بازدید: 3

استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا

منبع : برترین ها کد خبر: 2089624
رویداد اسپیس‌ایکس که به‌تازگی برگزار شد به معرفی نسل جدید موشک‌های این شرکت با نام استارشیپ اختصاص داشت. استارشیپ که جایگزین سری موشک‌های فالکون ۹ خواهد شد، با هدف و انگیزه سفر به مریخ تولید شده است و با توجه به اطلاعات ارائه‌شده توسط این شرکت، قوی‌ترین موشک فضاپیمای تاریخ خواهد بود.

برترین ها: رویداد اسپیس ایکس که به تازگی برگزار شد به معرفی نسل جدید موشک های این شرکت با نام استارشیپ اختصاص داشت. استارشیپ که جایگزین سری موشک های فالکون ۹ خواهد شد، با هدف و انگیزه سفر به مریخ تولید شده است و با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط این شرکت، قوی ترین موشک فضاپیمای تاریخ خواهد بود.

استارشیپ از یک بخش فوقانی و یک بوستر تشکیل شده که با نام بوستر سنگین (Super Heavy) شناخته می شود. هر دو قسمت این فضاپیما به صورتی طراحی شدند که بتوان در چندین پروژه رفت و برگشت، مورداستفاده قرار بگیرند.

یک فناوری خاص و منحصر به فرد که پیش از این به یک رویا شبیه بود، با تلاش های کارشناسان این شرکت به واقعیت تبدیل شده است. درواقع در صورت موفقیت در ساخت استارشیپ، این موشک یا فضاپیما را می توان اولین فضاپیمای تاریخ دانست که توانایی سفر رفت و برگشت به چندین قمر و سیاره را دارا خواهد بود.

طراحی متفاوت استارشیپ

استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا

از موضوع استفاده چندین باره از استارشیپ که بگذریم به مسئله جابجایی حجم بسیار زیادی از وسایل و انسان ها می رسیم که نشان دهنده طراحی متفاوت این موشک با دیگر محصولات شرکت های آمریکایی و روسی است.

سیستم هدایتی متفاوت استارشیپ با باله هایی اختصاصی به این فضاپیما اجازه فرود امن و بدون مشکل را در جو زمین، ماه و مریخ خواهد داد. در واقع با این طراحی خاص می توان انتظار داشت که در هنگام فرود، شاهد بروز مشکلات و خسارات به این فضاپیما نباشیم.

البته برخلاف طراحی های گذشته، دو باله متحرک پایینی موجود در این فضاپیما، نقش پایه های فرود را ایفا نخواهند کرد و پایه هایی اختصاصی در استارشیپ، وظیفه کنترل فرود را به عهده خواهند داشت.

با اعلام ایلان ماسک و تأیید شرکت تسلا به نظر می رسد سیستم برق رسانی باله های استارشیپ توسط این شرکت و با استفاده از باتری های طراحی شده در تسلا، انجام شده باشد. این باله ها در هنگام فرود، به سرعت حرکت و تغییر مسیر خواهند داد تا فرود فضاپیما با کمترین میزان برخورد با زمین یا دیگر سیارات صورت بگیرد. هرچند هنوز از نظر نرم افزاری باله ها تنها برای فرود در زمین، ماه و مریخ آماده شده اند.

پرواز های آزمایشی استارشیپ

استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا

پرواز های آزمایشی این فضاپیمای مدرن قرار است در چند ماه آینده آغاز شود. البته آزمایش های اولیه در یک نمونه کوچک تر این فضاپیما با نام استارهارپر، چندین ماه است که آغاز شده و تا حدود زیادی نیز موفقیت آمیز بوده است.

این پرواز ها با استفاده از یک سیستم تک موتوره و در ارتفاع ۱۵۰ متری از سطح زمین انجام شده است. در آزمایش های بعدی قرار است نمونه های سه موتوره این فضاپیما با کد های Mk۱ و Mk۲، تا ارتفاع ۲۰ کیلومتری مورد آزمایش قرار بگیرند.

نسخه چهارم که با نام Mk۳ شناخته خواهد شد نیز قرار است در شش ماه آینده مورد آزمایش قرار بگیرد و بتواند تا سطح مدار نیز پیش برود. آزمایشی که پایه گذار بررسی نهایی فضاپیمای استارشیپ خواهد بود.

سوخت گیری در مدار

استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا

یکی از نکات بسیار مهم در زمینه نسخه نهایی آزمایشی استارشیپ، پروسه سوخت گیری این فضاپیما در مدار است. موضوعی که تاکنون در تولید تمامی فضاپیماها، بی سابقه بوده است.

در این سیستم اختصاصی که توسط شرکت اسپیس ایکس طراحی شده، سوخت گیری این فضاپیما در فضا های غیر ایستا و در حالت های مختلف جاذبه ای امکان پذیر شده است. موضوعی که البته هنوز اطلاعات تخصصی آن چندان در دسترس نیست و باید برای کسب اطلاعات بیشتر تا زمان بررسی نسخه چهارم آزمایشی صبر کرد.

اولین موتور موشک با سوخت متان

استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا

موتور رپتور که در هر دو بخش فضاپیمای استارشیپ مورد استفاده قرار خواهد گرفت، یک موتور بسیار مدرن با سخت متان است که تاکنون در صنعت فضایی جهان مورد استفاده قرار نگرفته است.

به نظر می رسد استفاده از این سوخت، ارتباطی مستقیم با نحوه سوخت گیری استارشیپ در فضا های غیر ایستا داشته باشد. علاوه بر این رپتور اولین موتور با سیکل پرفشار است (Full-flow Staged Combustion) که تاکنون مورد آزمایش قرار گرفته. فشار محفظه ای موجود در رپتور، فشار بی نظیر ۲۵۰ اتمسفری است که بیشترین فشار ممکن در محفظه احتراق موتور موشک محسوب می شود.

قسمت پایینی که با نام سوپر سنگین شناخته می شود قرار است به ۳۷ موتور رپتور مجهز شود و قسمت بالایی که استارشیپ نام دارد نیز از ۶ موتور اختصاصی رپتور بهره خواهد برد. موتور های به کاربرده شده در استارشیپ به صورتی تقسیم شده اند که امکان استفاده از آن در جو و خارج از جو وجود داشته باشد.

سه موتور سطح دریا و سه موتور خلأ به کاربرده شده در استارشیپ به کنترل بسیار دقیق این فضاپیما کمک می کنند. علاوه بر این کاهش فضای اشغالی نیز در انتخاب این شکل چینش خاص، تأثیرگذار بوده است.

نکته جالب در طراحی این موتور خاص، استفاده از چاپگر های سه بعدی در تولید رپتور است که تاکنون در صنعت های تأثیرگذاری مانند تولید موشک، بی سابقه بوده است.

پرسش های مطرح شده

استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا

پرسش های زیادی در زمینه موفقیت فضاپیمای استارشیپ در بین علاقه مندان به علم نجوم، پزشکی و فناوری پدید آمده است. برای مثال هیچ گونه اطلاعات مشخصی از نحوه ورود، اسکان و محل قرارگیری فضانوردان در این فضاپیما ارائه نشده است.

میزان امنیت جانی فضانوردان در هنگام فرود و یا سوخت گیری، موضوعی است که ذهن بسیاری از کارشناسان را به خود مشغول کرده. عدم پیگیری موضوع از سوی اسپیس ایکس و شخص ماسک نیز نشان دهنده این است که حتی این شرکت نیز پاسخی مناسب برای پرسش های مطرح شده را در اختیار ندارد.

از سوی دیگر در صورت اقامت طولانی مدت استارشیپ در سطح ماه، میزان برخورد اشعه ها و تشعشعات با فضانوردان نیز افزایش خواهد یافت. جو زمین حجم زیادی از این تشعشعات آسیب رسان را در خود حل می کند. موضوعی که در سطح ماه نیاز به بررسی بیشتری دارد.

از سوی دیگر جاذبه ماه از زمین کمتر است و همین موضوع نیز یکی از مشکلاتی است که در سفر های طولانی مدت به این قمر برای فضانوردان پدید خواهد آمد. هرچند هنوز به صورت علمی اثبات نشده، اما به نظر می رسد در بلندمدت بدن انسان با جاذبه ای کمتر از جاذبه زمین هماهنگ نباشد.

این موضوعات البته تنها چند پرسش ساده در پروژه استارشیپ اسپیس ایکس هستند. موضوعاتی که باید با تولید نهایی استارشیپ، مورد بررسی قرار بگیرند. ازاین رو انتظار می رود که زمان واقعی تولید نهایی این فضاپیما، بسیار طولانی تر از زمان اعلامی توسط اسپیس ایکس باشد.

ناامیدی ناسا از پروژه استارشیپ

استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا

برخلاف بسیاری از علاقه مندان به نجوم و فناوری، بسیاری از کارشناسان ناسا، آینده پروژه استارشیپ را روشن نمی دانند. در واقع ناسا بر این باور است که اعلام زودهنگام این پروژه توسط ماسک تنها یک روش بازاریابی برای این شرکت ناموفق در زمینه تولیدات فضایی است تا بتواند زمان بیشتری را برای نجات سهام شرکت در اختیار داشته باشد.

برای مثال ناسا در مورد ارسال انسان ها به فضا توسط این شرکت دچار شک و شبهه است. اسپیس ایکس تاکنون نتوانسته در هیچ کدام از پروژه های فضایی خود، انسانی را به فضای خارج از زمین منتقل کند.

اسپیس ایکس در یک قرارداد مشخص با ناسا قرار بود در سال ۲۰۱۷، فضاپیمای فالکون ۹ را برای سفر به فضا در اختیار ناسا قرار دهد. با گذشت دو سال از زمان اعلامی ناسا تنها با یک آزمایش اولیه شکست خورده توسط این شرکت روبرو شده است.

پرسش مهم مطرح شده توسط ناسا این است که چرا پیش از پایان و آزمایش موفقیت آمیز فالکون ۹، نسل جدیدی از فضاپیمای اسپیس ایکس با این حجم از سر و صدای ژورنالیستی معرفی شده است.

از سوی دیگر اسپیس ایکس نیز با انتقاد از حذف پروژه فضایی ناسا، این مجموعه را به کمکاری و سنگ اندازی در موفقیت استارشیپ متهم می کند. موضوعی که می توان با در اختیار نگذاشتن اطلاعات محرمانه ناسا با اسپیس ایکس، تا حدودی وارد و مورد قبول دانست.

به هرحال به توجه به روابط نه چندان دوستانه اسپیس ایکس و ناسا و البته سابقه بسیار بد ایلان ماسک در مورد زمان های اعلامی برای پایان پروژه، می توان انتظار داشت که استارشیپ چندین سال بعد از زمان پیش بینی شده برای سفر به فضا آماده شود و یا حتی در میانه راه با یک پروژه جدیدتر و مدرن تر جایگزین شود. اتفاقی که دقیقاً برای پروژه فالکون ۹ رخ داده است.

منابع: nasaspaceflight، theverge، livescience


استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • استارشیپ و تلاش ایلان ماسک برای سفر به فضا


  رویداد اسپیس‌ایکس که به‌تازگی برگزار شد به معرفی نسل جدید موشک‌های این شرکت با نام استارشیپ اختصاص داشت. استارشیپ که جایگزین سری موشک‌های فالکون ۹ خواهد شد، با هدف و انگیزه سفر به مریخ تولید شده است و با توجه به اطلاعات ارائه‌شده توسط این شرکت، قوی‌ت
 • فالکن هوی؛ گام بلند ایلان ماسک برای تسخیر فضا


  «ایلان ماسک» دیگر رسما برای همگان روشن کرده که تصمیم دارد روی مریخ تسلیم ملک الموت شود، آن هم نه وقتی که در حال فرود آمدن روی آن است. رویای میان سیاره ای بلندپروازانه او شدیدا وابسته به ظهور نسل جدیدی از موشک های بزرگ فضایی است که «فالکن هوی»، موشک ج
 • ایلان ماسک، بزرگ‌ترین تهدید برای حیات فرازمینی


  خودروی تسلا رودستر و استارمن که پس از پرتاب موفق موشک «فالکن‌هوی» در حال پیشروی در اعماق منظومه شمسی هستند، آلوده‌ترین شیء ساخته دست انسان در فضا هستند و می‌توانند سطح مریخ را به میکروب‌های زمینی آلوده کنند.
 • در مدرسه مخفی «ایلان ماسک» چه خبر است؟


  «ایلان ماسک» مدیرعامل میلیاردر شرکت‌های بزرگی چون اسپِیس‌ایکس، تِسلا و... سال 1971 میلادی در آفریقای جنوبی به دنیا آمد و فرزند ارشد یک خانواده 5 نفره بود.
 • ایلان ماسک آتش‌افکن هم می‌فروشد


  شرکت The Boring Company قول داده بود که اگر ۵۰ هزار عدد کلاه بفروشند، کلاهی که لوگوی این شرکت روی آن حک شده است، سراغ فروش یک آتش‌افکن می‌روند. در روز کریسمس و پس از فروش ۵۰ هزار کلاه The Boring Company، حساب رسمی این شرکت توییت کرد که منتظر آتش‌افکن
 • "ایلان ماسک" شبکه حمل و نقل فضایی می‌سازد؟


  سطح استارشیپ باید از موادی ساخته شده باشد که در برابر حرارت مقاوم باشند. (طراحی) آقای ماسک قصد دارد از این وسیله برای فرستادن انسان به ماه و مریخ و نقل و انتقال سریع انسان دور زمین استفاده کند.
 • طعنه ثروتمندترین مرد جهان به ایلان ماسک


  جف بزوس رئیس آمازون و شرکت فضایی بلو اوریجین در تازه‌ترین اظهارنظر خود راجع به اهداف سفر به مریخ، ایلان ماسک رئیس اسپیس‌ایکس را بی‌نصیب نگذاشته است.
 • پیوستن ایلان ماسک به جنبش پاک کردن فیس‌بوک


  ایلان ماسک، مخترع 46 ساله و صاحب 5 فرزند، پانزدهمین ثروتمند دنیای آی تی از توئیتر زیاد استفاده می‌کند.
 • ۱۱ پیش بینی ایلان ماسک از آینده؛ تکنولوژی به کجا می‌رود؟


  ایلان ماسک مغز متفکر قرن و یکی از تاثیرگذارترین افراد دنیا در صنعت اتومبیل و هوافضا است. در این مطلب 11 پیش بینی ایلان ماسک درباره آینده تکنولوژی را بیان می‌کنیم.
 • اینفوگرافی: آینده به گفته ایلان ماسک


  برخی از عجیبترین پیش بینی های پیشروی تکنولوژی را اینجا بخوانید.
 • کتاب‌های مورد علاقه «ایلان ماسک»


  وقتی مردم از ایلان ماسک می پرسند که چگونه ساخت موشک را یاد گرفت، او جوابی ساده دارد: «من کتاب می خوانم.»
 • پیش‎بینی جنگ جهانی سوم توسط ایلان ماسک


  ایلان ماسک، بخشی از تعطیلات آخر هفته خود را به توییت کردن درباره جنگ جهانی سوم اختصاص داد.
 • ایلان ماسک و این پروژه های عجیب و غریب اش


  ماسک در حال حاضر به طور همزمان درگیر طرح ها و استارت آپ های فراوانی است که اگرچه بیشتر آنها به بزرگی «تسلا» یا «اسپیس ایکس» نیستند اما همگی مستقیم یا غیرمستقیم در آینده یکدیگر نقش بازی می کنند.
 • ایلان ماسک چگونه به موفقیت رسید؟


  ایلان ماسک مدیر عامل شرکت تسلا موتورز از ابتدا رؤیاهای بزرگی در سر داشت؛ شرکتی که بتواند به طور تجاری و پایدار خودروهای تمام برقی تولید کند. رؤیایی که بسیار پرریسک و پرهزینه بود.
 • هزینه‌های مالی کمر ایلان ماسک را شکست+ تصاویر


  هزینه‌های مالی سرسام آور پروژه فضایی ارسال موشک به مریخ سبب شده است تا الون ماسک تصمیم بگیرد اجزای تشکیل دهنده موشک فضایی را تغییر دهد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟