بازدید: 4

سقط عمدی جنین و پیامد‌ها و خطراتش

منبع : برترین ها کد خبر: 2087519
سقط عمدی یکی از پدیده‌هایی است که در سراسر جهان مشاهده می‌شود و فارغ از قانونی یا غیر قانونی بودن آن، بر اساس مقررات هر کشور، در بیشتر جوامع جهان به‌عنوان امری غیرعادی تلقی می‌شود. همه دین‌های آسمانی به‌طور عام مخالف سقط هستند و در برخی موارد خاص که خطری برای سلامت مادر یا کودک وجود داشته باشد، آن را مجاز دانسته‌اند.

روزنامه شهروند: سقط عمدی یکی از پدیده هایی است که در سراسر جهان مشاهده می شود و فارغ از قانونی یا غیر قانونی بودن آن، بر اساس مقررات هر کشور، در بیشتر جوامع جهان به عنوان امری غیرعادی تلقی می شود.

همه دین های آسمانی به طور عام مخالف سقط هستند و در برخی موارد خاص که خطری برای سلامت مادر یا کودک وجود داشته باشد، آن را مجاز دانسته اند.

جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به اهمیت امر سلامت در دین مبین اسلام، انجام سقط را در موارد عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن کودک یا بیماری مادر که منجر به تهدید جانی او باشد تا زمان ولوج روح (چهارماهگی) مجاز دانسته است؛ بنابراین قوانین و مقررات موجود کشور این امکان را فراهم کرده است که در صورت تشخیص هر کدام از موارد گفته شده، با انجام بررسی ها و اقدامات لازم، دریافت مجوز سقط قانونی انجام شود.

بدیهی است آگاهی جامعه از این امر سبب خواهد شد که افراد در صورت نیاز، در این مسیر قانونی گام بردارند و اقدامات خود را پیگیری کنند.

پیامد ها و خطرات سقط عمدی

سقط غیر ایمن

بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، سقط غیر ایمن عملی است که در آن حاملگی توسط یک فرد فاقد مهارت های لازم یا استفاده کننده از روش های خطرناک یا در محیطی که حداقل استاندارد های لازم را ندارد یا ترکیبی از هر دو مورد یادشده پایان می یابد. معمولا افرادی که از سقط های غیر ایمن استفاده می کنند در سطوح پایین تر اقتصادی و اجتماعی قرار دارند.

سقط غیر ایمن می تواند حتی توسط شاغلان حرفه های بهداشت و درمان یا افرادی که هیچ آشنایی با امور سلامت ندارند نیز انجام شود. در برخی موارد افراد باردار با انجام دستکاری های خطرناک رحمی باعث به وجود آمدن خونریزی شده و سپس با تابلوی خونریزی رحم، برای انجام سقط کامل به مراکز ارایه دهنده خدمات درمانی مراجعه می کنند.

برخی روش های غیر ایمن سقط

متاسفانه دستکاری های بسیار خطرناکی که در اندام خانم ها صورت می گیرد از تنوع زیادی برخوردار است. وارد کردن سوند های پزشکی و تزریق الکل، سرم نمکی یا سایر محلول ها به رحم از طریق آن و وارد کردن اجسام خارجی می تواند سبب سوراخ شدن رحم شود. استفاده از اجسام غیر استریل و … مواردی است که می تواند مرگ را برای زنان باردار به دنبال داشته باشد.

استفاده از برخی مواد خوراکی و تزریقی و وارد کردن برخی ترکیبات خطرناک به گردن رحم برای سقط های غیر ایمن توصیه می شود. نمک های با املاح فلزی، فسفر، سرب، نفت، محلول های پاک کننده، هورمون های متفاوت، ترکیبات گیاهی مختلف، قرص های پرمنگنات پتاسیم و تنقیه به منظور سقط را می توان در این دسته به شمار آورد.

وارد کردن برخی از مواد مانند ترکیبات صابونی و مواد شیمیایی به گردن رحم می تواند سبب آسیب های جدی به کلیه و قلب و به دنبال آن مرگ زن باردار شود.

ضربه به شکم شامل مواردی مانند خودزنی، ماساژ های شدید شکمی، پریدن از بلندی و برداشتن بار های سنگین است. ماساژ های شدید شکمی که در نگاه عامیانه سبب پایان یافتن بارداری می شود، می تواند باعث پاره شدن رحم یا دیگر مشکلات جدی برای زن باردار شود.

عوارض سقط

بستری در بیمارستان

پیامد ها و خطرات سقط عمدی

برآورد می شود که هر ساله حدود ۵ میلیون زن در سراسر جهان به دلیل عوارض ناشی از سقط های القایی در بیمارستان ها بستری می شوند. تعداد قابل توجهی از این افراد، زنانی اند که به دنبال عوارض ناشی از سقط های غیر ایمن به بیمارستان مراجعه می کنند.

در این خانم ها در ۱.۶ % موارد نارسایی کلیه، ۳% موارد خونریزی های شدید، ۴۴.۲ % موارد خونریزی های متوسط یا غیر مشخص، ۵.۱ % عفونت های شدید، ۲۴% عفونت های غیر شدید یا نامشخص، ۷.۲% ضربه شدید، ۵.۵ % ضربه غیر شدید یا نامشخص، ۳۸.۱ % کم خونی و ۳.۳%موارد مرگ زن باردار مشاهده شده است. بیشتر قربانیان این گونه سقط ها به طور همزمان از چند مشکل یادشده رنج می برند.

مرگ

بر اساس آمار موجود، سقط های غیر ایمن عامل حدود ۱۳% از موارد مرگ ومیر مادران (حدود یک مورد از هر هشت مورد مرگ مادر) است. این تعداد معادل ۴۷ هزار مرگ در سال محاسبه شده است.

باید به یاد داشت که به ازای هر مرگ مادر به دنبال سقط جنین، ۱۰ تا ۱۵ مادر دچار مشکلاتی مانند درد مزمن، نازایی و مشکلات ادراری – تناسلی می شوند.

خونریزی

خونریزی یکی از شایع ترین عوارض سقط غیر ایمن است و می تواند به دلیل پاره شدن واژن، گردن رحم، رحم، عفونت و شلی رحم (به دلیل باقی ماندن بقایای بارداری در بسیاری از موارد) رخ دهد. خونریزی می تواند شوک (به دلیل کاهش حجم خون در گردش)، اختلالات انعقادی و مرگ را به دنبال داشته باشد.

عفونت

عفونت به دنبال سقط غیر ایمن معمولا به دلیل باقی ماندن بقایای بارداری، ضربه و روش های غیر استریل رخ می دهد. در صورتی که عفونت درمان نشود یا به صورت ناقص درمان شود، می تواند سبب عفونت عمومی بدن، شوک سپتیک (عفونی)، نارسایی در عملکرد ارگان های حیاتی، اختلالات منتشر انعقادی و عقیمی در آینده شود.

درد های شکمی یا لگن، ترشحات بدبو، تب و لرز، خونریزی و لکه بینی و حساسیت رحم و ضمایم آن را در افرادی که پیش از این باردار بوده و بارداری آن ها با زایمان پایان نیافته است، باید به عنوان علایم هشداری برای عفونت احتمالی در نظر گرفت و فرد را به واحد درمانی ارجاع کرد.

سوراخ شدن و آسیب به ارگان های درون شکم

وارد کردن جسم خارجی به اندام زنانه یکی از علل شایع آسیب های مرتبط با سقط است. وارد کردن جسم خارجی نه تن ها سبب آسیب دستگاه تناسلی و سوراخ شدن رحم می شود، بلکه می تواند سبب آسیب و سوراخ شدن لوله های رحمی، تخمدان ها، روده، روده بزرگ، مثانه و سایر اعضای داخل شکم شود. خوردن مواد شیمیایی نیز می تواند سبب آسیب به ارگان های داخلی بدن شود.

عوارض سقط می تواند سبب کاهش توان باروری خانم ها یا با مرگ مادر سبب بی سرپرستی فرزندان او شود. ناباروری نیز از عوارض سقط است و می تواند هزینه های زیادی را برای خدمات درمانی مورد نیاز به سیستم دولت یا خود فرد تحمیل کند.

پیامد های سقط برای سلامت روانی

افسردگی

پیامد ها و خطرات سقط عمدی

در بررسی های انجام شده، دیده شده است که اختلالات خلقی ازجمله افسردگی در خانم هایی که سابقه سقط دارند بیشتر است. احتمال بروز افسردگی با تعداد سقط افزایش می یابد.

اضطراب

مطالعات انجام شده بین المللی نشان داده است که سقط جنین عمدی می تواند باعث به وجود آمدن اختلالات اضطرابی شود.

سوء مصرف مواد

بر اساس برخی مطالعات بین المللی انجام شده، احتمال سوءمصرف مواد در زنانی که سقط عمدی را تجربه کرده اند از زنانی که این سابقه را ندارند بالاتر است.

مشارکت در گناه و شرمساری: یکی از پیامد های سقط عمدی در زنان، احساس مشارکت در گناه و شرمساری از انجام این امر است.

کیفیت زندگی و روابط زناشویی: بر اساس مطالعات انجام شده، کاهش کیفیت زندگی و روابط زناشویی در زنانی که سقط عمدی را تجربه کرده اند در مقایسه با زنانی که چنین تجربه ای را ندارند بیشتر دیده شده است.

عوارض سقط برای کودک حاصل از بارداری

معلولیت ها

در صورت موفق نبودن اقدام به سقط و تداوم بارداری تا زایمان، احتمال تولد کودک با معلولیت های جسمی و ذهنی را نباید از نظر دور داشت.

راه های مواجهه با سقط القایی (عمدی)

افزایش بارداری های برنامه ریزی شده یکی از مهمترین راه های کاهش سقط است.

افرادی که سقط را تجربه کرده اند، از لحاظ عاطفی و روانی وضع ناخوشایندی دارند.

یکی از مهمترین دلایلی که افراد به مشکلات عاطفی و روانی پس از سقط دچار می شوند، احساس مشارکت در انجام گناه و از بین بردن نوزادی بیگناه است.

در ارایه خدمت به این افراد باید از هر نوع قضاوت پرهیز و در مشاوره از یک الگوی حمایتی برای زوجین پیروی کرد. باید به این زوج ها آموخت که بهترین راه برای پیشگیری از سقط القایی، داشتن بارداری های برنامه ریزی شده است و بهتر است که آن ها (زن و شوهر) با تصمیمی مشترک، خود را برای بارداری برنامه ریزی شده بعدی و در اولین فرصت ممکن آماده کنند.

مواردی که باید زوج خواهان سقط القایی (عمدی) بدانند:

یکی از زیباترین احساسات، احساس مادر و پدر شدن است. بررسی های داخل کشور نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد زوجینی که خواهان فرزند بوده اند به دلیل تجربه و تداوم احساس مادر وپدر بودن بارداری را برنامه ریزی کرده اند.

زوجین باید از عوارضی که سقط جنین برای سلامت جسمی مادر و نیز سلامت روانی و اجتماعی پدر و مادر ایجاد خواهد کرد، آگاه باشند.

زوجین باید بدانند که در سقط احتمال موفق نبودن اقدام وجود دارد. آن ها باید بدانند که به همین دلیل احتمال بروز مشکلات بعدی برای فرزند آن ها وجود دارد و به همین دلیل باید از انجام سقط پرهیز کنند.

زوجین باید بدانند که این مسأله مخالف با دین مبین اسلام است و دین مبین اسلام جنین را معادل انسان کامل تلقی کرده و بنابراین برای زندگی این جنین حرمت قایل است. همچنین توصیه می شود که حتما با یک روحانی و عالم به امور مذهبی در این زمینه مشورت و راهنمایی لازم را دریافت کنند.


سقط عمدی جنین و پیامد‌ها و خطراتش
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
 • سقط عمدی جنین و پیامد‌ها و خطراتش


  سقط عمدی یکی از پدیده‌هایی است که در سراسر جهان مشاهده می‌شود و فارغ از قانونی یا غیر قانونی بودن آن، بر اساس مقررات هر کشور، در بیشتر جوامع جهان به‌عنوان امری غیرعادی تلقی می‌شود. همه دین‌های آسمانی به‌طور عام مخالف سقط هستند و در برخی موارد خاص که
 • سقط عمدی جنین و پیامد‌ها و خطراتش


  سقط عمدی یکی از پدیده‌هایی است که در سراسر جهان مشاهده می‌شود و فارغ از قانونی یا غیر قانونی بودن آن، بر اساس مقررات هر کشور، در بیشتر جوامع جهان به‌عنوان امری غیرعادی تلقی می‌شود. همه دین‌های آسمانی به‌طور عام مخالف سقط هستند و در برخی موارد خاص که
 • افزایش آب دور جنین، خطراتش چیست؟


  می خواستم لطف کنید در مورد خطرات بالا بودن آب دور جنین توضیحاتی بدید.
 • تاثیر افسردگی بر جنین، خطراتش را میدانید؟


  د‌و زایمان پی‌د‌رپی آن هم با فاصله زمانی خیلی کم فشار روانی زیاد‌ی بر ماد‌ر وارد‌ می‌کند‌ و می‌تواند‌ زمینه‌ساز بروز مشکلاتی برای بچه‌ها نیز شود‌.
 • علائم مسمومیت بارداری، خطراتش بر جنین


  پره اکلامپسی یا مسمومیت‌ بارداری اختلال پیچیده ای است که حدود 5 تا 8 درصد زنان باردار را درگیر می کند.
 • وزن بالا در بارداری، خطراتش برای جنین


  در هفته ۲۷ بارداری هستم وزنم ۶۷ کیلو هستش دکتر میگه وزنت بالاست آیا واسه بچم خطری دارد؟
 • پارگی رحم در زایمان، خطراتش برای مادر و جنین


  در طول زایمان، بر اثر حرکت جنین در کانال زایمان، فشار ایجاد می‌شود. این فشار می‌تواند منجر به پارگی رحم مادران شود.
 • اضافه وزن در بارداری، خطراتش برای مادر و جنین


  اضافه وزن و چاقی قبل از بارداری یا در طول این دوران می تواند برای مادر و فرزندش خطرناک باشد.
 • خوردن قرص لووکسین در بارداری، خطراتش برای جنین


  در هفته بیست و پنجم بارداری ام هفته نوزده ام آزمایش تیروئید دادم ۴/۹۸بود یک ماه بعد از خوردن قرص لووکسین به ۴/۶۶رسید آیا برای جنین خطرناکه؟
 • مصرف مسکن در بارداری، خطراتش برای جنین


  من آلرژی دارم و عمل پلیپ انجام دادم و قرص سفکسیم ولتیزن و بعضی موقع ها مسکن مصرف میکنم و فکر کنم الان باردار هستم آیا جنین را خطری تهدید می کند؟
 • دیابت حاملگی و خطراتش برای مادر و جنین


  استرس عصبی، عفونت، فشار خون بالا، افزایش خطر مسمومیت حاملگی و زایمان قبل از موعد، همچنین افزایش عمل سزارین و صدمات زایمانی از عوارض دیابت حاملگی است.
 • رژیم گرفتن در بارداری، خطراتش برای جنین چیست؟


  اگر چه غذاهای فرآوری شده و میان وعده های بسته بندی شده موجود در بازار و دسرهای شیرین نباید جزو مواد غذائی همیشگی شما باشند...
 • استفاده از لوازم آرایش در بارداری، خطراتش برای جنین!


  مطالعه اخیر ما نشان می دهد ترکیبات شیمیایی مختل کننده عملکرد غدد درون ریز می تواند موجب بروز مشکلات رشد و تولیدمثل در حیوانات و انسان ها شود.
 • خوردن زیاد کندر در بارداری، خطراتش برای جنین چیست؟


  مصرف بیش از حد کندر منجر به بیش فعالی کودک در سنین 3 تا 4 سالگی می شود، همچنین استفاده از کندر در زنان شیرده نیز سبب طعم نامطلوبی در شیر آنها می شود.
 • 12 خطر سقط عمدی جنین


  سقط عمدی جنین خطراتی را برای سلامتی مادر به همراه دارد. در این مطلب تعدادی از عوارض مهم مرتبط با سقط عمدی جنین را توضیح می دهد

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟