بازدید: 62

آخرین وضعیت شیوع تب کریمه-کنگو در کشور

رئیس مرکز بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت اعلام کرد: در طول امسال بیش از ۳۰ نفر در کشور به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند که از این تعداد ۳ مورد فوتی گزارش شده است.
به گزارش پارسینه، محمد مهدی گویا با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان اینکه تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات به شمار می‌رود، گفت: طیف گوناگونی از حیوانات شامل حیوانات وحشی و اهلی مثل گوسفند، بز و گربه قابلیت میزبانی ویروس تب کریمه را دارند.

او گفت: بیماری CCHF یا تب کریمه در بیشتر مواقع توسط کنه منتقل می‌شود که همه‌گیری بالایی هم دارد. شش ماه اول سال و در گرمای هوا، شرایط مناسبی برای رشد این ویروس به‌حساب می‌آید. خوشبختانه با تشخیص به‌موقع این ویروس می‌توان فرد مبتلا را به‌طور کامل درمان کرد و تمام داروهای آن در کشور موجود است.
 
گویا با بیان اینکه این بیماری قدمتی ۲۰ ساله در کشور دارد یادآور شد: این بیماری برای نخستین بار در سال ۷۸ در کشور دیده شد، سالیانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ مورد به این بیماری مبتلا می شوند.
 
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: بیماری تب کریمه کنگو در ۳۰ درصد موارد حتی با اقدامات درمانی با مرگ‌ومیر مواجه بوده و کشنده است.

رئیس مرکز بیماری های واگیردار وزارت بهداشت با بیان اینکه علائم این بیماری بسته به نوع انتشار متفاوت است افزود: این بیماری یا از طریق کنه و یا از طریق کشتار در فضایی خارج از کشتارگاه به انسان منتقل می شود، در صورت انتشار با کنه، با کوچکترین گزشی، این خون آلوده از کنه به انسان منتقل می شود به این ترتیب کسانی که در دامداری و قصابی ها هستند مستعد ابتلا به این بیماری هستند. در نوع دوم، اگر کشتار دام در کشتارگاه صورت بگیرد جای نگرانی نیست، هشدار زمانی است که دام در کوچه و خیابان کشتار شود که موجب آلودگی افراد تحت تماس می شود.
 
گویا با تکذیب انتشار این بیماری از طریق خوردن گوشت آلوده تاکید کرد: برخی فکر می کنند که خوردن گوشت آلوده می تواند منجر به انتشار این بیماری شود که این موضوع را قویا تکذیب می کنم زیرا تنها عامل ابتلا به این بیماری تماس با لاشه و خون تازه حیوان بیمار است لذا گوشت پخته هیچ بیماری را منتقل نمی کند.

رئیس مرکز بیماری های واگیردار وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به علائم این بیماری گفت: علائم این بیماری در انسان بین یک تا سه روز ظاهر می شود که شامل تب و لرز، سردرد، کوفتگی، اسهال و استفراغ به مدت ۳ تا ۵ روز و بعد از آن خونریزی زیر پوستی، وجود خون در مدفوع و دستگاه تناسلی و دستگاه گوارش آغاز می شود که در نهایت موجب مرگ فرد بیمار می شود.

او با انتقاد از کشتار دام در کوچه و خیابان تاکید کرد: ما نمی توانیم شاهد کشتار سنتی دام در کوچه و خیابان باشیم زیرا کشتار دام در داخل کشتارگاه اصول و قوانینی دارد که فرد کشتارکننده به آن اصول واقف است، برای این بیماری هیچ سرم و واکسنی وجود ندارد اما می توان با رعایت نکات ایمنی به آن مبتلا نشد.

گویا افزود: این بیماری پیش زمینه ای دارد و عملا بیماری افراد عادی نیست و تنها افرادی که به نوعی با دام در ارتباط هستند و حتی دام را به صورت زنده کشتار و مصرف کرده اند می توانند نسبت به ابتلا به این بیماری مشکوک باشند.

او ادامه داد : ما در مدت ۲۰ سال گذشته از همه شیوه های اطلاع رسانی برای بالابردن سطح آگاهی مردم استفاده کرده ایم، کسانی که براثر ابتلا به این بیماری فوت می کنند پس از فوت باید به گونه ای دفن شوند که دیگران را آلوده نکنند؛ مرده شورها در معرض ابتلا به این بیماری هستند و آنها می بایستی بر اساس قوانین شرعی متوفای مبتلا به این بیماری را شستشو و دفن کنند تا به این بیماری مبتلا نشوند.

داریوش جهان پیما، مدیرکل دفتر بهداشت و بیماری های سازمان دامپزشکی گفت: در سال ۱۹۴۴ و در خلال جنگ جهانی دوم، اولین شیوع تب خون‌ریزی‌دهنده‌ی ویروسی در منطقه‌ی کریمه‌ی اوکراین به‌وقوع پیوست. بعدها و در سال ۱۹۵۶ در منطقه‌ی زئیر در کنگو ویروسی شایع شد که به‌عنوان ویروس کنگو معرفی می‌شود. با بررسی‌های بیشتر، مشابهت‌های زیادی بین ویروس کنگو و ویروس کریمه یافت که در نهایت، بیماری ناشی از این ویروس به اسم «تب کریمه‌کنگو» در جوامع پزشکی شناخته شد.

او افزود: یکی از راههای پیشگیری از شیوع این بیماری قرار دادن گوشت به مدت ۲۴ ساعت و اجزای داخلی دام تا ۷۲ ساعت در فضای سرد (فریزر) است که اثرات آن به خودی خود و در اثر فعل و انفعالات از بین خواهد رفت.
 
جهان پیما پیشنهاد کرد مصرف کنندگان برای خرید دام و ذبح شرعی از مراکز در نظر گرفته شده اقدام کنند زیرا کشتار در این مراکز تحت نظر پزشک و کاملا براساس ذبح شرعی صورت خواهد گرفت.
 
وی با اشاره به اینکه ویروس از راه خون، گزش کنه دام آلوده و یا مصرف گوشت بصورت خام  منتقل می شود، افزود: تمام کسانیکه بیمار شده اند با دام ناقل تماس داشته اند.
 
او با اشاره به اینکه این بیماری در کشور ما ۲۰ سال است که دیده شده، گفت: امسال نتیجه بهتری از پیشگری به موقع دیده شده است و واکنش شدید مردم به این بیماری بسیار خوب بوده است.
 
مدیرکل دفتر بهداشت و بیماری های سازمان دامپزشکی گفت: ما(ایران) نماینده oid هستیم و مدیریت دامی منطقه را به عهده داریم یعنی مدیریت پیشگیری و درمان این منطقه را به ما سپرده اند. برنامه های ملی ما در مقابل کنترل این بیماری نشان می دهد در مقایسه با عملکرد و واکنش جهانی ما جلوتر از اقدامات جهانی بوده ایم.

آخرین وضعیت شیوع تب کریمه-کنگو در کشور
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها