بازدید: 11

شعار «السیسی برود» در التحریر قاهره

مصری‌ها برای اولین بار بعد از چند سال تظاهراتی را علیه دولت عبدالفتاح سیسی در میدان التحریر برگزار کردند. اعتراض‌های گسترده در مصر درحالی به راه افتاده که رئیس‌جمهور این کشور برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: در واقع مصر روز جمعه روزی استثنایی را سپری کرد، به طوری که هزاران شهروند به خیابان ها آمدند و فریاد عبدالفتاح سیسی باید برود را سر دادند؛ گامی که سرآغاز خیزش مردمی در انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ را تداعی می کند. به گزارش شبکه الجزیره، مصری ها برای اولین بار پس از چند سال، تظاهراتی را در میدان التحریر قاهره برگزار کردند و علیه سرنگونی نظام شعار سر دادند. فعالان شبکه های اجتماعی تصاویری از تظاهرکنندگان منتشر کردند که تصاویر رئیس جمهور این کشور را در دو شهر دمیاط و المنصوره پایین می کشیدند. صد ها تظاهرکننده نیز در شعار هایی علیه سیسی خواستار کناره گیری او شدند و تصاویر او را پاره کردند. ایاد بغدادی، فعال توئیتری نوشت: «بفرمایید، دونالد ترامپ «دیکتاتور محبوب» در مسیرش به شهر نیویورک و نزد شماست و می توانید او را نگه دارید، مصری ها نمی خواهند او بازگردد.»

برای اولین بار از زمان سقوط دولت محمد مرسی از طریق کودتای نظامی در سوم ژوئیه ۲۰۱۳ است که میدان التحریر در مرکز قاهره شاهد حضور صد ها شهروند مصری در مخالفت با نظام عبدالفتاح سیسی است. تظاهرکنندگان توانستند خود را به میدان های اصلی مصر از جمله میدان التحریر که نماد انقلاب ژانویه است، برسانند در حالی که این میدان طی سال های گذشته به روی تظاهرات ها و تجمعات مردمی بسته بود، اما نیرو های امنیتی این بار برخلاف سابق برخورد خشونت آمیزی با تظاهرکنندگان نداشتند. همچنین استان های اسکندریه، سوئز، دقهلیه، الغربیه و دمیاط شاهد تظاهرات هایی در محکومیت سیسی و نظامش بود. این خیزش جدید در پاسخ به دعوت هنرمند و تاجر و پیمانکار مصری یعنی محمد علی به پا شده که معتقد است اولین هدفش را عملی کرده و ترس ناشی از چند سال سرکوب را شکسته است.

محمد علی بعد از خروج تظاهرکنندگان متعهد به برداشتن گام های بعدی شده و از محمد زکی، وزیر دفاع مصر خواسته سیسی را به دلیل ریختن خون مصری ها بازداشت کند.

شعار «السیسی برود» در التحریر قاهره
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها