بازدید: 4

بسیاری از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما مطالعه نمی‌کنند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2093533
کمال شفیعی گفت: بسیاری از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما مطالعه نمی‌کنند و نقد ادبیات را نمی‌دانند.

ادبیات کودک و نوجوان بسیار کم به دغدغه های کودکان پرداخته است/نویسندگان و شاعران ما تجربه کودکی خود را می نویسند.

کمال شفیعی شاعر کودک و نوجوان، در گفت وگو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره میزان پرداخت به دغدغه کودکان در ادبیات گفت: اگر بخواهیم آمار بگیریم، ادبیات کودک و نوجوان بسیار کم به دغدغه های کودکان پرداخته است. اگر بخواهیم بدانیم ادبیات کودک و نوجوان چه میزان توجه به دغدغه آن ها داشته، باید دید چه سهمی از شادی، آرامش و امنیت کودک را به دوش کشیده و چقدر به سرشت طبیعی کودکان نزدیک شده تا فرصت اندیشیدن را برای کودک فراهم کند.

او افزود: ادبیاتی برای خود کودکان است که در آن سهمی داشته باشند. ادبیاتی که بتواند دغدغه کودک را مثل حق کشف، حق تجربه کردن زندگی، حق تحصیل، حق امنیت و تجربه کردن را بیان کند. ادبیات می تواند صلح، شادی و تعالی را برای کودک به ارمغان بیاورد. این که تا چه اندازه با مخاطب کودک و نوجوان ارتباط برقرار می کند و باعث بالندگی و شکوفایی کودکان می شود و فرصت فکر کردن را برای آن ها فراهم می کند، مهم است. این ادبیات هنوز در کشور ما جای کار دارد. کار های خوبی در کشور ها و جوامع دیگر شده است حتی شاهد اتفاقات خوب در ادبیات دیداری و تصویرگری ادبیات کودک و نوجوان هستیم، اما تا رسیدن به جایگاه خوب و حقیقی مان فاصله داریم.

شفیعی از توجه نکردن نویسندگان و شاعران کودک به نیاز های کودک امروز و اینکه نویسندگان و شاعران ما تجربه کودکی خود را می نویسند، گفت: تعدادی از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما احساس می کنند رگ خواب کودک و نوجوان امروز دستشان آمده است. برای سلیقه او می نویسند و خود را نویسنده و شاعر کودک و نوجوان می دانند. اما فاصله زیادی بین ادبیات کودک و نوجوان ما با کشور های توسعه یافته وجود دارد. بسیاری از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما مطالعه نمی کنند. نقد ادبیات را نمی دانند و تنها برای انتشار کتاب هایشان تلاش می کنند و فاقد هر گونه نوآوری در آثارشان هستند.

او ادامه داد: باید بپذیریم کودک ما هر دهه تغییر می کند. وقتی جهان مکانیکی ما تا حد زیادی تغییر کرده و با گذشته متفاوت است، نیاز های کودک امروز هم با دیروز تفاوت می کند. کودک و نوجوان امروز جهان بسیار متفاوت تری از کودک دیروز دارد. کودکی که در مهدکودک آموزش می بیند، جهان متفاوت تری دارد و سوال های متفاوتی برایش ایجاد می شود.

این شاعر کودک و نوجوان به اینکه اگر کودک بتواند کشف کند به بلوغ ذهنی می رسد، اشاره و تصریح کرد: بخشی از ادبیات کودک تقلید از ادبیات بزرگسال است. ادبیات و کتاب او را به کشف می رساند. حال باید پرسید این شور و شعف کودکی در کجای ادبیات ما وجود دارد. در ادبیات قدیم ما متل ها و افسانه هایی بود که کودک با قهرمان هایش همذات پنداری می کرد و در مواجهه با خطر خودش را همراه قهرمان و کشف های قهرمان می دید. ادبیات باید کاربردی داشته باشد و به خودشکوفایی کودک در دوره های بعدی زندگی برای گذر از مسیر های پرپیچ و خم کمک کند.


انتهای پیام/


بسیاری از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما مطالعه نمی‌کنند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها