بازدید: 7

افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه خوابگاه‌های خودگردان

اکنون در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها، هزینه خوابگاه‌های خودگردان نسبت به سال گذشته افزایش دو برابری را نشان می‌دهد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: بیش از ۱۵سال از عمر خوابگاه های خودگردان می گذرد و ۹درصد دانشجویان وزارت علوم در خوابگاه های خودگردان ساکن هستند، اما بنا به اعتراف رئیس صندوق رفاه به دلیل محدودیت امکانات، امکان نظارت کافی بر این نوع خوابگاه ها را ندارند. علاوه بر خوابگاه های عادی، خوابگاه های خودگردانی نیز وجود دارد که دانشگاه هایی که نمی توانند نیاز های خوابگاهی خود را برطرف کنند، این مراکز را برای دانشجویان خود معرفی می کنند.

خوابگاه های خودگردان امسال حدوداً از ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته اند. به طور مثال یک خوابگاه خودگردان حوالی میدان انقلاب تهران قیمت اتاق دو تخته را برای امسال بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومان تعیین کرده، درحالی که سال گذشته قیمت های این حوالی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برای هر ماه بوده است.

دانشجویانی که متقاضی خوابگاه های خودگردان هستند، می توانند با مراجعه به سایت صندوق رفاه دانشجویان به نشانی www. swf. ir و مراجعه به بخش سامانه خوابگاه غیردولتی با شرایط و امکانات خوابگاه هایی که موفق به کسب مجوز شده اند، آشنا شوند و درصورت تمایل اقدام به رزرو و اجاره خوابگاه ها کنند. این خوابگاه ها به صورت خصوصی اداره می شوند و طی تفاهمنامه ای با دانشگاه همکاری می کنند. البته این را هم در نظر داشته باشید که دانشگاه تنها تا جایی که اختیارات قانونی دارد، می تواند روی عملکرد این خوابگاه ها نظارت داشته باشد.

معرفی شدن خوابگاه های خودگردان از سوی دانشگاه به نوعی اعتباربخشی و رسمیت دادن به آنهاست و انتظار می رود، دانشجویان در این خوابگاه ها با توجه به اینکه شهریه آن را پرداخت می کنند، از شرایط مطلوب رفاهی و ایمنی برخوردار باشند، اما اعتراضات دانشجویان ساکن خوابگاه های خودگردان این انتظار را زمین گیر کرده است!

ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این باره گفت: ۹ درصد دانشجویان وزارت علوم در خوابگاه های خودگردان ساکن هستند، اما به دلیل محدودیت امکانات، امکان نظارت کافی بر این نوع خوابگاه ها را نداریم. وی افزود: دانشجو تنها یک بیستم زندگی خود را در این مراکز صرف می کند، بنابراین این خانواده ها هستند که باید به آسیب های اجتماعی و زندگی فرزندان خود نظارت داشته باشند.

اکنون این سؤال مطرح است با وجود عدم نظارت که عدم تعهد و مشکلات فراوان فرهنگی و اجتماعی را نیز در پی دارد، چرا سازمان امور دانشجویان مجوز این خوابگاه های خودگردان را صادر می کند و دانشگاه ها نیز به آن ها اعتبار می بخشند؟

اخیراً هم معاون دانشجویی دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا با اشاره به جلسه ای که با حضور رؤسای مناطق ۹ گانه تهران و مسئولان صندوق رفاه دانشجویان برای تعیین شهریه خوابگاه های خودگردان برگزار شد، گفت: «کف و سقف شهریه خوابگاه های خودگردان در استان تهران ماهانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است. افرادی که برای راه اندازی خوابگاه خودگردان درخواست مجوز می کنند، باید مستنداتی درمورد بنا، امکانات، شرایط و... ارائه کنند و چنانکه شرایط خوابگاه طبق مستنداتی که ارائه می شود مطلوب نباشد، فرد درخواست کننده برای اخذ مجوز باید نواقص را برطرف کند.» حال آنکه واقعیت قیمت های خوابگاه های خودگردان با توجه به یک استاندارد قابل قبول بسیار بیشتر از آن است که مسئولان می گویند. خوابگاه داران غیردولتی سال گذشته هم نسبت به پایین بودن اجاره بهای خوابگاه ها اعتراض داشتند، اما امسال در سکوت دانشگاه ها جبران مافات کرده اند.

افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه خوابگاه‌های خودگردان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها