بازدید: 7

سی اف آر: اسرائیل هر کار کثیفی علیه ایران انجام می‌دهد

منبع : فرارو کد خبر: 2045451
ترس نتانیاهو از این است که ترامپ فرصت عکس گرفتن با رهبران ایران در یک هتل مجلل اروپایی را بقاپد و خود را برای یک مذاکره جدید و سخت گیرانه‌تر اتمی با ایران به زحمت نیاندازد.
فرارو- استیون کوک، کارشناس مسائل خاورمیانه در سایت شورای روابط خارجی نوشت: من مجموعه تی شرت جمع می کنم. در بین تی شرت های مورد علاقه ام چند تی شرت هست که آن ها را در گشت هایی که در خاورمیانه داشتم جمع آوری کرده ام. من تی شرت عبدالفتاح السیسی، تی شرت محمد مرسی و یک تی شرت با عکس هفت بنیانگذار امارات متحده عربی را دارم. من یک تی شرت " من مکه را دوست دارم" را در آخرین دیدارم از عربستان سعودی آورده ام.

همیشه تی شرت مورد علاقه من، تی شرتی با شکلک یک اسرائیلی و یک فلسطینی است که هر دو در حال ادرار کردن روی "فرآیند سازش" هستند. بعد از آن تی شرتی که سیستم های تسلیحاتی را به تصور می کشید که آمریکا سخاوتمندانه برای اسرائیل تدارک دیده است و با حروف برجسته روی آن نوشته شده " آمریکا نگران نباش... اسرائیل پشت تو است! "

این طرح وقتی بار اول آن را در دروه کلینتون در شهرک قدیم قدس دیدم مرا اذیت کرد، اما اگر دوباره به آن برخورم ممکن است آن را بخرم. به نظر می رسد این تی شرت شرایط فعلی را بهتر از هر چیزی دیگری در مجموعه من ثبت می کند.

برخلاف پس زمینه انفعالی دولت ترامپ در واکنش به اقدامات ایران در خلیج فارس و سردرگمی عمومی در مورد سیاست آمریکا در قبال ایران، اسرائیلی ها تنها کسانی هستند که "فشار حداکثری" در برابر ایران را به کار می گیرند.

وقتی مقامات آمریکایی دفعه بعد همتایان ایرانی خود را ملاقات کنند ممکن است اقداماتی که ارتش اسرائیل انجام داده است در این  دیدار موثر بوده باشد.

در روز های آگوست امسال که کند می گذشت در حالی که تمرکز رسانه ها روی هنگ کنگ، جنگ تجاری با چین، تیراندازی های گسترده در آمریکا، نشست گروه ۷ و اتش سوزی آمازون بود، اسرائیلی ها به مواضع نیرو های حامی ایران حمله کردند. در طول یک هفته، ارتش اسرائیل یک پایگاه در سوریه را هدف قرار داد، یک انبار مهمات متعلق به حشد شعبی را تخریب کرد و علیه حزب الله در لبنان حمله پهپادی انجام داد.
 
سی اف آر: اسرائیل هر کار کثیفی علیه ایران انجام می دهد
سربازان اسرائیلی در نزدیک مرز سوریه
بیشتر بخوانید:
چرا اسرائیل گستاخ شد؟
علت حملات اخیر اسرائیل در عراق و سوریه چیست؟
انفجارهای عراق؛ پای اسرائیل در میان است؟
بمباران عراق؛ دکترین تهاجمی جدید اسرائیل

بعید است آمریکا در این اقدامات نظامی اسراییل علیه ایران نقش داشته باشد، اما این حملات منافع هردویشان را تامین می کند. برخی تحلیل گران معتقدند با توجه به انتخابات مجدد اسرائیل در ۱۷ سپتامبر و موقعیت متزلزل نخست وزیری نتانیاهو، این گونه عملیات اسرائیل تلاشی برای ارتقای شانس او برای ماندن در پست نخست وزیری است. ممکن است این استدلال درست باشد، اما شواهد ضعیفی برای این امر وجود دارد.

به احتمال زیاد اسرائیلی ها متوجه شدند تلاش های ایران برای تامین سلاح های پیشرفته برای متحدین منطقه ای خود، که می تواند به اسرائیل ضربه بزند، افزایش یافته است و می خواهند جلوی آن را بگیرند.

این کار همیشگی ارتش اسرائیل است؛ اما حالا با توجه به سنگ بزرگی که ترامپ برای نزدنِ ایران برداشته است، اسرائیل بیشتر احساس خطر می کند.

به طور واضح، ترس نتانیاهو از این است که ترامپ فرصت عکس گرفتن با رهبران ایران در یک هتل مجلل اروپایی را بقاپد و خود را برای یک مذاکره جدید و سخت گیرانه تر اتمی با ایران (که اسرائیل و حامیانش به دنبال آن هستند) به زحمت نیاندازد. این همان سناریو کره شمالی است- شوق زیاد، ولی بدون عمل. بنابر این اسرائیلی ها عملیاتشان را هم در تعداد و هم در گستاخی برای اطمینان از بازدارندگی تشدید کرده اند.

تفسیر اقدامات اسرائیل اکثرا منفی بوده است. این تعجب آور نیست. اسرائیلی ها در حال ریسک بزرگی هستند که می تواند به جنگی دیگر در لبنان منجر شود. آن ها مطمئنا احتمال افزایش خشونت در نوار غزه را افزایش می دهند و به صورت بالقوه موقعیت آمریکا و آمریکایی ها را در عراق به خطر می اندازند.

با همه این ها گفته می شود عملیات اسرائلی به نفع کسانی است که از مذاکره بین ایران و امریکا حمایت می کنند. با تمام احترامی که برای گزاره «نباید رابطه همبستگی را با رابطه علت و معلولی اشتباه گرفت» قائلم، اما به نظر می رسد حملات اسرائیل در لبنان، سوریه و عراق بر مقامات ایران اثر گذاشته است.

حسن نصرالله، رهبر حزب الله به اسرائیلی ها هشدار داد که دولت آن ها دست به اقدامات خشونت آمیزی زده است. حزب الله بعد از تعطیلات روز کارگر به اسرائیل حملاتی انجام داد. در حالی که متحدین ایران در حال آتش گشودن در درگیری در جنگ محدود علیه اسرائیل بودند افرادی در تهران در حال بازاندیشی در راهبردشان بودند.

اوایل تابستان و قبل از اینکه اسرائیل عملیاتش را آغاز کند ایرانی ها درگیر حوادث کشتی ها در خلیج فارس و پهپاد آمریکایی بودند و تعدادی نفتکش را توقیف کردند. حالا زمزمه هایی در مورد احتمال دیدار با مقامات آمریکایی به گوش می رسد.

البته چند دلیل وجود دارد که چرا ایرانی ها ممکن است انعطافی جدید نشان دهند. مشکلات اقتصادی ایران تحت تحریم ها مهم ترین آنهاست.

همچنین به نظر می رسد ترکیب تحریم ها با گستاخی نظامی اسرائیل مسیر مذاکره ایران و آمریکا را تا حدی تسهیل کرده باشد. قبل از اینکه هرکسی برای ژنو یا وین طرح بریزد ممکن است اتفاقات زیادی رخ دهد. ممکن است نظر ایرانی ها عوض شود. به نظر می رسد مسیر روابط ایران و آمریکا، مذاکرات مجدد است و اسرائیل در این راه موثر بوده است. شاید باید تی شرتی هم برای ثبت این نقش در نظر گرفت.

سی اف آر: اسرائیل هر کار کثیفی علیه ایران انجام می‌دهد
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

گزارش پلیس در مورد راهپیمایی صبح امروز تهران

گزارش پلیس در مورد راهپیمایی صبح امروز تهران

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

گزارش «تخلفات دستگاه‌ها در بروز سیل» نهایی شد/ خاطیان به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد

ورود نقدینگی یعنی شاخص ۳۷۰ هزار واحدی/ بهبود وضعیت تقاضا با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها / زنگ کاهش ارزش معاملات خرد به صدا درآمد