بازدید: 13

پس گرفتن یک جایزه ادبی به دلیل حمایت از فلسطین

جایزه ادبی «نلی زاکس» آلمان از اعطای جایزه نقدی به «کامیلا شمسی» برنده امسال این رویداد ادبی به دلیل فعالیتش علیه اسرائیل خودداری کرد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپندنت، جایزه ادبی «نلی زاکس» که به نام شاعر آلمانی برنده نوبل برگزار می شود، امسال «کامیلا شمسی» نویسنده بریتانیایی- پاکستانی را به عنوان برنده نهایی خود اعلام کرده بود، اما پس از چند روز و در تصمیمی عجیب هیئت داوران آلمانی این جایزه ادبی اعلام کرد به سبب نقش این نویسنده در بایکوت اسرائیل و فعالیت هایش در حمایت از مردم فلسطین از تصمیم خود صرف نظر کرده و جایزه ۱۵هزار یورویی را به این نویسنده نخواهد داد. هیئت داوران جایزه «نلی زاکس» دو هفته پیش «کامیلا شمسی» را برنده نهایی خود اعلام کرده و او را به عنوان نویسنده ای توصیف کرده بود که میان جوامع پیوند برقرار می کند، اما زمانی که از فعالیت های سیاسی او باخبر شده، زیر رأی اولیه خود زده است.

بنا بر اعلام، جایزه ادبی «نلی زاکس» به یاد شاعر برنده نوبل توسط شهر دورتموند آلمان به نویسندگانی تعلق می گیرد که در جهت ایجاد و بهبود ارتباط فرهنگی میان افراد فعالیت می کنند و «میلان کوندرا» و «مارگارت اتوود» از جمله برندگان مطرح پیشین آن هستند. «کامیلا شمسی» که از جمله نویسندگان حامی بایکوت فرهنگی اسرائیل است در واکنش به این تصمیم عجیب گفت، جای اندوه و تأسف بسیار فراوانی است که هیئت داوران تسلیم فشار ها شده و نام نویسنده ای را حذف کرده که در جهت آزادی وجدان و بیان فعالیت می کند. «کامیلا شمسی» که سال گذشته برای نگارش رمان «آتش خانگی» موفق به کسب جایزه ۳۰ هزار پوندی ادبیات داستانی زنان شده، همچنین فاش کرد که شهر دورتموند آلمان از انتشار بیانیه او خودداری کرده است.

پس گرفتن یک جایزه ادبی به دلیل حمایت از فلسطین
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها