بازدید: 18

پهلوانان دیروز، قهرمانان امروز

روزگار سختی را سپری کردند و یک تنه مقابل همه دنیا ایستادند، اما نه تنها کوتاه نیامدند و از آرمان‌ها و اهدافشان عقب ننشستند بلکه پس از پایان جنگ تحمیلی در جبهه‌ای دیگر اهدافشان را دنبال کردند.
سرویس ورزشی جوان آنلاین: روزگار سختی را سپری کردند و یک تنه مقابل همه دنیا ایستادند، اما نه تنها کوتاه نیامدند و از آرمان ها و اهدافشان عقب ننشستند بلکه پس از پایان جنگ تحمیلی در جبهه ای دیگر اهدافشان را دنبال کردند. پس از پایان هشت سال دفاع مقدس جانبازان سرافراز تلاش کردند دین خود را به شکلی دیگر به وطن ادا کنند. ورزش قهرمانی عرصه جدیدی بود برای آن هایی که از تلاش برای گرفتن حق واقعی خود هرگز خسته نمی شوند.
شروع جنگ تحمیلی جوانان غیور کشور را به جبهه های حق علیه باطل کشاند و برخی به شهادت رسیدند و پاداش رشادت های خود را گرفتند و جانبازان که از فیض شهادت محروم ماندند همچنان در میادین مختلف حضور فعال دارند. بسیاری از این جانبازان پس از اتمام جنگ و به رغم محدودیت های جسمانی ای که داشتند پا به عرصه ورزش گذاشتند. در هشت سال دفاع مقدس ورزش کشور هرگز تعطیل نشد و پس از جنگ با ورود جانبازان، ورزش معلولین جان دوباره ای گرفت. تعداد زیادی از رزمندگانی که در زمان جنگ دچار آسیب، قطع عضو یا حتی آسیب نخاعی شده بودند با همان روحیه جنگندگی همیشگی به میدان ورزش آمدند تا این بار توانایی هایشان را در این عرصه محک بزنند.
قهرمانان دیروز در این سال ها با درخشش در آوردگاه های مختلف پهلوانان امروز ورزش لقب گرفته اند. الحق والانصاف با آمدن جانبازان نگاه ها به ورزش معلولین تغییر کرد و همه به سمت حرفه ای گری و توجه ویژه به این عزیزان قدم برداشتند. ورزشکاران جانباز در کنار ورزشکاران معلول تمرین کردند و هرگز دست از تلاش نکشیدند. آن ها به معنای واقعی کلمه ثابت کردند که معلولیت محدودیت نیست. پا گذاشتن به عرصه قهرمانی قطعاً برای جوانان برومندی که روزگاری خود اهل ورزش بودند دشواری های خاص خود را دارد، اما همانطور که اشاره شد روحیه جنگندگی و تسلیم ناپذیری، آن ها را در رسیدن به افتخاری دیگر یاری کرد تا امروز ورزش جانبازان و معلولین ایران یکی از برترین های جهان محسوب شود. عملکرد کاروان پارالمپیک کشورمان به خوبی این ادعا را ثابت می کند؛ پارالمپین های ما هر بار که به بازی های پارالمپیک رفته اند با درو کردن مدال های خوشرنگ بار ها سرود ایران را در جهان طنین انداز کرده اند. در بازی های پاراآسیایی نیز ورزشکاران کشورمان جزو قدرت های قاره کهن محسوب می شوند.
اقتداری را که ورزش معلولین ایران امروز به آن افتخار می کند علاوه بر پشتکار معلولین، مدیون جانبازانی هستیم که به رغم مشکلات جسمانی امیدوارانه وارد گود شدند و امید و انگیزه را به بخش های دیگر ورزش کشور تزریق کردند. بسیاری از این افتخارآفرینان حالا پا به سن گذاشته اند ولی با این حال همچنان با ممارست و کوشش خود را برای رقابت های آینده آماده می کنند. با در نظر گرفتن نقش تأثیرگذار ورزش جانبازان انتظار می رود مسئولان نیز دین خود را به این قهرمانان ادا کنند. بی توجهی، نادیده گرفتن تلاش ها و عمل نکردن به وعده ها همان گلایه های همیشگی ورزشکاران ایرانی از مدیرانی است که وظایفشان را به سادگی فراموش می کنند. با توجه به شرایط و سختی هایی که آن ها تحمل می کنند تأمین امکانات سخت افزاری و حمایت های مادی و معنوی اصلی ترین خواسته ورزشکاران جانباز و معلول از مسئولان ارشد ورزش به شمار می رود. آن ها سال هاست منتظرند نگاه های آقایان به المپیکی ها و پارالمپیکی ها یکسان شود و دیگر خبری از تبعیض نباشد. البته یکسان شدن جوایز و پاداش های مدال آوران بازی های پاراآسیایی و پارالمپیکی با مدال آوران آسیایی و المپیکی قدمی مثبت در تحقق این آرزو بود که خوشبختانه چند سالی از اجرایی شدن آن می گذرد. به هیچ وجه نباید و نمی توان زحمات و تلاش های شبانه روزی جانبازان ورزشکار را نادیده گرفت. اعتقاد راسخ، روحیه مبارز و تأکید آن ها بر حفظ آرمان ها نعمتی برای ورزش است که باید بیش از این ها قدرشان را بدانیم. در زمانه ای که دشمنان از هر فرصتی برای مأیوس کردن مردم استفاده می کنند و تبلیغاتشان علیه کشورمان را روز به روز افزایش می دهند، ورزش یکی از راه هایی است که می تواند در خنثی کردن دسیسه های طراحی شده نقش مهمی ایفا کند. وقتی مدال آور جانباز ایرانی روی سکو می رود و مقتدرانه مدالی خوشرنگ را به گردن می آویزد، به دنیا نشان می دهد همچنان پای ارزش هایش ایستاده است و برای سرافرازی کشورش با دنیا مبارزه می کند. این همان موضوعی است که دشمنان از آن هراس دارند و بار ها نیز برای زیر سؤال بردن اتحاد و باور های این عزیزان تلاش کرده اند، اما هر بار نقشه هایشان نقش برآب شده است.

پهلوانان دیروز، قهرمانان امروز
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها