بازدید: 2

کنترل بلوغ زودرس در روز جهانی کودک

منبع : برترین ها کد خبر: 2090810
در روز جهانی کودک درباره بلوغ زودرس، دلایل و راهکار‌های کنترل این اتفاق بیشتر بدانیم. مقایسه، وقتی درست است که افراد در شرایط مساوی قرار داشته باشند؛ بنابراین شرایط زندگی بچه‌های حالا را نه می‌توان و نه باید با بچه‌های چند سال پیش مقایسه کرد؛ چرا که آخر آرزوی بچه‌های آن روز، تبدیل شدن توپ پلاستیکی به توپ چهل تکه بود.

روزنامه جام جم: در روز جهانی کودک درباره بلوغ زودرس، دلایل و راهکار های کنترل این اتفاق بیشتر بدانیم.

کنترل بلوغ زودرس از مسیر آگاهی

مقایسه، وقتی درست است که افراد در شرایط مساوی قرار داشته باشند؛ بنابراین شرایط زندگی بچه های حالا را نه می توان و نه باید با بچه های چند سال پیش مقایسه کرد؛ چرا که آخر آرزوی بچه های آن روز، تبدیل شدن توپ پلاستیکی به توپ چهل تکه بود. اما آخر آرزوی بچه های حالا، پیدا نیست! گوش همه ما از خطر های فضای مجازی و... پر است.

کنترل بلوغ زودرس در روز جهانی کودک

اما می خواهیم درباره اتفاقی تازه و البته ناخوشایند به نام «بلوغ زودرس» صحبت کنیم. بلوغ زودرس، دلایل متعددی دارد که یکی از آنها، آگاه شدن بچه ها از مسائلی است که تناسبی با سن آن ها ندارد. همان که قدیمی ها می گفتند: «فلانی غوره نشده، مویز شده» یا «فلانی، چشم و گوشش باز شده».

با دکتر مهیا عابدی، روان شناس کودک و نوجوان گپی زده ایم تا درباره نشانه های بلوغ زودرس، تاثیر رسانه ها بر این اتفاق و راهکار هایی ویژه والدین به ما بگوید. فراموش نکنیم که امروز، ۱۶ مهر، روز جهانی کودک است.

بلـوغ، یکی از مهم ترین مــراحل زندگی همه ماست. همه ما روز های اضطراب، سردرگمی، ترس، خشم، شادی و بالندگی و... را تجربه کرده ایم. همان روز هایی که هر ساعت یک بار، احوالات مان تغییر می کرد؛ بنابراین بلوغ و نشانه های جسمی و روانی آن، کاملا طبیعی است.

اما «بلوغ زودرس» ماجرایش فرق دارد. دکتر مهیا عابدی درباره بلوغ این طور توضیح می دهد که:

«سن بلوغ دختر ها بین ۹ تا ۱۳ سالگی و سن بلوغ پسر ها را ۱۱ تا ۱۶ سالگی درنظر می گیریم؛ بنابراین وقتی بلوغ زودرس اتفاق می افتد که زودتر از زمان مقرر شاهد نشانه های بلوغ باشیم. این نشانه ها می تواند جسمی و روانی؛ فقط جسمی یا فقط روانی باشد.» او ادامه می دهد: «البته باید به بلوغ جسمی و جنسی، بلوغ اجتماعی را هم اضافه کرد.

بلوغ جسمی همان اتفاقاتی است که در پی تغییرات هورمونی در قد و وزن و ساختار بدنی و... کودک دیده می شود. بلوغ روانی، زمانی است که در کودک تعارض ها، انزواطلبی، تغییرات رفتاری و... می بینیم و بلوغ اجتماعی وقتی اتفاق می افتد که کودک بتواند برای ورود به اجتماع آماده شده و به او به عنوان کودک نگاه نکنند.»

بلوغ زودرس فقط جسمی نیست

کنترل بلوغ زودرس در روز جهانی کودک

اشاره کردیم که تسریع روند تغییرات جسمی، روانی نشانه بلوغ زودرس است. دکتر عابدی در این باره می گوید: «در معاینات بالینی، می توان بلوغ جنسی را مشاهده کرد. این درحالی است که این نوع بلوغ، بر بلوغ روانی و اجتماعی پیشی گرفته است.

در این حالت ساختار بدنی کودک، تغییرات بلوغ مشاهده می شود، اما روان و مهارت ورود به اجتماع وجود نداشته یا هنوز به پختگی لازم نرسیده است» او ادامه می دهد: «اما در مشاهدات بالینی ممکن است عکس این حالت هم دیده شود.

به این معنی که جسم، هنوز ساختار کودک را داشته، اما روان کودک به پختگی رسیده است. برای مثال، کودک سوالات جنسی پرسیده یا مثلا در اینترنت، عکس های نامناسب را جست وجو می کند. این حالت خطرناک تر از تسریع بلوغ جسمی است.»

شما با او چه می کنید؟

«اشاره کردیم که تسریع بلوغ روانی، خطرناک تر از بلوغ جسمی است و آنچه بسیار نگران کننده است، واکنش والدین در مقابل پرسش ها یا جست وجو های کودک است.»

دکتر عابدی ادامه می دهد: اگر والدین راهکار های برخورد با کودک را بلد بوده و با هوشیاری کامل، با او رفتار کنند، مساله نگران کننده نیست. دیده شده حتی در والدینی که پس از مراجعه، توصیه یا راهکار های لازم را هم دریافت می کنند، واکنش های نامناسبی به رفتار کودک دارند.

برای مثال او را تنبیه بدنی یا کلامی کرده و این مساله به اضطراب کودک می افزاید.

دکتر مهیار عابدی درباره اضطراب دوره بلوغ می گوید: بلوغ، با اضطراب همراه است. اما حد این اضطراب بسیار مهم است. والدین نباید با رفتار و گفتارشان، به این اضطراب بیفزایند. افزایش میزان اضطراب کودک، خود یکی از عوامل تسریع روند بلوغ است؛ بنابراین بسیار مهم است که رفتار والدین در مقابل سوال ها، جست وجو ها یا رفتار های کودک در دوره بلوغ، چگونه است.

سست نباشید

بگذارید از اصطلاح «سست بودن» استفاده کنم. دکتر عابدی ادامه می دهد: «خانواده های ما در فراگیری مهارت های ارتباطی با کودک، سست هستند.

به جای مشورت با کارشناس، مطالعه کتاب های مناسب در حوزه روان شناسی کودک یا جست وجوی مطالب مرتبط به تربیت کودک از سایت های معتبر و مطالعه آنها؛ فقط نگران هستند!» او اضافه می کند: «والدین وقتی به یاد فراگیری مهارت های ارتباط با کودک می افتند که کودک از آن ها سوال جنسی می پرسد و آن ها نمی دانند چه کنند. پس نخستین مساله، فراگیری مهارت های ارتباطی با کودک است.»

باید از شما بشنود

کنترل بلوغ زودرس در روز جهانی کودک

یکی از رایج ترین پرسش های کودکان، مساله تولد آنهاست. به این فکر کرده اید که در پاسخ به فرزندتان در این خصوص چه بگویید؟ دکتر عابدی می گوید: «اگر بچه ها از والدین شان پاسخ درستی نگیرند - در هر زمینه - یا بترسند سوال هایی را از آن ها بپرسند، قطعا یا خودشان در اینترنت آن را جست وجو کرده یا از همسالان شان می پرسند.

پاسخ اینترنت یا دوستان، پاسخی نیست که شما دوست دارید فرزندتان بشنود! بنابراین اولا سعی کنید با فرزندتان به قدری دوست باشید که از شما نترسد. دوم این که برای پاسخ دادن به سوال های فرزندتان، آگاهی کسب کنید.»

سن آن ها بسیار مهم است

برای هر کاری، سن مناسبی وجود دارد. دکتر عابدی دراین باره می گوید:

«از زمان تولد تا سه سالگی، هرگونه ارتباط با رسانه، ممنوع است. حتی بهتر است برای سرگرم کردن کودک - نوزاد شش ماهه متوجه نور می شود - از نور موبایل هم استفاده نشود» دکتر مهیار عابدی ادامه می دهد: «از سه سالگی به بعد، روزانه نیم تا یک ساعت تماشای کارتون، مجاز است. کارتون ها باید دارای موضوع خانوادگی، با شخصیت های لطیف بوده و عاری از هرگونه خشونت بوده و کلام باید ساده باشد.

نکته بسیار مهم، توجه به سن نوشته شده روی سی دی هاست» دکتر عابدی ادامه می دهد: «براساس فضای خانوادگی، از پنج سالگی و بعد از آن ورود به دوره پیش دبستانی، امکان استفاده از تبلت امکان پذیر است، اما برای تماشای کارتون یا بازی.

در این سن، چون بچه ها درک کلامی دارند، بنابراین مفهوم زمان مشخص را متوجه می شوند؛ بنابراین می توان به آن ها اجازه داد در مدت مشخص، بدون حضور والدین، همان مواردی را که والدین مشخص کرده اند را تماشا کرده یا با آن بازی کنند.» او ادامه می دهد: «یک تا یک ساعت و نیم در ۲۴ ساعت؛ زمان مجاز تماشای فیلم یا کارتون یا بازی با بازی های یارانه ای است.»

دکتر مهیا عابدی درباره سن هفت سال به بالا می گوید: «از این سن به بعد، بچه ها می توانند انتخاب های والدین مانند فیلم یاکارتون را به مدت ۲/۵ تا ۳ ساعت در طول شبانه روز دیده یا با بازی های رایانه ای بازی کنند.»


کنترل بلوغ زودرس در روز جهانی کودک
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
 • کنترل بلوغ زودرس در روز جهانی کودک


  در روز جهانی کودک درباره بلوغ زودرس، دلایل و راهکار‌های کنترل این اتفاق بیشتر بدانیم. مقایسه، وقتی درست است که افراد در شرایط مساوی قرار داشته باشند؛ بنابراین شرایط زندگی بچه‌های حالا را نه می‌توان و نه باید با بچه‌های چند سال پیش مقایسه کرد؛ چرا که
 • کنترل بلوغ زودرس در روز جهانی کودک


  در روز جهانی کودک درباره بلوغ زودرس، دلایل و راهکار‌های کنترل این اتفاق بیشتر بدانیم. مقایسه، وقتی درست است که افراد در شرایط مساوی قرار داشته باشند؛ بنابراین شرایط زندگی بچه‌های حالا را نه می‌توان و نه باید با بچه‌های چند سال پیش مقایسه کرد؛ چرا که
 • بلوغ زودرس کودک، کنترل آن از مسیر آگاهی


  بلـوغ، یکی از مهم‌ترین مــراحل زندگی همه ماست. همه ما روزهای اضطراب، سردرگمی، ترس، خشم، شادی و بالندگی و ... را تجربه کرده‌ایم.
 • بلوغ زودرس در کودکان، قابل کنترل است؟


  معمولا پسرها به تدریج بعد از ۹ سالگی و دخترها بعد از ۸ سالگی وارد سن بلوغ می‌شوند.
 • چرا کودک ما به بلوغ زودرس می رسد؟


  بلوغ طبیعی دوره‌ای است که طی آن صفات ثانویه جنسی به‌وجود می‌آیند و فرد توان باروری پیدا می‌کند.
 • چرا کودک ما به بلوغ زودرس می رسد؟


  بلوغ طبیعی دوره‌ای است که طی آن صفات ثانویه جنسی به‌وجود می‌آیند و فرد توان باروری پیدا می‌کند. تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ، نتیجه‌ مستقیم یا غیرمستقیم بلوغ غده هیپوتالاموس در دستگاه عصبی مرکزی، تحریک اعضای جنسی و ترشح هورمون‌های جنسی است.
 • بلوغ زودرس کودک، درمانش زمانبره؟


  دختر من هجده ماهشه با ازمایشاتی که دکتر فوق تخصص غدد نوشته بود انجام دادیم مشخص شد که بلوغ زودرس شده.
 • بلوغ زودرس در کودک دختر، راه های به تاخیر انداختنش


  برای پیشگیری از بلوغ زودرس به‌راحتی می‌توان با مراجعه به پزشک متخصص و مشورت با وی و تزریق هر 28 روز یک آمپول (دکاپپتیل) از وقوع آن جلوگیری کرد.
 • دادن زینک به کودک، موجب بلوغ زودرس میشود؟


  دخترم یک ساله است آیا شربت زینک بدهم باعث بلوغ زودرس میشود؟
 • بلوغ زودرس کشنده است!


 • بلوغ زودرس در پسران در چه سنی است؟


  باید زیر نظر متخصص غدد اطفال بررسی شود و با دارو درمانی آن را به تعویق انداخت.
 • بلوغ زودرس در کودکان، علت


  با وجود فناوری های نوین و شبکه های متنوع ماهواره ای و رسانه های متعدد، کودکان امروز خیلی راحت تر از کودکان دیروز با برخی مسائل روبرو می شوند که برایشان مناسب نیست و عواقبی دارد که اغلب والدین را نگران می کند.
 • علت بلوغ زودرس در کودکان


  در بیشتر موارد نشانه‌های بلوغ در یک دختر تقریبا در همان زمانی که مادرش بلوغ را تجربه کرده است، ظاهر می‌شود.
 • خودارضایی و رشد قد، بلوغ زودرس شدم؟


  من از کودکی خودارضایی میکردم الان 13 سالم هست قدم 170 هست میخوام بدونم دچار بلوغ زودرس شدم و دیگر قدم رشد نمیکنه؟
 • علل بلوغ زودرس در کودکان


  برای پیشگیری از ابتلا به اضافه وزن، بلوغ زودرس، و عوارض دیگر بهتر است عادت های غذایی فرزندان خود را اصلاح کنید.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟