بازدید: 8

بازداشت دومین رهبر حماس در عربستان

به دنبال افشای بازداشت محمد صالح الخضری، از رهبران جنبش حماس و پسرش در عربستان، منابع سیاسی فلسطین از بازداشت یکی دیگر از...

به گزارش بولتن نیوز، منابع سیاسی در فلسطین، اعلام کردند که مقامات سعودی "ابوعبیده الآغا"، از رهبران جنبش مقاومت اسلامی حماس و از تجار فلسطینی را در زندان سیاسی "الذهبان" بازداشت کرده اند.

این پایگاه خبری به نقل از منابع مطلع گزارش داد که ابو عبیده فرزند خیری الآغا، سرشناس ترین بنیانگذاران حماس است که در سال ۲۰۱۴ در عربستان درگذشت.

طبق گفته این منابع، ابوعبیده تابعیت عربستانی دارد، به همین جهت هیچ توجیهی برای ادامه بازداشت وی در زندان های عربستان وجود ندارد.

طبق این گزارش، وزارت خزانه داری آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی اعلام کرد که الآغا ریاست کمیته مالی جنبش حماس در عربستان را برعهده دارد.

محسن صالح، مدیرکل مرکز مطالعات الزیتونه نیز در گفت وگو با این پایگاه فاش کرد که مقامات عربستان یک سال و نیم پیش ابوعبیده را بازداشت کردند و هیچ اطلاعات مشخصی درباره علت دستگیری اش وجود ندارد.

وی افزود: عربستان ۶۰ فلسطینی را بدون تفهیم اتهاماتشان در زندان های خود بازداشت کرده است، طوری که خانواده هایشان ماه ها از آنها بی خبر بودند و پس از برقراری ارتباط خانواده ها با بازداشت شدگان فلسطینی، گزارش هایی مبنی بر شکنجه روحی و جسمی آنها در رسانه ها منتشر کردند.

مدیرکل مرکز مطالعات الزیتونه در ادامه تصریح کرد: مسئله ای که میان همه این بازداشت شدگان در زندان های عربستان مشترک است، وابستگی آنها به جریان اسلامی فلسطین یا نزدیکی به آنها، حمایتشان از مقاومت فلسطین و جمع آوری کمک های مالی برای مقاومت یا حمایت از پایداری ملت فلسطین در قدس و نوار غزه و سایر مناطق فلسطین است.

جنبش مقاومت اسلامی حماس دوشنبه گذشته برای اولین بار فاش کرد، نیروهای امنیتی عربستان ده ها فلسطینی مقیم عربستان و همچنین محمد الخضری، مسؤول روابط جنبش حماس را که از سه دهه پیش در جده اقامت داشت، بازداشت کردند.

حماس با انتشار بیانیه ای این اقدام نیروهای امنیتی عربستان را محکوم و اعلام کرد: سن و بیماری محمد صالح الخضری مانع از آن نشد که نیروهای امنیتی عربستان او را بازداشت نکنند.

بر اساس اعلام حماس، نیروهای امنیتی عربستان همچنین پسر بزرگ الخضری را بازداشت کردند.

حماس همچنین اعلام کرد: بازداشت الخضری و فرزند او در چارچوب موج بازداشت شمار زیادی از فلسطینی ها در عربستان صورت می گیرد.


بازداشت دومین رهبر حماس در عربستان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها