتقاد محسن هاشمی رئیس شورای شهرتهران قرار گرفته است. او در اظهاراتی گفته که ساخت برج میلاد از اساس اشتباه بوده و نباید ساخته می‌شد.این در حالی ست که طرح پژوهش وکارشناسی برج میلاد در زمان غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران داده شد.حالا معلوم نیست که این یک دعوای درون حزبی است یا یک اعتراض کارشناسی!
فرارو- محسن هاشمی عضو حزب کارگزاران سازندگی و رئیس شورای شهر تهران روز های گذشته با انتقاد از ساخت برج میلاد گفته بود: این برج کاربری لازم مدنظر از جمله کاربری مخابراتی را نداشته و هم اکنون به مکانی تفریحی تبدیل شده است.

به گزارش فرارو، بسیاری از مهندسان مخابرات و عمران نسبت به ساخت برج میلاد واکنش داده اند و گفته اند که ساخت این برج با کاربری مخابراتی با وجود ارتفاعات اطراف تهران امری بیهود بوده و می شد با هزینه های کمتر در این ارتفاعات دکل های مخابراتی نصب کرد.
چه کسی پیشنهاد برج میلاد را داد؟
غلامحسین کرباسچی شهردار تهران در دهه هفتاد وعضو کنونی حزب کارگزاران سازندگی معتقد است طرح برج میلاد در دوره شهرداری او و با توجه به سفر های خارجی اش ارائه شده است. او می گوید: «در بازدید های مختلفی که از شهر های بزرگ دنیا داشتیم، می دیدیم که ساختمان های مختلفی در این شهر ها وجود دارد که هم به نوعی سمبل شهر است و هم جاذبه توریستی است برای شهر.»

پیشنهاد ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال ۱۳۷۰، در زمانی که مسعود رجب پور شهردار تهران بود، مطرح شد و در پایان سال ۱۳۷۲، محل کنونی از میان ۱۷ نقطه پیشنهادی برای ساخت آن برگزیده شد. اما در نهایت کلنگ این طرح در سال ۷۶ به زمین نشست.
ساخت برج میلاد از چه زمانی آغاز شد؟

یک کارگزارانی برج میلاد را ساخت ، کارگزارانی دیگر اعتراض کرد

طراحی برج میلاد را محمدرضا حافظی انجام داد و کلنگ ساخت این برج نیز در دی ماه ۱۳۷۶ پس از سه سال مطالعات شناخت و امکان سنجی با نام یادمان (مرکز ارتباطات بین المللی تهران) بر زمین خورد و در سال ۱۳۸۰ به پیشنهاد شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت یکصدمین زادروز امام خمینی (ره) به نام برج میلاد تغییر یافت. ساخت این برج ۱۱ سال به درازا انجامید و در نهایت برج۴۳۵ متری در سال ۸۷ به بهره برداری رسید. 
چرا ساخت برج میلاد اشتباه بود؟
برخی از مهندسین مخابرات با انتقاد از ساخت برج میلاد گفته اند که امکان نصب دکل مخابراتی کم ارتفاع در کوه های البرز برای این کلان شهر وجود دارد. این در حالی است که ۶ برج مخابراتی بلند دنیا در شهر هایی قرار دارند که مناطق صاف و مسطح و فاقد ارتفاعات طبیعی در فاصله حداقل ۱۰۰ کیلومتری محسوب می شوند.

دکتر فریبرز ناطقی الهی، استاد نمونه کشور در مهندسی سازه زلزله و مدیریت بحران و عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله شناسی با اشاره به وجود گسل در محل احداث برج میلاد به روزنامه ایران گفته است: ناگوارتر از خبر پیدا شدن یک گسل فعال در تهران، این است که گسل درست زیر برج میلاد واقع شده است. در واقع می توان گفت: در محدوده بین اتوبان حکیم و همت تنها دو ساختمان مهم وجود دارد که اولی برج میلاد و دومی بیمارستان میلاد است و مابقی زمین های روی گسل خالی از سکنه است.

علی اعطا عضو شورای شهر تهران نیز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه ساخت برج میلاد ضرورتی نداشت گفت: «به لحاظ کارکردی، این برج یک برج مخابراتی است و زمانی که ساخته شد دو دهه بود که در دنیا به لحاظ فنی برج های مخابراتی ساخته نمی شد؛ به نظرم این مجموعه از هزینه هایی که برای برج میلاد صرف شد، باید به اولویت های دیگر اختصاص می یافت.»
واکنش محسن هاشمی به ساخت برج میلاد
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران بار ها از ساخت برج میلاد انتقاد کرده است و در آخرین اظهارات خود نسبت به ساخت برج میلاد گفته است که ما هر وقت می خواستیم پول برای ساخت مترو (اشاره به مدیریتش در متروی تهران) بگیریم، داشتند برج میلاد می ساختند و پول نمی دادند.

هاشمی روز ۱۵ مهر نیز در مراسم تهران پژوهان دوباره از این مسئله انتقاد کرده و گفته بود که اگر پژوهش دقیقی رخ می داد شاهد ایجاد برج میلاد، پل صدر و موارد این چنینی نبودیم چرا که برج میلاد با صرف هزینه و وقت زیاد به هیچ عنوان نماد تهران نبوده است.

تاکنون غلامرضا کرباسچی شهردار وقت تهران نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداده است، اما برخی رسانه ها به حمایت از قالیباف شهردار وقت تهران در زمان افتتاح برج میلاد پرداخته و از محسن هاشمی انتقاد کرده اند.
ماجرای سد گتوند و عدم توجه به مسائل کارشناسی

یک کارگزارانی برج میلاد را ساخت ، کارگزارانی دیگر اعتراض کرد

سد گتوند که یکی از بزرگترین سد های ایران بر روی رودخانه کارون به حساب می آید با هدف تامین بخشی از برق کشور در سال ۹۰ احداث شد.

ساخت گران ترین و بلند ترین سد خاکی ایران از همان ابتدا با اعتراض های فراوان فعالان و کارشناسان محیط زیست ایران همراه بود. سدی که با اعتباری درحدود هفت هزار میلیارد تومان ساخته شد.

محمد درویش، مدیر پیشین دفتر مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست درباره سد گتوند به روزنامه قانون گفته بود: زمانی که بازدید میدانی از سد گتوند داشتم، بومیان آن منطقه به من گفتند که شغل اجدادی آن ها استحصال نمک بوده است و چگونه کارشناسان و متخصصان وزارت نیرو متوجه وجود گنبد نمکی در این منطقه نشده اند و این سد را در این منطقه طراحی کرده اند.

وی ادامه می دهد: برخی از کارشناسان وزارت نیرو که منصف هستند، به این نکته اعتراف کرده اند که قرار نبوده است سد گتوند به بلندترین سد خاکی ایران و خاورمیانه تبدیل شود. اگر ارتفاع این سد طبق طراحی اولیه خود باقی می ماند، آب به سمت گنبد های نمکی پس نمی زد و چنین فاجعه ای رخ نمی داد. اما از آنجایی که برخی در وزارت نیرو، سودای مطرح شدن را داشتند، ارتفاع سد را بالا بردند و اتفاقی که نباید، رخ داد.

با این حال مسئله این است که چرا باید مسائل کارشناسی برج میلاد و سد گتوند و دیگر طرح ها پس از ساخت آن ها مد نظر قرار گیرد؟ تا هم هزینه بسیاری روی دست کشور بگذارند و چون سد گتوند تبعات زیست محیطی به بار بیاورند.

برج میلاد آیینه دق بی‌تدبیری؟!
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها