بازدید: 4

درمان قوز شست پا؛ با جراحی و بدون جراحی + ویدیو

منبع : برترین ها کد خبر: 2088298
انحراف قوز شست پا یکی از مشکلات پا است که برخی از افراد گرفتارش هستند. انحراف شست پا یا بانیون (bunion) یک برآمدگی استخوانی است که به دلایل مختلف در پا ایجاد می‌شود و علاوه بر ظاهر نازیبایش ممکن است باعث درد و اذیت در پا هم شود.

برترین ها: انحراف قوز شست پا یکی از مشکلات پا است که برخی از افراد گرفتارش هستند. انحراف شست پا یا بانیون (bunion) یک برآمدگی استخوانی است که به دلایل مختلف در پا ایجاد می شود و علاوه بر ظاهر نازیبایش ممکن است باعث درد و اذیت در پا هم شود.

این حالت زمانی رخ می دهد انگشت بزرگ پا انگشت کناری خود را به داخل فشار دهد و باعث می شود مفصل این قسمت بزرگ تر و بیرون زده شود و در اکثر موارد پوست روی بانیون، قرمز و ملتهب می شود. این عارضه در خانم ها بیشتر از آقایان دیده شده.

درمان قوز شست پا؛ با جراحی و بدون جراحی+ویدیو

علل قوز شست پا یا بانیون

تا الان دلیل اصلی این مشکل به طور دقیق مشخص نشده، ولی عوامل زیر می توانند باعث به وجود آمدن قوز شست پا شوند:

 • ژنتیک: معمولا بیشتر افرادی که دچار قوز شست پا هستند، یکی از والدین یا نزدیکانشان هم از این مشکل رنج می برند.
 • آسیب دیدن پا
 • نقص مادرزادی یا بدشکلی پا در زمان تولد
 • آرتریت روماتوئید: ابتلا به این شرایط التهابی خطر بروز قوز شست پا را افزایش می دهد.

نشانه های قوز شست پا یا بانیون

 • برجستگی روی قسمت بیرون پایه انگشت شست پا
 • التهاب، قرمزی یا زخم شدن اطراف انگشت شست پا
 • پینه یا ضخیم شدن پوست: این مشکل اغلب در جایی بروز می کنند که اولین و دومین انگشت روی هم قرار می گیرند.
 • درد مداوم یا منقطع
 • محدود شدن دامنه حرکت انگشت بزرگ پا

عواملی تشدیدکننده ی قوز شست پا

طبق گفته ی متخصصان هیچ کدام از عوامل زیر نمی تواند عامل بروز قوز شست پا یا بانیون باشند. ولی اگر دارای قوز شست پا هستید به این نکات دقت کنید تا این مشکل تشدید نشود.

کفش های نامناسب: پوشیدن کفش های پاشنه بلند باعث می شود فشار زیادی در قسمت جلوی کفش به انگشت شست پا وارد شود. افرادی که دارای قوز شست پا هستند باید در پوشیدن کفش های پاشنه بلند زیاده روی نکنند. همچنین افرادی که کفش های خیلی تنگ یا خیلی باریک یا خیلی نوک تیز می پوشند، بیشتر در معرض تشدید قوز شست پا هستند.

برخی ورزش ها: ورز ش هایی که در آن ها فشار زیادی به پا وارد می شود و یا نیاز به پوشیدن کفش های تنگ دارد ممکن است قوز شست پا را تشدید کنند. مانند رقص باله.

اغلب اوقات، قوز شست پا بدون عمل جراحی قابل درمان است. معمولا در مواردی که قوز شست پا خفیف بوده و هنوز دردناک نشده باشد و یا سن شخص کم باشد، پزشک ارتوپد سعی می کند بدون عمل جراحی این عارضه را درمان کند. اما در صورت عدم موفقیت با راهکار های دیگر چاره ای جز جراحی نیست.

درمان قوز شست پا؛ با جراحی و بدون جراحی+ویدیو

درمان های قوز شست پا بدون جراحی

عوض کردن کفش

در پوشیدن کفش به نکات زیر دقت کنید:

 • هیچوقت معیار شما برای انتخاب اندازه کفش شماره ای که روی آن نوشته شده است نباشد. این اندازه ها بر حسب شکل و سازنده کفش متفاوت است. همیشه کفش را به پا کرده و امتحان کنید.
  کفشی را انتخاب کنید که تا حد امکان به شکل پایتان باشد.
 • در بسیاری افراد یک پا بزرگتر از پای دیگر است. کفشتان را برحسب پای بزرگترتان انتخاب کنید.
 • کفش را در عصر ها بخرید، چون در این موقع از روز پای شما در حداکثر اندازه خود است.
 • وقتی برای امتحان کردن کفش سرپا می ایستید باید حدود یک سانتیمتر در جلوی بلندترین انگشت پایتان در داخل کفش فضای خالی وجود داشته باشد.
 • مطمئن شوید پنجه کفشتان به اندازه پنجه پایتان است. پنجه پهن ترین قسمت پا و کفش است.
 • هیچوقت کفش تنگ نخرید و فکر نکنید کفش بتدریج و با پوشیدن جا باز میکند.
 • پاشنه پا در عین اینکه باید در کفش احساس راحتی کند، باید فیت هم باشد. پشت کفش باید پاشنه پایتان را کاملا دربر گرفته و اجازه سرخوردن و حرکت در کفش را به آن ندهد.
 • با کفش چند قدم راه بروید تا مطمئن شوید اندازه پای شما است.

استفاده از پد یا چسب یا آتل

گاهی اوقات پزشک ارتوپد آتل ها و پابند ها و چسب های مخصوصی تجویز می کند که باید هرکدام را در زمان خود (روز و شب) استفاده کنید.

درمان قوز شست پا؛ با جراحی و بدون جراحی+ویدیو

مصرف داروها

دارو هایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن به کاهش درد ناشی از بانیون کمک می کنند، ولی نباید در مصرف آن ها زیاده روی کرد.

استفاده از یخ

بعد از اینکه مدت زیادی روی پای خود بوده اید یا اگر متوجه التهاب در پای خود شده اید، استفاده از یخ می تواند به بهبود این علائم کمک کند.

همانطور که دید راهکار های بالا بیشتر برای تسکین درد ناشی از قوز شست پا است و به تنهایی نمی توانند بانیون را به طور کامل درمان کنند.

درمان قوز شست پا با جراحی

هدف از جراحی از بین بردن درد و تصحیح تغییر شکلی است که در پنجه پا بوجود آمده است. جراحی قوز شست پا انواع مختلفی دارد که به آن ها اشاره می کنیم:

آرترودز Arthrodesis

در این روش غضروف مفصل متاتارسوفالانژیال یعنی مفصل بین شست پا و کف پا کاملاً برداشته شده و این مفصل خشک می شود. از این نوع عمل جراحی معمولاً در بیمارانی که سائیدگی شدیدی در این مفصل دارند یا اعمال جراحی قبلی که برای تصحیح انجام شده و موفق نبوده است استفاده می شود.

بونیونکتومی Bunionectomy

در این نوع جراحی برجستگی استخوانی کنار مفصل شست برداشته می شود. از آن در مواقعی استفاده می شود که شست انحراف زیادی نداشته و مشکل بیمار بیشتر برجسته بودن استخوان است.

رزکشن آرتروپلاستی Resection Arthroplasty

در این جراحی استخوان دو طرف مفصل متاتارسوفالانژیال شست برداشته می شود. در افراد مسن یا افراد با سائیدگی شدید مفصل شست یا کسانی که جراحی های قبلی در درمان بیماری موفق نبوده اند استفاده می شود.

استئوتومی Osteotomy

در این جراحی استخوان های اطراف مفصل شست شکسته شده و سپس در وضعیت مناسب دوباره در کنار یکدیگر قرار داده می شوند.

اکثر عمل های جراحی برای قوز شست پا به صورت سرپایی انجام می شوند به این معنی که بیمار چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و سپس به اطاق عمل می رود. در آنجا معمولاً جراحی بدون استفاده از بی هوشی عمومی انجام می شود.

پزشک با تزریق دارو های بی حسی در ناحیه مچ پای شما، پا را بی حس کرده و جراحی را انجام می دهد. در حین جراحی شما هوشیار هستید. جراحی حدود یک ساعت طول می کشد و بعد از آن شما به اطاق ریکاوری رفته و بعد از چند ساعت از بیمارستان مرخص می شوید.

درمان قوز شست پا؛ با جراحی و بدون جراحی+ویدیو

اقدامات لازم بعد از عمل قوز شست پا

موفقیت در درمان این عارضه تا حدود زیادی وابسته به این است که شما تا چه حد دستورات پزشک را رعایت می کنید. پس همکاری بین پزشک و بیمار اهمیت فوق العاده ای دارد.

در حین ترخیص از بیمارستان پای شما با باند پانسمان شده است. ممکن است پای شما را گچ گرفته باشند یا پای شما را در کفش طبی خاصی گذاشته باشند. معمولاً بخیه ها بعد از دو هفته خارج می شوند، ولی پای شما باید تا ۸-۶ هفته حمایت شود. پانسمان های خود را دست نزنید و همیشه آن ها را خشک نگه دارید. در حین حمام، پای خود را در کیسه پلاستیکی بگذارید تا خیس نشود.

ممکن است پزشک جراح شما از شما بخواهد تا در چند روز اول بعد از جراحی برای راه رفتن از واکر یا عصا استفاده کنید. با بهبودی بیشتر زخم، شما خواهید توانست بیشتر روی پایتان وزن بگذارید با این حال سعی کنید در چند هفته اول بعد از جراحی زیاد راه نروید. معمولاً بعد از گذشت یک هفته از جراحی میتوانید راندگی کنید.

در چند روز اول بعد از جراحی دراز بکشید و با گذاشتن چند بالشت در زیر پایتان آنرا بالا نگه دارید. برای کاهش درد و تورم با صلاحدید پزشک معالج میتوانید از سرمای موضعی استفاده کنید. تا حدود شش ماه بعد از جراحی قدری تورم در ناحیه شست خواهید داشت. بعد از برداشتن کلی پانسمان ها، تا چند ماه سعی کنید از کفش های راحت مثل کفش های ورزشی استاده کنید.

نرمش های خاصی برای افزایش انعطاف پذیری پا و تقویت عضلات پا به شما آموزش داده می شود. آن ها را انجام دهید.

دارو هایی را که پزشک معالج بعد از جراحی برای شما تجویز می کند شامل چند روز استفاده از آنتی بیوتیک برای پیشگیری از ایجاد عفونت در محل جراحی و مصرف دارو های ضد درد است. از آن ها استفاده کنید.

 

در صورت پخش نشدن ويدئو بر روي تصوير زير کليک کنيد
درمان قوز شست پا؛ با جراحی و بدون جراحی+ویدیو

در صورت مشاهده ی این مشکلات به پزشک مراجعه کنید:

 • شل شدن پانسمان یا خیس شدن آن
 • خونی شدن پانسمان یا آلوده شدن آن با ترشحات
 • سازگاری نداشتن با دارو های تجویزی پزشک
 • تب، لرز، قرمزی یا گرما در اطراف محل عمل، درد افزایش یابنده یا تورم در ساق یا پای عمل شده

هزینه جراحی قوز شست پا

هزینه ی این عمل هم مانند دیگر عمل های زیبایی متغیر بوده و بستگی به کلینیک و نوع عمل و پزشک مربوطه دارد. اما اگر نوع جراحی شما درمانی و جهت رفع درد پا باشد می توانید از خدمات بیمه تان هم استفاده کنید.


درمان قوز شست پا؛ با جراحی و بدون جراحی + ویدیو
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13
 • درمان قوز شست پا؛ با جراحی و بدون جراحی + ویدیو


  انحراف قوز شست پا یکی از مشکلات پا است که برخی از افراد گرفتارش هستند. انحراف شست پا یا بانیون (bunion) یک برآمدگی استخوانی است که به دلایل مختلف در پا ایجاد می‌شود و علاوه بر ظاهر نازیبایش ممکن است باعث درد و اذیت در پا هم شود.
 • درمان انحراف شست پا بدون جراحی


  بیرون زدن مفصل کنار انگشت شست پا، روی هم رفتن انگشتان، منحرف شدن انگشت دوم به سمت بالا، پیدا نکردن کفش مناسب، ظاهر نامناسب پا و... همگی از مشکلاتی است که مبتلایان به «هالوکس والگوس» آن‌ها را تجربه می‌کنند.
 • انحراف شست پا و درمان آن بدون جراحی


  بیرون زدن مفصل کنار انگشت شست پا، روی هم رفتن انگشتان، منحرف شدن انگشت دوم به سمت بالا، پیدا نکردن کفش مناسب، ظاهر نامناسب پا و... همگی از مشکلاتی است که مبتلایان به «هالوکس والگوس» آن‌ها را تجربه می‌کنند.
 • درمان فیبروم رحم، بدون جراحی می‌شود؟


  فیبرم به غیر از جراحی درمان دیگری ندارد. قبلا ما سریع فیبرم ها را خارج می کردیم چون احتمال می دادیم بدخیم بشوند.
 • درمان ناهنجاری‌های فک و صورت، بدون عمل جراحی


  بیماری‌های مفصل فکی - گیجگاهی (TMD) از جمله مواردی است که به دلیل متنوع و تا حدودی نامشخص بودن علائم، نیاز به یک مجموعه پزشکی حاذق و دلسوز دارد تا با بررسی تمامی عوامل مرتبط با این مفصل، به تشخیص دقیق، تصحیح مشکلات این مفصل و درمان دائمی بیماری بپردا
 • چگونه دیسک کمر بدون جراحی درمان می شود؟


  سلامت نیوز:فوق تخصص درد با اشاره به اینکه درمان دیسک کمر با اُزن درمانی روش بسیار مناسبی است، گفت: در استفاده از این روش خطر عفونت وجود ندارد و بیمار بدون نیاز به بی هوشی و بستری شدن ترخیص می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،مجید حیدریان در
 • درمان گشادی واژن، بدون عمل جراحی


  یکی از مشکلاتی که زنان را به سمت پزشک معالج می کشاند، گشادی واژن است.
 • درمان واریکوسل بدون جراحی، شدنیه؟


  میخواستم بدونم امکانش هستش بدون جراحی همسرم درمان بشه و اینکه پایین بودن گرید a اسپرم همسرم میتونه دلیل سقطا باشه؟
 • درمان افتادگی پلک بدون نیاز به جراحی


  در روش پلاسما می توان به شکلی کم تهاجم پلک دچار افتادگی و به اصطلاح پلک دوبل را به راحتی و در زمانی کوتاه درمان کرد.
 • درمان افتادگی پلک بدون نیاز به جراحی


  در روش پلاسما می توان به شکلی کم تهاجم پلک دچار افتادگی و به اصطلاح پلک دوبل را به راحتی و در زمانی کوتاه درمان کرد.
 • تحرک خط مقدم سلامت جامعه است/ نیاز ۹۰ درصد افرد چاق به درمان‌های جراحی بالای ۹۰ درصد چاقی‌ها نیاز به درمان جراحی دارند


  پازوکی با اشاره به اینکه اصلاح سبک زندگی مهمترین رویکرد مبارزه با چاقی است، گفت: بیش از ۹۰ درصد چاقی‌ها به درمان‌های جراحی نیاز دارند.
 • بیش از ۸۰ درصد دیسک‌های کمر بدون جراحی قابل درمان است


  فوق تخصص درد با بیان اینکه درمان پلکانی دیسک روشی جدید برای درمان مبتلایان به این عارضه است گفت: بیش از ۸۰ درصد دیسک‌های کمر با درمان غیر جراحی قابل درمان است.
 • بیش از ۸۰ درصد دیسک های کمر بدون جراحی قابل درمان است


  سلامت نیوز:فوق تخصص درد با بیان اینکه درمان پلکانی دیسک روشی جدید برای درمان مبتلایان به این عارضه است گفت: بیش از ۸۰ درصد دیسک های کمر با درمان غیر جراحی قابل درمان است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مجید حیدریان ، با اشاره به اینکه دیسک کمر
 • درمان شل شدگی واژن، بدون جراحی ممکنه؟


  شل شدگى واژن در زندگى زناشویی بسیارى از بانوان ایجاد اختلال کرده و بطور غیر مستقیم ریشه انبوهى از مشکلات اجتماعى و خانوادگى مى باشد.
 • درمان سریع آرتروز بدون جراحی/ اکالیپتوس درد را در شما از بین می‌برد


  نشستن برای مدت های طولاتی پشت میز و بی تحرکی ، حمل بارهای سنگین و ورزش نکردن همگی می توانند باعث آرتروز در بدن شوند اما شیوه های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟