بازدید: 8

وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار برنج مسئولیتی ندارد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2044985
مهرفردگفت: از دوم مرداد امسال، وزارت جهاد کشاورزی هیچ اختیاری در تنظیم بازار برنج، ثبت سفارش، تخصیص یا تایید ارز ندارد.

روابطز عمومی//وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار برنج مسئولیتی نداردبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد، در پاسخ به ادعای مطرح شده در خصوص تعیین تکلیف موجودی برنج در بنادر کشور و عدم تخصیص ارز از سوی وزارت جهاد کشاورزی به برنج های وارداتی شرکت بازرگانی دولتی که در بنادر موجود است، اظهارکرد: از تاریخ دوم مرداد امسال، وزارت جهاد کشاورزی هیچ اختیاری در تنظیم بازار برنج، ثبت سفارش، تایید ثبت سفارش، تخصیص و یا تایید ارز، تایید ترخیص یا عدم ترخیص کالا ها ندارد و تمام این اختیارات به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شده است، اما قبل از ۲ ماه پیش، که وزارت جهاد کشاورزی در زمینه های یاد شده مسئولیت داشت، در یک فرایند نزدیک به ۹۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است.

وی افزود: ما در کشور حدود ۳ میلیون تن مصرف برنج داریم که بیش از ۲ میلیون تن آن را در داخل تولید می کنیم و یک میلیون تن نیاز به واردات داریم که در این چهار سال رویه وزارت جهاد کشاورزی این بوده که در چهار ماه فصل برداشت برنج داخلی، برنج خارجی وارد نشود و این واردات که حدود یک میلیون تن است در ۸ ماه دیگر سال انجام شود.

مهرفرد ادامه داد: امسال، کارگروه تنظیم بازار تصویب کرد که این محدودیت واردات به خاطر شرایط تحریم برداشته شود و از زمانی که این محدودیت برداشته شد، ما هیچ مسئولیتی در تایید  یا تامین ارز نداشته ایم.

بیشتر بخوانید: تولید برنج به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن می رسد/حداکثر قیمت برنج با کیفیت در استان های شمالی ۲۰ هزار تومان

وی با بیان اینکه مسئولیت تامین ارز با بانک مرکزی است، یادآور شد: در دوره ای که وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت داشت، مواردی که بود تایید و تخصیص ارز فرستاده شده و از دو ماه قبل، هیچگونه مسئولیتی در این زمینه نداریم.

مهرفرد درباره حضور واسطه ها در بازار برنج تاکید کرد: ما مسئول تولید هستیم و مسئولیت بازار بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است، اما نظر کارشناسی خودم این است که باید برندسازی و توسعه ذخیره ها انجام شود.

وی افزود: تشکل های تولیدکننده و تعاونی ها باید شالیکوبی ها را توسعه دهند، برندسازی کنند و مانع اختلاط برنج خارجی با برنج داخلی شوند و خودشان عرضه کنند که این فرایند عرضه مانع ورود عوامل دیگر به این بازار می شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی ما صنایع تبدیلی را گسترش دادیم و برند هایی را در کشور ایجاد کرده ایم، امّا هنوز کسانی هستند که به عنوان سوداگری در بازار برنج خرید و فروش می کنند.

مهرفرد درباره فروشگاه های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در سطح کشور بیان کرد: فروشگاه های عرضه محصولات کشاورزی در سراسر کشور توسط سازمان تعاون روستایی که تشکل خود کشاورزان بوده، عرضه مستقیم می شود که حدود ۳ هزار فروشگاه در سطح کشور دارد، البته بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای هم هستند که به صورت مستقیم محصول را از کشاورزان می خرند و به سیستم سورت و بسته بندی مجهز هستند و کالا ها را خودشان عرضه می کنند که بخشی از برنج تولید داخل در بازار فروشگاهی عرضه می شود و بخشی هم به وسیله بنکداری ها وارد بازار سنتی می شود.

انتهای پیام/

سوداگران در بازار برنج خرید و فروش می کنند

وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار برنج مسئولیتی ندارد
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها