بازدید: 7

فراخوان دومین دوره­ جشنواره­ تئاتر اکبر رادی منتشر شد/برگزاری جشنواره تئاتر آرخه در پاییز

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2045468
تئاتر در هفته جاری با اخبار و حواشی متفاوتی روبرو است که از جمله مهمترین آنها می توان به انتشار فهرست نهایی آثار حاضر در نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه، انتشار فراخوان دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی و رونمایی از پوستر نمایش شین اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، تئاتر در هفته جاری با اخبار و حواشی متفاوتی روبرو است که از جمله مهمترین آنها می توان به انتشار فهرست نهایی آثار حاضر در نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه، انتشار فراخوان دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی و رونمایی از پوستر نمایش شین اشاره کرد.

https://theater.ir/cache/2/attach/201909/300917_1116578148_1080_730.jpg

فهرست نهایی آثار حاضر در نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه اعلام شد

نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه، آثاری که بصورت مشروط منوط به بازبینی مجدد بوده اند پس از چند هفته بررسی کارشناسان هنری کمپانی آرخه لیست نهایی آن ها اعلام شد.

دوپامین به کارگردانی رضا فوادی از تهران
مالدیو زودتر از همه غرق می شود به کارگردانی آرش عسکری از تهران
ترانزیت یک طرفه به کارگردانی مهتاب امیرکافی از تهران
آلیس ۶/۵ به کارگردانی معین محب علیان از تهران
ایستاده روی خط به کارگردانی سامان خلیلیان از تهران
تاش به کارگردانی مریم قلشخانی از تهران
ملاقات به کارگردانی حمید عبدالحسینی از تهران
در اولین فرصت باز خواهم گشت به کارگردانی زهره عباس زاده از رامهرمز
عقربه های سرگردان یک ساعت گمشده به کارگردانی پریا امینی دهکردی از شهرکرد
دریا و دایرهبه کارگردانی بهناز متولی باشی از تهران
تکرار به کارگردانی مبینا کلبادی از رشت
پیش از صبحانهبه کارگردانی غزل بویری از امیدیه
همان لحظه به کارگردانی محمد اوحدی حایری از تهران
رویا های دم صبح به کارگردانی بهار مشیری از تهران
مرغ باغ هپروت به کارگردانی حسنا قبادی از ایلام
تپه ۸۸۸ به کارگردانی افشین ناصری از بوکان
سایکوتیک به کارگردانی امید اولیایی از تهران
تنهایی پر هیاهو به کارگردانی مصطفی آقا میری از تهران
سوئیتبه کارگردانی قدرت الله مظاهری از جم
اولئانا به کارگردانی کیارش دستیاری از کرج
ملکه زیبایی لینین به کارگردانی عادل دولت شاهی از تهران
روایت های بریده بریده یک زن به کارگردانی رزا ماندندی از تهران
۴۵ به کارگردانی زهره مراد زاده از دامغان
مخ تراپی به کارگردانی سهیل عرب از بوشهر
دوپامین به کارگردانی رضا فوادی از تهران
"تریپ" به کارگردانی اشکان واعظ از تهران

نخستین جشنواره ملی تئاتر آرخه از ۱۸ تا ۲۸ آبان ماه سال جاری در شهر تهران به دبیری رضا آشفته برگزار می شود.

https://theater.ir/cache/2/attach/201909/300916_1599573934_1134_756.jpg

«قحطی نان» در دوران ناصرالدین شاه سوژه یک نمایش رادیویی شد

داستان نمایش جدید رادیویی «آوای شهر» که این روزها از رادیو نمایش پخش می شود به ماجرای تاریخی خشکسالی و قحطی نان در تهران دوره ناصرالدین شاه و تجمع اعتراضی زنان در این خصوص می پردازد.

ژاله محمدعلی، تهیه کننده سریال رادیویی «آوای شهر» ضمن اعلام این مطلب افزود: تهیه کنندگی این سریال رادیویی، کار نسبتأ سختی بود چرا که به لحاظ تاریخی به برهه خاصی پرداخته بود و این مساله زمان تولید نمایش را افزایش داد تاجایی که در ویرایش متن و محتوای آن طوری انتخاب کردم که به اصل داستان لطمه وارد نشود.

تهیه کننده باسابقه رادیو نمایش ادامه داد: سختی تهیه کنندگی این سریال در انتخاب موسیقی هم وجود داشت، چون باید تصنیف های دوران قاجار را که مجددا اجرا شده انتخاب می کردم و این انتخاب را کاملا با آن دوران تاریخی تطبیق دادم تا برای شنونده باور پذیر باشد.

محمدعلی درباره تهیه کنندگی تخصصی حوزه نمایش رادیویی گفت: تهیه کنندگی دیجیتال نمایش رادیویی باعث می شود زمان کمتری هنگام ضبط صرف شود اما از طرف دیگر زمانی که تهیه کننده برای تهیه و انتخاب موسیقی می گذارد، زمان بیشتری است، درواقع این به نوعی خلوت تهیه کننده با اثر است تا آن را به بهترین شکل ممکن برای پخش ارائه دهد.

تهیه کننده نام آشنای رادیو نمایش درپایان گفت: در روند تولید نمایش رادیویی، تهیه کننده می بایست به موسیقی، افکت و فضاسازی وتعامل با همکاران کارگردان، بازیگر، افکتور و صدابردار آشنا باشد و این موجب می شود تا بتواند فضای نمایش را به درستی درک کرده تا آنچه را که مورد نظر نویسنده بوده است برای شنوندگان رادیو، باورپذیر سازد.
این روزها سریال رادیویی «آوای شهر» به نویسندگی هانیه نجفی تهیه کنندگی: ژاله محمدعلی، کارگردانی: مینو جبارزاده، گویندگی: میرطاهر مظلومی، صدابرداری علی اکبر طاهری، افکتوری محمدرضا قبادی فر و با هنرمندی: صفا آقاجانی، مجید حمزه، شیوا رفیعیان، ماندانا محسنی، نورالدین جوادیان، بهادر ابراهیمی و تعداد دیگری از بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، هر شب ساعت 22:30 از رادیو نمایش پخش می شود.

https://theater.ir/cache/2/attach/201909/300914_1102656276_731_1024.jpeg

پوستر نمایش «شین» رونمایی شد

همزمان با معرفی بازیگران و عوامل گروه؛ پوستر نمایش «شین» به کارگردانی حسن همتی منتشر شد.

نمایش «شین» با نقش آفرینی پنج بازیگر تئاتر، مرضیه سهراب، الناز ابراهیمی، فوژان تاجیک، کتایون آبادی و کیمیا نجاری روی صحنه می رود. پوستر این نمایش را که نوشته محسن عظیمی است و حسن همتی آن را کارگردانی کرده توسط مرضیه سهراب طراحی شده است.

نمایش شین از ۲۸ شهریور ماه ساعت ۲۰ در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود در خلاصه این نمایش آمده: «شین» درباره مادرانی نوشته شده که فرزندانشان قربانی تجاوز حکومت های دیکتاتوری شده اند، دیکتاتور هایی که تا ابد نام منفورشان در تاریخ ثبت است؛ و هدفشان نسل کشی و از بین بردن یک عده انسان بی گناه بود.

در این پروژه نمایشی زهرا پوررضا به عنوان دستیار کارگردان همراهی داشته و آهنگسازی آن را نیز فرید نوایی انجام داده است. نوازنده دف پوریا خداپرست، آوا ها توسط مهناز غمخوار، تنیا شکری، نوازنده تنبور حسن همتی هستند.
طراحی صحنه این نمایش را ارکیده هاشمی، طراحی لباس را سینا ایران پور، ساخت لباس را حسین پناهی انجام داده اند.

طراح گریم این پروژه نمایشی هدى رودبار و مجریان گریم مهتاب لشکرى، سوگند کیانی هستند. حسین تبریزی نیز به عنوان مشاور گریم با این گروه همکاری دارد. ساخت تیزر بر عهده آناهیتا نیک دست، عکاس محمد علی اسدی راد، مشاور رسانه زهرا شایان فر وروابط عمومی احمد بیگی هستند. سایت تیوال به عنوان سایت فروش بلیط «شین» معرفی شده است.

پردیس تئاتر تهران در نشانی بزرگراه امام علی (ع) شمال به جنوب -خروجی شهید محلاتی شرق - خیابان شاه آبادی پایینتر از میدان مالک اشتر واقع شده است.

https://theater.ir/cache/2/attach/201909/300915_2757670122_1134_756.jpg

دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی در تهران برگزار می شود

مؤسسه فرهنگی هنری استاد اکبر رادی با انتشار فراخوان این دوره از جشنواره اعلام کرد با همکاری نهادهای فرهنگی، هنری و اجتماعی، دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی را از ۲۷ تا ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸ (۱۸ تا ۲۱ دسامبر ۲۰۱۹) در تهران برگزار می کند.

دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی، این جشنواره با هدف تقویت بنیان نمایشنامه نویسی ایران، ژرف نگری و بازشناسی آثار و اندیشه های استاد اکبر رادی و ارج نهادن و شناختن استعدادهای جدید نمایشنامه نویسی، نمایشنامه های رادیویی و مقالات پژوهشی رادی شناسی در سه بخش رقابتی نمایشنامه نویسی، مقالات پژوهشی رادی شناسی و رادیو رادی (نمایش رادیویی آثار اکبر رادی) و دو بخش غیر رقابتی صحنه ای و سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و جهان در هفته پایانی آذرماه سال جاری برگزار خواهدشد.

بر اساس این گزارش، بخش نمایشنامه نویسی دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی برگزار خواهدشد. در این بخش کلیه نمایشنامه نویسان سراسر کشور می توانند متقاضی حضور در این بخش جشنواره باشند. بر اساس شرایط و مقررات دبیرخانه در این بخش نمایشنامه نویسان می توانند آثار خود را با موضوع آزاد به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. هم چنین در این بخش آثار نمایشنامه نویسانی پذیرفته می شود که می بایستی حداقل دو نمایشنامه آنان به اجرای عموم در آمده باشد. علاوه بر آن فقط نمایشنامه هایی که تا کنون در مسابقات نمایشنامه نویسی شرکت نکرده باشند و به چاپ نرسیده باشند، پذیرفته می شوند شمن این که هر نمایشنامه نویس فقط می تواند با ارسال حداکثر دو اثر متقاضی شرکت در جشنواره باشد.

این گزارش در ادامه می افزاید: بخش مقالات رادی شناسی دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی برگزار خواهدشد. کلیه پژوهش گران علاقه مند سراسر کشور می توانند متقاضی حضور در این بخش جشنواره باشند که پژوهشگران می توانند مقالات خود را با موضوعات و عناوینی هم چون توجه به ارزش های نهاد خانواده در آثار اکبر رادی، مفهوم شهر و شهرنشینی  و حقوق شهروندی در آثار استاد اکبر رادی، روایت شناسی در آثار استاد اکبر رادی، بررسی آثار استاد اکبر رادی از دیدگاه نقد تکوینی، ره یافت ها و الگوها در دراماتورژی آثار استاد اکبر رادی، شیوه های کارگردانی نمایشنامه های استاد اکبر رادی، گرته برداری، اقتباس و برداشت آزاد از آثار استاد اکبر رادی و بررسی تطبیقی نمایش نامه های استاد اکبر رادی با آثار ادبیات نمایشی جهان به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

دبیرخانه جشنواره هم چنین اعلام کرد: در دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی، برای نخستین بار سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و جهان (با تمرکز به آثار اکبر رادی، آنتوان چخوف، هنریک ایبسن، آگوست استریندبرگ، آرتور میلر) با حضور پژوهش گران تئاتر ایران و جهان به صورت غیر رقابتی برگزارخواهدشد. در این سمینار  مقالات منتخب هیئت داوران مقالات رادی شناسی این دوره از جشنواره و مقالات پژوهش گران مدعو ایران و جهان که درباره آثار اکبر رادی و آثار هنریک ایبسن مقاله ای نوشته باشند، ارائه می شود. در بخش سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و جهان، مقالات ارسالی می بایستی صرفاً اختصاص به آثار اکبر رادی، آنتوان چخوف، هنریک ایبسن، آگوست استریندبرگ و آرتور میلر داشته باشد. پذیرش آثار در این بخش بر اساس دعوت از پژوهش گران تئاتر ایران و جهان و ارسال مقالات آنان به دبیرخانه جشنواره صورت می گیرد. مقالات پژوهش گران مدعو این بخش و مقالات منتخب هیئت داوران مقالات رادی شناسی در این سمینار، در قالب سخنرانی ارائه خواهدشد و

اصل و چکیده مقالات آنان پس از ارائه در سمینار بین المللی در جلد هفتم کتاب رادی شناسی منتشر می شود.
بر اساس اعلام دبیرخانه دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی، بخش رادیو رادی (نمایش رادیویی آثار اکبر رادی) این جشنواره نیز به صورت رقابتی و برای نخستین بار  در دو دسته نمایش های رادیویی و رادیو تئاتر برگزارمی شود. در این بخش در هر دو دسته، حداکثر شش اثر توسط هیئت انتخاب این بخش به دبیرخانه جشنواره معرفی خواهندشد و به جشنواره راه پیداخواهندکرد.  

در هر دو دسته از بخش رقابتی رادیو رادی صرفاً اختصاص به آثار استاد اکبر رادی دارد و در دو قالب "فایل های صوتی" و "رادیو تئاتر"برگزار خواهدشد. هم چنین آثار بخش "رادیو تئاتر" همزمان با اجرا در زمان برگزاری جشنواره به صورت زنده از شبکه رادیویی نمایش پخش خواهندشد و آثاری که در قالب فایل صوتیِ آماده، پذیرفته می شوند مطابق زمان بندی و ضوابط رادیو نمایش، در روزهای جشنواره یا پس از آن پخش خواهندشد. پذیرش آثار در این بخش رقابتی با توجه به اهداف جشنواره به کیفیت، تنوع و خلاقیت در اجرای نمایش رادیویی بستگی دارد. در این بخش آثار جدیدی که در سال 1398 تولید شده باشند، مورد پذیرش دبیرخانه دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی قرارخواهدگرفت. شرایط حضور در بخش میهمان متعاقباً به تناسب شرایط برگزاری اعلام می شود.

دبیرخانه این جشنواره در خصوص بخش صحنه ای دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی اعلام کرد: این بخش  به صورت غیر رقابتی برگزار خواهدشد و دبیر جشنواره برای اجرای نمایش های این بخش، از تعدادی از کارگردانان و نمایشنامه نویسان تئاتر دعوت به عمل می آورد تا بر اساس  نمایشنامه های از پشت شیشه ها، پلکان، مرگ در پاییز، لبخند باشکوه آقای گیل و خانمچه و مهتابی از آثار اکبر رادی نمایشنامه ای را به صورت مونولوگ نوشته و در روزهای برگزاری جشنواره به صحنه بیاورند.

این گزارش در پایان می افزاید: آثار برگزیده هیئت داوران هر یک از بخش ها طی برگزاری آیین ویژه ای با حضور هنرمندان، اصحاب قلم و رسانه و مدیران فرهنگی هنری معرفی خواهندشد. جوایز این جشنواره در بخش های مختلف شامل نشان استاد اکبر رادی،  مدال استاد اکبر رادی، دیپلم افتخار و لوح سپاس و تقدیر است. هم چنین اثر برگزیده هیئت داوران بخش نمایشنامه نویسی  و مقالات برگزیده رادی شناسی در جلد هفتم کتاب رادی شناسی توسط یکی از ناشران معتبر منتشر خواهدشد و به چاپ خواهدرسید.

علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار و مدارک خود را به دبیرخانه این جشنواره  واقع در فرهنگسرای سرو به نشانی خیابان ولی عصر، بالاتر از پارک ساعی، کوی ساعی دوم، فرهنگسرای سرو، طبقه همکف، دبیرخانه دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی ارسال کنند یا برای پرسش های خود با  شماره تلفن  88196708 تماس بگیرند یا به ایمیل جشنواره ارسال کنند.

دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی با همکاری ادارکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری نهادهایی هم چون شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر تهران، خانه تئاتر، خانه هنرمندان ایران، منطقه فرهنگی هنری شش و فرهنگسرای سرو، مرکز هنرهای نمایشی رادیو (رادیو نمایش) از 27 تا 30 آذرماه 1398 در تهران برگزار می شود.

علاقمندان می توانند فایل فراخوان دومین دوره­ جشنواره­  تئاتر اکبر رادی و فرم حضور در این جشنواره را از فایل های ضمیمه دریافت کنند.


فراخوان دومین دوره­ جشنواره­ تئاتر اکبر رادی منتشر شد/برگزاری جشنواره تئاتر آرخه در پاییز
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

گزارش پلیس در مورد راهپیمایی صبح امروز تهران

گزارش پلیس در مورد راهپیمایی صبح امروز تهران

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد