بازدید: 3

باور‌های اشتباه درباره‌ی فیبرومیالژیا

منبع : برترین ها کد خبر: 2092085
وقتی استخوانی می‌شکند، در عکسی که با اشعه X گرفته شده دیده می‌شود. اگر کلسیم بدن بالا باشد در آزمایش خون نشان داده می‌شود، اما هیچ تست و آزمایشی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد که به تشخیص قطعی این بیماری کمک کند؛ بنابراین عجیب نیست که باور‌های اشتباه در مورد بیماری فیبرومیالژیا زیاد باشد.

برترین ها: تصور کنید تمام مدت احساس تان این باشد که انگار آنفلوآنزا دارید، حالا تصور کنید احساس تان را هیچکس هم باور نکند. افرادی که دچار فیبرومیالژیا هستند، درد مفاصل و بدن درد های همیشگی برای شان یک واقعیت است؛ و شاید اعضای خانواده و دوستان باور نکنند این افراد چه درد و ناراحتی را تحمل می کنند.

وقتی استخوانی می شکند، در عکسی که با اشعه X گرفته شده دیده می شود. اگر کلسیم بدن بالا باشد در آزمایش خون نشان داده می شود، اما هیچ تست و آزمایشی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد که به تشخیص قطعی این بیماری کمک کند؛ بنابراین عجیب نیست که باور های اشتباه در مورد بیماری فیبرومیالژیا زیاد باشد:

باور اشتباه: فیبرومیالژیا واقعی نیست

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن واقعی است که با درد های گسترده در عضلات، مفاصل و تاندون ها در تمام بدن همراه است. در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا، سیگنال های درد درست مانند بالا بردن صدای رادیو، زیاد می شوند.

باورهای اشتباه در مورد فیبرومیالژیا

سایر علائم فیبرومیالژیا شامل موارد زیر می شوند:

 • سندرم روده تحریک پذیر
 • خستگی طی روز
 • مشکل در فکر کردن و حافظه
 • بیخوابی
 • افسردگی
 • سر درد
 • کرختی و مور مور شدن

فیبرومیالژیا یک سندرم است و یک سندرم شامل طیف زیادی از علائم و نشانه های گوناگون می شود که با هم جور هستند. همه ی این علائم با هم منجر به تشخیص فیبرومیالژیا می شوند. هر چند هیچ تست روتینی برای تشخیص فیبرومیالژیا وجود ندارد، اما بدن، دروغ نمی گوید. مثلا مواد شیمیایی جنگنده با درد که در مایع نخاعی وجود دارند، شواهد محکمی ارائه می دهند، اما مایع نخاعی کشیده نمی شود صرفا به این دلیل که تشخیصی صورت بگیرد، زیرا این شیوه ای بسیار مداخله گر است.

ضمنا راه هایی برای اسکن مغز وجود دارد که نشان می دهد چه اندازه قند مصرف می شود. میزان مصرف قند در بیماران دچار فیبرومیالژیا متفاوت به نظر می رسد، اما این روش نیز چیزی نیست که عملا زیاد به کار برده شود. پزشکان فیبرومیالژیا را با معاینه ی بالینی و تشخیص و بررسی سایر عوارض تشخیص می دهند.

باور اشتباه: تنها یک متخصص فییرومیالژیا می تواند فیبرومیالژیا را تشخیص بدهد

پزشکان می توانند با بررسی های زیر فیبرومیالژیا را تشخیص بدهند و این بررسی ها به عنوان شروع توسط پزشک خودتان نیز می تواند انجام شود:

سابقه ی پزشکی و معاینه ی بالینی

اولین قدم این است که سایر عوارضی که می توانند علت علائم تان باشند بررسی شوند. خیلی از بیماری ها می توانند ظاهرا شبیه فیبرومیالژیا باشند. مثلا اگر در نواحی گوناگون بدن درد دارید ممکن است دچار آرتریت روماتوئید یا بیماری التهابی عضلانی باشید. تقریبا ۱۰۰ عارضه و بیماری مختلف وجود دارد که می توانند شبیه فیبرومیالژیا باشند؛ بنابراین پزشکان اول باید مطمئن شوند که علائم بیمار ناشی از این عوارض نیست.

چک لیست علائم

پزشکان با استفاده از یک چک لیست، فهرستی از علائم دارند که به آن شاخص گسترش درد می گویند. آن ها بدن را به پنج قسمت تقسیم می کنند: دست چپ، دست راست، پای چپ، پای راست و ناحیه ی بالا تنه. پزشکان بررسی می کنند که آیا بیمار در چهار قسمت از این پنج قسمت درد دارد و آیا اطراف دهان نیز این درد وجود دارد یا خیر.

شدت علائم

پزشکان نتایج گرفته شده از علائم را بر اساس شدت امتیاز دهی می کنند که به آن تست فیبرومیالژیا می گویند و از طریق آن، شدت علائم سنجیده می شود. امتیاز بر اساس شدت و نواحی علائم محاسبه می شود تا به پزشک کمک کند تشخیص بدهد فرد معیار های فیبرومیالژیا را دارد یا نه.

باور اشتباه: برای تشخیص فییرومیالژیا، فرد باید دچار نقاط حساس و دردناک در نواحی خاصی از بدن باشد

باورهای اشتباه در مورد فیبرومیالژیا

قبلا نقاط درد یا حساس شده بخشی از روند تشخیصی برای فیبرومیالژیا بودند، اما اکنون دیگر اینگونه نیست. زیرا معلوم شده که ۲۰ درصد از افرادی که دچار فیبرومیالژیا هستند، نقاط درد بخصوصی ندارند.

باور اشتباه: محققان علت فیبرومیالژیا را شناسایی کرده اند

متاسفانه علت فیبرومیالژیا هنوز شناخته شده نیست. این بیماری می تواند ژنتیکی یا اکتسابی و یا ترکیبی از هر دو عامل باشد. در برخی از بیماران یک حادثه مثلا یک سانحه اتومبیل، یک آسیب فیزیکی و یا حتی یک ضربه روحی می تواند شروعی برای علائم فیبرومیالژیا باشد، اما در مورد همه این طور نیست و نمی توان آن را تعمیم داد.

باور اشتباه: فیبرومیالژیا هیچ درمانی ندارد

پزشکان می توانند دارو هایی تجویز کنند که با کمک آن ها فیبرومیالژیا کنترل شود. هر چند این دارو ها درمان قطعی نیستند، اما به کاهش علائم و تسکین درد و بهبود کیفیت خواب بیماران کمک می کنند. البته دارو درمانی فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد از این معما را حل می کند و بقیه ی روند درمان به اصلاحات و تغییراتی در سبک زندگی مربوط می شود.

باور اشتباه: مصرف دارو های فیبرومیالژیا تنها راه تسکین درد و ناراحتی این بیماری است

بیماران فیبرومیالژیا راه های زیادی برای بهتر کردن اوضاع خود دارند. بخش عمده ی درمان فیبرومیالژیا به دارو مربوط نمی شود بلکه به عادات و فعالیت هایی مربوط است که فرد طی زندگی خود دارد. به همین دلیل مهم است که فیبرومیالژیا از هر جهت کنترل شود:

اهمیت به خواب کافی و ورزش منظم: فعالیت های کم شدت مانند پیاده روی و یوگا بهترین فعالیت ها برای بیماران فیبرومیالژیا هستند.

کاهش عوامل استرس برانگیز در زندگی: اگر نمی توانید استرس های تان را حذف کنید یا کاهش بدهید، مدیتیشن و تای چی را یاد بگیرید و به کار ببرید.

رفتار درمانی شناختی: با کمک یک روان درمانگر، افسردگی تان را کنترل کنید.

آگاهی نسبت به بیماری: درک و فهم شرایط و ویژگی های فیبرومیالژیا کمک تان می کند بهتر آن را کنترل کرده و به سلامت خودتان بیشتر اهمیت بدهید.

چند نکته برای بیماران فیبرومیالژیا

استرس تان را کنترل کنید

استرس می تواند برانگیزاننده ی علائم فیبرومیالژیا باشید. به حداقل رساندن استرس، کیفیت زندگی تان را بهتر می کند. با کمک یوگا، خواب کافی و مدیتیشن، تنفس عمیق و یا پرداختن به فعالیت های مورد علاقه تان می توانید تا حدود زیادی از استرس های تان کم کنید.

لیستی از کار هایی که باید انجام دهید تهیه کنید

باورهای اشتباه در مورد فیبرومیالژیا

اگر فیبرومیالژیا به تمرکز و حافظه تان آسیب زده، همیشه همراه خود یک کاغذ و قلم داشته باشید و چیز های مهم را یادداشت کنید. حتی اگر قرار است چیزی به همسرتان بگویید که فکر می کنید ممکن است آن را فراموش کنید، یادداشت کنید؛ لیست خرید، اسامی دوستان و شماره تلفن ها و آدرس ها و ....

به طور منظم ورزش کنید

ورزش منظم و کم شدت مانند پیاده روی یا تمرین در آب گرم جزو بهترین راهکار های درمانی برای فیبرومیالژیا هستند. ورزش منظم کمک تان می کند درد و گرفتگی تان را کم کنید، استرس تان را تسکین بدهید و احساس کنید روی بیماری تان کنترل دارید. حتی ورزش کمک تان می کند بهتر بخوابید. از پزشک تان هم می توانید در این مورد راهنمایی بخواهید.

مصرف کافئین تان را محدود کنید

باورهای اشتباه در مورد فیبرومیالژیا

کافئین می تواند استرس زا باشد، هم از نظر فیزیکی و هم از جهت روانی. کافئین، ضربان قلب را بالا می برد و سیستم عصبی را تحریک می کند و باعث احساس اضطراب و نگرانی و بیخوابی می شود. شب ها برای اینکه بهتر بخوابید، از بعد از ظهر به بعد دیگر قهوه ننوشید.

هر روز یکی دو ساعت فقط برای خودتان وقت بگذارید

فیبرومیالژیا به خودی خود چالش برانگیز است و زندگی را پیچیده می کند؛ بنابراین هر روز باید برای خودتان وقت صرف کنید و این را بخشی از درمان تان بدانید. سرگرم فعالیت محبوب تان شوید، موسیقی گوش دهید، با دوست صمیمی تان گپ بزنید و هر کاری که حال تان را خوب می کند انجام دهید. با این شیوه ها می توانید تعادل بیشتری در زندگی تان برقرار کنید و استرس تان را کاهش بدهید. ضمنا انرژی تان بیشتر شده و برای کار های ضروری تان حوصله و انگیزه بیشتری خواهید داشت.

مسئولیت های شغلی تان را تعدیل کنید

اگر کارتان شما را خسته و ناتوان می کند سبب بدن دردتان می شود پس باید برنامه ای تعیین کنید که با شرایط شما متناسب تر باشد. بررسی کنید که آیا ممکن است بخشی از کارهای تان را در خانه انجام دهید یا به صورت پاره وقت کار کنید. در محل کارتان، فضای کارتان را جوری تنظیم کنید که راحت تر باشید.

«نه» گفتن را یاد بگیرید

باورهای اشتباه در مورد فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک بیماری نامرئی است، شما ممکن است ظاهرا کاملا خوب به نظر برسید در حالی که حال تان بد است. آدم های اطراف تان ممکن است فراموش کنند که شما باید به آرامش و سلامت خودتان الویت بدهید. اگر نمی توانید دعوت دوستی را بپذیرید، اگر درخواست کسی مانع استراحت شما می شود یا حوصله ی انجام کاری را ندارید، هیچ اشکالی ندارد که «نه» بگویید.

به اتاق خواب تان اهمیت بدهید

شرایط اتاق خواب تان را جوری تنظیم کنید که برای خواب تان مناسب باشد. تخت خواب تان راحت باشد و اتاق تان تاریک و خنک و به دور از هر مزاحمتی. ساعات خواب و بیداری تان را منظم کنید و تلویزیون و کامپیوتر را از اتاق خواب تان دور کنید.

منابع: health.clevelandclinic ،webmd


باور‌های اشتباه درباره‌ی فیبرومیالژیا
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • باور‌های اشتباه درباره‌ی فیبرومیالژیا


  وقتی استخوانی می‌شکند، در عکسی که با اشعه X گرفته شده دیده می‌شود. اگر کلسیم بدن بالا باشد در آزمایش خون نشان داده می‌شود، اما هیچ تست و آزمایشی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد که به تشخیص قطعی این بیماری کمک کند؛ بنابراین عجیب نیست که باور‌های اشتباه د
 • باور‌های اشتباه درباره‌ی فیبرومیالژیا


  وقتی استخوانی می‌شکند، در عکسی که با اشعه X گرفته شده دیده می‌شود. اگر کلسیم بدن بالا باشد در آزمایش خون نشان داده می‌شود، اما هیچ تست و آزمایشی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد که به تشخیص قطعی این بیماری کمک کند؛ بنابراین عجیب نیست که باور‌های اشتباه د
 • باور‌های اشتباه درباره تخم مرغ


  سال‌ها بود که پزشکان به بیماران قلبی توصیه می‌کنند از خوردن غذا‌هایی با کلسترول بالا پرهیز کنند. تخم مرغ ۲۱۱ میلی گرم کلسترول دارد (۷۰ درصد از نیاز روزانه)، بنابراین در گذشته در لیست ممنوعه‌ها برای افراد دچار مشکل کلسترول قرار می‌گرفت.
 • 5 باور اشتباه درباره شیر گاو


  یکی از توصیه های والدین به کودکان مصرف شیر فراوان است زیرا بر این باورند که شیر برای رشد کودکان ضروری است.
 • 5 باور اشتباه درباره شیر گاو


  سلامت نیوز:یکی از توصیه های والدین به کودکان مصرف شیر فراوان است زیرا بر این باورند که شیر برای رشد کودکان ضروری است. مطالعات بحث برانگیز بسیاری درباره لبنیات وجود دارند، و این که به نتایج کدام یک باور داشته باشیم، دشوار است. با این وجود، باورهایی ا
 • درباره سقط جنین، چند باور اشتباه


  یک سری از باور‌های اشتباه در مورد سقط جنین باعث می‌شوند خانم‌هایی که آن را تجربه کرده‌اند احساس بدی پیدا کنند.
 • سقط جنین و باور‌های اشتباه درباره آن


  یک سری از باور‌های اشتباه در مورد سقط جنین باعث می‌شوند خانم‌هایی که آن را تجربه کرده‌اند احساس بدی پیدا کنند، اما باید جلوی تداوم این باور‌ها گرفته شود و راه آن، فراگرفتن حقایقی بیشتر در مورد سقط جنین و علت‌های آن است.
 • باور‌های اشتباه درباره مصرف تخم مرغ


  تخم‌مرغ به دلیل دارا بودن ۲۱۰ میلی‌گرم کلسترول در دهه‌های گذشته جایگاه مناسبی در سبد غذایی مردم نداشته است، چون تصور می‌شد که با خوردن آن کلسترول خون افزایش یافته و در نتیجه بیماری‌های قلبی-عروقی و خطر حمله‌ قلبی را افزایش می‌دهد.
 • رد یک باور اشتباه درباره مصرف تخم مرغ


  سلامت نیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف 12 تخم مرغ در هفته خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را در افراد مبتلا به وضعیت های پیش دیابت و دیابت نوع 2 افزایش نمی دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، این مطالعه که توسط محققان دانشگا
 • سه باور اشتباه درباره حاملگی


  به زنان باردار گفته می‌شود باید جنبه‌های زیادی از زندگی خود را تغییر دهند، از غذا خوردن گرفته تا پرواز با هواپیما. اما آیا این باورها حقیقت دارند؟
 • ۷ باور اشتباه درباره لبنیات


  شير کم‌چرب برای کودکان زير دو سال مناسب نيست؛ زيرا چربی شير منبع مهم تامين انرژی و نيز ويتامين‌های محلول در چربی و اسيدهای چرب ضروری براي اين گروه سني است. با رشد کودکان و استفاده از ساير روغن‌ها و چربی‌ها در برنامه غذايی، چربی شير اهميت کمتری پيدا م
 • علت سرطان پستانها، باور‌های اشتباه درباره‌ آن


  سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان است و متاسفانه از هر هفت زن، یک زن در طول زندگی خود دچار سرطان پستان می‌شود.
 • باور‌های اشتباه درباره‌ی سرطان سینه


  هرچند هیچ زمانی مانند امروز، اطلاعات و آگاهی ما در زمینه‌ی بیماری‌ها، خوب و درست نبوده است، اما رسانه‌های جورواجور و نامعتبر به رواج باور‌های نادرست دامن می‌زنند. یعنی ما در اغلب مواقع با اطلاعات نادرست مواجهیم. برای اینکه به شما کمک کنیم اطلاعات درس
 • 5 باور اشتباه درباره بیماری قلبی


  گاهی اوقات نشانه های یک حمله قلبی می توانند بسیار ظریف و نامشهود بوده و فرد حتی متوجه این مساله نشود که یک حمله قلبی را تجربه کرده است.
 • اینفوگرافی: باور‌های اشتباه درباره بارداری


  همه ما به لطف تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی متعدد روزانه دربرابر انبوه اطلاعات علمی و غیرعلمی قرار می‌گیریم. در حالی که بسیاری از این اطلاعات منبع درستی ندارند و می‌توانند باعث گمراهی شوند. این موضوع طی فرایند بارداری نیز وجود دارد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟