بازدید: 22

تشکیل وزارت بازرگانی، دستاوردهای قانون انتزاع را بر باد می دهد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2080618
ملک زاده گفت:رشد ۲۵ درصدی تولید محصولات کشاورزی، کاهش واردات، افزایش صادرات و خودکفایی محصولات استراتژیک با تشکیل وزارت بازرگانی از بین می‌رود.

تشکیل وزارت بازرگانی، دستاوردهای قانون انتزاع را بر باد می دهد/تشکیل وزارت بازرگانی نیازمند حداقل 3 هزار میلیارد تومان اعتبار/ زنجیره تامین ارزش با تشکیل وزارت بازرگانی محقق نمی شودمحمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت وکشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه احیای مجدد وزارت بازرگانی به قیمت نابودی خوداتکایی محصولات کشاورزی تمام می شود، اظهار کرد: با اجرای قانون تمرکز در سال ۹۲، تولید محصولات کشاورزی با رشد حداقل ۲۴ تا ۲۵ درصدی از ۹۵ میلیون تن سال ۹۲ به بیش از ۱۲۵ میلیون تن رسیده است که با احیای مجدد وزارت بازرگانی پیش بینی می شود که تولید محصولات در کشور کاهش یابد.

وی افزود: در چند سال گذشته که عده ای از مسئولان خواستار احیای مجدد وزارت بازرگانی شدند، تشکل های بخش کشاورزی اعتراض خود را به مقام معظم رهبری، دولت و همه دستگاه ها اعلام کردند چراکه با تشکیل مجدد این وزارتخانه تمامی دستاورد های بعد از اجرای قانون تمرکز از بین می رود.

ملک زاده ادامه داد: با اجرای قانون تمرکز واردات بسیاری از محصولات همچون شکر، گندم، دانه های روغنی، برنج، میوه و .. به حداقل ممکن رسید و صادرات نسبت به سال های قبل به سبب اتخاذ سیاست بازار در ازای بازار فزونی یافت.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه با اجرای قانون تمرکز، هزینه های بخش کشاورزی کاهش یافت، اظهار کرد: با توجه به آنکه برخی کار های وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بازرگانی موازی با یکدیگر بود، از این رو با اجرای قانون تمرکز و کوتاه کردن برخی کار ها شاهد کاهش هزینه ها بودیم.

به گفته وی، علی رغم آنکه امکانات، اعتبارات و اختیارات کافی در اجرای قانون تمرکز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار نگرفت، اما توانست کار ها را به خوبی پیش برد، هر چند انتقاداتی در بحث تنظیم بازار به این وزارتخانه وارد است.

ملک زاده با اشاره به دلایل محقق نشدن صددرصدی برنامه های وزارت جهاد کشاورزی با اجرای قانون تمرکز گفت: با توجه به آنکه امکانات لازم در اختیار وزارت کشاورزی قرار نگرفت، از این رو نمی توان انتظار داشت که صد درصد برنامه ها در وزارت جهاد تحقق یابد، ضمن آنکه از مسئولان انتظار می رفت به جای احیای مجدد وزارت بازرگانی با آسیب شناسی، نقاط ضعف اقدامات این وزارتخانه را به حداقل می رساند.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب احیای وزارت بازرگانی/مشکلات حوزه تجارت با تفکیک وزارت صمت رفع می شود؟

این مقام مسئول ادامه داد: با تشکیل مجدد وزارت بازرگانی همانند سال های گذشته به بهانه تنظیم بازار با واردات بی رویه محصولات کشاورزی روبرو خواهیم شد که با این وجود دیگر در محصولات استراتژیک خودکفا نخواهیم بود.

 احیای وزارت بازرگانی با شعار سال همخوانی ندارد

وی با اشاره به اینکه زنجیره تامین ارزش از سفره تا مزرعه با تشکیل وزارت بازرگانی تحقق نمی یابد، بیان کرد: براین اساس بسیاری از افرادی که به سبب منافع خود به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی بودند، به منظور استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی دست به دامان واردات می شوند.

ملک زاده گفت: براساس اطلاعاتی که ما داریم برای تفکیک وزارتخانه ها و ایجاد وزارت بازرگانی حداقل ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان دولت باید هزینه کند، در حالیکه در قانون های مختلف آمده است که این کار نباید صورت گیرد جرا که بنابر اصل ۴۴ بر کوچک سازی دولت و حذف دستگاه های موازی تاکید شده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: موضوع احیای وزارت بازرگانی که در ۳ تا ۴ مرحله به مجلس رفت، هیچ یک از نمایندگان با این موضوع موافقت نکردند و در نهایت روسای سه قوه تصمیم گرفتند که با ایجاد وزارت بازرگانی در وزارت صمت، کار بازرگانی را انجام دهند، اما مجدد این موضوع در مجلس مطرح شد.

وی با اشاره به اینکه احیای وزارت بازرگانی بیش از دوسوم رای نمایندگان را نیاز دارد، بیان کرد: این در حالی است که قانون شکنی در این خصوص صورت گرفت به طوریکه عده ای از نمایندگان با لابی گری هایی که در مجلس صورت گرفت، تغییر موضع دادند.

وی با اشاره به اینکه احیای مجدد وزارت بازرگانی با شعار رونق تولید همخوانی ندارد، افزود: این امر ضربه مهلکی به رونق تولید می زند، چرا که ساختار وزارت بازرگانی، واردات است.

به گفته ملک زاده، در شرایط فعلی تحریم، مسئولان دولتی با تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کردند تا امر واردات و صادرات را دنبال کنند، در حالیکه رویکرد اصلی این وزارتخانه واردات کالا در حجم گسترده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در پایان تصریح کرد: تجربه سال های گذشته نشان داده است که در سال های فعالیت وزارت بازرگانی، توجهی به تولید داخل نمی شد و تنها مسئولان این وزارتخانه با ادعای رضایت مصرف کننده اقدام به واردات بی رویه کالا می کردند که این امر با تولید داخل منافات داشت.

انتهای پیام/


تشکیل وزارت بازرگانی، دستاوردهای قانون انتزاع را بر باد می دهد
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها