بازدید: 22

جزییات پرونده «دانشجوی‌جعلی» دانشکده دندانپزشکی!/ دور زدن کنکور شگرد کلاهبرداری

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 2052442
طی چند روز گذشته خبری در رسانه‌ها مبنی بر دستگیری خانم «م.م»دست به دست شد. خانمی که خود را دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معرفی کرد و پایش به رسانه‌ها برای شرح علت موفقیتش در کسب رتبه ۹۲ کنکور هم باز شد.
آفتاب‌‌نیوز :

ماجرا از این قرار است که این خانم ۲۳ به مدت یک سال سر کلاس های درس دندانپزشکی شهید بهشتی حاضر می شد و خود را به عنوان دانشجوی نخبه ای که رتبه ۲ رقمی در یکی از بهترین دانشگاه های کشور (علوم پزشکی شهید بهشتی) کسب کرده در صفحات شخصی مجازی اش معرفی می کرد؛ اما مسئله مهم عدم شرکت او در کنکور بوده است.

خانم "م .م" برای ورود به کلاس بهانه هایی از جمله عدم انتخاب رشته را می آورده و با همین ترفند دو ترم را سپری کرد. او در کلاس ها حاضر می شد و به سایر دانشجویان گفته بود که با پول به دانشگاه راه پیدا کرده و اصلا کنکور نداده است. همین امر باعث اعتراضاتی در بین دانشجویان دندانپزشکی شد و کار را به حراست دانشگاه کشاند. در نهایت عدم شرکت این نخبه قلابی در کنکور و دانشجو نبودن او بر همگان محرز شد.

روز ( دوشنبه، ۲۵ شهریور) رئیس کلانتری ولنجک از دستگیری دختری (۲۳ ساله) که بدون شرکت در کنکور و حتی ثبت نام در دانشگاه اقدام به حضور در کلاس های رشته دندانپزشکی در دانشگاه شهید بهشتی کرده بود، خبر داد. این فرد مدعی بود که با پرداخت چندین میلیارد تومان و بدون شرکت در کنکور، در این دانشگاه ثبت نام کرده است.

این فرد در همان بازجویی هایی اولیه اقرار کرد که هیچگونه ثبت نامی در دانشگاه نداشته و با سوءاستفاده از بی توجهی عوامل حراست در ورودی دانشگاه وارد فضای دانشگاه شده و به خاطر علاقه ای که به رشته دندانپزشکی داشته در کلاس های مربوطه شرکت کرده است. در تحقیقات ماموران مشخص شد که ادعای پرداخت چندین میلیارد تومانی این شخص به هیچ عنوان صحت نداشته است.

براساس تحقیقات؛ این خانم تنها با غفلت عوامل حراست وارد دانشگاه شده و با غفلت استادان به تحصیل ادامه داده است.

فرد خاطی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام فیلمی را منتشر کرده و گفته است: دانشجوی قلابی نیستم و از هیچ راه غیرقانونی وارد دنشگاه شهید بهشتی نشدم. با رزومه و اعتبار علمی مجوز ورود به دانشگاه را گرفتم. در کشور آلمان و دبی اعتبار علمی دارم و به دلیل اعتبارم از معتبرترین افراد دانشگاه مجوز افتخاری گرفتم.

این در حالی است که مسئولان دانشکده دندانپزشکی هرگز این اظهارات را قبول ندارند.

امیرمحسن ضیایی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: به دلیل ورود غیرقانونی این خانم به دانشگاه، مدرکی برای او صادر نخواهد شد.

خانم دانشجوی پرحاشیه می گوید؛ در پشت پرده این جریانات دو موضوع مطرح است، اول اینکه به واسطه موقعیت اجتماعی و اعتبار خودم از من خواسته شد در یک سری جریانات فکری سیاسی با آن ها همکاری کنم، چون این امر را قبول نکردم، تهدید به اخراج شدم.

او افزود: موضوع دوم این بود که اخیرا خبر هایی مبنی بر دریافت پول های کلان توسط مسئولان و مقامات دانشگاه مطرح شد و قطعا همه می دانند که خرید و فروش صندلی اتفاق می افتد، به طوریکه برخی مسئولان دانشگاه چندین میلیارد پول دریافت می کنند. در واکنش به این خبر ها مسئولان دانشگاه باید از خود دفاع می کردند؛ این امر مصادف با عدم همکاری من با آن جریان های فکری سیاسی بود.

او در ادامه گفت: بعد از این موضوع مسئولان دانشگاه اعلام کردند که ۳ میلیارد پول پرداخت شده است، سپس اعلام کردند که ۵۰۰ میلیون تومان و در نهایت بیانیه دادند که هیچ پولی نگرفته ایم.

خانم «م»در ادامه این ویدئو افزود: اگر به مسئولان پول داده بودم هیچ کس شاکی نبود. مهر امسال دانشجو هایی به عنوان انتقالی خارج از کشور سر کلاس درس می نشینند که حتی یک سفر خارجی نرفته اند، ولی در قالب انتقالی به دانشگاه وارد می شوند. لیستی دارم که می توانم آن را منتشر کنم؛ در این دانشگاه کمد وسایل دارم و مجوز داشتم. نه غیر قانونی آمده ام و نه بدون مجوز. من در کلاس رتبه اول را داشتم و اسم من در سایت دانشگاه موجود است.

اظهارات «م. م» در روند بازجویی

این دختر در اظهاراتش در کلانتری گفته است که من عاشق رشته دندانپزشکی بودم. همیشه دوست داشتم دندانپزشک شوم، ولی موفق نشدم که در این رشته قبول شوم. یک روز داشتم از جلوی دانشگاه شهید بهشتی رد می شدم، با خودم گفتم به آنجا بروم و از دانشجویان رشته دندانپزشکی سوال هایی بپرسم. وقتی وارد شدم به حراست گفتم که دانشجو هستم و کارتم همراهم نیست. بعد از آن بود که به سرم زد در کلاس ها شرکت کنم. برای همین پرس‎و جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس هایی می خوانند.

او ادامه داد: کتاب هایش را تهیه کردم و رفت و آمدم به آن جا شروع شد. می خواستم هر طور شده دندانپزشک شوم. گفته بودم دانشجوی انتقالی از دانشگاه خارج از کشور هستم، چون به خارج از کشور زیاد سفر کرده بودم و خانواده ام هم آنجا هستند، اطلاع زیادی از دانشگاه های آن جا دارم؛ برای همین آن ها هم حرفم را باور می کردند و اجازه می دادند سر کلاس بنشینم.

واکنش مخاطبان به اظهارات «م .م»

در ادامه این گزارش واکنش برخی مخاطبان به گفته های این خانم مدعی دانشجو را را مرور می کنیم:

یک کاربر اظهار کرد: شما هر چقدرم اعتبار علمیت بالا باشه هرجای دنیا هم بوده باشی حق نداری بدون کنکور بری دانشگاه. اونم رشته هایی که با سلامت فرد در ارتباطه و حق نداری به عنوان رتبه بیای مصاحبه کنی و همه رو گول بزنی.

کاربری دیگری صحبت های وی را تائید کرد و نوشت: آره دقیقا یک نفر با شرایط شما تو دانشکده پرستاری هم هست که کنکور نداده و جزو استعداد های برتر است.

کاربر دیگری نوشت: من هم رزومه خوبی دارم، ولی متاسفانه بابام اونقدر پول نداره.

مخاطب دیگری نوشت: جدید ترین راه دور زدن کنکور در ایران: پولدارم روزمه دارم

فرد دیگری بیان کرده است: کدوم دانشگاهی با روزمه برای دندانپزشکی ورودی می گیرد؟ شما المپیادی بودی؟

فرد دیگری با زیرکی خاصی نوشت: شما اگه با کنکور وارد دانشگاه نشدی چرا به عنوان رتبه برتر کنکور رفتی مصاحبه کردی؟. این کاربر به مصاحبه ها و حضور او در رسانه ها که با عنوان کنکوری موفق به کسب رتبه ۹۲ وارد دانشگاه شده اشاره کرده است.

فرد دیگری در زیر پست نوشته: اعتبار، جدید ترین راه ورود به دانشگاه ملی.

واکنش وزارت بهداشت

به دنبال این مسائل کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به دستگیری دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در حال پیگیری جزئیات این موضوع هستیم و مسئولان حراست باید پاسخگوی نحوه ورود و خروج این فرد در دانشگاه باشند. اگر جعل مدرکی در حوزه آموزشی و دانشجویی اتفاق افتاده باشد با متخلفان برخورد خواهیم کرد.

جهانپور ادامه داد: اینکه فردی کارت دانشجویی و مدارک دانشجویی نداشته باشد و بخواهد سر کلاس های آموزشی دانشگاهی حضور پیدا کند، کلاهبرداری چندان سختی نیست و این اتفاق در دانشگاه های بزرگ و پردیس های این دانشگاه ها گا ها اتفاق می افتد؛ اما اینکه آن فرد بخواهد برای حضور در این کلاس ها مبلغی را پرداخت کند، قطعا از لحاظ عقلی و روانی مشکلی داشته است.

او با رد ادعای فرد خاطی که امتیاز حضور در کلاس های آموزشی دانشگاه را خریده است، گفت: این کار امری شدنی نیست چرا که حضور در کلاس های آموزشی برای فردی امتیاز محسوب نمی شود و اگر هم افرادی بابت این موضوع از آن فرد دانشجونما مبلغی را دریافت کرده باشند خود آن ها نیز کلاهبردار بوده اند.

با دستگیری دانشجوی قلابی و تحویل او به مقامات قضائی، وزارت بهداشت نیز به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد که پیگیر جزییات دستگیری این فرد است و مسئولان حراست باید پاسخگو باشند. وزارت بهداشت همچنین اعلام کرده که اگر جعل مدرکی در حوزه آموزشی و دانشجویی اتفاق افتاده باشد با متخلفان برخورد خواهد شد. در حال حاضر نیز برای این دختر جوان با شکایت حراست دانشگاه پرونده ای تشکیل شده و این فرد برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شده است.

باید منتظر ماند و دید که انتهای این پرونده به کجا ختم می شود و دختری که در صفحه خود در فضای مجازی با انتشار ویدئویی سعی در سفید نمایی کار خود کرده بود و مسئولان را به خرید و فروش صندلی ها محکوم کرده بود و در روند بازپرسی، هیچ سخنی از این اتهامات به میان نیاورده به کجا می رسد. رسیدگی مسئولان وزارت بهداشت به این پرونده و دست های پشت پرده این ماجرا چه خواهد شد و تاوان ذهن مخشوش شده پشت کنکوری هایی که در تلاش برای ورود به این دانشگاه تراز اول کشور هستند را چه کسی پرداخت خواهد کرد؟.


جزییات پرونده «دانشجوی‌جعلی» دانشکده دندانپزشکی!/ دور زدن کنکور شگرد کلاهبرداری
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

روایت خانه‌سازی بر روی کوه سنگی/ مشکلات معیشتی و تخریب منابع طبیعی با هم در ارتباط هستند/ گزارش تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها به زودی در صحن علنی قرائت می‌شود

روایت خانه‌سازی بر روی کوه سنگی/ مشکلات معیشتی و تخریب منابع طبیعی با هم در ارتباط هستند/ گزارش تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها به زودی در صحن علنی قرائت می‌شود

رئیس کمیسیون اصل نود: گزارش سانحه هواپیمای تهران-یاسوج ظرف دو ماه آینده در مجلس قرائت می‌شود / هنوز مقصران حادثه مشخص نشده‌اند

رئیس کمیسیون اصل نود: گزارش سانحه هواپیمای تهران-یاسوج ظرف دو ماه آینده در مجلس قرائت می‌شود / هنوز مقصران حادثه مشخص نشده‌اند

ژاپن گزارش‌ها درباره اعطای وام ۱۸.۴ میلیارد دلاری به ایران را رد کرد

ژاپن گزارش‌ها درباره اعطای وام ۱۸.۴ میلیارد دلاری به ایران را رد کرد

(تصویر) گزارش ساواک از ملاقات آیت‌الله مهدوی‌کنی با آیت‌الله خامنه‌ای

(تصویر) گزارش ساواک از ملاقات آیت‌الله مهدوی‌کنی با آیت‌الله خامنه‌ای

گزارش فصلی اقتصاد ایران در بهار ۹۸ منتشر شد

گزارش فصلی اقتصاد ایران در بهار ۹۸ منتشر شد

خسارتی از زلزله اخیر هرمزگان گزارش نشده است/ اعزام تیم‌های واکنش سریع اورژانس به مناطق زلزله زده

خسارتی از زلزله اخیر هرمزگان گزارش نشده است/ اعزام تیم‌های واکنش سریع اورژانس به مناطق زلزله زده

گزارش نهایی سقوط هواپیمای تهران - یاسوج تا دو ماه دیگر ارائه می شود

گزارش نهایی سقوط هواپیمای تهران - یاسوج تا دو ماه دیگر ارائه می شود