بازدید: 19

حضور خریداران در قیمت‌های منفی

منبع : سایت خبری بورس نیوز کد خبر: 2091952
با توجه به حضور مناسب خریداران در قیمت‌های منفی در اکثر‌های نماد‌های اصلی بازار امروز و حداقل در ساعات ابتدایی معاملات، روند مثبت قیمت‌ها را انتظار داریم.

پیش گشایش

آنچه در معاملات دیروزگذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته نیز شاهد افت قیمت ها در اکثر گروه های بازار و در نهایت کاهش بیش از ۶ هزار واحدی شاخص کل بودیم. طی یک هفته اخیر شاهد افت نرخ ها در بسیاری از نماد های بازار سرمایه بوده ایم و می توان گفت که این ریزش با افت قیمت ها در گروه بانکی آغاز شد و در معاملات دیروز نیز با رشد عرضه ها در نماد «وبملت» سایر گروه ها نیز روند منفی به خود گرفتند. در این میان نکته تاسف برانگیز افت بیشتر قیمت سهام شرکت های بنیادی و سود ساز در مقایسه با شرکت های زیان ده و بعضا حبابی است. عدم تحلیل و بررسی در سرمایه گذاری توسط اکثریت اشخاص اعم از افراد حقیقی و نهاد های حقوقی از جمله صندوق ها، شرکت ها و ...، منجر به شدت گرفتن عرضه ها در سهام شرکت های بنیادی و سودساز در مقایسه با برخی گروه های زیان ده همچون خودرویی و بانکی شده است. نماد های «وبملت»، «رمپنا»، «فولاد» و «اخابر» بیشترین اثر را بر افت شاخص کل بورس در جریان معاملات دیروز داشتند.

شاخص کل فرابورس نیز افت قابل ملاحظه ای را تجربه کرد و با حدود ۲.۳ درصد کاهش به ۴ هزار و ۱۱۸ واحد تنزل یافت. «کگهر»، «ذوب» و «زاگرس» بیشترین افت قیمت ها را در فرابورس تجربه کردند.

ارزش معاملات بازار به ۳۴ هزار میلیارد ریال رسید. علی رغم عدم افت جدی ارزش معاملات نسبت به روز های مثبت بازار سرمایه، شاهد تغییر ترکیب معاملات به سمت صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و همچنین اوراق بدهی هستیم. در معاملات دیروز شاهد رشد قیمت نماد های اسناد خزانه دولتی و رشد بعضا ۳ تا ۵ درصدی قیمت ها در این ابزار های مالی بودیم. این تغییر جهت سرمایه گذاری ها نشان از تغییر چشم انداز سرمایه گذاری برخی فعالان بازار سرمایه و عدم وجود چشم انداز رشد سنگین قیمت ها در سهام شرکت ها را دارد.

اقتصاد کلان
وزیر نفت از احتمال وجود سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال آینده خبر داد و گفت: هر چیزی در این حوزه ممکن است. به نظر می رسد که محدویت های بودجه ای دولت در سال ۱۳۹۹ با توجه به افت صادرات نفت گزینه هایی همچون کاهش و بهینه سازی یارانه ها و همچنین رشد درآمد های مالیاتی را پیش روی دولت قرار داده و اعضای دولت نیز علیرغم میل خود نسبت به اصلاح برخی ساختار های اقتصادی اقدام کنند.
در بازار های جهانی شاهد افت قیمت ها در بازار نفت هستیم. قیمت هر بشکه نفت خام برنت با حدود یک درصد کاهش به ۵۸ دلار به ازای هر بشکه رسید. احتمال افت رشد اقتصادی جهان در سال آینده و نگرانی ها در خصوص روند مذاکرات چین و آمریکا و همچنین مباحث در جریان استیضاح دونالد ترامپ، منجر به احتیاط سرمایه گذاران در بازار های جهانی شده و این منجر به کاهش قیمت ها در بازار های کالایی شده است.

پیش گشایش

بازار امروز
با توجه به حضور مناسب خریداران در قیمت های منفی در اکثر های نماد های اصلی بازار امروز و حداقل در ساعات ابتدایی معاملات، روند مثبت قیمت ها را انتظار داریم. به نظر می رسد که در صورت ادامه حمایت ها از کلیت بازار و با توجه به ارزندگی اکثر سهام بنیادی در قیمت های منفی امروز، شاهد متعادل شدن قیمت ها و معاملات در بازار امروز باشیم.


حضور خریداران در قیمت‌های منفی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها