بازدید: 5

حمایت کلامی طرف‌های اروپایی از برجام تاثیرگذار نیست/ اروپا تنها یک قدم تا نابودی کامل برجام فاصله دارد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2071202
تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: اروپا تنها یک قدم تا نابودی کامل برجام فاصله دارد، زیرا تا به امروز هیچ تعهدی را در قبال آن اجرا نکرده اند.

///////////////دیاکو حسینی تحلیگر ارشد مسائل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به بیانیه ضد ایرانی سه کشور اروپایی، اظهار کرد: صدور بیانیه از سوی سه کشور اروپایی در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، به دلیل افزایش فشار های سیاسی بر ایران در جهت پذیرش مذاکرات با آمریکا انجام گرفت.

او افزود: اینکه آنها اتفاقات اخیر آرامکو  را بدون هیچ مدرک و سند قابل قبولی به ایران  نسبت داده  و کشورمان را متهم کردند، نشانگر  اتفاق نظر و همسو بودن سیاست ها میان طرف های  اروپایی و آمریکاست.  

او اضافه کرد: به عقیده من این اقدام اروپا به معنای عبور از برجام نیست، نکته اصلی در این رابطه این است که آنها  تصور می کنند با صدور این دست  بیانیه ها در این مقطع زمانی ، فشار را روی ایران را برای پذیرش توافقی جدید  افزایش می دهند در حالی که با این اقدام قطعا راه به جایی نخواهند برد.

بیشتر بخوانید: اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی قرار نمی دهیم 

حسینی همچنین با اشاره به واکنش های صورت گرفته از سوی مقامات ایرانی و آمریکایی به این بیانیه و تاثیر آن به برجام، تصریح کرد:  واکنش های صورت گرفته در این مورد نمی تواند تأثیر جدی بر روی  برجام بگذارد، دولت انگلیس اظهار نظری مبنی بر حمایت از برجام داشته است، آنها تلاش  می کنند تا تنش های بین ایران و آمریکا کاهش یابد.

او تصریح کرد: تاکنون کشور های اروپایی عملا برای برجام هیچ  اقدامی انجام ندادند، در حال حاضر آنها  تنها یک قدم تا نابودی کامل برجام  فاصله دارند، زیرا تا به امروز هیچ تعهدی را در قبال آن اجرا نکرده اند؛ همچنین حمایت کلامی آنها در برجام تأثیرگذار نخواهد بود، آنها به خوبی متوجه هستند که در صورت از بین رفتن برجام هیچ جایگزینی وجود نخواهد داشت. 

حسینی با اشاره به طرح مذاکرات جامع از سوی برایان هوک، اضافه کرد:  وقتی  آنها کلمه جامع را به کار می گیرند، مقصودشان گنجاندن برنامه های موشکی ایران  و وضعیت منطقه ای کشورمان  است و این انتظار می رود که تغییر کلمات هیچ تأثیری بر روی  برآورد ایران در رابطه با گفت وگوهای جدید نداشته باشد.

 تحلیلگر سیاست خارجی تشریح کرد: همانطور که موضع اصولی ایران از ابتدا هم همین  بوده که اگر طرف های دیگر،  تعهدات برجام را به درستی انجام می دادند راه برای سایر جنبه های اختلافات که در برجام وجود داشت هم باز می شد. از آنجایی که رایزنی در این باره در یک سال و نیم گذشته رخ نداده و البته پیش از آن هم وضعیت بر همین  صورت بود؛ بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران  مجبور باشد، مذاکرات به اصطلاح جامع را یا مذاکرات فراتر از آنچه در برجام قرار گرفته بود را مورد بحث قرار دهد.

حسینی در رابطه با محور های گفت وگو درمذاکرات کشور های ۴+۱ بیان کرد:  این نشست ها دوره ای است، سال های اخیر هم در حاشیه نشست مجمع عمومی این نشست ها برگزار شده و صرفا برای عرضه و بحث درباره نحوه اجرای برجام رایزنی شده است.

کارشناس سیاست خارجی در پایان اظهار کرد:  موضوع حمایت اروپا از برجام ادامه دارد و عملیاتی کردن آن در آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت، به نظر می رسد به دلیل عدم پایبندی اروپا به تعهدات خود و ناتوانی اش از عملی کردن اینستکس، همچنین  عدم توانایی در تحقق وعده فرانسه برای تخصیص اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری،  نشست ایران با کشورهای باقی مانده در برجام، چندان دوستانه نباشد، ولی  رایزنی ها همچنان در چارچوب برجام رخ داده است.

انتهای پیام/


حمایت کلامی طرف‌های اروپایی از برجام تاثیرگذار نیست/ اروپا تنها یک قدم تا نابودی کامل برجام فاصله دارد
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها