بازدید: 37

کرم‌های رباتیک به جنگ با سکته مغزی می‌آیند!

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2050896
مهندسان دانشگاه MIT توانسته‌اند یک کرم رباتی مانند یک تکه نخ درست کنند که می‌تواند با هدایت مغناطیسی به صورت حرفه‌ای در رگ‌های بسیار باریک مغز انسان حرکت کند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، یکی از دلایل اصلی مرگ و ناتوانی ها در آمریکا سکته مغزی است.

اما برطرف کردن انسداد ها و گرفتگی های رگ ها در ۹۰ دقیقه ی ابتدایی درمان تا حد قابل توجهی می تواند احتمال زنده ماندن بیمار را افزایش دهد.

این فرایند پیچیده است، با این حال نیاز به جراحان ماهری برای هدایت یک سیم نازک از طریق رگ های مغزی بیمار و به دنبال آن برطرف کردن و درمان لخته و گرفتگی دارد.

نه تنها این سیم ها می توانند به رگ های مغزی آسیب وارد کنند بلکه در طی این فرایند جراحان در معرض اشعه فلوروسکوپی قرار می گیرند. هنوز جای پیشرفت بسیاری برای این فرایند وجود دارد.

طراحی کرم رباتیک؛ راهی برای کنترل بهتر سکته های مغزی

مهندسان دانشگاه MIT توانسته اند یک کرم رباتی مانند یک تکه نخ درست کنند که می تواند با هدایت مغناطیسی به صورت حرفه ای در رگ های بسیار باریک مغز انسان حرکت کند. گفته می شود روزی می توان از آن برای تمیز کردن و پاکسازی سریع انسداد ها و گرفتگی های مغز که موجب بروز سکته و انواع نارسایی ها می شود استفاده کرد.

این مهندسان با بهره گیری از تخصص خود در زمینه هیدروژل های زیست سازگار بر پایه آب و استفاده از آهنربا برای دستکاری ماشین های ساده، کرم رباتیکی را طراحی کرده اند که دارای یک هسته منعطف از جنس آلیاژ نیکل تیتانیوم است که می تواند پس از خم شدن به شکل اصلی خود بازگردد. سپس این هسته در یک خمیر پلاستیکی که ذرات مغناطیسی در آن قرار داشت، پوشیده شد و بعد از آن در یک لایه از هیدروژل پیچیده شد تا به کرم رباتیک اجازه دهد بدون ایجاد اصطکاک که موجب آسیب به رگ ها میشود، از درون آن ها عبور کند.

 

منبع: خبرآنلاین

 

انتهای پیام/

 


کرم‌های رباتیک به جنگ با سکته مغزی می‌آیند!
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها