بازدید: 15

آدرس منطقه‌ای خانه‌های نقلی

منبع : فرارو کد خبر: 2055778
نکته جالب آنکه طبق بررسی‌های انجام شده شکاف زیاد شکل گرفته میان قدرت خرید متقاضیان و سطح قیمتی بازار مسکن از یک سو و تعداد محدود آپارتمان‌های نقلی در پایتخت سبب شده تا چالش اصلی مسکن در تهران از «بدمسکنی» به پدیده «مسکن نایابی» تغییر پیدا کند.

موقعیت جغرافیایی خانه های نقلی در پایتخت به لحاظ منطقه قرارگیری این املاک، شناسایی شد. وضع موجود آپارتمان های با مساحت کمتر از ۵۰ مترمربع در تهران نشان می دهد عمده این واحدها در مناطق جنوبی شهر قرار دارد؛ به طوری که ۱۰ درصد از کل این خانه ها در منطقه ۱۵ واقع شده است. ۱۲ درصد از کل ۳ میلیون واحد مسکونی موجود در پایتخت، آپارتمان نقلی محسوب می شود. مدیران شهر در چارچوب اجرای مسکن اجاره ای قصد دارند در دو موقعیت مکانی، عرضه نقلی ها را افزایش دهند.

به گزارش دنیای اقتصاد، نشانی خانه های نقلی فعلی و آتی پایتخت مشخص شد. بررسی وضع موجود واحدهای مسکونی پایتخت نشان می دهد در حال حاضر از مجموع ۳ میلیون واحد مسکونی در حال استفاده در مناطق ۲۲ گانه پایتخت، ۳۷۸ هزار واحد مسکونی کمتر از ۵۰ مترمربع زیربنا دارند. این حجم خانه های نقلی پایتخت که ۱۲ درصد موجودی مسکن در حال استفاده شهروندان تهرانی را تشکیل می دهد (بدون احتساب خانه های خالی)، عمدتا در نیمه جنوبی شهر واقع شده اند. مدیریت شهری در طرح اولیه پیشنهادی به دولت که «مسیر مشارکت شهرداری در عرضه مسکن استیجاری» را مشخص می کند، تمرکز بر نوسازی ۳۰۰ هزار پلاک کم دوام مناطق فرسوده را نقطه استارت احداث خانه های نقلی در قالب این طرح معرفی کرده است.

 در جلسه چکش کاری طرح مسکن اجاره ای که با تدبیر رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران و با حضور جمع زیادی از کارشناسان، صاحب نظران بخش خصوصی و مقامات قبلی و کنونی دستگاه های مختلف دولتی برگزار شد، طرح اولیه شهرداری برای مشارکت در طرح مسکن اجاره ای دولت رونمایی و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مطابق با اعلام مدیران شهرداری، «ساخت خانه های نقلی» در مناطق فرسوده شهری و زمین های بدون کاربری متعلق به دولت، می تواند چالش «مسکن نایابی» گروهی از متقاضیان مصرفی پایتخت را حل کند. مقایسه نشانی فعلی و آتی خانه های نقلی پایتخت محدوده و نحوه ورود شهرداری به این حوزه را مشخص می کند.

آخرین داده های آماری منتشر شده از وضعیت واحدهای مسکونی شهر تهران حاکی از آن است که فقط حدود ۱۲ درصد از واحدهای مسکونی در حال استفاده از شهر تهران به خانه های نقلی کمتر از ۵۰ مترمربع اختصاص دارد. این آمار ها نشان می دهد در ۲۲ منطقه شهر تهران، از مجموع سه میلیون واحد مسکونی در حال استفاده (بدون احتساب خانه های خالی)، ۳۷۸ هزار واحد مسکونی کمتر از ۵۰ مترمربع زیربنا دارند. نکته جالب آنکه، اگرچه آپارتمان های نقلی تا پیش از جهش اخیر در بازار مسکن، مورد توجه دهک های درآمدی یک تا ۳ برای اجاره یا خرید بودند اما مطابق با بررسی های انجام شده از سوی شهرداری تهران، در حال حاضر تحت تاثیر جهش قیمتی رخ داده در بازار معاملات مسکن، بخش زیادی از تقاضای مصرفی موجود در بازار به دلیل کاهش قدرت خرید، به سراغ خانه های با متراژ کمتر از ۵۰ مترمربع می روند. طبق بررسی های مدیریت شهری در حال حاضر پراکندگی خانه های نقلی در نیمه شمالی شهر نسبت به نیمه جنوبی بسیار اندک است. به عنوان مثال اگرچه بخش زیادی از زوج های جوان دهک های ۴ و ۵ منطقه ۵ را برای خرید خانه انتخاب می کنند اما تعداد واحدهای نقلی در این منطقه حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی است. در منطقه ۲ نیز فقط ۷ هزار آپارتمان نقلی وجود دارد. طبق این آمار، بیشترین خانه های نقلی در منطقه ۱۵ قرار دارد. به طوری که ۱۰ درصد معادل ۳۷ هزار واحد مسکونی با متراژ کمتر از ۵۰ مترمربع در این محدوده از شهر تهران واقع شده اند.

نکته جالب آنکه طبق بررسی های انجام شده شکاف زیاد شکل گرفته میان قدرت خرید متقاضیان و سطح قیمتی بازار مسکن از یک سو و تعداد محدود آپارتمان های نقلی در پایتخت سبب شده تا چالش اصلی مسکن در تهران از «بدمسکنی» به پدیده «مسکن نایابی» تغییر پیدا کند. پدیده بدمسکنی به وضعیتی اطلاق می شود که خانوارها امکان سکونت در یک واحد مسکونی با کیفیت و استاندارد حداقلی در محدوده اصلی شهر را نداشته باشند. عمده این خانوارها در سکونتگاه های غیررسمی، حاشیه ای یا بافت فرسوده زندگی می کنند. مدیران شهری معتقدند با توجه به تغییرات رخ داده در وضعیت بازار مسکن طی یک سال اخیر، بخش زیادی از دهک های جامعه به پدیده جدیدی به نام «مسکن نایابی» دچار شده اند. به این معنا که علاوه بر دو دهک اول که عمدتا به پدیده بدمسکنی دچار هستند، دهک های ۳، ۴ و ۵ نیز امکان تامین مسکن را ندارند. مدیریت شهری پایتخت برای رفع این چالش با پذیرش دعوت دولت برای حضور در طرح مسکن اجاره ای با تاکید بر آنکه حضور در این طرح به معنای دخالت مستقیم و تصدی گری نیست، محدوده حضور و مشارکت خود را تعریف کرد. در طرح اولیه شهرداری که در این نشست رونمایی شد، مدیریت شهری ساخت واحدهای مسکونی نقلی، با متراژ کمتر از ۵۰ مترمربع را در محدوده ۳۰۰ هزار پلاک کم دوام شهری هدف گذاری کرده است. مدیریت شهری معتقد است واگذاری اراضی دولتی بدون کاربری و بدون استفاده در محدوده شهری نیز می تواند نقش مهمی در کاهش هزینه های ساخت جهت احداث مسکن قابل استطاعت برای دهک های درآمدی ۳ تا ۵ داشته باشد. نکته مهمی که در طرح پیشنهادی مدیریت شهری بر آن تاکید شده این است که واحدهای مسکن اجاره ای از ویژگی «اختلاط» برخوردار باشد. به این معنا که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از واحدهای یک مجتمع مسکونی در محدوده های تعریف شده به این طرح اختصاص پیدا کند تا واحدهای عرضه شده از طریق این طرح، دارای برچسب مشخصی نباشد و در عین حال از بروز پدیده های اجتماعی ناشی از تجمع این واحدها در یک مجتمع مسکونی جلوگیری شود.

مدیران شهری و دولتی حاضر در این جلسه بر یک اصل اساسی در خصوص نحوه مشارکت در عرضه مسکن استیجاری نیز تاکید داشتند. از دیدگاه آنها، خط قرمز اصلی در اجرای این طرح، مداخله مستقیم دولت و شهرداری برای ساخت وساز است. به گفته آنها تجربه های ورود مستقیم دولت یا هر نهاد عمومی به عرصه ساخت وساز، سه پیامد اصلی را به دنبال داشته است. «افزایش طول دوره ساخت»، «کاهش کیفیت ساخت» و «بالارفتن هزینه تمام شده» سه پیامد اصلی حضور و مداخله مستقیم دولت یا هر نهاد عمومی برای احداث مسکن در کشور بوده است. تجربه ای که به شکل مشخص در اجرای طرح مسکن مهر قابل پیگیری است. مدیریت شهری همچنین برای هدایت سکان ساخت وساز در قالب مسکن اجاره ای، «اخذ مالیات سالانه بر املاک» را به عنوان یک نوع مالیات شهری یکی از پیش شرط های اصلی برای جلوگیری از خروج مداوم خانوارها از محدوده اصلی شهر عنوان کردند.

از دیدگاه مدیران شهری در صورت راه اندازی سیستم مالیات شهری، یک منبع پایدار برای شهر ایجاد خواهد شد که از طریق آن شهرداری می تواند اهرمی برای اعمال تخفیف های بیشتر در هزینه صدور پروانه ساختمان و بسته های تشویقی برای سازندگان بخش خصوصی به کار بندد.

بررسی ها از چگونگی اجرای این پیشنهاد شهرداری حاکی از آن است که با توجه به آنکه در حال حاضر متوسط قیمت فروش یک واحدمسکونی حدود یک میلیارد تومان در شهر تهران برآورد می شود و با لحاظ این موضوع که به طور طبیعی در هر ماه حدود ۶ هزار واحد مسکونی در مناطق مختلف پایتخت خرید و فروش می شود (هم اکنون با توجه به رکود بازار معاملاتی، حدود ۳ هزار واحد در یک ماه در شهر تهران معامله شده اند)، اگر نیم درصد از قیمت فروش واحدهای مسکونی به مالیات شهری اختصاص پیدا کند، سالانه شهرداری تهران از این محل حدود ۴۰۰میلیارد تومان درآمد پایدار کسب خواهد کرد. درآمدی که می تواند به شکل های مختلف صرف کاهش هزینه های ساخت وساز همچون حذف هزینه صدور پروانه ساختمانی شود.

هر چند مدیران شهری حاضر در این جلسه معتقد بودند با رعایت این خطوط قرمز، شهرداری تهران می تواند به حوزه عرضه مسکن اجاره ای ورود کند اما برخی از حاضران جلسه، نگاهی مخالف با این دیدگاه را داشتند. از دیدگاه گروهی از کارشناسان، تنگنای مالی شهرداری و همچنین لبریز شدن سقف جمعیت پذیری در پایتخت براساس اسناد فرادست شهری، دو مانع بزرگ برای حضور شهرداری در این عرصه است. به گفته آنها ارائه بسته های تشویقی همچون تراکم و تخفیف در هزینه های صدور پروانه ساختمانی دو ابزار مهم شهرداری برای مشارکت در این طرح است.

دو ابزاری که طی سال های گذشته از سوی شهرداری برای اجرای طرح های دولتی و همچنین نوسازی بافت فرسوده ارائه شده اما دولت هیچ گاه به جبران تعهدات خود در این حوزه اقدام نکرده است. به گفته آنها، شهرداری ها فقط در صورت ایجاد مدیریت یکپارچه شهری می توانند در این حوزه به صورت موثر حضور داشته باشند. هرچندکه مدیران شهری در پاسخ به این نگاه، عنوان کردند اگربنا باشد مطابق با ضوابط اسناد فرادست شهری، سقف جمعیت پذیری شهر تهران رعایت شود از این پس نباید هیچ پروانه ساختمانی جدیدی در شهر صادر شود.

یکی از نکات جالبی که از سوی مدیر سابق وزارت راه و شهرسازی در این جلسه مطرح شد به قانون «تشویق احداث و عرضه واحدهای مسکونی استیجاری» مصوب سال ۷۷ باز می گردد. طبق این قانون، دولت مکلف است سالانه حداقل ۱۰ درصد از واحدهای مسکونی منظور شده در برنامه های ۵ساله را از طریق فراهم کردن تسهیلات لازم برای ساخت مسکن توسط وزارت راه وشهرسازی و عرضه به صورت استیجاری تامین کند. براساس این قانون ۵۰ درصد اعتبار لازم برای احداث واحدهای مسکونی موضوع این قانون، همه ساله در بودجه عمومی منظور و بقیه اعتبار از طریق تسهیلات بانکی تامین شود. همین طور در ماده ۴ این قانون آمده که به دولت اجازه داده می شود به منظور بهره برداری و اخذ مال الاجاره و بازپرداخت وام بانکی مربوط، واحدهای استیجاری احداث شده را به شهرداری های مربوط واگذار کند تا زیر نظر شورای شهر به افراد واجد شرایط واگذار کند. نکته جالبی که در این قانون آمده و برای اجرای طرح مسکن اجاره ای مورد سوال بسیاری از کارشناسان قرار داشت به نحوه واگذاری این واحدها به متقاضیان مربوط می شود.

در ماده پنج این قانون نیز شرایط متقاضیان اجاره یا اجاره به شرط تملیک، با حفظ اولویت برای متقاضیان جوان متاهل و افراد کم درآمد و زنان سرپرست خانوار، میزان اجاره بهای ماهانه، ضریب افزایش سالانه آن، مدت اجاره و سایر شرایط لازم در آیین نامه که بنا به پیشنهاد وزارت مربوطه به تصویب هیات وزیران می رسد، تعیین می شود. از دیدگاه کارشناسان حاضر، تجربه موفق سایر کشورها در زمینه چگونگی واگذاری واحدهای مسکن اجاره ای می تواند مبنای طرح شهرداری قرار گیرد.

آدرس منطقه ای خانه های نقلی


آدرس منطقه‌ای خانه‌های نقلی
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
 • آدرس منطقه‌ای خانه‌های نقلی


  نکته جالب آنکه طبق بررسی‌های انجام شده شکاف زیاد شکل گرفته میان قدرت خرید متقاضیان و سطح قیمتی بازار مسکن از یک سو و تعداد محدود آپارتمان‌های نقلی در پایتخت سبب شده تا چالش اصلی مسکن در تهران از «بدمسکنی» به پدیده «مسکن نایابی» تغییر پیدا کند.
 • دکوراسیون روشن برای خانه‌های نقلی؛ خانه مدرن نسیم و محمد


  در چیدمان خانه‌های نقلی و آپارتمانی امروزی باید نکات مهمی را در نظر گرفت. به دلیل محدودیت فضایی نمی‌توان از هر رنگ و هر سبک یا اندازه‌ای از وسایل استفاده کرد و بهتر است برای خرید هر گونه وسایل قبل از هر اقدامی فضای داخلی منزل را در نظر گرفت.
 • خانه‌های نقلی نایاب شد


  این روزها تقاضا برای خرید خانه‌های نقلی افزایش یافته؛ آن هم به واسطه کاهش قدرت خرید و افزایش قیمت ملک طی سال‌های گذشته.
 • خانه‌های نقلی ارزان می‌شوند؟


  بازار خانه‌های کوچک پررونق است. چیزی بیشتر از نیمی از معاملات مسکن مربوط به خانه‌های کم‌متراژ است.
 • چیدمان خانه‌ی نقلی محبوبه در مشهد!


  من می‌گویم می‌توان خانه را به گونه‌ای طراحی کرد که نشان دهنده فرهنگ و اجتماعی باشد که در آن زندگی می‌کنیم. چه اشکال دارد در دکوراسیون خانه‌های ایرانی از المان‌های سنتی و با اصالت خودمان استفاده کنیم و گرمای خانه را به همه ساکنان هم منتقل کنیم. در این
 • مدل‌های میز ناهارخوری مناسب برای خانه‌های نقلی


  هرچند که فضا عامل محدود کننده قابل توجهی برای برگزاری مهمانی در منزل است، اما این مانع نمی‌شود که برای دورهمی‌های چند نفره به فکر آماده سازی میز ناهارخوری نباشید
 • قیمت اجاره خانه‌های نقلی در تهران


 • افزایش تقاضا برای خانه های نقلی


  این روزها تقاضا برای خرید خانه‌های نقلی افزایش یافته؛ آن هم به واسطه کاهش قدرت خرید و افزایش قیمت ملک طی سال‌های گذشته.
 • قیمت خانه‌های نقلی در تهران +جدول


  در حالی که دولت در سه سال گذشته با ارایه تسهیلات صندوق پس انداز یکم تلاش کرد قدرت خرید دهک‌های متوسط را برای خرید مسکن ترمیم کند، اما افزایش قیمت‌های اخیر این اثر را خنثی کرده و عرضه برای خانه‌های نقلی و متراژ پایین در تهران برای تقاضای ایجاد شده بسی
 • چیدمان خانه‌های نقلی با دکوراسیونی ساده اما شیک


  یک خانه نقلی خانه ای است که زیر ۵۰ متر مساحت داشته باشد، اما داشتن فضای کم دلیل نمی شود که چیدمان خانه های نقلی کاری بسیار سخت و غیرممکن باشد...
 • قیمت اجاره خانه‌های نقلی در تهران +جدول


  همزمان با قرار گرفتن در روزهای پایانی سال فایل اجاره واحدهای مسکونی ریزمتراژ در برخی از محلات و مناطق شهر تهران کمیاب شد.
 • مظنه اجاره‌بهای خانه نقلی در تهران


  آنچه در زیر می‌آید قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره خانه با متراژ پایین در تهران طی فروردین ماه 97 است.
 • جدول/ اجاره‌بهای خانه نقلی در تهران


  در جدول زیر قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره خانه با متراژ پایین در مناطق مختلف تهران در بهمن ماه را مشاهده می‌کنید که این ارقام مربوط به سامانه رسمی املاک می‌باشد.
 • اجاره‌بهای خانه نقلی در تهران +جدول


  آنچه در زیر می‌آید قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره خانه با متراژ پایین در تهران طی دی ماه ۹۶ است.
 • جدول/ اجاره‌بهای خانه نقلی در تهران


  آنچه در زیر می‌آید قیمت معاملات انجام شده رهن و اجاره خانه با متراژ پایین در تهران طی دی ماه 96 است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه رسمی املاک می باشد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها