بازدید: 8

نفتکش انگلیسی به زودی آزاد می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه از رفع توقیف نفتکش توقیف شده انگلیسی از سوی ایران طی روز‌های آینده خبر داد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود که امروز (دوشنبه) برگزار شد، پیرامون تحرکات دیپلماتیک اخیر، گفت: در روز های اخیر در سطح وزاری خارجه و روسای قوا تحرکات دیپلماتیک خوبی را داشتیم و امروز هم شاهد حضور رئیس جمهور در ترکیه جهت حضور در نشست سران سه کشور ضامن روند آستانه هستیم. امیدواریم تا ثبات و امنیت کامل سوریه این نشست ها ادامه پیدا کند.

وی گفت: همچنین سفر های اخیر آقای ظریف به بنگلادش، چین، ژاپن، اندونزی و برخی کشور های دیگر را داشتیم و اگر شرایط مهیا باشد وزیر امور خارجه در روز های آینده به همراه رئیس جمهور عازم نیویورک جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد می شود.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اتهام زنی های آمریکا به ایران در ماجرای حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان، افزود: پنج سال است که یمن درگیر جنگی خونین است. ائتلاف متجاوز به پشتوانه غرب و به خصوص آمریکا، این جنایات را علیه مردم یمن انجام داده است. این اتهام زنی ها را ما کاملا رد می کنیم.

موسوی تصریح کرد: ایران صراحتا اعلام کرده که از گروه های مقاومت مردمی یمن حمایت می کند، اما اینکه این قبیل اتهامات به ایران نسبت داده شود در راستای فشار حداکثری آمریکا به ایران است که تا کنون هم نتیجه ای برای آن ها نداشته است؛ بنابراین از اساس این موضوعات را رد میکنیم.

وی بیان کرد: بخشی از تعهدات اروپا در قالب برجام راه اندازی خطوط ارتباطی برای ایران، تسهیل شرایط مالی و بانکی و دیگر موارد بود که طرح راه اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری از سوی فرانسه هم مقدمه ای برای آن است. اما اینکه برخی از کشور ها در دنیای امروز برای انجام تعهداتشان مجبورند یا مایلند از کشوری اجازه بگیرند جای تعجب و تاسف دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپایی ها برای اجرای تعهدات خود نیاز به اجازه یک کشور دارند، گفت: ما منتظر هستیم طرف های باقیمانده اروپایی در برجام به تعهدات خودشان عمل کنند تا ایران هم به انجام تعهدات کامل خود در برجام بازگردد.

دیداری بین روحانی و ترامپ در نیویورک انجام نمی شود

موسوی درخصوص برخی گمانه زنی ها مبنی بر مذاکره میان روحانی و ترامپ در سفر به نیویورک، گفت: چنین برنامه ای در دستور کار ما نیست و چنین اتفاقی در نیویورک نخواهد افتاد. آقای روحانی به صراحت گفت که ما دیدار برای دیدار و عکس گرفتن را نمی خواهیم، بلکه مذاکره باید منتج به نتیجه قابل قبولی باشد.

وی افزود: ما اعلام کردیم که اگر آمریکایی ها تروریسم اقتصادی را کاهش و حذف کرده و به برجام برگردند، می توانند در نشست های برجامی پای میز مذاکره بنشینند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حکم دادگاه کانادا مبنی بر توقیف اموال ایران، تاکید کرد: این حکم چند سالی است که در جریان بود و از چند سال پیش ما هشدار دادیم که این حکم را اجرا نکنند. ما اعلام کردیم که این حکم برخلاف نص صریح قوانین بین المللی و دولتی است که نقض مالکیت دولت ها به حساب می آید.

اقدام حقوقی ایران علیه کانادا آغاز شده است

موسوی تصریح کرد: اقدامات حقوقی ایران برای بازپس گیری اموال خود آغاز شده و ما این حق را برای خود محفوظ می دانیم.

وی در خصوص حذف دلار و انجام مراودات مالی با ارز های ملی، بیان کرد: این یکی از راهکار های ما در شرایط فعلی است. با اکثر کشور های دوست که مراودات اقتصادی خوبی هم با آن ها داریم با ارز های ملی دو طرف کار می کنیم. این در واقع یک مکانیسم مالی میان کشور های دوست است که امیدواریم این روند ادامه هم داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر تمایل آمریکا در مذاکره با ایران، گفت: مدت ها است که دوگانگی و چندگانگی را در سیاست های آمریکا نسبت به ایران شاهدیم. نوعی سردرگمی و تشویش را در افراد تصمیم گیرنده در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران داریم، بنابراین این مواضع ضد و نقیض در اظهارات مقامات آمریکایی را بار ها شاهد بودیم و خواهیم بود.

به تغییرات صورت گرفته در کابینه آمریکا توجهی نداریم

موسوی در خصوص تغییرات ایجاد شده در کابینه دولت آمریکا و اینکه آیا این تغییر را می توان به عنوان پیامی به ایران تعبیر کرد یا خیر، افزود: ما پیامی از طرف آمریکایی ها نگرفتیم، تغییرات در کابینه دولت آمریکا یک موضوع داخلی برای آن ها است.

وی بیان کرد: فعلا سیاست آن ها در قبال ایران، ادامه تروریسم اقتصادی است و ماهم به حرف ها و اظهارات آن ها یا تغییرات صورت گرفته در کابینه دولت آمریکا توجهی نداریم.

پنجره دیپلماسی با اروپا را باز گذاشته ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص پایبندی اروپا به تعهداتش در برجام، گفت: ما خیلی به انجام تعهدات اروپا دل نبستیم، اما پنجره دیپلماسی را همیشه باز نگه داشتیم که اگر آن ها به تعهداتشان عمل کردند ما هم به انجام تعهدات خود در برجام برگردیم.

مقتدی صدر به ایران رفت و آمد دارد

موسوی در خصوص اهداف سفر اخیر مقتدی صدر به ایران، گفت: آقای مقتدی صدر دوست ما است و ارتباط خوبی با وی داریم. وی به ایران سفر نمی کند بلکه رفت و آمد دارد. حضور وی، هم برای ما و هم برای دولت عراق غنیمت است.

وی در خصوص برنامه ارائه شده ایران در یمن، تصریح کرد: طرحی که ایران در خصوص یمن ارائه داد در روز های ابتدایی این تجاوز، توسط آقای ظریف مطرح شد. برنامه ایران برای یمن چهار مرحله دارد و همه از آن آگاه هستند. امیدواریم با اعمال نظر ویژه و مجدد به طرح ۴ مرحله ای ایران این قائله ختم به خیر شود.

اروپا اقدام عملی انجام ندهد گام چهارم هم آغاز می شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تصمیم ایران برای اجرای گام سوم، بیان کرد: ما اجرای گام سوم را ادامه می دهیم و بر آن اصرار داریم. گام چهارم هم در حال بررسی است و در صورتی که اروپایی ها اقدامی عملیاتی انجام ندهند که تا کنون هم اتفاق خاصی نیفتاده است، گام سوم را ادامه و اجرا می کنیم و گام چهارم را هم آغاز خواهیم کرد.

موسوی در خصوص سفر ظریف به نیویورک و در عین حال تحریمی که از طرف آمریکا نسبت به وی اعمال شده است، گفت: شاهد تحریم عجیب و حیرت گونه وزیر امور خارجه ایران توسط دولت آمریکا بودیم، ولی دست آن ها برای منع کردن وزاری خارجه جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل باز نیست و شاید حداکثر کاری که بخواهند انجام دهند محدود کردن وزیر امور خارجه در نیویورک است.

وی در خصوص انجام تعهدات اروپا در قبال برجام، افزود: توافقی بین ایران و پنج بعلاوه یک صورت گرفت و پس از خروج یکی از اعضا، بقیه اعضا تعهد دادند که عدم حضور آمریکا را جبران می کنند، اما تاکنون موفق نشده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران هم تا زمانی که احساس کند در انجام تعهدات برجامی دو طرف، موازنه ای برقرار است، بر تعهدات خود پایبند است. اما اگر به این نتیجه برسیم که حضور در برجام با منافع ملی ما در یک راستا نیست و منافع ما تامین نمی شود، قطعا تصمیم مقتضی را خواهیم داشت.

نفتکش انگلیسی به زودی آزاد می شود

موسوی در خصوص آزادی نفتکش توقیف شده انگلیسی بیان کرد: مراحل حقوقی و قضایی این ماجرا در جریان است و دو، سه کار اداری آن باقی مانده تا این کشتی رفع توقیف شود؛ به نظر می رسد این کشتی به زودی رفع توقیف شود. این آزادی هم به دلیل واسطه گری شخص ثالثی نیست.

وی در خصوص گفتگو های ایران با کشور های منطقه به دلیل حملات اخیر صورت گرفته به آرامکو عربستان ادامه داد: این حملات، ارتباطی به این گفتگو ها ندارد. جنگی بین یمن و ائتلاف سعودی در جریان است و این مسائل ربطی هم به ایران ندارد. با این حال ایران همیشه از مظلومین دفاع می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: پیشنهاد گفت وگوی ما با کشور های منطقه در قالب های مختلف مانند امضای پیمان عدم تعرض و تشکیل مجمع گفتگو های منطقه همچنان پابرجاست و باز تاکید داریم منطقه متعلق به کشور های منطقه است و امنیت آن وابسته به کشور های منطقه ای است و منشا ناامنی حضور کشور های فرامنطقه ای است.

موسوی تاکید کرد: ایران همیشه رابطه با همسایگان را در اولویت خود قرار داده، هرچند برخی از آن ها در برخی از مواقع دچار سوء تفاهم هایی هستند، اما دَرِ دیپلماسی ما نسبت به آن ها همیشه باز است.

وی در خصوص لغو ویزای چند دانشجوی ایران در آمریکا، عنوان کرد: من نیز این خبر را در رسانه ها دیدم. ما روابط دیپلماتیکی با آمریکا نداریم. این اتفاق در ادامه سیاست های کوته بینانه آمریکایی ها است که از مدتی قبل شروع کردند و ضمن سر دادن شعار هایی مبنی بر آزادی و فرصت برابر، محدودیت هایی را برای کشور های دیگر به ویژه ایرانیان اعمال می کنند، انجام شده است، در حالی که آمریکا بخشی از پیشرفت هایش را مدیون این افراد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که در نشست سران ایران، روسیه و ترکیه، سران مخالفان دولت سوریه نیز حضور خواهند داشت؟ گفت: این اجلاس، نشست سران سه کشور ضامن در خصوص آتش بس در سوریه است.

موسوی تاکید کرد: باید هماهنگی ها و توافقاتی در سطح سران انجام شود که در اجلاس امروز رخ می دهد و اقدامی رو به جلو خواهد بود و بر اساس آن گامی عملی در خصوص سوریه برداشته می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حضور احتمالی ترکیه در شرق فرات در خاک سوریه، بیان کرد: ایران همراه روسیه و ترکیه با توجه به ملاحظات و دغدغه های امنیتی سیاسی که در سطح خرد و کلان نسبت به بحران سوریه دارند، این دغدغه را دارند که ضمن حرکت به سمت کاهش تنش، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت سوریه باید، حفظ و محترم شمرده شود.

موسوی با بیان اینکه این دغدغه ها در سطح کارشناسی، وزرا و سران مطرح خواهد شد، گفت: امیدواریم طرفین به یک راهکار مرضی الطرفین برسند و همه کشور ها برای بازگشت آرامش به منطقه و سوریه کمک کنند و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه را بپذیرند.

وی اضافه کرد: هر اقدامی خلاف آن، نقض غرض است. هر اقدامی باید با محوریت دولت سوریه و حاکمیت جاری و همراه با احترام به تمامیت ارضی این کشور باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص دیدار پوتین و نتانیاهو در مسکو و بازتاب آن رایزنی ها در دیدار پوتین و روحانی تصریح کرد: من از محور مذاکرات روسای جمهور مطلع نیستم. در خصوص اظهارات نتانیاهو در آن دیدار، حرف های گزافی است که مصارف داخلی داشته و با توجه به برگزاری انتخابات این سخنان گفته می شود. خودشان نیز می دانند که آزمودن آزموده، خطا است.

چین شریک نخست تجاری ایران در جهان است

موسوی در خصوص برخی از اخبار مبنی بر سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیاردی چین در صنایع نفت و گاز ایران، خاطرنشان کرد: ما سند جامع راهبردی با چین در سال ۹۴ امضا کردیم که آن سند بر روابط همه جانبه و راهبردی ایران و چین تاکید می کند. چین شریک نخست تجاری ما در جهان است و روابط ما نیز راهبردی است.

وی همچنین با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه به پکن، خاطر نشان کرد: در سفر اخیر ظریف به چین، پیش نویس سند جامع همکاری ها ارائه شد که در حال بررسی است. در این سند و سایر اسناد، موضوعات مختلف همکاری میان دو کشور گنجانده خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: عدد و رقم ها و موضوعاتی که در رسانه ها مطرح شده، واقعیت ندارد، ولی موضوع سرمایه گذاری دو کشور همواره وجود داشته است و جزیی از برنامه راهبردی ایران و چین است.

موسوی در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین پیگیری ها در خصوص وضعیت مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس که در آمریکا در بازداشت است، افزود: وزارت خارجه و نهاد های ذیربط هم درباره او و هم دیگر اساتیدی که حدود ۱۹ تا ۲۰ پرونده می شود، پیگیر بودند و از طریق مجاری رسمی و قانونی از طریق کانال های ارتباطی با آمریکا و مراجع رسمی دیپلماتیک پیگیر تک تک این پرونده ها هستیم.

وی گفت: برخی پیچیدگی ها وجود دارد و به خاطر عدم همکاری برخی دولت ها و از جمله آمریکا تاکنون این پیگیری ها به نتیجه نرسیده است. این گونه نیست که ایران از پیگیری این پرونده ها دست بکشد و تا احقاق حقوق آن ها و اثبات بیگناهی شان پیگیری ها جدا ادامه دارند.

نفتکش انگلیسی به زودی آزاد می‌شود
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها