بازدید: 11

امام خمینی (ره): خاک بر سر من‏‎ ‎‏که بخواهم خون شما ریخته شود و من استفاده اش را ببرم!

آنچه در ادامه آمده مصاحبه‌ای غیرحضوری با حضرت امام خمینی (ره) در باب ساده‌زیستی ایشان و تأکیداتشان بر لزوم پرهیز از خوی کاخ‌نشینی است که مطابق بیانات گوهربارشان تنظیم و در برخی موارد با حفظ شاکله اصلی خلاصه شده است.
سرویس سیاست جوان آنلاین: در روزگاری که شاهان برای خود کاخ ها بنا می کردند و به دنبال مهمانی های پر زرق و برق بودند، روح خدا در نجف اشرف در خانه ای محقر و فرسوده در یکی از کوچه های «شارع الرسول» اجاره نشین بود. بعد از پیروزی انقلاب نیز همچون بسیاری از مستضعفین، به صورت مستأجر و در منزلی با ۷۰ متر زیربنا مستقر بود. (۱) وضعیت زندگی امام امت به گونه ای بود که اغلب خبرنگاران خارجی از شدت سادگی، تعجب و سؤال می کردند «واقعاً خانه ایشان همین است؟» (۲) سادگی زندگی او حتی پس از فوت نیز آزادیخواهان جهان را متأثر می کند. فیدل کاسترو در سفر خود به ایران، پس از بازدید از منزل امام (ره) می گوید: «بزرگان و شخصیت های عظیم در جا های کوچک منزل می کنند و این خاص شخصیت های بزرگ جهان است.» (۳) آنچه در ادامه آمده مصاحبه ای غیرحضوری با حضرت امام خمینی (ره) در باب ساده زیستی ایشان و تأکیداتشان بر لزوم پرهیز از خوی کاخ نشینی است که مطابق بیانات گوهربارشان تنظیم و در برخی موارد با حفظ شاکله اصلی خلاصه شده است.

شکی نداریم شما از برجسته ترین شخصیت های سیاسی و معنوی قرن اخیر هستید؛ از این حیث جنبه های شخصی زندگی شما برای بسیاری جذبه دارد و مشتاقند بدانند در سبک زندگی خود چه مسیری را دنبال کرده اید که به چنین مقامی دست یافته اید.

بسم الله الرحمن الرحیم. وقتی سعادت ها را سنجش می ‏کنیم، می ‏بینیم که سعادتمند ها آن هایی بودند که در کوخ ها بودند؛ طبع کاخ ‏نشینی، توجه به عیش و عشرت و توجه به دنیا و توجه به مال و منال است و شهوت و شکم این طبقه را مهلت نمی دهد در یک امر تفکری وارد بشوند و فکر بکنند. آن هایی که اختراع کرده ‏اند، آن هایی که زحمت کشیده ‏اند و کتاب های ارزنده تحویل جامعه داده ‏اند در هر رشته ‏ای، این کوخ‏نشینان بوده ‏اند. طبع کاخ‏نشینی منافات دارد با تربیت صحیح، منافات دارد با اختراع، تصنیف، تألیف و زحمت. (۱/۱/۶۲)

شما نه هیچ گاه از جهت ارث پدری دستتان خالی بوده است نه از نظر وجوهات شرعی. با این حال برای مثال وقتی در نجف مرسوم بود بسیاری از آقایان برای فرار از گرما در نزدیک فرات خانه ای داشتند اجازه ندادید برای شما منزلی تهیه شود. حتی اجازه ندادید در اتاقتان کولر بزنند و برای فرار از گرمای تابستان در اتاق نمی ماندید و حیاط را فرش کرده بودید. چرا راضی به این کار ها نبودید؟

اول آنکه مگر آن زمان در نجف همه طلبه ها کولر داشتند که ما داشته باشیم؟ (۴) و دوم آیا می توانستم به کوفه بروم و دنبال رفاه خود باشم، در حالی که بسیاری از مردم ایران در سیاهچاله ها به سر می بردند؟ (۵)

بعد از پیروزی انقلاب هم با وجود هدایای بسیاری که به جنابعالی داده می شد ظاهراً هیچ کدام را نپذیرفتید و حتی چند باغ وسیع را بعد از قبول به عنوان هدیه به کشاورزانی که روی آن کار می کردند منتقل کردید. دلیل این همه تأکید بر ساده زیستی در زندگی شخصی و مراقبت از آن برای چیست؟ چرا به خود سختی می دهید؟

در زمانی که خداوند بر علما و روحانیون منت نهاده و اداره کشور بزرگ و تبلیغ رسالت انبیا را به آنان محول فرموده است، [نباید]از زی روحانی خود خارج [شویم]و [باید]از گرایش به تجملات و زرق و برق دنیا که دون شأن روحانیت و اعتبار نظام است، پرهیز [کرده]و بر حذر [باشیم]که هیچ آفت و خطری برای روحانیت و برای دنیا و آخرت آنان، بالاتر از توجه به رفاه و حرکت در مسیر دنیا نیست. (۶/۵/۶۶) خوی کاخ نشینی اسباب این می شود که انحطاط اخلاقی پیدا شود. اکثر این خوی های فاسد، از طبقه مرفه به مردم دیگر صادر شده است. (۱/۱/۶۲).

اما شما رهبر این کشور هستید و قطعاً هیچ یک از محبان شما ناراضی نیست در خانه ای بهتر و با امکانات بیشتر زندگی کنید.

من خادمی از همه شما ها هستم و قضیه رهبری و‏‎ ‎‏غیررهبری در کار نیست؛ قضیه نهضت است و صف واحد، همه با هم. (۱۱/۱۲/۵۷) خدا می داند شخصاً برای خود ذره ای مصونیت و حق و امتیاز قائل نیستم. (۳/۱۲/۶۷) من هیچ حقی ندارم. شما خون دادید. شما ها به میدان رفتید؛ شما ها مبارزه کردید؛ ‎ما هیچ حقی نداریم. ما باید برای شما خدمت کنیم. خودمان نباید استفاده کنیم. خاک بر سر من که بخواهم استفاده عنوانی از شما بکنم! خاک بر سر من‏‎ ‎‏که بخواهم خون شما ریخته بشود و من استفاده اش را ببرم! (۱۵/۳/۵۸)

انجمن اسلامی دانشجویان مقیم امریکا در جزوه ای آورده اند شما به عنوان رهبر نهضت، یک وجب زمین ندارید. این صحیح است؟

دروغ است، ما در خمین زمین داریم که الان در اختیار اخوی پسندیده است ولی خرج نیازمندان می کنند ولی دلیل نمی شود که زمین ندارم. (۶)

یعنی زمین را وقف کرده اید؟

اینجانب حق خود را واگذار کرده ام به کسانی که خانه ساخته یا می خواهند بسازند از فقرا و مستمندان. (۷)
 
عده ای معتقدند ساده زیستی منجر خواهد شد سران کشور های دنیا با حالتی تحقیرآمیز به دولت و رهبر ایران بنگرند. نظر شما درباره این گفته چیست؟

این خوف را در خودتان راه ندهید. شما گمان نکنید چنانچه ساده عمل کنید، تحقیر خواهید شد. خیر، این حرف، حرف غربزده هاست که خیال می کنند اگر مثل غرب نباشیم، تحقیر می شویم. (۱۴/۱۰/۵۹) قدرت به این نیست که ظرف طلا [و]نقره باشد؛ قدرت، بزرگی و عظمت به این نیست که پرده ها [و]مبل ها کذا باشد، از مال این ملت ضعیف! خود ملت توی این غار ها زندگی بکند و شما در کاخ های دادگستری و در کاخ های نخست‏وزیری؟! تعدیل کنید خودتان را؛ اگر از خودتان شروع نکنید نمی ‏توانید اصلاح کنید. (۱۵/۱۲/۵۷) عظمت انسان به لباس و کلاه و اتومبیل و - نمی دانم - پارک و امثال ذلک نیست. انسان حقیقتی است که آن حقیقت اگر بروز کند شرافتمند است، عظمت دارد. (۲۴/۱۰/۵۹) شما گمان نکنید که اگر با چندین اتومبیل بیرون بیایید وجهه تان پیش مردم بزرگ می شود، آن چیزی که مردم به آن توجه دارند، اینکه زندگی شما ساده باشد. آن ها که جمهوری اسلامی را به پا کردند، مردم عادی هستند، اگر خدای نخواسته، نفوس این مردم از ما منحرف بشود، ضرر آن برای ما تنها نیست، بلکه برای اسلام است و ما باید [مردم را]حفظ کنیم و حفظ آن به این است که زندگی ما ساده و عادی باشد، ما باید خیلی مواظب باشیم. (۲۵/۴/۶۴)

به نظر شما ساده زیستی مسئولان چه مواهبی به همراه دارد؟

در طول تاریخ، اسکلت حکومت ها را اشراف و اعیان تشکیل می دادند، کسانی که از اول کودکی تا آن وقتی که به حکومت رسیدند در مهد آرامش و رفاه بار آمدند. (۱۱/۵/۶۲) وقتى کسى احساس نکند که فقر معنایش چیست، گرسنگى معنایش چیست، این نمى‏تواند به فکر گرسنه ها و به فکر مستمندان باشد. لکن آنهایى که در بین همین جامعه بزرگ شدند و احساس کردند فقر چیست، دیدند، چشیدند فقر را، احساس مى‏کردند، ملموسشان بوده است که فقر یعنى چه، این ها مى‏توانند به حال فقرا برسند. (۱/۱/۶۲) دولت واقعاً باید با تمام قدرت دل بسوزاند برای محرومان، مثل پدری که بچه هایش اگر گرسنه بمانند، چطور با دل افسرده دنبال این می رود که آن ها را سیر بکند، یک دولت تابع امیرالمؤمنین باید این طور باشد. (۴/۷/۶۲)

اگر به رغم تأکیدات شما مسئولان پایبند به ساده زیستی نباشند و کاخ نشین شوند، چه تبعاتی ایجاد خواهد شد؟

سرچشمه همه مصیبت های ملت ها این است که متصدیان امورشان از اشراف و اعیان باشد. (۷/۶/۶۸) آن روزى که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز باید فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزى که رئیس جمهور ما خداى نخواسته به کاخ‏نشینى توجه بکند، آن روز است که انحطاط براى خود و براى کسانى که با او تماس دارند پیدا مى‏شود. آن روزى که مجلسیان خوى کاخ‏نشینى پیدا کنند خداى نخواسته، آن روز است که ما براى این کشور باید فاتحه بخوانیم؛ آن روزى که توجه اهل علم به دنیا شد و توجه به این شد که خانه داشته باشم چطور، و زرق و برق دنیا خداى نخواسته در آن ها تأثیر بکند، آن روز است که باید ما فاتحه اسلام را بخوانیم؛ آن روزى که زرق و برق دنیا پیدا بشود و شیطان در بین ما راه پیدا کند و راهنماى ما شیطان باشد، آن روز است که ابرقدرت ها مى‏توانند در ما تأثیر کنند و کشور ما را به تباهى بکشند. (۱/۱/۶۲)

به عنوان کلام آخر توصیه شما به مردم و آزادمردان جهان چیست؟

اگر بخواهید بی خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع کنید، خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید. مردان بزرگ که خدمت های بزرگ برای ملت های خود کرده اند اکثر ساده زیست و بی علاقه به زخارف دنیا بوده اند. آن ها که اسیر هوا های پست نفسانی و حیوانی بوده و هستند برای حفظ یا رسیدن به آن تن به هر ذلت و خواری می دهند و در مقابل زور و قدرت های شیطانی خاضع و نسبت به توده های ضعیف ستمکار و زورگو هستند ولی وارستگان به خلاف آنانند چراکه با زندگانی اشرافی و مصرفی نمی توان ارزش های انسانی- اسلامی را حفظ کرد. (۷/۳/۶۳) ملت در سرتاسر کشور توجه داشته باشند رئیس جمهور و وکلاى مجلس از طبقه‏اى باشند که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه‏داران و زمین خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات که تلخى محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمى‏توانند بفهمند. (وصیت نامه)

امام خمینی (ره): خاک بر سر من‏‎ ‎‏که بخواهم خون شما ریخته شود و من استفاده اش را ببرم!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

گزارش پلیس در مورد راهپیمایی صبح امروز تهران

گزارش پلیس در مورد راهپیمایی صبح امروز تهران

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد