بازدید: 6

بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می‌دهد؟!

منبع : فرارو کد خبر: 2037302
بیل گیتس را می‌توان یکی از نمونه‌های اخیر از این دست نام برد. بیل گیتس در حال حاضر در حال حمایت از یک راه حل بالقوه برای توقف گرم شدن کره زمین است که محور آن فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی (solar geoengineering) است.
بیل گیتس، میلیاردر مشهور آمریکایی و یکی از کارآفرینان برتر هزاره جدید در فکر سرمایه گذاری روی یک "ابر شیمیایی" است که می تواند به روند گرمایش کره زمین پایان دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سن ان بی سی، گرم شدن کره زمین چیزی است که چه به آن اهمیت داده شود چه نه، در حال وقوع است. همانطور که دانشمندان ناسا گزارش داده اند، فعالیت های انسانی همچنان به شکل روزافزون به تشدید این مشکل ادامه می دهد.

در حال حاضر میزان کربن دی اکسید موجود در جو زمین از هر زمان در کل تاریخ بشر بیشتر است. دو سوم از بلایای طبیعی آب و هوایی ۲۰ سال گذشته می تواند به فعالیت های انسان گره خورده باشد، در حالی که هم تابستان ها و هم زمستان ها سال به سال گرم تر می شوند.

با این وجود، همه امید ها از دست نرفته است. رهبران، کارآفرینان و شرکت هایی از سراسر جهان برای مبارزه با تغییرات آب و هوا سخت تلاش می کنند.

بیل گیتس را می توان یکی از نمونه های اخیر از این دست نام برد. بیل گیتس در حال حاضر در حال حمایت از یک راه حل بالقوه برای توقف گرم شدن کره زمین است که محور آن فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی (solar geoengineering) است.

ممکن است عنوان فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی کمی گیج کننده باشد، اما این فناوری مبهم می تواند از گرم شدن کره زمین جلوگیری کند. این فناوری به شبیه سازی اثر فوران گسترده آتشفشانی می پردازد.

"اندی پارکر" مدیر پروژه دولتی ابتکار مدیریت اشعه خورشیدی به CNBC گفت: مطالعات مدل سازی نشان داده اند که این فناوری می تواند شدت امواج گرما را کاهش دهد. به عنوان مثال ظاهراً می تواند نرخ افزایش سطح دریا را کاهش دهد که این مسئله می تواند شدت طوفان های گرمسیری را کاهش دهد.

در حقیقت برای پیاده سازی این فناوری، هواپیما ها در ارتفاعات پرواز می کنند و میلیون ها تن ذرات شیمیایی را در اطراف سیاره زمین می پاشند تا یک ابر شیمیایی عظیم ایجاد کنند که سطح زمین را خنک کند.

البته نباید خیلی هیجان زده شد، چرا که این فناوری هنوز به طور رسمی آماده نیست، اما در حال نزدیک شدن به آن است.

این روند می تواند اثرات و پیامد های ناخوشایندی هم داشته باشد، از جمله اینکه می تواند بر الگو های آب و هوایی منطقه ای تأثیر بگذارد و حتی بیشتر از این، به طور بالقوه می تواند آسمان آبی را به طور کل ریشه کن کند!

با این حال، خبر خوب این است که این روش مقرون به صرفه است.

"استفان گاردینر" نویسنده کتاب "طوفان اخلاقی عالی: تراژدی اخلاقی تغییرات آب و هوا" نظرات خود را در مورد این فناوری این چنین به اشتراک گذاشت: این پیامد ها ممکن است وحشتناک باشند. آن ها ممکن است مواردی مانند قحطی وسیع، طغیان های بزرگ و خشکسالی را شامل شوند که بر جمعیت بسیار بزرگی تأثیر می گذارند.

در هر حال این روش در حال حاضر یک روش جالب و یک راه حل مناسب برای توقف روند گرمایش زمین است که اثرات جانبی احتمالی آن ممکن است بسیار بد باشد. با این وجود، به نظر می رسد مزایای آن به عوارض جانبی احتمالی آن می چربد و بیل گیتس با حمایت مادی و معنوی از این رویکرد می تواند منجی زمین و بشر شود. شما چه فکر می کنید؟

بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می‌دهد؟!
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
 • بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می‌دهد؟!


  بیل گیتس را می‌توان یکی از نمونه‌های اخیر از این دست نام برد. بیل گیتس در حال حاضر در حال حمایت از یک راه حل بالقوه برای توقف گرم شدن کره زمین است که محور آن فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی (solar geoengineering) است.
 • بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می‌دهد؟!


  بیل گیتس، میلیاردر مشهور آمریکایی و یکی از کارآفرینان برتر هزاره جدید در فکر سرمایه‌گذاری روی یک "ابر شیمیایی" است که می‌تواند به روند گرمایش کره زمین پایان دهد.
 • بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می‌دهد


 • گاف دیگری از ترامپ/ انتشار بیانیه "روز زمین" بدون اشاره به موضوع گرمایش کره زمین


  "دونالد ترامپ" بیانیه خود را به مناسبت روز زمین منتشر کرد؛ اما در آن هیچ اشاره‌ای به گرم‌تر شده کره زمین نشده است.
 • روز «زمین پاک»؛ چگونه با گرمایش زمین مقابله کنیم؟


  امروز جهانیان به این نکته رسیده‌اند که اگر می‌خواهند فرزندان‌شان نیز از نعمت زندگی در زمین برخوردار باشند باید اندکی با زمین مهربان‌تر باشند و به همین دلیل، 22 آوریل هر سال را به نام «زمین پاک» نام گذاری کرده‌اند.
 • گرمایش زمین انسان را چاق و کم‌هوش می‌کند


  به رسمیت شناختن تاثیر گرمایش زمین بر سلامت انسان‌ها، آموزش پزشکان و پرستاران و برنامه‌ریزی برای کاهش تاثیر مخرب تغییرات اقلیمی، از جمله خواسته‌های مشخص دانشمندان از مسئولان است.
 • گرمایش زمین انسان را چاق و کم‌هوش می‌کند


  نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که گرمایش زمین علاوه بر محیط زیست بر بدن انسان‌ها و مغز آنها نیز تاثیر می‌گذارد.
 • گرمایش زمین انسان را چاق و کم هوش می کند


  سلامت نیوز: نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد که گرمایش زمین علاوه بر محیط زیست بر بدن انسان ها و مغز آنها نیز تاثیر می گذارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بر اساس مطالعات انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی "اتحادیه سلامت جهانیِ استرالیا" که طی ه
 • گرمایش زمین انسان را چاق و کم‌هوش می‌کند


  نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که گرمایش زمین علاوه بر محیط زیست بر بدن انسان‌ها و مغز آنها نیز تاثیر می‌گذارد.
 • آیا حشرات نیز در گرمایش زمین نقش دارند؟


  تا به امروز بیشتر نقش انسان‌ها در جهت گرمایش کره زمین مورد توجه قرار گرفته، اما حشرات موذی نیز در این زمینه نقش مخربی دارند که چندان مورد توجه نبوده است.
 • همه تأثیرات گرمایش زمین بر زندگی


  چند سالی است که الگوهای هواشناسی در سراسر جهان تغییر کرده است. جابجایی فصل ها، تغییر الگوی مهاجرت گیاهان و حیوانات همه حکایت از تاثیرگذاری پدیده گرمایش زمین بر زندگی انسان دارند.
 • افزایش بی‌خوابی در پی گرمایش کره زمین


  افزایش گرمای کره زمین منجر به افزایش اختلالات خواب شده و تعداد افرادی که به دلیل گرم شدن هوا از بی‌خوابی و یا کم‌‌خوابی رنج می‌برند به 2 برابر افزایش یافته است.
 • افزایش بی‌خوابی در پی گرمایش کره زمین


  افزایش گرمای کره زمین منجر به افزایش اختلالات خواب شده و تعداد افرادی که به دلیل گرم شدن هوا از بی‌خوابی و یا کم‌‌خوابی رنج می‌برند به ۲ برابر افزایش یافته است.
 • انسان عامل گرمایش زمین نیست!


  گرمایش زمین با نقش‌آفرینی فعالیت‌های انسانی در حال اتفاق افتادن است و خطری جدی به‌حساب می‌آید؛ اما برخی از کارشناسان با این نظر مخالفند و می‌گویند که انسان عامل گرمایش زمین نیست.
 • گرمایش زمین عامل توفان‌های تابستانی


  نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد افزایش دمای هوای کره زمین، موجب قدرتمندتر شدن توفان‌های تابستانی و کاهش کیفیت هوا شده است.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها