بازدید: 4

رحیم صفوی: پلیس ایران می‌تواند به پلیس دیگر کشورها نیز آموزش دهد / می‌خواهند مردم بترسند و به راهپیمایی اربعین نروند

منبع : انتخاب کد خبر: 2088283
مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح با اشاره به وقایع اخیر در کشور عراق گفت که چند روز این ناامنی را در کشور عراق ایجاد کردند تا مرم را بترسانند که به راهپیمایی اربعین نروند اما اگر از آسمان تیر و سنگ هم ببارد عاشقان حسینی نمی‌هراسند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح با اشاره به وقایع اخیر در کشور عراق گفت که چند روز این ناامنی را در کشور عراق ایجاد کردند تا مرم را بترسانند که به راهپیمایی اربعین نروند اما اگر از آسمان تیر و سنگ هم ببارد عاشقان حسینی نمی هراسند.

به گزارش ایسنا، سرلشکر یحیی رحیم صفوی در هشتمین گردهمایی موسسات حفاظتی و مراقبتی کشور که پیش از ظهر امروز در ستاد مرکزی ناجا برگزار شد، گفت: نیروی انتظامی در سال های اخیر به یک نیروی هوشمند، کارآمد و مقتدر در منطقه غرب آسیا بدل شده بطوری که می تواند به پلیس دیگر کشورها نیز آموزش دهد.

وی با بیان اینکه امروز جوانان افتخار می کنند که در نیروی انتظامی پذیرفته شوند گفت: مردم و جوانان این پلیس را نیرویی کارآمد در برخورد با مجرمان و مردم دار در مواجهه با شهروندان می شناسند.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور عراق اظهار کرد: گروه هایی در این کشور ناامنی ایجاد کردند تا مردم بترسند و به راهپیمایی اربعین نروند. در حالیکه اگر از آسمان تیر و سنگ هم ببارد این عاشقان حسینی به زیارت کربلا خواهند رفت. عاشقان حسین(ع) شجاع هستند و جانشان را نیز در این راه می دهند.

وی ادامه داد: در زمان متوکل عباسی لعنت الله علیه هر فردی که می خواست به کربلا سفر کند باید یک دستش را قطع می کرد اما افراد زیادی به این سفر رفتند.

رحیم صفوی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امروزه امنیت در برخی از کشورها به یک معمای امنیتی بدل شده است گفت: شرایط امنیتی ما در سال های اخیر بسیار متفاوت شده است. این در تمام کشورها نیز وجود دارد. در همین فرانسه پلیس این کشور با آن همه ادعا و امکانات بیش از 50 هفته است که نتوانسته است مسائل امنیتی این کشور را حل کند.

وی در ادامه با بیان اینکه امنیت سه رکن دارد، گفت: تهدید امنیتی حوزه تهدید با موضوع تهدید سه عاملی است که در تامین امنیت باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: در تهدید امنیتی باید به شاخص ها و نوع تهدید اشرافیت وجود داشته باشد مثل مغازه دارها که با یک نوع روانشناسی متوجه می شوند که آیا فرد خریدار است یا خیر، ماموران ما چه در پلیس و چه در یگان حفاظت می توانند از طریق چهره تشخیص دهند که فرد چه قصد و نیتی دارد.

وی با اشاره به شهری شدن جمعیت خاطرنشان کرد: امروز تهدیدات محیط جغرافیایی شهری زیاد است. امروز 70 درصد جمعیت کشور ما جمعیت شهری شده است در حالیکه در قرن 19 حدود 10 درصد از جمعیت جهان شهرنشین بودند.

وی با بیان اینکه آینده امنیت شهرها در گرو جمعیت شهرنشین است خاطرنشان کرد: اگر جمعیت شهر نشین ما قانون مدار نباشد مشکلاتی در تامین امنیت ایجاد می شود که این مشکلات مخصوصا در کلانشهرها بسیار مهم است.

رحیم صفوی با اشاره به ضرورت امنیت تهران خاطرنشان کرد: امنیت تهران یعنی امنیت ایران و اگر تهران امن باشد یعنی ایران امن است، به همین دلیل امنیت این شهر برای ما مهم است.

مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح همسایگی با کشورهای مختلف را یکی دیگر از عوامل تأمین امنیت برشمرد و گفت: ایران بیش از هشت هزار کیلومتر مرز آبی و خاکی دارد و با 15 کشور نیز همسایه است. طبیعی است که در منطقه ای که بسیاری از کشورهای آن امنیت مطلوبی ندارند بسیاری از ساکنان آن کشورها بخواهند به منطقه ای باثبات و با امنیت بروند.

رحیم صفوی با بیان اینکه امنیت تهران سوای امنیت مرز نیست، گفت: امروز امنیت تهران را باید در امنیت مرز و اقدامات مرزبانی مان ببینیم. تهران وقتی امن است که مرزبانی ما امنیت مرزها را تأمین کند. این نیز همان مسئله ای که در مورد حوزه تهدید یعنی جغرافیای تهدید مورد توجه است.

وی با اشاره به موضوع تهدید خاطر نشان کرد: تهدید موضوعات و شاخه های متفاوتی دارد. از ربایش یک کیف گرفته تا سرقت از بانک و اقدام تروریستی و قتل و جنایت همه جزو موضوع تهدید است. بنابراین باید مأموران یگان حفاظت بتوانند موضوع تهدید را نیز به خوبی تشخیص دهند چرا که شناسایی موضوع تهدید قدرت پیشگیری را افزایش می دهد.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه رویکرد پیشگیری ارزان تر از رویکرد مقابله ای است، گفت: طبیعی است که با انجام اقدامات پیشگیرانه هزینه ای که صرف این امور می شود کمتر از هزینه برای اقدامات مقابله ای است. البته رویکرد پیشگیرانه را باید از مراکز آموزشی مان شروع کنیم و فرزندانمان در مدرسه و دانشگاه با این رویکرد آشنا شوند.

رحیم صفوی با بیان اینکه امنیت و اقتصاد باید به فرزندانمان آموزش داده شود، گفت: دو چیز را در دانشگاه و مدارس به فرزندانمان یاد نمی دهند و من نمی دانم آن ها کجا باید این موضوع را یاد بگیرند؛ یکی امنیت و دیگری اقتصاد که امیدوارم این مسائل نیز آموزش داده شود.

وی بر ضرورت تأمین امنیت با استفاده از مشارکت مساجد و فعالان محله ها تأکید کرد و گفت: باید مأموران یگان حفاظت ما با کلانتری محل نیز ارتباط مستقیم داشته باشند و بتوانند بیشتر در تعامل با هم باشند.

وی با اشاره به فضای مجازی نیز اظهار کرد: فضای مجازی مانند شمشیری دو لبه است که هم کاربرد مثبت دارد و هم کاربرد منفی اما مصیبتی شده این فضا چرا که از کاربردهای منفی آن بیشتر استفاده می شود.

وی در پایان به نیروی انتظامی پیشنهاد داد که با انجام پروژه تحقیقاتی بررسی کند که ببیند این دزدها و مجرمان چطور آدم هایی هستند، سطح هوشی شان چقدر است و در چه خانواده هایی رشد کرده اند.


رحیم صفوی: پلیس ایران می‌تواند به پلیس دیگر کشورها نیز آموزش دهد / می‌خواهند مردم بترسند و به راهپیمایی اربعین نروند
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

همراهان

گزارش ها

تیم ملی والیبال ایران - ایتالیا / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - ایتالیا / گزارش لحظه به لحظه ست نخست

اولین جلسه کارگروه بررسی لایحه شفافیت امروز تشکیل می‌شود/ ارائه گزارش به کمیسیون مشترک بعد از اربعین

اولین جلسه کارگروه بررسی لایحه شفافیت امروز تشکیل می‌شود/ ارائه گزارش به کمیسیون مشترک بعد از اربعین

گزارش AFC درباره دیدار بحرین و ایران

گزارش AFC درباره دیدار بحرین و ایران

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

گزارش روزنامه شرق درباره عباس ایروانی

گزارش روزنامه شرق درباره عباس ایروانی