بازدید: 7

بلایی که درس نمی شود!

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 2045435
نزدیک پنجاه و نه درصد خانه های خراسان جنوبی، کم دوام و فاقد استحکام هستند.

پول نیوز - امروز، چهل و یکمین سالروز زمین لرزه مخرب طبس در بیست و پنجم شهریور ماه سال 1357 است. این روز، تلخ ترین روز زندگی همه طبسی هایی است که خاطره آن شب دهشتناک را به خوبی در اذهان خویش دارند. چند لحظه ای بیشتر طول نکشید که استان خراسان به وسیله یکی از بزرگ ترین زمین لرزه های قرن اخیر ایران به لرزه درآمد و شهر زیبا و تاریخی طبس با قدمت بیش از یک هزار سال به کلی ویران، 30 آبادی آن خراب و به 100 آبادی دیگر نیز خسارت وارد شد.

 

خسارت های عمده این زمین لرزه 7.8 ریشتری که در شعاع 30 کیلومتری طبس بود به حدی بود که تقریباً می توان گفت شهری باستانی با قدمت 4هزار سال با خاک یکسان شد و تمام مکان های تاریخی شهر به کلی ویران گشت؛ زلزله ای مهیبی که هنوز آثارش در برخی از نقاط طبس دیده می شود.

 

بلایی که درس نمی شود!

 

زلزله ای با آمار تلفات عجیب و غریب!
41 سال از این واقعه تلخ و غمبار می گذرد و امروز سالگرد بزرگ ترین زلزله صد سال اخیر ایران است که بنا بر برخی آمار، 25هزار نفر را به کام مرگ کشاند؛ آن هم در شهرستانی که 35هزار نفر بیشتر جمعیت نداشت. اگر چه در مورد اغلب زلزله های بزرگ کشور آمار دقیقی از تعداد کشته شده ها در دست نیست ولی از نکات قابل توجه در مورد زلزله طبس، اختلاف فاحش آمار موجود از تعداد جان باختگان این زلزله است.

 

به گونه ای که مرکز آمار ایران در مهر 1357 تعداد این کشته ها را 6363 نفر اعلام کرد که این تعداد شامل 3 هزار و 662نفر در شهر طبس و 2هزار و 701 نفر در روستاهای اطراف بودند، اما با توجه به جو هیجان زده پس از زلزله، امکان ثبت دقیق تعداد کشته ها وجود نداشت به طوری­که بنابر گفته برخی کارشناسان به طور غیررسمی، تعداد تلفات زمین لرزه طبس حدود 12 تا 15 هزار نفر برآورد می شده است که با توجه به کل جمعیت موجود در منطقه، غیرواقعی می نماید. سرشماری طبس در سال 65، جمعیت این شهر را حدود 15هزار نفر و سرشماری سال 95 جمعیت طبس را حدود 39هزار نفر نشان داد.

 

بازسازی طبس چند سال طول کشید؟
زلزله ویرانگر طبس در کوران مبارزات انقلاب اسلامی، پیامدها و حاشیه های بیشتری را به همراه داشت و زمان  بازسازی زلزله طبس نیز به زمان اوج انقلاب اسلامی و سپس، برقراری دولت موقت و سال های اول انقلاب اسلامی و سپس جنگ تحمیلی مربوط شد. در چنین شرایطی و بر پایه گزارش های موجود بازسازی کامل شهر طبس عملا تا سال 1361 و در زمانی که کشور در گیر جنگ تحمیلی هم شده بود، طول کشید.

 

همه این ها موجب شد که زلزله طبس و بازماندگان آن در شرایط بدی هم از نظر رخداد ناگهانی این سانحه مهم قرار گیرند و هم به دلیل موقعیت خاص سیاسی کشور، بازسازی این شهر جزو اولویت های اصلی قرار نگیرد. قابل ذکر است؛ در بازسازی طبس، چهره شهر کاملا تغییر یافت و امروزه متاسفانه اثری از میراث تاریخی و فرهنگی گذشته طبس جز در عکس ها و یادهای مردمان بازمانده از زلزله باقی نمانده است.

 

اخبار حاکی از آن است که با وجود آن که طبس بازسازی شده است اما پس از 41 سال هیچ تلاشی نیز برای باززنده سازی بافت تاریخی قبل از زلزله نشده و اساسا دوباره سازی بناهای تاریخی بر اساس مستندسازی های قبلی در طبس انجام نشده است همچنین آماری از میزان هزینه ای که صرف همین بازسازی فعلی این شهر شده است؛ در دسترس نیست.

گذشت 41 سال برای ساخت خانه های با دوام کافی نبوده است!

به نقل از باشگاه خبرنگارن، به گفته معاون بازسازی روستایی بنیاد مسکن خراسان جنوبی در دی ماه سال 97؛  مناطق روستایی خراسان جنوبی اکثراً زلزله خیز هستند و طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 95 تعداد 88 هزار و 835 واحد مسکونی روستایی در سطح استان وجود دارد.

 

بلایی که درس نمی شود!

 

معاون بازسازی روستایی بنیاد مسکن خراسان جنوبی سال گذشته به باشگاه خبرنگاران گفته بود که  حدود 13 هزار واحد نیمه بادوام و حدود 36 هزار واحد کم دوام یا کاملا بی دوام روستایی وجود دارد و از این تعداد تنها 14.5 درصد واحد های مسکونی را نیمه بادوام و هنوز 41.2 درصد واحد های مسکونی فاقد استحکام بنا و کم دوام دانسته است.

 

9 ویژگی خانه های ضد زلزله
برای تشخیص یک ساختمان مقاوم در برابر زلزله، می توان تا حدود زیادی، به نشانه های زیر دقت کرد و از آن ها برای تشخیص صحیح بهره برد.

 1. در ساختمان های با اسکلت فلزی، اختلاف ابعاد ستون ها در نقشه و اجرا، با در نظر گرفتن رو کش گچی در ستون اجرا شده، که نباید از 2 سانتیمتر در هر ضلع در اسکلت فلزی و 5 سانتیمتر در اسکلت بتنی، بیشتر باشد. یعنی باید ابعاد ستون ها در نقشه و در ساختمان بدون محاسبه ضخامت گچ، یکی باشند.

 2. همه به دنبال ساختمان هایی هستند که ستون کمتری داشته باشد به این مفهوم که بعنوان مثال سالن پذیرایی دارای ابعادی بزرگ بوده بدون اینکه ستونی در وسط داشته باشد. در اصطلاح مهندسی دهانه های بزرگ بدون ستون همیشه به عنوان مقاطع بحرانی نام برده می شوند و از اولین جا هایی هستند که در مقابل زلزله تاب نمی آورند، مگر اینکه طرح و اجرای بسیار قوی داشته باشند. پس باید مراقب باشید و به سالن های بزرگ بدون ستون دل نبندید.

 3. اگر ساختمان بتنی است، با دقت به سقف نگاه کنید، باید در عرض ساختمان، نیمی از ارتفاع تیر های اصلی از سقف بیرون زده باشد و شما بتوانید ببینید. اگر سقف بصورت یکپارچه دیده شد و شما تیر های عرضی را مشاهده نکردید، (در صورتی که سقف کاذب نداشته باشد) مطمئن باشید که ساختمان مقاومی مقابل شما قرار ندارد.

 4. ساختمان فلزی به دلیل ظرافت بیشتر، تیر ها می توانند دیده نشوند، ولی برای تست آن ها، خجالت نکشید و چند بار روی کف طبقه پرش کنید، اگر کف زیر پایتان لرزید بدانید ساختمان مقاومی را انتخاب نکرده اید.

 5. در ساختمان هایی که دارای آسانسور هستند، دقت کنید که در چهار طرف آسانسور باید حداقل سه ستون وجود داشته باشد، در غیر اینصورت حتما در تصمیمتان برای خرید و حتی اجاره تجدید نظر کنید.

 6. قبل از ورود به هر ساختمانی که قصد بازدید از آن را دارید، باید مطمئن شوید که ساختمان با بنا های مجاورش حداقل 10سانتیمتر فاصله دارد، اگر چنیین فاصله ای وجود نداشت، بدون ورود قیدش را بزنید. (ممکن است برای زیبایی نما این فواصل پوشیده شده باشند؛ در این صورت در پشت بام می توانید از وجود فاصله با بنای مجاور مطمئن شوید.)

 7. هرگز ساختمانی که عرض کمی داشته و طول آن زیاد است و بیش از 2 طبقه بنا دارد را نه بخرید و نه اجاره کنید. (توجه داشته باشید که منظور طول و عرض بناست و نه زمین) ساختمان هایی که مربع شکل باشند و یا نسبت طول به عرض کمتری داشته باشند در مقابل زلزله با رعایت نکات دیگر مقاوم تر هستند.

 8. اگر ساختمان نوساز نیست، تاریخ ساخت بنا بسیار اهمیت دارد، بطور قطع می توان گفت:ساختمان هایی که از سال 1387به بعد ساخته شده اند، حداقل در شهر تهران، از استحکام بیشتری نسبت به مشابه خود در سال های قبل از آن تاریخ برخوردارند، البته به شرط رعایت نکات فنی.

 9. بدون نیاز به هیچ دانشی لازم است بدانید که ساختمان های قدیمی گلی و آجری یک یا چند طبقه با طاق ضربی (تیرآهن و آجر)، بطور کلی هیچ مقاومتی در مقابل یک زلزله حتی متوسط نیز نخواهند داشت و در هر شرایطی باید از این ساختمان ها دوری کرد. این ساختمان ها بیشتر مربوط به سال های قبل از 1370می باشند.

بلایی که درس نمی شود!
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14
 • بلایی که درس نمی شود!


  نزدیک پنجاه و نه درصد خانه های خراسان جنوبی، کم دوام و فاقد استحکام هستند.
 • بلایی که مردم را ملت کرد


  سلامت نیوز: گل برای قوم لر نماد عزاداری است و در مهم ترین مراسم های مذهبی در شهرهای مختلف استان لرستان از خرم آباد گرفته تا پلدختر اهالی روی سر و صورتشان گل می ریزند و حالا سیل زندگی مردم را در لایه هایی از گل فروبرده است و غم سنگینی همه را درگیر
 • چه بلایی سر مردم می‌آید؟!


  وضعیت اقتصادی، سوء استفاده فرصت طلبان و رانت خواران، تحریم ها و مشکلات مربوط به آن، دستمایه کارتون نعیم تدین در شهرونگ شده است؛ کارتونی با عنوان «اقتصاد».
 • عکس/ بلایی که بر سر زلزله زده‌ها آمد!


 • جنگ چه بلایی بر سر "رقه" آورد؟


  فعالان سوری می گویند بین ۱۱۳۰ و ۱۸۷۳ غیرنظامی کشته شده اند که بسیاری از آنها در نتیجه حملات هوایی تحت رهبری آمریکا در حمایت از نیروهای دمکراتیک سوریه - متشکل از شبه نظامیان کرد و عرب - بوده است.
 • بلایی که نمک بر سر بدن می آورد


  دیگر تاثیرات کوتاه مدت خوردن غذای نمکی عبارت است از احتباس مایعات، نفخ و خشک شدن پوست. همچنین افراد بعد از خوردن غذاهای نمکی از بهم ریختگی معده خود شکایت می کنند مخصوصا اگر این مقدار نمک با غذایی سرشار از چربی یا قند ترکیب شده باشد.
 • بلایی که هم سر پرسپولیس آمد و هم سر تیم ملی!


 • بلایی که هم سر پرسپولیس آمد و هم سر تیم ملی!


  تساوي خانگي برابر سوريه، قطعا براي تيم ملي فوتبال كشورمان و نيز هواداران پرشمار آن تلخ و ناگوار بود.
 • بلایی که سر این زن آمد شما را هم تهدید می‌کند + عکس


  جراحان از بدن یک زن در چین ۲۰۰ سنگ صفرا خارج کردند.
 • حدس بزن چه بلایی بر سر سیاهان می آید!


  جوردن پیل که عضو گروه کمدی دو نفره «کی و پیل» است، در اولین ساخته بلند سینمایی اش که نام «راه فرار» (یا «بیرون برو» یا «فرار کن») را بر آن نهاده، کاری را ارائه داده که بی شباهت با برخی فیلم های معروف گذشته نیست اما در عین حال ترکیب عجیبی دارد و آمیزه
 • ۷ بلایی که شکر بر روی بدن می آورد


  سلامت نیوز: یک مسئول سازمان غذا و دارو گفت: یکی از راههای موثر برای مصرف مقدار مناسب شکر توجه به نشانگرهای رنگی تغذیه ای بر روی برچسب فرآورده های غذایی و آشامیدنی است که رنگ سبز بیانگر مقدار اندک، رنگ نارنجی بیانگر مقدار متوسط و رنگ قرمز بیانگر مق
 • اپل چه بلایی سر مردم هنگ کنگ آورد؟


  خبر جالبی است. گوگل و اپل یک ابزارک (اپلیکشن) را در در هنگ کنگ از روی گوشی ها پاک کرده اند. ابزاری کی به نام Hkamp که با آن شورشیان هنگ کنگی رد پلیس را می زدند و با استفاده از آن یا از دست پلیس می گریختند یا به پلیس حمله می کردند.
 • کم‌خوابی چه بلایی بر سر شما می‌آورد؟


  تحقیقات جدید نشان می‌دهد که حتی چند شب بدخوابی نیز بر نحوه سوخت‌وساز چربی‌ها اثر گذاشته و می‌تواند سبب افزایش وزن شود.
 • بعد از دایناسورها، چه بلایی سر اقیانوس‌ها آمد؟


  ین واقعه معروف است به این که عامل نابودی دایناسور‌ها بوده، ولی موجودات بسیار ریزتری مانند پلانکتون‌های اقیانوس‌ها را نیز نابود کرده است و بدین ترتیب منابع غذایی حیاتی را از کف زیست‌بوم دریا‌ها حذف کرده.
 • بلایی به نام غذای فرآوری شده


  سلامت نیوز: ظهر یك روز تابستانی، خسته، تشنه و گرسنه در خیابان راه می روید كه مغازه های فست فودی رنگارنگ با بویی كه در محیط پیچیده شما را وسوسه می كنند تا دلی از عزا درآورید. بوی سوسیس و كالباس و همبرگر سرخ شده و پیتزاهای مختلف، آدم را هوایی می كند.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور

گزارش ۲۲۰ مورد حیوان گزیدگی در بیجار

گزارش ۲۲۰ مورد حیوان گزیدگی در بیجار

کودتا در دیزی‌سرا؛ گزارش یک برکناری در پرسپولیس

کودتا در دیزی‌سرا؛ گزارش یک برکناری در پرسپولیس

گزارش تمرین پرسپولیس/ بازدید پیروانی از امکانات و مصدومیت شدید ترابی/ هواداران علیه ساکت شعار دادند

گزارش تمرین پرسپولیس/ بازدید پیروانی از امکانات و مصدومیت شدید ترابی/ هواداران علیه ساکت شعار دادند

برای تأمین آب آشامیدنی تمهیدات بسیار خوبی فراهم شد/ مشکل امنیتی ـ انتظامی گزارش نشده است

برای تأمین آب آشامیدنی تمهیدات بسیار خوبی فراهم شد/ مشکل امنیتی ـ انتظامی گزارش نشده است

گزارش لحظه به لحظه/ استقلال تهران صفر - فجر سپاسی صفر

گزارش لحظه به لحظه/ استقلال تهران صفر - فجر سپاسی صفر