بازدید: 12

با بچه خجالتی چگونه رفتار کنیم؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 2038105
این صحنه حتما برایتان آشناست کودکی که در احوالپرسی‌های معمول روزانه با دیگران، پشت والدینش پنهان می‌شود و در جواب احوالپرسی آن‌ها ساکت می‌ایستد.

این صحنه حتما برای تان آشناست کودکی که در احوالپرسی های معمول روزانه با دیگران، پشت والدینش پنهان می شود و در جواب احوالپرسی آن ها ساکت می ایستد. این قبیل بچه ها را به اصطلاح «خجالتی» می گویند، مشکلی که اغلب کودکان و حتی نوجوانان و بزرگسالان ممکن است با آن روبه رو باشند.
در اصل این یک ویژگی شخصیتی است که نباید باعث شرمندگی شود، چون نیمی از بزرگسالان فکر می کنند خجالتی هستند و بیش از نیمی از آن ها هم اذعان می کنند که در کودکی خجالتی بوده اند. این مشکلی است که با تشویق و حمایت قابل اصلاح است. خبر خوب این که کودکان خجالتی می توانند کم رویی شان را مدیریت کنند. آن ها فقط کمی به حمایت نیاز دارند. پس بهتر است راه های کمک به آن ها را پیدا کنید.

چگونه با کودک خجالتی برخورد کنیم؟
کودکان خجالتی در برابر حرف دیگران حساس و بیشتر از قضاوت های منفی، به قضاوت های مثبت محتاج هستند برای کاهش این احساس آنان باید به این موارد توجه شود:
- همیشه احساس کودک را تایید کنید. مثلا وقتی ترسیده است، نگویید این که ترس ندارد یا نترس. باید گفت «می دانم می ترسی». در صورت رد احساس کودک، او به این نتیجه می رسد که من هیچی نمی فهمم، هر چه احساس می کنم اشتباه است و شروع به نفی احساس خود و شخصیت خود می کند.
- هرگز او را به صورت مستقیم، جلوی دوستانش یا در مقابل جمع یا حتی جلوی خواهر و برادرش اصلاح نکنید. اگر کلمه ای گفت که اشتباه بود، در جمله ای به طور صحیح از آن کلمه استفاده کنید و اگر کار اشتباهی کرد، در اتاقش به تنهایی درباره کار اشتباهش صحبت کنید.
- وقتی با شما صحبت می کند، کارتان را متوقف کنید و با نگاه کردن به چشمانش و توجه خاص به او، به صحبت هایش گوش دهید.
- از او بخواهید برایتان کتاب بخواند، آواز بخواند یا فیلمی را تعریف کند. شما هم نشان بدهید که مشتاق شنیدن هستید.
- هرگز به او یا کارهایش حتی به کار های بامزه اش نخندید، به ویژه در حضور دیگران؛ مگر آنکه خودش این انتظار را داشته باشد.
- بعد از ۶ سالگی (در صورت امکان با کمک مربی خصوصی) او را در زمینه یک ورزش گروهی مثل فوتبال یا بسکتبال بسازید تا در جمع دیگران، بدرخشد.
- هرگز با فرزندتان درد دل نکنید و بدی دیگران مخصوصا همسر خود را به او نگویید.
- از ظاهر او ایراد نگیرید و او را با کسی مقایسه نکنید.
- اجازه بدهید اشتباهات بی خطر کند و در صورت نیاز بدون منت کمکش کنید. او را به خاطر اشتباهش تنبیه نکنید.
- به او احساس گناه ندهید مثلا نگویید خسته شدم از دستت، پیرم کردی، کاش بمیرم راحت بشوم، به خاطر تو توی این خراب شده مانده ام، تو هم لنگه فلانی هستی و غیره، از کودک به عنوان جاسوس استفاده نکرده و با وی قهر نکنید.
- روزی پنجاه بار به جا و به موقع، به او بگویید «تو خوبی». (متشکرم پسر خوبم، ممنونم دختر خوبم و غیره)
- از خجالتی بودن او در جمع حرفی نزنید. کودکان خجالتی در برابر حرف دیگران حساس و بیشتر از قضاوت های منفی، به قضاوت های مثبت محتاج هستند.
- بعد از هر پیشرفت کوچکی او را تحسین کنید.


با بچه خجالتی چگونه رفتار کنیم؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • با بچه خجالتی چگونه رفتار کنیم؟


  این صحنه حتما برایتان آشناست کودکی که در احوالپرسی‌های معمول روزانه با دیگران، پشت والدینش پنهان می‌شود و در جواب احوالپرسی آن‌ها ساکت می‌ایستد.
 • با کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم؟


  کودکان که تازه اولین گامهای خودشون رو در اجتماع برمیدارن، ممکنه دچار خودکم بینی بشن و شما با یه کودک خجالتی و کمرو روبرو بشین.
 • چگونه با فرزند خجالتی رفتار کنیم؟ (3)


  اگر کودک شما خجالت می‌كشد در فعالیت‌های گروهی مانند تیم ورزشی شركت كند، ابتدا از فعالیت‌های انفرادی مورد علاقه او شروع كنید.
 • چگونه با فرزند خجالتی رفتار کنیم؟ (2)


  وقتی صحبت از مهارت‌های اجتماعی به میان می‌آید، هر قدر زودتر شروع به آموزش آنها كنید، بهتر است. دیده شده كه میزان شیوع خجالتی بودن با افزایش سن بیشتر می‌شود.
 • چگونه با فرزند خجالتی رفتار کنیم؟ (1)


  دانستن ماهیت خجالتی بودن كودك مهارت‌هایی را كه او فاقد آن است به شما می‌شناساند و شما می‌توانید با روش‌های گوناگون این مهارت‌ها را به او بیاموزید.
 • چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم؟


  خجالت کشیدن یکی از جلوه‌های رفتاری است که در حد طبیعی مطلوب است و نباید از کودک انتظار داشت که هیچ‌وقت خجالتی نشود، اما گاهی کودکان بیش از حدخجالتی می‌شوند.
 • رفتار با کودکان خجالتی، چگونه باشد؟


  به احتمال زیاد هم تحت تاثیر تربیت و الگویی است که از شما والدین عزیز یاد گرفته و هم در حال حاضر تحت فشار و استرس هست...
 • رفتار با کودک خجالتی، چگونه باید باشد؟


  وقتی برچسب خجالتی بودن به یک کودک زده می شود به تدریج او با خودش فکر می کند که واقعا خجالتی و غیر اجتماعی است.
 • چگونه به کودکان خجالتی کمک کنیم؟


  کودک خجالتی همیشه حس اضطراب را به همراه خود دارد و نیازمند است تا از سوی والدین مورد حمایت و تأیید قرار گیرد
 • با کودکان خجالتی چگونه برخورد کنیم؟


  هوشیارى به کودکان مى گوید که چه کار بکنند و چه کارى درست است، حتى وقتى کسى مواظبشان نباشد. کودکان بدون آموزش نمى توانند این علائم مغزى را در خود بدون مداخله و ایجاد حد و مرز از طرف والدین و دیگر بزرگسالان کنترل کنند. والدین اولین هوشیاری ها را در سن
 • رفتار با کودک خجالتی، نکات مهم


  این واقعیت دارد که کودک خجالتی و آرام هم می توانند خوشحال و خشنود باشند ولی اغلب آنها از ترس هایی که دارند خجالت می کشند.
 • رفتار با کودکان خجالتی، هشت ساله است


  کودک را به زور برای ورود به جمع تحت فشار قرار ندهد، زیرا نتیجه معکوس خواهد داشت. مشارکت مادر در بازی های گروهی کودک و سایر همسالانش در کاهش اضطراب موثر خواهد بود.
 • چگونه با بچه ها رفتار کنیم؟


  با دختر بچه‌ ای که مدام دوست دارد پدرش نوازشش کند و در بغل اوست و پدرش را از لب‌ هایش می‌بوسد، چه کنم؟
 • چگونه با بچه های لوس رفتار کنیم؟


  آیا تاکنون نگران لوس شدن کودکتان شده‌اید؟
 • با بچه لوس چگونه رفتار کنیم؟


  وقتی کودک برای پیشبرد اهداف خود لجبازی می‎کند بهتر است والدین توجهی به آن نشان ندهند. وقتی والدین امتیازی به لجبازی و پرخاشگری کودک ندهند و او در اهداف خود ناکام بماند بعد از مدتی این رفتار خاموش می‎شود.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها