بازدید: 10

«آه» مقتلی پُر درد از وقایع عاشورا

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2037965
«آه» کتابی است که یاسین حجازی ویراستاری آن را برعهده داشت و نشر جام طهور آن را با محوریت وقایع عاشورا منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، «کتاب آه» کتابی است که  «یاسین حجازی» ویراستاری آن را برعهده داشت و نشر «جام طهور» آن را منتشر کرد.این کتاب در کنار لهوف و نفس المهموم، خواندنی ترین مقاتل به زبان فارسی است.کتاب از مرگ معاویه شروع می شود و تا وقایع بعد از عاشورا ادامه پیدا می کند. روایت های کوتاه کوتاه و زبان ساده و قابل فهم این کتاب، از مزیت های بزرگ آن است که خواننده ترجیح می دهد به جای خواندن دمع السجوم و نفس المهموم، این کتاب را بخواند و با روایت های آن همراه شود.

به نظر می رسد هدف اصلی حجازی از کتاب آه، ارائه تصویری روشن از واقعه کربلاست. پدیدآورنده کتاب آه معتقد است « یک تصویر، پاره ای از یک نامه یا جملاتی که دو نفر باهم گفته اند و رفته اند و کسی آن میان شنیده، هر کدام، تکه ای از یک کولاژ است که از چیدن و کنار هم گذاشتنشان می توان اصل واقعه را فهمید و یک پارچه کولاژ را دید.»

«آه» مقتلی پُر درد از وقایع عاشورا

 به قول خود ویراستار، بازخوانده ای از کتاب «نفس المهموم» مرحوم شیخ عباس قمی است؛ کتابی کاملاً متفاوت که به زبان امروزی نزدیک شده است.

یاسین حجازی دمع السّجوم را بازخوانی کرده و بدون حذف بخش یا بخش هایی از آن سعی کرده است  یک مقتل اصیل اما امروزی، منسجم و سرراست بنویسد. خودش می گوید: «من در این بازخوانی، خطِ حادثه را پر رنگ کردم و به ترتیب و توالی وقوعِ حادثه ها دقّت کردم و گشتم آدم هایی را که اسمشان در اوّلِ حادثه یک چیز بود و در اثنای حادثه یک چیز و در انتها یک چیزِ دیگر، یکی کردم و نقل های پراکنده در جای جای کتاب را بی آنکه از جزئیات هیچ کدامشان بزنم تجمیع کردم و ردِّ نقل هایی را که با هم نمی خواند، در کتاب های دیگر گرفتم تا نقلِ معقول تر و مشهورتر را بیاورم و تاریخ ها را تا آنجا که می شد همخوان کردم و جای ها، مرزها، منزل ها و شهرها را روی نقشه آوردم تا کروکی حادثه معلوم شود و رجزهایی را که ترجمه نشده بود یا ترجمه اش واضح نبود، دوباره ترجمه کردم و رسم الخط را یکدست و پاراگراف بندی و نقطه گذاری کردم و اِعراب گذاشتم و توضیح ها و حاشیه ها و پاورقی ها را کنار گذاشتم و مکرّرات و عبارات عربی را که حذف شان به ساختارِ متن لطمه نمی زد، حذف کردم.» پاراگراف ها را «نگاتیو»هایی فرض کردم که با حفظِ ترتیب و ضرب آهنگ و تعلیق باید به هم می چسباندم و همه فکر و ذکرم این بود که صفحات برای خواننده راحت و بی وقفه ورق بخورد و یک بار برای همیشه معلوم شود «اتفاق» چگونه افتاد.

یاسین حجازی در کتاب «آه» تلاش کرده است  بی آنکه به متن دمع السجوم دست بزند، آن را از نو بسازد تا کتاب از شکل کتابی صرفا در زمره کتب علما و محققان بیرون بیاید.بنابر گفته های ویراستار کتاب،  تصویرها، نامه ها و دیالوگ ها از متن دمع السّجوم جدا شده است:از جمله آن ها  تصویرِ محمّد ابن حنفیه است وقتی سحر طشتِ آبی روبه روی اوست و  وضو می گیرد، همان لحظه می شنود که حسین از مکه خارج شد و اشکش در طشت می چکد.

نامه ها مثلِ نامه ای که یزید ابن معاویه پنهانی به عبیداللّه ابن زیاد می نویسد و اتمامِ حجّت می کند که یا حسین کشته می شود یا زیرش می زند که زیاد از سرِ خانواده شان است و نطفه حرام شخص ابوسفیان است .دیالوگ ها مثلِ آنچه میان خولی و زنش ردو بدل می شود وقتی خولی پس از مدّت ها به خانه می آید و زنش در بستر از او می پرسد که چه خبر و او می گوید ثروتی هنگفت برایش آورده است.زنش می پرسد چه ثروتی؟ خولی می گوید سرِ حسین ابن علی را با خودش آورده و همین حالا گوشه حیاط است.

انتهای پیام/ 

 

 

 


«آه» مقتلی پُر درد از وقایع عاشورا
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها