بازدید: 7

کشف بخار آب روی یک سیاره خارجی با هسته سنگی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2037700
دانشمندان و محققان دانشگاه مونترال به تازگی موفق به کشف سیاره‌ای شدند که هسته سنگی داشته و درون آن بخار آب وجود دارد.

کشف بخار آب روی یک سیاره خارجی با هسته سنگیبه گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، وجود بخار آب در غول های گازی امری رایج است. در جو مشتری، کیوان، اورانوس و نپتون H2O حرکت می کنند. اما آب روی یک سیاره صخره ای بسیار نادر است و باعث می شود کشف بخار آب (و احتمالاً حتی باران) در سیارات سیاره K2-18 b یک پیشرفت شگفت آور باشد.

کشف بخار آب در سیاره K2-18 b 

تیمی در یکی از موسسه های تحقیقاتی در مورد سیارات خارجی در دانشگاه مونترال، روز گذشته یافته های خود را منتشر کردند. کار این گروه (که هنوز مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است) به این نکته اشاره دارد که K2-18 b به لطف وجود آب و هیدروژن و همچنین مکان قرار گرفتن سیارات خارج از ناحیه در منطقه Goldilocks، قابل سکونت است.  منطقه Goldilocks محدوده ای نسبت به یک ستاره است که در آن درجه حرارت نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد، به همین دلیل می توان در آن زندگی کرد.

کشف بخار آب روی یک سیاره خارجی با هسته سنگی

بیشتر بخوانید: ابتکار زیبای ناسا برای انتخاب نام مریخ نورد جدید خود

اما در حالی که دامنه دما و حضور آب علائم خوبی است، K2-18 b لزوما قابل سکونت نیست. این سیاره یک غول گاز نیست، اما دارای یک فضای ضخیم و پرفشار بوده که احتمالاً هسته بزرگ و سنگی را احاطه کرده است. به دلیل فشار خردکننده، انسان قادر به قدم زدن بر روی سطح سیاره نخواهد بود. در واقع این وضعیت شبیه به شهر ابری (Cloud City) است که در آن پوسته محافظ در جو گازی شناور می شود. سیاره K2-18 b  یکی از سیارات فراخورشیدی است که بخار آب در جو آن شناسایی شده است. این سیاره حتی ممکن است دارای ابر باران باشد، گرچه محققان هنوز نتوانسته اند این موضوع را تائید کنند. به محض اینکه آب به درون مایع متراکم شود، قطرات به سمت هسته فرو می روند و با افزایش فشار اتمسفر به گاز تبدیل می شوند. گاز دوباره به لایه ابر بالا می رود و چرخه را تکرار می کند.

محققان این پروژه کار خود را در دهه های ۲۰۲۰ دنبال می کنند، یعنی پس از راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال ۲۰۲۱ این اتفاق رخ خواهد داد. این تلسکوپ جدید حتی از تلسکوپ فضایی هابل نیز قدرتمندتر است، که این تیم از آن برای تحلیل K2-18 b استفاده کرده است. نگاه دقیق تر از طریق تلسکوپ فضایی جیمز وب باعث می شود سیاره های مشابه زمین سریع تر کشف شوند.

هر دهه که می گذرد با اکتشافات جدید تفکر ما درباره جهان تغییر می کند. شاید در آینده ای نه چندان دور وجود دنیا های موازی به صورت عینی ثابت شود.

انتهای پیام/

کشف بخار آب در سیاره ای فراخورشیدی

کشف بخار آب روی یک سیاره خارجی با هسته سنگی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها