بازدید: 21

وقتی اَلک وزارت جهاد کشاورزی غیر استاندارد است + سند

منبع : فردا نیوز کد خبر: 2052786
وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد با ارسال نامه‌های جداگانه به وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی با موضوع «تعیین میزان آفت گندم» درباره استاندارد نبودن ابزار خرید تضمینی و آسیب رسیدن به کیفیت و قیمت گندم هشدار دادند.

خبرگزاری تسنیم: موضوع استفاده از الک یا توری غیراستاندارد در مراکز خرید تضمینی گندم و به طبع آن ورود خاک، سنگ و حتی ماسه به صورت عامدانه به چرخه خرید تضمینی گندم با انتشار اولین خبر توسط خبرگزاری تسنیم واکنش های زیاد و متفاوتی را به همراه داشت.

ماجرا از این قرار است که به دلیل استفاده از معیار سنجش غیر استاندارد در مراکز خرید تضمینی گندم بر اساس اعلام مرتضوی رئیس کانون انجمن های صنایع غذایی و انجمن ارز سازان سالانه بخش زیادی خاک، سنگ، ماسه و ضایعات گندم به چرخه خرید تضمینی وارد می شود که این رقم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران تومان می شود.

این امر علاوه بر آنکه باعث ضرر هنگفت از کیسه بیت المال می شود در صورت عدم توجه کارخانه های آردسازی به آرد و نان مصرفی مردم نیز وارد می شود که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران نیز در این ارتباط هشدار داده اند.

متن نامه نگاری صورت گرفته توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان دو نهاد نظارتی به شرح زیر است.

وحید مفید مدیرکل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال نامه ای به اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با موضوع تعیین افت مفید و غیرمفید گندم نوشت:

بازگشت به نامه شماره ۳۸/۷۰۲ مورخ ۱۵/۱/۹۸ در خصوص تعیین افت مفید گندم به اطلاع می رساند هم در استاندارد ملی شماره ۱۰۴ (گندم) و هم در استاندارد ملی شماره ۳۰۰۳ (نحوه تعیین افت) به استفاده از الک ۲*۲۰ میلی متر اشاره شده است. با توجه به اینکه استاندارد های ملی با مشارکت ذینفعان از جمله دستگاه های اجرایی نوشته می شود و به عنوان یک سند رسمی قابل قبول تمام دستگاه ها از جمله این اداره کل می باشد، بنابراین استفاده از الک ۲*۲۰ برای تعیین افت گندم لازم الاجرا و مورد تایید این اداره کل می باشد.

شایان ذکر است که در استاندارد ۷۳۱۰ (الک های آزمون دانه غلات) بند ۵-۲-۲ نیز به صراحت اعلام شده است که نوع الک برای هر نوع غله را استاندارد آن غله مشخص می کند، که در اینجا باید به استاندارد ۱۰۴ روجوع شود.

بنابراین گزارش سال گذشته نیز وحید مرندی مقدم معاونت نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد با ارسال نامه ای به سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی ایران با موضوع «دستورالعمل کیفی خرید گندم داخلی» نوشت:

با عنایت به نامه شماره ۳۷۵۸-۴۲ مورخ ۹۷/۱۰/۹ انجمن صنفی آردسازان ایران، منضم به نامه شماره ۴۲۹۷۰ مورخ ۹۷/۲/۳۰ این سازمان (پیوست می باشند) به استحضار می رساند جهت تعیین افت فرآورده گندم باید مطابق با استاندارد ملی ایران شماره ۳۰۰۳ (غلات و فرآورده های آن - روش تعیین میزان افت گندم) باشد. لکن دستورالعمل کیفی خرید گندم داخلی ۱۳۹۷ تنظیم شده توسط مرکز پژوهش های غلات با استاندارد فوق الذکر مغایرت دارد؛ لذا خواهمشند است دستور فرمایید جهت یکسان سازی استاندارد و دستورالعمل تغییرات لازم اعمال شود.

الک وزارت جهاد کشاورزی غیر استاندارد است

غلامرضا امینی مدیر کل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی وزارت بهداشت و حلال سازمان ملی استاندارد نیز با ارسال نامه ای به نصر سرپرست محترم مرکز پژوهش های غلات با موضوع «در خصوص دستورالعمل کیفی خرید گندم داخلی ۱۳۹۷» نوشت:

عطف به نامه شماره ۷۹/۱۰۰۴۴ مورخ ۹۷/۱/۱۹ کانون انجمن های صنفی صنایع آرد ایران، منضم به ابلاغیه شماره ۵۱/۱۴-۷۴۰۵۱ مورخ ۹۶/۱۱/۲۳ آن مرکز، به استحضار می رساند، با توجه به اینکه دستورالعمل کیفی خرید گندم داخلی ۱۳۹۷ از طرف آن مدیریت تنظیم و ابلاغ شده و همچنین استاندارد ملی ایران به شماره ۳۰۰۳ (غلات و فرآورده های آن - روش تعیین میزان افت گندم) به عنوان منبع و ماخذ دستورالعمل فوق الذکر اشاره شده است لکن در دستور العمل فوق الذکر الک مورد نیاز منافذ ۲ میلیمتر عنوان شده که مغایر با استاندارد مذکور می باشند؛ لذا خواهشمند است دستور فرمایید جهت یکسان سازی استاندارد و دستورالعمل تغییرات لازم اعمال شود.

آسیب به کیفیت و قیمت گندم

بنابراین گزارش وحید مفید مدیر کل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی نیز نامه ای به مدیر عامل شرکت مادر تخصص بازرگانی دولتی ایران با موضوع «تعیین افت مفید گندم» در سال گذشته نوشته است که تکرار ین نامه ها در سال جاری نشان میدهد که وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی و وزارت جهاد کشاورزی ترتیب اثری در این ارتباط نداشتهاند. متن این نامه به شرح زیر است.

پیرو نامه شماره ۶۷۵/۱۵۹۲۵ مورخ ۹۷/۲/۲۶ و عطف به نامه شماره ۵۱/۱۴-۱۲۵۷۸ مورخ ۹۷/۲ مرکز پژوهش های غلات در خصوص تعیین افت مفید و غیرمفید گندم، خواهشمند است دستور فرمایید روش تعیین افت مفید و غیرمفید گندم جهت خرید، ذخیره سازی و تحویل گندم به کارخانه های آرد سازی توسط آن شرکت و میانگین افت مفید و غیرمفید گندم های ذخیره سازی شده اعلام شود. بدیهی است روش مصوب اندازه گیری لازم الاجراست و با توجه به جدول پاکی گندم و اعمال میزان افت در قیمت و تاثیر آن در کیفیت، اندازه گیری افت مفید و غیرمفید باید بر اساس یک روش واحد (استاندارد ملی) صورت گیرد و سایر روش ها آسیب به کیفیت و قیمت وارد می نماید.

تصویر این نامه ها را می توانید در ذیل این مطب مشاهده کنید.

 


وقتی اَلک وزارت جهاد کشاورزی غیر استاندارد است + سند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور

گزارش ۲۲۰ مورد حیوان گزیدگی در بیجار

گزارش ۲۲۰ مورد حیوان گزیدگی در بیجار

کودتا در دیزی‌سرا؛ گزارش یک برکناری در پرسپولیس

کودتا در دیزی‌سرا؛ گزارش یک برکناری در پرسپولیس

گزارش تمرین پرسپولیس/ بازدید پیروانی از امکانات و مصدومیت شدید ترابی/ هواداران علیه ساکت شعار دادند

گزارش تمرین پرسپولیس/ بازدید پیروانی از امکانات و مصدومیت شدید ترابی/ هواداران علیه ساکت شعار دادند

برای تأمین آب آشامیدنی تمهیدات بسیار خوبی فراهم شد/ مشکل امنیتی ـ انتظامی گزارش نشده است

برای تأمین آب آشامیدنی تمهیدات بسیار خوبی فراهم شد/ مشکل امنیتی ـ انتظامی گزارش نشده است

گزارش لحظه به لحظه/ استقلال تهران صفر - فجر سپاسی صفر

گزارش لحظه به لحظه/ استقلال تهران صفر - فجر سپاسی صفر